حضور در فرودگاه پیش از پرواز داخلی و خارجی

رزرو بلیط هواپیما

همه شرکت‌های هواپیمایی و در همه فرودگاه‌های دنیا، مسافران خود را ملزم به حضور در فرودگاه ساعاتی پیش از پروازشان می‌کنند. فرقی نمی‌کند که پرواز داخلی باشد یا خارجی، این مدت‌زمان، صرف انجام امور پیش از پرواز می‌شود. اما این امور چه هستند و چقدر وقت می‌گیرند؟ آیا مدت‌زمان مشخصی برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز تعیین شده است؟ اگر پرواز را از دست بدهیم چه می‌شود؟

این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم. درصورتی‌که قصد رزرو بلیط پرواز و سفر هوایی در آینده نزدیک را دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند سبب اطمینان بیشتر شما از رسیدن به پرواز و انجام امور فرودگاهی‌تان شود.

چند ساعت قبل از پرواز داخلی و خارجی در فرودگاه باشیم؟

مدت‌زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز توسط ایرلاین‌های مختلف تعیین شده و می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال، به طور متوسط و معمول بیشتر ایرلاین‌ها برای پرواز‌های داخلی از مسافران خود می‌خواهند که حداقل دو ساعت پیش از پرواز داخلی و سه ساعت پیش از پرواز خارجی در فرودگاه حاضر باشند.

اینکه این مدت‌زمان صرف انجام چه اموری می‌شود را در بخش بعد مرور می‌کنیم. ذکر این نکته ضروری است که گیت پرواز‌های داخلی در ایران عموما بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از پرواز و گیت پرواز‌های خارجی نیز ۴۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از پرواز بسته می‌شوند.

چرا زودتر از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشیم؟

حضور در فرودگاه پیش از پرواز علت این‌که شرکت‌های هواپیمایی مسافران را به حضور در فرودگاه پیش از پرواز ملزم می‌کنند، انجام امور مربوط به پرواز است. مهم‌ترین این امور، شامل دریافت کارت پرواز، پذیرش بار، بازرسی بدنی و عبور از گیت می‌شود.

همچنین در پرواز‌های خارجی باید ویزا و گذرنامه شما نیز چک شود و به همین دلیل است که مدت‌زمان لازم برای حضور در فرودگاه برای این پرواز‌ها بیشتر از پرواز‌های داخلی است.

همچنین در نظر داشته باشید که درصورتی‌که به خدمات ویژه‌ای مانند خدمات افراد توان‌خواه یا حمل حیوان خانگی نیاز دارید باید یک ساعت به زمان‌های گفته‌شده اضافه کنید؛ چراکه دریافت خدمات اضافه و نیز پذیرش حیوان خانگی نیز زمان‌بر خواهد بود. دریافت خدمات مربوط به بانوان باردار، نوزادان و کودکان نیز زمان‌بر بوده و بهتر است حدود یک ساعت را نیز برای آن‌ها در نظر داشته باشید.

لازم به ذکر است که هنگام رزرو بلیط، حتما از مدت‌زمان دقیقی که ایرلاین از شما می‌خواهد پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید، مطمئن شوید. برخی ایرلاین‌ها بسته به شرایط و حتی مقصد از مسافران خود می‌خواهند که حتی پنج ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشند. افزایش این مدت‌زمان به‌ویژه برای پرواز‌های خارجی بیشتر اتفاق می‌افتد.

مدت‌زمان گرفتن کارت پرواز و تحویل بار

پذیرش بار در فرودگاه یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید در فرودگاه انجام دهید، دریافت کارت پرواز است. بسته به اینکه فرودگاه، چقدر شلوغ است این کار می‌تواند زمان‌های متفاوتی از شما بگیرد. بااین‌حال، برای پرواز داخلی و خارجی به‌طور متوسط باید بین ۴۰ دقیقه تا یک ساعت را برای این امر در نظر داشته باشید. پس از دریافت کارت پرواز درصورتی‌که پرواز شما خارجی است باید با در دست داشتن کارت و نیز برگه عوارض خروج از کشور به قسمت چک پاسپورت مراجعه کنید. همچنین باید مدت‌زمان لازم برای بازرسی بدنی را ۱۵ دقیقه و مدت‌زمان پذیرش بار در صورت نداشتن اضافه‌بار و پیش رفتن امور به شکل معمول را نیز ۳۰ دقیقه در نظر بگیرید.

زمان سوارشدن به هواپیما بعد از دریافت کارت پرواز

پس از دریافت کارت پرواز داخلی یا خارجی، حداقل نیم ساعت طول می‌کشد که وارد هواپیما شوید. درصورتی‌که مدت‌زمان کافی دارید، می‌توانید این زمان را با خیال آسوده در سالن‌های ترانزیت سپری کنید؛ اما توصیه می‌شود خود را بیش‌ازحد به جاذبه‌های احتمالی در فرودگاه سرگرم نکنید. در نظر داشته باشید که تأخیر‌های تا دو ساعت به‌ویژه برای پرواز‌های بین‌المللی ایرلاین‌های ایرانی، معمول هستند.

توصیه‌های مهم مربوط به زمان حضور در فرودگاه

حضور در فرودگاه پیش از پرواز خارجی اولین توصیه این است که حتما در زمان تعیین‌شده توسط ایرلاین در فرودگاه حاضر باشید. ممکن است در پرواز‌های قبلی‌تان کمی زمان اضافه آورده باشید؛ اما به یاد داشته باشید که هر اتفاق غیرمترقبه‌ای در پذیرش بار یا کارت پرواز شما می‌تواند وقت زیادی بگیرد.

همچنین توصیه می‌شود که عبور از گیت خود را به دقایق پایانی موکول نکنید؛ چراکه که گیت‌ها در نیم ساعت پایانی معمولا بسیار شلوغ هستند. پیش از رسیدن به فرودگاه، تمامی مدارک شناسایی لازم و بلیط خود را در دست داشته باشید.

در خصوص بار نیز باید گفت که لازم است هنگام رزرو بلیط به میزان بار مجاز و نوع آن که از سوی هواپیمایی تعیین شده و مطابق قوانین داخلی و بین‌المللی است، توجه کنید. در غیر این صورت، احتمال این‌که پذیرش بار شما با اتلاف زمان بیشتری مواجه شود، افزایش خواهد یافت.

اگر برای اولین‌بار است که سوار هواپیما می‌شوید احتمالا در فرودگاه کندتر از دیگر افراد، امور خود را انجام خواهید داد؛ بنابراین توصیه می‌شود که حداقل نیم ساعت به زمان تعیین‌شده توسط ایرلاین خود برای حضور در فرودگاه اضافه کنید.

در آخر، ذکر این نکته نیز ضروری است، درصورتی‌که شرکت هواپیمایی اعلام کند در پرواز خود تأخیر خواهد داشت، بهتر است مدت‌زمان لازم برای حضور در فرودگاه را طبق زمان قبلی پرواز در نظر بگیرید. در بسیاری مواقع، زمان‌های اعلام‌شده برای تأخیر تقریبی بوده و به‌علاوه، ممکن است شرایط فرودگاه و صف‌های کارت پرواز، بیش از معمول به‌هم‌ریخته باشد.

نکاتی جهت آمادگی برای پرواز‌های خارجی

برای پرواز خارجی مهم است که حتما از قوانین کشور مقصد یا فرودگاه‌های بین مسیر خود در خصوص واکسیناسیون کرونا اطلاع داشته و حتما کارت واکسیناسیون بین‌المللی خود را به همراه داشته باشید. همچنین اگر به‌عنوان توریست و نه با ویزای تحصیلی یا کاری مسافرت می‌کنید، بسیاری از کشور‌ها شما را ملزم به خرید بلیط پرواز برگشت می‌کنند. در غیر این صورت، کارت پرواز شما صادر نخواهد شد.

در نظر داشته باشید که سخت‌گیری‌ها در خصوص بار‌های ممنوعه و نیز اضافه‌بار برای پرواز‌های خارجی معمولا بیشتر است. به این موارد حتما هنگام رزرو بلیط پرواز خارجی خود دقت داشته باشید. درنهایت اینکه در فرودگاه‌های ایران باید حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه از وقت خود را نیز صرف پرداخت عوارض خروج از کشور کنید. برای این کار نیز مدت‌زمان لازم را در نظر داشته باشید.

اگر پرواز را از دست بدهید، چه اتفاقی می‌افتد؟

ازدست‌دادن پرواز مهم‌ترین واقعیتی که باید در نظر داشته باشید این است که هیچ‌یک از شرکت‌های هواپیمایی حتی یک دقیقه هم پرواز خود را به دلیل دیرکرد مسافرین خود به تأخیر نمی‌اندازند. این امر برای انواع پرواز خارجی و داخلی ایرلاین‌های ایرانی نیز صادق است. درصورتی‌که پرواز خود را از دست دادید، بهتر است موضوع را با ایرلاین خود در میان بگذارید. بسیاری از آن‌ها دارای خدمات پرداخت اضطراری هستند. با استفاده از این خدمات می‌توانید مقداری هزینه پرداخت کرده و با نزدیک‌ترین پرواز مشابه، سفر خود را انجام دهید.

سخن آخر

یکی از قوانینی که شرکت‌های هواپیمایی مسافران خود را ملزم به رعایت آن می‌کنند، حضور در فرودگاه ساعاتی پیش از پرواز است. ایرلاین‌های ایرانی به طور معمول دو ساعت را برای پرواز داخلی و سه ساعت را برای پرواز خارجی تعیین کرده‌اند. این زمان، صرف اموری نظیر دریافت کارت پرواز، پذیرش بار، بازرسی بدنی، پرداخت عوارض خروج از کشور و نیز چک پاسپورت و ویزا می‌شود.

توصیه می‌شود هنگام رزرو بلیط پرواز خود قوانین مربوط به زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز را به‌دقت مطالعه کنید. همچنین از هر اقدامی که منجر به تأخیر در پرواز شما شود، مانند حمل بار اضافه یا غیرمجاز خودداری کنید. درصورتی‌که قصد جابه‌جایی حیوان خانگی را دارید، بار اول است که سفر هوایی داشته یا نیاز به خدمات ویژه دارید نیز حداقل نیم ساعت به زمان‌های اعلام‌شده از سوی هواپیمایی اضافه کنید. برای تهیه بلیط سفر خود می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *