لیست مهم‌ترین و برترین جا‌های دیدنی زاهدان

جا‌های دیدنی زاهدان

اگرچه زاهدان در میان شهر‌های دیدنی ایران، ازقلم‌افتاده و کمی مهجور مانده است؛ اما اگر درباره جا‌های دیدنی زاهدان اطلاعات به دست بیاورید، قطعا این شهر به‌عنوان یک مقصد گردشگری برای شما مطرح خواهد شد. زاهدان در جنوب ایران، شهری بسیار دیدنی است که جاذبه‌های تاریخی و تفرجی فوق‌العاده‌ای داشته و بی‌بدیل به نظر می‌رسد.

در این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی به دیدنی‌های زاهدان بیندازیم.

جا‌های دیدنی زاهدان را بیشتر بشناسید!

از جمله جاذبه‌های گردشگری زاهدان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روستا و قلعه تاریخی لادیز

قلعه لادیز

یکی از جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده در شهر زاهدان که به‌هیچ‌وجه نباید از دست بدهید، قلعه تاریخی لادیز در روستایی به همین نام است. روستای لادیز، یک روستای باستانی به‌جای‌مانده از تاریخ باشکوه ایران‌زمین است که آثار تاریخی زیادی را در خود جای‌داده است. از جمله این آثار می‌توان به قلعه لادیز یا قلعه ارباب‌ها اشاره کرد.

این قلعه در دوران اشکانیان ساخته شده و اگرچه بخش‌هایی از آن در طول تاریخ دچار آسیب‌های جدی شده‌اند، اما هنوز می‌توان قسمت‌هایی از قلعه را در اینجا مشاهده کرد. دیوار‌های خشتی و مرزبندی‌ها، هنوز قابل دنبال‌کردن هستند و اگر کمی بادقت در این منطقه بگردید، شکوه معماری آن را درک خواهید کرد. لازم به ذکر است که قلعه لادیز در سال ۱۳۸۱؛ در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس قلعه لادیز: زاهدان، میرجاوه، روستای لادیز

قلعه لادیز در گوگلمپ

رودخانه زلال و زیبای لادیز

رودخانه لادیز

زمانی که به روستای لادیز می‌روید، قلعه اربابی‌ها تنها جایی نیست که باید از آن بازدید کنید. به جز آن، رودخانه زیبا و با آب زلال و خنک لادیز نیز فوق‌العاده دیدنی بوده و نشاط بسیار زیادی را به این منطقه پمپاژ می‌کند.

کمپینگ و چادر زدن در بستر کنار این رودخانه که البته آب آن نسبت به گذشته کمتر شده، هنوز جذابیت زیادی داشته و حتما ساعاتی بسیار لذت‌بخش را برای شما به همراه خواهد داشت.

آدرس رودخانه لادیز: زاهدان، میرجاوه، روستای لادیز

رودخانه لادیز در گوگلمپ

مسجد تاریخی زرنج

مسجد زرنج

اگر در میان جا‌های دیدنی زاهدان، به دنبال مکان‌های تاریخی باشید، مسجد زرنج یکی از مقاصد دیدنی است که به شما توصیه می‌کنیم. این مسجد در اواخر قرن اول هجری، ساخته شد و عبدالرحمن بن سمره، کسی بود که فرمان ساخت این مکان مذهبی را صادر کرد.

مناره‌های مسی این مسجد در نوع خود بسیار خاص بوده و باعث شد تا برای مدت‌ها نسبت به هر بنای دیگری متمایز به نظر برسد. البته در حال حاضر اثری از شکوه و جذابیت معماری گذشته این بنا باقی نمانده و باید در میان بنای تخریب شده آن، به دنبال رد پای تاریخ بگردید. در این مسجد، درس فقه داده شده و برای سال‌ها، حسن بصری عالمی در آن تدریس می‌کرد.

لازم به ذکر است که برای بازدید از این مسجد تاریخی، نیازی به پرداخت هزینه نبوده و می‌توانید به‌صورت کاملا رایگان از آن بازدید کنید.

آدرس: زاهدان، بلوار بلوچستان

مسجد زرنج در گوگلمپ

تالاب هامون

تالاب هامون

تالاب هامون، بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین ایران را باید به‌جرئت مشهورترین جاذبه گردشگری در زاهدان بدانیم. این تالاب برای همه شناخته شده بوده و اگرچه تا حدودی آب آن کم‌عمق شده و مشکلاتی را تجربه می‌کند، اما هنوز می‌توان شکوه گذشته را در اینجا مشاهده کرد.

مساحت تالاب هامون، به ۵۷۰۰ کیلومترمربع می‌رسد و عمق آن تا ۵ متر است. این تالاب و رود هامون؛ در مرز بین ایران و افغانستان جریان داشته و به سه بخش زیر تقسیم شده است:

  1. هامون پوزک یا سواران
  2. هامون صابری یا سابوری
  3. هامون هیرمند

آدرس: زاهدان، زابل

تالاب هامون در گوگلمپ

روستا و غار لادیز

روستای لادیز

روستای لادیز، از روستا‌های تاریخی و جا‌های دیدنی زاهدان به شمار می‌آید. در این روستا تاچشم کار می‌کند طبیعت زنده غلیان داشته و چشم‌اندازهای پی‌درپی دیده می‌شوند. بهترین زمان سفر به روستای لادیز را باید فصل پاییز بدانیم که هوا آن‌قدرها سرد نشده و گرمای زیادی جنوب را نیز احساس نخواهید کرد.

در این روستا حتما از غار زیبا و دیدنی آن به نام لادیز دیدن کنید. در این غار رطوبت زیادی وجود داشته و قطرات درشت آب، از هر جا بر شما خواهند چکید.

آدرس: ۱۰۰ کیلومتر به زاهدان، ۲۵ کیلومتری شهرستان میرجاوه

روستا و غار لادیز در گوگلمپ

خانه ابویی

خانه ابویی

یکی از منازل تاریخی که حتما باید در سفر به زاهدان؛ از نزدیک مشاهده کنید، خانه ابویی است. این خانه تاریخی، با شکوه تمام ساخته شده و به‌ویژه، بادگیر‌های آن استثنائی و هوشمندانه طراحی شده‌اند. حیاط بزرگ خانه و حوض زیبای آبی آن نیز هر یک در جای خود هوش از سر شما خواهند ربود. این خانه در سال ۱۳۷۷ در شمار آثار ملی کشور به ثبت رسید.

آدرس: زاهدان، خیابان شریعتی

خانه ابویی در گوگلمپ

کاروان‌سرای نصرت‌آباد

کاروان‌سرای نصرت‌آباد

در فاصله ۴ کیلومتری شمال غربی شهر زاهدان، روستای زیبایی به نام روستای نصرت‌آباد قرار دارد. در این روستا، کاروان‌سرای تاریخی نصرت‌آباد را خواهید یافت که در دوران قاجاریه ساخته شده است. معماری کاروان‌سرای نصرت‌آباد، برگرفته از سبک معماری در دوران صفویان بوده و به همان اندازه بار تاریخی آن دوران را به یدک می‌کشد.

البته متأسفانه طی سال‌های اخیر رسیدگی و نگهداری مناسبی در خصوص این کاروان‌سرای تاریخی انجام نشده و بسیاری از بخش‌های آن به دلیل عدم نگهداری اصولی، آسیب‌دیده‌اند.

آدرس: زاهدان، ۴ کیلومتری شمال غرب نصرت‌آباد

کاروانسرای نصرتآباد در گوگلمپ

مسجد شاه علی

مسجد شاه علی

مسجد شاه علی در سال ۸۴۷ هجری قمری ساخته شده و کتیبه‌های سنگی آن، با شکوه تمام، جلوه خود را در طول زمان حفظ کرده‌اند. همین‌طور تزئینات داخلی مسجد و صحن حرم آن، می‌تواند به‌خوبی سبک معماری اسلامی – ایرانی را در یک چهارچوب و منظره نشان دهد.

برای بازدید از این مسجد تاریخی، نیاز به پرداخت هزینه‌ای نبوده و می‌توانید هر روز از ایام هفته، برای بازدید کردن از آن، به خیابان انقلاب شهر زاهدان مراجعه کنید.

آدرس: زاهدان، خیابان انقلاب

مسجد شاه علی در گوگلمپ

روستای تمین

روستای تمین

روستای تمین با داشتن طبیعتی فوق‌العاده زیبا و آب‌وهوایی پاکیزه، از بهترین جا‌های دیدنی زاهدان به‌حساب می‌آید. قدم‌زدن در این روستا، حال و هوای بسیار جذابی داشته و حتما باید چند ساعتی را برای بازدید از آن در سفر گردشگری خود به شهر زاهدان، اختصاص دهید.

در این روستا آب‌وهوای بسیار سردی را در فصل زمستان، تجربه خواهید کرد. در عوض تابستان‌ها خنک بوده و آب‌وهوای فوق‌العاده مطبوعی در اینجا جریان دارد. در اینجا چشمه‌های جوشان و با آبی زلال جریان داشته و روح طبیعت آمیخته در صدای آب، همه‌جا احساس می‌شود.

توصیه می‌کنیم که در بازدید از روستای تمین؛ حتما از قلعه زیبای این روستا نیز دیدن کرده و زمانی را برای بازدید از آسیاب آبی، چشمه آب‌معدنی موسی، چله خانه و … اختصاص دهید.

آدرس: زاهدان، ۶۵ کیلومتری جنوب غرب میرجاوه

روستای تمین در گوگلمپ

چشمه آب‌معدنی موسی

چشمه آب‌معدنی موسی

همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، در روستای تمین، چشمه‌های متعددی وجود دارد که یکی از زیباترین و پرآب‌ترین آن‌ها، چشمه آب‌معدنی موسی است. آب این چشمه دارای خاصیت عالی بوده و به‌عنوان یک چشمه درمانی در میان مردم منطقه و حتی توریست‌ها شناخته می‌شود. به‌ویژه آب این چشمه، برای درمان بیماری‌های مفصلی و درد‌های عضلانی فوق‌العاده است.

آب این چشمه از میان سنگ‌های صخره‌ای مهیب بیرون‌آمده و همین خود باعث می‌شود که شکوه و عظمتی بیشتر داشته باشد.

آدرس: زاهدان، ۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه، دهکده تمین

چشمه آب‌معدنی موسی در گوگل‌مپ

آرامگاه هفتاد ملا

آرامگاه هفتاد ملا

در شهر زاهدان، آرامگاهی بزرگ وجود دارد که قدمت آن به چیزی نزدیک به ۸۰۰ سال می‌رسد. قرار داشتن این قبرستان در میان صخره‌های سنگی بزرگ و عظیم، عجیب و تا حدودی رعب‌انگیز به نظر می‌آید.

مساحت این گورستان صخره‌ای، در حدود ۵۰۰ مترمربع بوده و ساختار قبر‌ها، متفاوت از چیزی است که در هرجایی دیده باشید. با تعبیه سوراخ‌هایی روی هر یک، امکان رفت‌وآمد هوا فراهم شده است. لازم به ذکر بوده که این قبرستان در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: زاهدان، شهرستان میرجاوه، منطقه لادیز، روستای روپس

آرامگاه هفتاد ملا در گوگلمپ

بازار رسولی زاهدان

بازار رسولی زاهدان

یکی از بازار‌های قدیمی و محلی در شهر زاهدان که باید حتما از نزدیک ببینید، بازار رسولی است. این بازار همیشه مملو از مردمی است که برای خرید در میان غرفه‌ها و مغازه‌های مختلف آن، در رفت‌وآمد هستند. در اینجا می‌توانید انواع ادویه‌های جنوبی، میوه‌ها و … را با بهترین قیمت خریداری کنید.

آدرس: زاهدان، تقاطع جامی و مولوی حسین بر

بازار رسولی زاهدان در گوگلمپ

موزه بزرگ زاهدان

موزه بزرگ زاهدان

زمانی که برای بازدید از موزه بزرگ زاهدان، به محل آن مراجعه کنید؛ به جز آن چیزی که در موزه از گنجینه‌های ارزشمند قرار دارد، خود ساختمان موزه نیز شما را مبهوت خواهد ساخت. این موزه دارای ساختمانی با شکوه قابل‌توجه بوده و هر یک از طبقات خود، دنیای متفاوتی هستند.

در این موزه، فرصت آن را خواهید داشت تا به‌خوبی با فرهنگ و تمدن مردم استان سیستان و بلوچستان و به طور ویژه شهر زاهدان آشنا شوید.

آدرس: زاهدان، تقاطع خیابان آیت‌الله مطهری و امداد

موزه بزرگ زاهدان در گوگلمپ

خانقاه زاهدان

خانقاه زاهدان

پیش از هر چیزی لازم است بگوییم که بازدید از خانقاه زاهدان، کاملا رایگان بوده و نیازی نیست که هیچ مبلغی بابت آن پرداخت کنید. این خانقاه یا بهتر بگوییم عبادتگاه، محلی برای تجمع دراویش بوده و در سال‌های نخستین حکومت پهلوی ساخته شده است.

این بنای آجری با سردر قوس‌دار خود، بنایی متمایز در این منطقه به نظر رسیده و حتما بازدید از آن، برای شما جذاب خواهد بود.

آدرس: زاهدان، بلوار جام‌جم

خانقاه زاهدان در گوگلمپ

خانه شمس

خانه شمس

در سفر به شهر زاهدان، حتما زمانی را برای بازدید از خانه‌های قدیمی و تاریخی اختصاص دهید. خانه شمس یکی از مشهورترین این خانه‌های تاریخی محسوب شده و قدمت آن به سال ۱۳۱۵ می‌رسد. این خانه تاریخی از سال ۱۳۸۰ در تملک سازمان میراث‌فرهنگی بوده و به ثبت آثار ملی رسیده است. در اینجا می‌توانید از بخش‌های مختلف چون طاق‌های هلالی شکل، هشتی خانه، آشپزخانه و … دیدن کرده و سبک ساخت‌وساز آن را دنبال کنید.

آدرس: زاهدان، خیابان شریعتی، روبروی خانه زعیم

خانه شمس در گوگل‌مپ

مسجد فیض الرحمان

مسجد فیض الرحمان

مسجد فیض الرحمان از مساجد تاریخی و جا‌های دیدنی زاهدان محسوب شده و زمان ساخت آن به سال‌های آخر حکومت قاجاریان در ایران می‌رسد. شخصی به نام فیض‌الله، برای ساخت این مسجد همت کرد و استاد حیدری، معمار بزرگ ایرانی، کسی بود که ساخت‌وساز بنای مسجد را برعهده گرفت.

در این مسجد، هنر معماری ایرانی به همراه مؤلفه‌های اسلامی به‌خوبی به کار گرفته شده و شما می‌توانید ساختار مهندسی شده ساخت‌وساز را هنوز در بنای مسجد بیابید. به طور مثال به‌کاربردن سقف‌های گنبدی شکل در این سازه مذهبی، از جمله شاخصه‌های معماری ایرانی – اسلامی به شمار می‌آیند.

لازم به ذکر است که این مسجد در شمار آثار ملی ایران قرار گرفته و در سال ۱۳۷۹ به ثبت رسمی رسیده است.

آدرس: زاهدان، خیابان مجدیه

مسجد فیض الرحمان در گوگلمپ

بازار سلمان‌زاده

بازار سلمان‌زاده

اگر در شهر زاهدان، به دنبال یک بازار با جذابیت‌های زیاد می‌گردید که حال و هوای سنتی آن، بی‌نقص باشد، حتما بازار سلمان‌زاده را در نظر داشته باشید. در این بازار، کالا‌های مختلف، کیف و کفش، لباس، زیورآلات و … عرضه شده و حتی شما می‌توانید کالا‌های دست‌دوم و کارکرده با قیمت به‌مراتب ارزان‌تر را نیز خریداری کنید.

آدرس: زاهدان، نبش خیابان مهران

بازار سلمانزاده در گوگلمپ

کوه تفتان

کوه تفتان

یکی از مرتفع‌ترین قله‌های ایران در بخش جنوبی کشور، کوه تفتان است. همان‌طور که می‌توان از نام این کوه حدس زد، اینجا یک کوهستان آتشفشانی داریم که با زیبایی فوق‌العاده‌ای همراه است. جالب است بدانید که این کوهستان در نزدیک به ۷ هزار سال پیش نیز فوران داشته و گدازه‌های آن به بیرون روان شده‌اند.

البته باتوجه‌به سراشیبی‌های تند و خطرناک این کوهستان، به‌هیچ‌وجه کوهنوردی در آن، برای افراد عادی را توصیه نمی‌کنیم. اما گشت‌وگذار در کوهپایه تفتان، می‌تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

آدرس: زاهدان، ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش

کوه تفتان در گوگلمپ

مسجد جامع مکی

مسجد جامع مکی

یکی از جا‌های دیدنی زاهدان، مسجد جامع مکی است. این مسجد بزرگ و باشکوه، با داشتن شکوه معماری در سال ۱۳۵۳ به‌وسیله شخصی به نام مولانا عبدالعزیز، ساخته شد. زیربنای این مسجد، به نزدیک ۶۰۰ مترمربع می‌رسد. البته پس از انجام بازسازی‌های مختلف، این مسجد از فرم اولیه خود کمی فاصله گرفته و مناره‌هایی که در بنای اولیه دیده می‌شد، حذف گردید. به‌ویژه مناره‌های ۳۷ متری بنای نخستین مسجد، با تغییراتی اساسی همراه شدند. این مسجد یک‌بار در سال ۱۳۷۰ مورد بازسازی قرار گرفته و بار دوم در سال ۱۳۹۰ مرمت‌های اساسی روی آن صورت گرفت.

در صحن داخلی مسجد، ستون‌های سنگی در ردیف‌های منظم دیده شده و وسعت بزرگی از یک مساحت نورانی را داریم که حالتی روحانی و خیال‌انگیز ایجاد کرده است.

آدرس: زاهدان، خیابان خیام

مسجد جامع مکی در گوگلمپ

موقعیت جغرافیایی زاهدان

در تصویر بالا می‌توانید موقعیت جغرافیایی زاهدان روی گوگل‌مپ را مشاهده کنید.

خرید بلیط سفر به زاهدان از سرویس بلیت سفر اسنپ

شما می‌توانید برای تجربه سفری عالی و فراموش‌نشدنی به شهر زاهدان، از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کرده و به‌راحتی نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام کنید. به یاد داشته باشید که در سفر به این شهر دیدنی جنوب ایران، حتما برنامه درستی برای دنبال‌کردن جا‌های دیدنی زاهدان داشته و از تمام جاذبه‌های گردشگری آن، لذت ببرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *