رومینگ چیست؟ همه چیز در مورد رومینگ همراه اول و ایرانسل

زمانی که به خارج از کشور سفر می‌کنید، به صورت پیش فرض دیگر در سرویس تماس‌های اپراتور‌های تلفن همراه داخل کشور چون همراه اول و ایرانسل، قرار نخواهید داشت. اما خوشبختانه یک قابلیت جایگزین وجود دارد به نام رومینگ که می‌توانید از طریق آن، از خارج کشور همان امکانات تماس و پیامک را داشته باشید. به این شکل، دیگر نیازی نیست که در کشور خارجی، هزینه‌ای برای خرید سیم کارت پرداخت کرده و می‌توانید به راحتی با فعال کردن خدمات رومینگ، از همان امکاناتی که داخل کشور داشتید، بهره‌مند شوید. در ادامه با ما همراه شوید تا ببینیم رومینگ چیست و چه شرایطی دارد.

رومینگ چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، رومینگ سرویس خدمات تماس، پیامک و اینترنت اپراتور‌های تلفن همراه ایران در خارج از کشور است. البته اپراتور‌های مختلف، سرویس‌های رومینگ تا حدودی با هزینه‌های متفاوت داشته و باید دید که در کشور مقصد شما، این سرویس را با چه شرایطی ارائه می‌کنند.

رومینگ همراه اول

پیش از هر چیزی لازم به توضیح است که هزینه و تعرفه رومینگ اپراتور همراه اول، به دائمی یا اعتباری بودن سیم کارت شما بستگی دارد. اما فارغ از آن، قرارداد‌های بین اپراتور همراه اول ایران و اپراتور‌های کشور‌های خارجی مختلف، این امکان را برای مسافران ایرانی که به خارج از کشور سفر می‌کنند، فراهم ساخته تا بتوانند با فعال ساختن این سیستم، از سیم کارت همراه اول خود در آن کشور استفاده کنند. در حال حاضر ۸۵ کشور در جهان که عمدتا کشور‌های بزرگ و مهم هستند، با اپراتور همراه اول ایران قرارداد فعال داشته و در سفر به این کشور‌ها، می‌توانید با فعالسازی این سیستم، از خط تلفن همراه خود استفاده کنید.

برای استفاده از سیستم رومینگ همراه اول، کافی است که این قابلیت را در گوشی تلفن همراه خود فعال کنید و پس از آن به راحتی از این سرویس برخوردار شوید.

چطور سیستم رومینگ همراه اول را فعال کنیم؟

برای فعال کردن این سرویس، دو روش پیش روی شما قرار دارد:

کد فعالسازی رومینگ همراه اول

برای این منظور، کافی است که کد #۲۹*۱۰* (ستاره ۱۰ ستاره ۲۹ مربع) را شماره‌گیری کنید. به این شکل سرویس تماس خارج از کشور همراه اول برای خط تلفن همراه شما، فعال شده و البته هزینه آن نیز منظور خواهد شد.

فعالسازی پیامکی

با پیامک کردن عدد ۲۹ به سرشماره ۱۰، این سرویس با لحظاتی انتظار، برای شما فعال خواهد شد.

نکته: همین طور برای غیرفعال کردن این سرویس در اپراتور همراه اول، لازم است که کد #۲۹*۱۰* را شماره‌گیری کنید.

رومینگ همراه اول در پرواز

اپراتور همراه اول امکان استفاده از این سرویس را در طول پرواز، در صورتی که پرواز شما با یکی از شرکت‌های هواپیمایی زیر باشد، ممکن ساخته است:

سبو پسیفیک ایر، بریتیش ایرویز، ازل ایرویز، آل نیپون ایرویز، آئروفلوت، ابریا، هنگ کنگ ایرلایز، هواپیمایی اتحاد، هواپیمایی امارات، اجیپت ایرویز، قطر ایرویز، هواپیمایی عمان ایر، لیبیان ایرلاینز، هواپیمایی سعودی، فیلیپین ایرلاینز، سنگاپور ایرلاینز، TAM ایرلاینز، هواپیمایی تایلند.

لازم به توضیح است که به جز فعالسازی از طریق اپراتور، شما باید گوشی تلفن همراه خود را نیز در حالت مخصوص این سرویس قرار دهید. برای این منظور بسته به این که گوشی تلفن همراه شما اندروید یا iOS باشد، دو فرایند متفاوت را پیش رو دارید:

فعال کردن شبکه رومینگ در گوشی‌های اندروید

مراحل زیر را برای این فعالسازی در نظر داشته باشید:

  1. به بخش تنظیمات یا Setting وارد شوید.
  2. سپس به بخش شبکه‌های بیشتر یا More Networks بروید.
  3. روی گزینه mobile networks کلیک کنید.
  4. گزینه network operators را انتخاب کرده و روی آن بزنید تا لیست شبکه‌ها باز شود.
  5. حالا روی شبکه مورد نظر خود‌زده و سرویس فعال خواهد شد.

فعال کردن شبکه رومینگ در گوشی‌های iOS

برای فعال کردن این شبکه در گوشی‌های iOS، این مراحل را دنبال کنید:

  1. ابتدا به بخش تنظیمات یا Setting گوشی وارد شوید.
  2. روی گزینه Carrier بزنید.
  3. منتظر بمانید تا لیست شبکه‌ها نمایش داده شده و شبکه مورد نظر خود را از میان آن‌ها انتخاب کرده و روی آن بزنید.

رومینگ ایرانسل

سرویس رومینگ اپراتور ایرانسل در ۱۵۸ کشور مختلف فعال بوده و همان طور که مشاهده می‌کنید، این اپراتور توانسته با کشور‌های بیشتری عقد قرارداد داشته باشد و خدمات بهتری به هموطنان ایرانی ارائه کند. از جمله این کشور‌ها می‌توان به برزیل، اسپانیا، ترکیه، سوئد، امارات متحده عربی، مصر، ایتالیا، فنلاند، گرجستان، مالزی، انگلستان، عربستان سعودی، روسیه، فرانسه، تایلند، هند، استرالیا، چین، جمهوری آذربایجان و … اشاره کرد.

فعالسازی سرویس رومینگ در اپراتور ایرانسل

برای این که بتوانید از این سرویس در کشور خارجی برخوردار شوید، ابتدا بررسی کنید که کشور مورد نظر شما در لیست ۱۵۸ تایی قرار دارد یا خیر. در صورتی که کشور مقصد شما در فهرست کشور‌هایی بود که از این سرویس ایرانسل پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید با شماره گرفتن #۱*۱۱۱*، سرویس مد نظر را فعال کنید.

همین طور با شماره گرفتن #۲*۱۱۱* می‌توانید این سرویس را غیرفعال کنید.

رومینگ ایرانسل در پرواز

در برخی از پرواز‌ها، شما می‌توانید از این سرویس در طول پرواز نیز استفاده کنید که از جمله شرکت‌های هواپیمایی فعال در این خصوص، می‌توان به شرکت‌های هواپیمایی TAM، هواپیمایی سعودی، سنگاپور ایرلاینز، ایرلاین سلطنتی اردن، فیلیپین ایرلاینز، قطر ایرویز، عمان ایر، هواپیمایی لیبی، ایبریا ایرلاین، هنگ کنک ایرلاینز، هوایپیمایی اتحاد، هواپیمایی امارات، اجیپت ایر، هواپیمایی سبو پسیفیک، بریتیش ایرویز، آذربایجان ایرلاینز، آل نیپون ایرویز و هواپیمایی آئروفلوت اشاره کرد.

هزینه رومینگ

هزینه رومینگ قطعا بالاتر از هزینه‌ای است که برای تماس و ارسال پیامک و همین طور استفاده از اینترنت در شرایط عادی و داخل کشور می‌پردازید. در نظر داشته باشید که دریافت تماس از ایران نیز باعث کسر شدن از شارژ حساب شما یا منظور هزینه از این بابت در قبض تلفن همراه خواهد شد.

به علاوه هزینه رومینگ دقیقه‌ای بوده و حتی اگر کمتر از یک دقیقه صحبت کنید، باز به اندازه یک دقیقه هزینه برای شما ثبت می‌شود. به همین شکل اگر کمتر از ۱۸۰ ثانیه و بیش از ۱۲۰ ثانیه صحبت کنید، به اندازه ۳ دقیقه هزینه رومینگ باید پرداخت کنید.

نکته: در صورتی که تماس شما بین دو کشور خارجی باشد، هزینه متناسب با تعرفه بین‌المللی کشوری که در آن تلفن همراه خود را روشن کرده‌اید، محاسبه می‌شود.

مزایای استفاده از سرویس رومینگ

با توجه به این که با استفاده از این سرویس، نیازی به خرید سیم کارت در کشور خارجی ندارید، روشن کردن این سرویس یک امتیاز عالی برای شما به حساب می‌آید. به علاوه به این شکل دوستان، آشنایان و همکاران شما، می‌توانند همچنان از طریق همان شماره همیشگی که از شما ثبت شده دارند، با شما در تماس بوده و مشکلی از این بابت نیز نخواهد بود. به واقع خط ارتباطی‌تان مانند سابق حفظ خواهد شد. برای برنامه‌ریزی و تهیه بلیط پرواز به خارج از کشور از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. شما چه نظری در این باره دارید؟ آیا تا به حال از این سرویس در خارج از کشور یا طول پرواز استفاده کرده و آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.