چرا داخل هواپیما سرد است؟

دمای داخل کابین استاندارد است

اگر سرمایی هستید و قصد دارید با یک پرواز هوایی به مقصد خود برسید، توصیه می‌کنیم لباسی گرم‌تر از فصل بپوشید زیرا ممکن است درون هواپیما احساس سرما به شما دست دهد. دمای داخل هواپیما استاندارد است ولی این امکان وجود دارد که شما فکر کنید دمای داخل کابین از حد استاندارد سردتر است و احساس سرمای شدیدی در مغز استخوان شما نفوذ کند. در این مقاله دلیل این احساس سرما و دلیل سردی درون کابین هواپیما را برای شما شرح می‌دهیم.

دمای داخل کابین چطور است؟

ازآنجایی‌که در هواپیما باید بهترین شرایط دمایی برای تمام افراد میسر باشد، برخی از ما که کمی سرمایی‌تر هستیم احساس می‌کنیم دمای داخل هواپیما بیش از حد سرد است و حتی نیاز به پتو داریم. در تمام محیط‌های کاری یا اداری که روزانه سر می‌زنید دما حدود ۲۲ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

دمای هواپیما نیز از این درجه هوایی کمتر یا بیشتر نیست البته شاید در برخی محیط‌ها دما بین ۱۸ الی ۲۷ درجه نیز متغیر باشد ولی دمای داخل کابین هرگز از ۲۲ درجه کمتر نمی‌شود؛ بنابراین این تصور شما است که حس می‌کنید دمای درون هواپیما سردتر از حالت عادی خواهد بود.

در نظر داشته باشید، شما طی یک پرواز چند ساعتی، روی صندلی خود نشسته‌اید و هیچ حرکتی ندارید در نتیجه بدن شما به دلیل نداشتن تحرک گرم نمی‌شود. زمانی که هیچ فعالیت فیزیکی نداشته باشید و به‌صورت ثابت روی صندلی خود بنشینید بعد از چند ساعت بدون شک احساس سرما به شما دست می‌دهد.

استاندارد دمای داخل هواپیما

تناسب دمای داخل هواپیما

استاندارد دمای داخل هواپیما همانند دمای بیرون است. پیش‌ازاین نیز گفتیم عادی‌ترین و نرمال‌ترین دما را داخل کابین هواپیما تجربه می‌کنید. این دما بین ۱۸ الی ۲۷ درجه سانتی‌گراد متغیر است که به طور معمول دمای داخل کابین ۲۲ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

بدین ترتیب دمای استاندارد داخل هواپیما برابر با دمای عادی محیط بیرون است ولی در طول پرواز دمای بدن شما کاهش می‌یابد و ممکن است احساس سرما داشته باشید. در واقع می‌توان گفت دمای هواپیما یکی از مطلوب‌ترین و عادی‌ترین درجه‌های دمایی محیط است تا آسایش تمام مسافران فراهم شود.

کارکنان هواپیما مسئول آسایش و رفاه حال مسافران هستند و همیشه استانداردترین دما را درون کابین هواپیما تنظیم می‌کنند تا مسافران در طول سفر کلافه یا خسته نشوند. به‌طورکلی دمای استاندارد کابین هواپیما ثابت خواهد بود و این دمای بدن شما است که در طول پرواز تغییر می‌کند.

چرا دمای داخل کابین سرد به نظر می‌رسد؟

همان‌طور که گفتیم دمای داخل کابین، استاندارد و نرمال است زیرا کارکنان باید عادی‌ترین و مطلوب‌ترین دمای ممکن را برای رفاه حال مسافران خود تنظیم کنند. هر چه دما پایین‌تر باشد، محیط هواپیما مطبوع‌تر و خوشایند‌تر خواهد بود.

در ضمن دمای درون هواپیما معادل به دمای کلی هواپیما محاسبه و تنظیم می‌شود. یکی دیگر از دلایلی که هواپیما سردتر به نظر می‌رسد، وجود سیستم تهویه قوی بالای هر صندلی است. این سیستم تهویه به مطلوب‌ترین شکل ممکن دمای درون کابین را تغییر می‌دهد.

متأسفانه در برخی از پرواز‌ها مسافران به دلیل ثابت نشستن احساس گرما یا سرمای شدیدی می‌کنند و از مهمانداران می‌خواهند که دمای درون کابین را تغییر دهند.

در نظر داشته باشید شاید تنظیم کردن درجه دمای درون هر یک از هواپیما‌ها امکان‌پذیر باشد ولی به‌هرحال بین مسافران تفاوت‌هایی وجود دارد و ممکن است زمانی که شما احساس سرما دارید، شخص دیگری گرمش باشد. ازاین‌رو نباید در تنظیم دمای کلی و استاندارد هواپیما دخالتی کنید یا از مهمانداران بخواهید دما را تغییر دهند.

بالاترین دمای داخل هواپیما

دمای داخل کابین هواپیما

صنعت هواپیماسازی و مسافربری حداکثر و حداقل درجه دمایی را برای درون کابین و هواپیما تنظیم کرده است، پس باید در هر کابین بر اساس همان بازه، دما تغییر کند. حداکثر دمای محاسبه شده برای درون کابین هواپیما معادل ۳۲ درجه سانتی‌گراد است.

ولی هیچ هواپیمایی دمای داخل کابین خود را روی ۳۲ درجه تنظیم نمی‌کند. در بیشتر هواپیما‌ها شما شاهد دمایی پایین‌تر از ۳۰ هستید زیرا گرما یکی از معضلات کلافه‌کننده در طول پرواز محسوب می‌شود. تصور کنید پرواز طولانی در پیش دارید و هوای درون هواپیما بسیار گرم است و سیستم تهویه بالای صندلی شما پاسخگو نیازتان نیست، در نتیجه کل مسیر را کلافه هستید و اذیت می‌شوید.

باتوجه‌به توضیحات ذکر شده به طور حتم متوجه شدید که در هیچ هواپیمایی بالاترین و حداکثر دمای درون کابین هواپیما را تنظیم نمی‌کنند تا محیط درونی هواپیما گرم و کلافه‌کننده نشود. پس چاره برای سردی بیش از حد دمای هواپیما چیست؟ کافی است لباس گرم‌تری بپوشید و خود را با پتوهای یکبار مصرفی که در هواپیما به شما می‌دهند گرم کنید.

اگر در طول سفر هوایی گرم یا سردمان شد چاره چیست؟

قبل از اینکه به راه‌حل‌های مؤثر برای تغییر دمای بدن شما در طول یک سفر هوایی اشاره کنیم، باید بدانید که اگر شرایط درونی کابین هواپیما برای شما مساعد نبود، نباید غر بزنید و آرامش سایرین را به هم بریزید. همچنین نباید در مورد این مشکل خود با مابقی مسافران صحبت کنید بلکه باید در صدد رفع مشکل سردی یا گرمی بدن خود برآیید.

برای مثال اگر صبح زود یا نیمه‌های شب در هواپیما هستید، توصیه می‌کنیم از لباس‌های گرم استفاده کنید. به‌عبارت‌دیگر حتی اگر پرواز شما در فصل تابستان نیز انجام می‌شد، به‌همراه‌داشتن یک لباس گرم فکر خوبی است زیرا شما در طول سفر نیز از مسیر هوایی لذت می‌برید.

  • اگر احساس سرما یا گرمای شدید دارید، می‌توانید خیلی آرام یکی از مهمانداران را صدا بزنید و از او خواهش کنید درجه دمایی درون کابین را در صورت امکان تغییر دهد.
  • لباس گرم بپوشید یا اگر گرمتان است لباس‌های خود را کم کنید.
  • درصورتی‌که احساس سرما دارید با نوشیدنی‌های گرم می‌توانید بدن خود را گرم کنید یا اینکه برای رفع گرمی بیش از حد درون کابین نوشیدنی‌های خنک و سرد بنوشید.

برای سفر هوایی خود درنگ نکنید

اکنون که اطلاعات بیشتری در مورد دمای داخل هواپیما و کابین کسب کردید و راهنمایی‌هایی در مورد شرایط دمایی درون هواپیما در اختیارتان قرار دادیم، بهتر است برای سفر بعدی خود با هواپیما همین حالا بررسی‌های لازم را انجام دهید و برای سفر هوایی لذت‌بخش خود درنگ نکنید. شما با کمک سرویس بلیت سفر اسنپ می‌توانید به‌صورت اینترنتی و آنلاین خیلی راحت بلیط هواپیما خود را خریداری و رزرو کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.