طرز تهیه دمنوش به‌لیمو، ضامن سلامتی

طرز تهیه دمنوش به‌لیمو

شاید تابه‌حال گیاه به‌لیمو را ندیده باشید، اما به طور حتم از کودکی نام شربت به‌لیمو را زیاد شنیده‌اید و حتی شک نداریم که آن را نوش جان هم کرده‌اید. شربتی که در روز‌های گرم و طاقت‌فرسای تابستان هر طبعی که داشته باشید گرما و حرارت را از شما دور کرده و بدن را خنک می‌کند. البته این تمام خاصیت به‌لیمو نیست، اما در حالت کلی عمده‌ترین هدف استفاده از گیاه به‌لیمو برای بدن انسان به این منظور است. حال تصور کنید گیاه به‌لیمو بااین‌همه خاصیت در زمستان چندان قابل‌استفاده نباشد و نتوان در هوای سرد از این گیاه پر خاصیت استفاده کرد. بدون شک در روز‌های سرد زمستان همه ما به دنبال نوشیدنی‌های گرم هستیم و دراین‌بین با کمی خلاقیت می‌توان به‌لیمو را نیز وارد نوشیدنی‌های جذاب فصل زمستان کرد. اگر عاشق به‌لیمو و نوشیدن آن در تمام فصول هستید، برای یادگرفتن طرز تهیه دمنوش به‌لیموی معطر و جذاب برای روز‌های سرد زمستان ما را همراهی کنید.

مواد لازم برای تهیه دمنوش به‌لیمو خانگی

برگ‌های به‌لیمو

به‌لیمو خاصیت‌های بسیار زیاد دارد و شما به‌راحتی می‌توانید شربت یا دمنوش آن را در منزل تهیه کنید و حتی برای اینکه خاصیت‌های آن را افزایش دهید می‌توانید آن را با دیگر گیاهان نیز ترکیب کرد. ما در ادامه قصد داریم طرز تهیه دمنوش به‌لیمو را در کنار زعفران، بهارنارنج، چوب دارچین و گل گاوزبان برای شما ارائه کنیم. به‌لیمو را می‌توانید به‌صورت برگ‌های تازه و خشک تهیه کنید. گیاهی بیش از اندازه معطر و خوشایند که به تیره شاه‌پسندها می‌رسد. رنگ آن سبز مات بوده و البته کمی طعم تلخ و تند دارد، اما به‌شدت معطر است و بوی فوق‌العاده‌ای داشته، در اندازه‌ای که اگر به گیاه دست بزنید بوی لیموی آن به‌راحتی به مشام می‌رسد. به‌لیمو در شمال ایران کاشت می‌شود و تسکین‌دهنده اعصاب و آرام‌بخش است. همچنین دمنوش آن برای تقویت معده، آرام‌کردن تپش قلب، ضدتشنج بودن و خواب‌آور بودن مفید است.

مواد لازم مقدار موردنیاز
آب ۲ الی ۳ پیمانه
به‌لیمو ۲ قاشق غذاخوری
نبات به مقدار لازم
زعفران نوک قاشق‌چای‌خوری
گل‌گاوزبان یک قاشق غذاخوری
چوب دارچین یک عدد
بهارنارنج یک قاشق غذاخوری

فراموش نکنید که زعفران، بهارنارنج، گل گاوزبان و چوب دارچین هرکدام جداگانه باید در کنار به‌لیمو و در دمنوش آن استفاده شوند.

طرز تهیه دمنوش به‌لیمو به‌صورت مرحله‌به‌مرحله

مرحله‌ی اول: برای درست‌کردن دمنوش به‌لیمو در مرحله‌ی اول، به‌لیمو را آماده کنید. اگر به‌لیمو‌ها تازه یا خشک هستند احتیاجی به خردکردن یا ریز کردن آن‌ها ندارید. می‌توانید برگه‌ها را به شکل درسته استفاده کنید.

مرحله‌ی دوم: بعد از آن در ظرف مناسب آب را جوش آورده و آب جوش را درون یک قوری، فرنچ پرس یا لیوان دمنوش ریخته و بعد از آن به‌لیمو و زعفران را با هم به آب جوش اضافه کنید. سپس درب قوری یا لیوان دمنوش را ببندید تا دمنوش شما به‌خوبی دم بکشد.

مرحله‌ی سوم: بعد از گذشت ۳۰ دقیقه، دمنوش به‌لیمو شما آماده است. برای شیرین کردن دمنوش می‌توانید از نبات استفاده کنید. همچنین اگر تمایلی برای استفاده از نبات ندارید، عسل هم یک گزینه مناسب برای شیرین کردن دمنوش به‌لیموی شما محسوب می‌شود. در پایان خاطرنشان می‌کنیم که شما می‌توانید هم از به‌لیموی تازه و هم از به‌لیموی خشک برای درست‌کردن دمنوش به‌لیمو استفاده کنید.

مرحله‌ی چهارم: حال اگر در تمایل داشتید تا از زعفران استفاده نکنید، می‌توانید به‌جای زعفران از بهارنارنج، چوب دارچین یا گل گاوزبان استفاده کنید. همچنین نعنا و چای سبز هم گزینه‌های خوب و مناسبی هستند. فقط دقت کنید که طبع دمنوش شما با مواد افزودنی ذکر شده گرم یا سرد می‌شود. مراقب باشید که برای شما ضرری نداشته باشد.

چند نکته در مورد دمنوش‌ها

درست‌کردن دمنوش به‌لیمو

تاریخچه استفاده از دمنوش‌ها با قدمت گیاهان دارویی یکی است. البته نکته اینجاست که دمنوش‌ها با اینکه دارو نیستند؛ اما نباید به طور افراطی مورداستفاده قرار بگیرند. فراموش نکنید که پیش از استفاده از هر دمنوشی باید طبع خود را بدانید تا با استفاده از آن‌ها دچار مشکلی نشوید. البته دمنوش‌هایی مانند دمنوش به‌لیمو به‌تنهایی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در ترکیب با مواد دیگری مانند زعفران، گل‌گاوزبان و غیره ممکن است برای بدن و طبع شما بی‌فایده و مضر باشد. همان‌طور که می‌دانید دمنوش‌ها را از گیاهان و میوه‌های خشک تهیه می‌کنند که البته در تأثیر و خاصیت آن‌ها هیچ تفاوتی وجود ندارد. به همین دلیل این مواد همیشه در دسترس هستند و شما برای تهیه آن‌ها با زحمتی روبرو نیستید.

به‌لیمو و هرآنچه که باید می‌دانستید

در این مطلب از طرز تهیه دمنوش به‌لیمو گفتیم و اینکه چطور می‌توان یک دمنوش به‌لیموی معطر و خانگی تهیه کرد. برای تهیه کردن دمنوش به‌لیمو به مواد اولیه چندان سخت و دور از دسترسی نیاز نیست. به‌راحتی با نبات و عسل در کنار خود گیاه به‌لیمو به‌صورت خشک و تازه، می‌توانید یک دمنوش بی‌نظیر تهیه کنید. حتی اگر هیچ افزودنی هم به آن اضافه نکردید، مهم نیست. خود به‌لیمو به‌اندازه کافی معطر و پرخاصیت است. در نهایت اگر هوس تهیه دمنوش به‌لیمو در منزل را داشتید؛ اما مواد اولیه آن در دسترس شما نبود، با سوپرمارکت تحویل فوری اسنپ در کوتاه‌ترین زمان ممکن یعنی حداکثر ۳۰ دقیقه به‌راحتی می‌توانید تمام مواد لازم را درب منزل تحویل بگیرید. دمنوش به‌لیمو خانگی و معطر نوش‌جانتان.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.