روغن بدون ترانس یا زیرو ترانس چیست؟

روغن بدون ترانس سرخ کردنی

اگر نگاهی به محصولات حاضر در بازار مواد غذایی بیندازید، به طور حتم به انواع مختلفی از روغن‌های بدون ترانس یا زیرو ترانس برمی‌خورید. اما شاید به طور کامل ندانید که روغن بدون ترانس چیست یا اینکه برایتان سؤال شود که روغن زیرو ترانس چیست؟ در این مقاله به طور مفصل در مورد این مدل چربی‌ها و روغن‌ها برایتان توضیح می‌دهیم.

چربی ترانس چیست؟

برخی از چربی‌ها برای بدن و سلامت افراد ضرر دارند که چربی ترانس نیز از همان چربی‌ها به‌حساب می‌آید. با مصرف این مدل چربی‌های مضر ممکن است افراد دچار افزایش کلسترول خون شوند و در نهایت اینکه فرد موردنظر به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شود.

ولی نگران نباشید بسیاری از روغن‌ها همانند روغن‌های حیوانی یا برخی از برند‌های روغن، مقدار بسیار کمی ترانس دارند. بااین‌وجود می‌توان گفت این چربی در بیشتر غذا‌های طبیعی انسان وجود دارد ولی چربی ترانس طبیعی خیلی مضر نخواهد بود درحالی‌که ترانس موجود در مواد غذایی مصنوعی به طور حتم مضر است.

در برخی از روغن‌های خوراکی نیز مقداری از همین چربی مضر وجود دارد که در نتیجه با مصرف دائمی این مدل روغن‌ها، سلامت شما به خطر می‌افتد. سعی کنید از روغن‌های بدون ترانس به‌جای این روغن‌های مضر استفاده کنید و تا حد زیادی سبک غذای خود را تغییر دهید زیرا سلامت شما به تغذیه شما بستگی دارد.

چربی ترانس در چه غذا‌هایی وجود دارد؟

روغن زیرو ترانس در مواد غذایی

اکنون که متوجه شدید ترانس به چه معناست، بدون شک با خود فکر می‌کنید این چربی مضر در کدام مواد غذایی وجود دارد تا آن مواد را از رژیم غذایی خود حذف کنید. با نخوردن این مدل چربی‌ها خیلی سریع تغییرات ایجادشده در خود را متوجه می‌شوید. در ادامه چند مورد از مواد غذایی دارای چربی ترانس را نام می‌بریم:

 • کیک
 • غذا‌های دارای روغن هیدروژنه
 • شیرینی
 • بیسکویت
 • خامه قنادی
 • پفک
 • روغن شیرینی‌پزی
 • چیپس
 • بعضی از مارگارین‌ها
 • انواع مختلفی از تنقلات
 • فست فود
 • انواع مختلفی از غذا‌های سرخ‌کردنی

شاید بعد از آشنایی با مضرات این مدل چربی‌ها، بیش‌ازپیش نگران سلامتی خود شوید و قصد کنید به‌طورجدی این مواد را از رژیم غذایی خود حذف کنید. متأسفانه بسیاری از مواد غذایی که در طول روز مصرف می‌کنیم حاوی ترانس است و ما به‌هیچ‌وجه از وجود ترانس در آن‌ها باخبر نیستیم.

مضرات چربی ترانس چیست؟

ازآنجایی‌که چربی ترانس به سلامت انسان صدمه می‌زند، افراد مصرف‌کننده این چربی بعد از مدتی طولانی به انواع بیماری‌ها دچار می‌شوند زیرا با مصرف ترانس، کلسترول بدن آن‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه باید گفت با بیشتر شدن سطح کلسترول خون افراد به سکته قلبی یا گرفتگی عروق دچار می‌شوند.

در بدن انسان‌ها چربی‌های مختلفی همانند‌تری گلیسیرید نیز وجود دارد که با مصرف چربی ترانس این چربی طبیعی بدن افراد نیز افزایش می‌یابد و ما شاهد انواع بیماری‌های قلبی خواهیم بود. در ضمن با مصرف ترانس این امکان وجود دارد که دیواره عروق افراد مصرف‌کننده التهاب پیدا کند.

در صورت التهاب دیواره عروق پلاک‌های چربی نیز در بدن افراد ایجاد می‌شود و در نهایت رگ‌های خونی و قلب او دچار گرفتگی می‌شوند. به‌طورکلی چربی ترانس مضرات بسیاری برای بدن افراد دارد و بیش از هر چیزی به قلب و عروق آن‌ها آسیب وارد می‌کند. پس مصرف این مدل روغن‌ها را کم کنید تا در سلامت بیشتری باشید.

روغن زیرو ترانس یا روغن بدون ترانس چیست؟

استفاده از روغن بدون ترانس در آشپزی

همان‌طور که از نام این مدل روغن‌ها مشخص است، روغن زیرو ترانس دارای صفر درصد ترانس است. در واقع هیچ ترانسی در این مدل روغن‌ها یافت نمی‌شود. خوشبختانه با توسعه علم و تکنولوژی تولید برخی از برند‌های معتبر توانسته‌اند، روغن‌های بدون ترانس تهیه و به بازار عرضه کنند.

در روند تولید این مدل روغن‌های زیرو ترانس از هیچ ترانسی استفاده نشده است بنابراین سلامت افراد با استفاده از این چربی‌ها به خطر نمی‌افتد. در ضمن با مصرف روغن‌های بدون ترانس افراد کمتر به بیماری‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند. ناگفته نماند در بسیاری از برند‌های مواد غذایی نیز همچنان روغن‌های ترانس دار تولید و عرضه می‌شود.

توصیه می‌کنیم به هنگام خرید بررسی‌های لازم را انجام دهید و سعی کنید روغنی بخرید که درصد ترانس آن صفر باشد، در این صورت نه‌تنها به سلامت خود و اطرافیانتان کمک می‌کنید بلکه باعث می‌شوید روغن‌های ترانس دار در فروشگاه و مغازه‌ها باقی بمانند و تولیدکنندگان مجبور به تولید روغن بدون ترانس شوند.

ترانس کدام بیشتر است، روغن مایع یا روغن جامد؟

در روند تولید روغن‌های مایع، سعی می‌کنند آن‌ها را هیدروژنه کنند. در ضمن به‌منظور نگه‌داری راحت‌تر روغن‌ها، طی روند خاصی روغن‌های جامد را به مایع تبدیل می‌کنند. این در حالی است که روغن‌های جامد نسبت به روغن‌های مایع مضرات بیشتری دارند و ما توصیه می‌کنیم خیلی از این مدل روغن‌ها استفاده نکنید.

ازآنجایی‌که ترانس موجود در روغن‌های جامد بالا است، پس افراد با مصرف این مدل روغن‌ها خود را به دردسر می‌اندازند و دچار انواع بیماری‌ها می‌شوند. ولی روغن‌های مایع در مقایسه با این روغن‌ها ضرر کمتری برای بدن و سلامت افراد دارند. در نظر داشته باشید روغن مایع خیلی زودتر دچار فساد می‌شود پس شما نمی‌توانید روغن مایع را خیلی نگه‌دارید.

خبر خوب اینکه روغن‌های مایع درصد ترانس بسیار پایینی دارند. بااین‌حال شاید همه روغن‌های مایع جزء روغن‌های بدون ترانس یا زیرو ترانس محسوب نشوند، ولی خوشبختانه بیشتر آن‌ها ترانس کمی دارند و باعث افزایش کلسترول خون افراد نمی‌شوند. ۳ مورد از بهترین روغن‌های مایع را در زیر ذکر می‌کنیم:

 • روغن سویا
 • روغن ذرت
 • روغن زیتون

روغن بدون ترانس یا زیرو ترانس بخرید

اکنون که متوجه شدید روغن بدون ترانس چیست و با مضرات چربی ترانس و روغن‌های جامد آشنا شدید شاید برای خرید روغن‌های زیرو ترانس و مایع مصر شوید.

بدین ترتیب اگر قصد دارید این مدل روغن‌ها را بخرید لازم نیست به فروشگاه سر بزنید و بسته‌های سنگین روغن را تا منزل خود حمل کنید

چرا که شما با کمک سوپرمارکت تحویل فوری اسنپ می‌توانید هر نوع روغن یا سایر مواد خوراکی را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید و در نهایت بعد از ثبت آنلاین، مواد غذایی درخواستی شما طی مدتی نه‌چندان طولانی و بدون معطلی و دردسر درب منزل یا به موقعیت مکانی دلخواه شما ارسال می‌شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *