ضمانت بازگشت ویزا چیست و با چه هدفی اخذ می‌شود؟ + اطلاعات کامل

دریافت ویزا

ضمانت‌نامه بازگشت ویزا یا بازگشت مسافر، از واژه‌هایی است که متقاضیان دریافت ویزای شینگن، آمریکا، انگلیس و … زیاد با آن برخورد دارند. اما این ضمانت‌نامه چه تعریفی دارد؟ اصلا چرا مسافری که قصد سفر به کشور‌های اروپایی یا حوزه شینگن را دارد، باید ضمانت معتبر ارائه کند؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤالات هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ضمانت بازگشت ویزا (مسافر) چیست؟

برای سفر به کشور‌های خارجی، علاوه بر پاسپورت، مسافران باید برای دریافت ویزا هم اقدام کنند. درصورتی‌که رتبه پاسپورت کشور‌ها بالا باشد، نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت و اصطلاحا می‌توانند بدون ویزا و فقط با دردست‌داشتن پاسپورت معتبر، راهی کشور‌های دیگر شوند. در حال حاضر، رتبه پاسپورت ایران، ۱۰۲ است و این یعنی شهروندان ایرانی فقط می‌توانند به حدود ۴۰ کشور از جمله عراق، ترکیه، افغانستان، ارمنستان و گرجستان بدون ویزا سفر کنند. درصورتی‌که قصد سفر به کشور‌های اروپایی یا حوزه شینگن، آمریکا، کانادا، استرالیا و … را داشته باشید، باید مراحل اداری نسبتا پیچیده‌ای را طی کنید.

ویزای توریستی برای تفریح و سفر به کشور‌های اروپایی همراه با محدودیت زمانی ارائه می‌شود و درصورتی‌که به هر دلیلی، مسافر دیرتر از زمان اعلام‌شده در ویزا بخواهد به کشور خود بازگردد، باید جریمه آن را پرداخت کند؛ از همین رو، ارائه ضمانت‌نامه بازگشت ویزا، یکی از همان مراحل اداری در زمان دریافت ویزا بوده و به‌نوعی تضمینی برای بازگشت مسافر به کشور خود در زمان تعیین‌شده است.

مسافران لازم است این ضمانت‌نامه را نزد شرکت عامل یا آژانس گردشگری که به واسطه اعتبار و تجربه کارشناسان خود مسئولیت دریافت ویزای شما را بر عهده دارد، قرار دهند تا در صورتی که کشور مقصد به واسطه تأخیر مسافر یا وقوع جرم و هر مسأله دیگری اعلام جریمه کرد، شرکت‌ها بتوانند هزینه‌های آن را پرداخت کنند.

انواع ضمانت‌نامه

ضمانت بانکی

ضمانت‌نامه بازگشت مسافر می‌تواند به شکل‌های مختلف پول نقد، سکه و طلا، سفته و چک باشد. نوع دیگری از وثیقه‌ها که محبوبیت بالاتری دارند، ضمانت‌نامه بانکی هستند؛ چنین ضمانت‌هایی انواع مختلفی دارد که بلوکه شدن پول در بانک به نفع شرکتی که با آن قرارداد دارید، محبوب‌ترین روش محسوب می‌شود. مسافران همچنین می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی یا خود بانک‌ها، بخشی از سند خود را در رهن بانک یا شرکت موردنظر قرار دهند که البته این روش‌ها زمان‌بر هستند.

هزینه و مبلغ ضمانت بازگشت ویزا تابع هیچ عدد ثابتی نبوده و بر اساس قوانین تعیین‌شده توسط هر کشور، مشخص می‌شود. مثلا کشور امارات بابت تأخیر مسافر، تا ۵ هزار درهم جریمه در نظر گرفته است؛ این یعنی مبلغ ضمانت‌نامه هم باید بر اساس همین مبلغ تعیین شود.

نباید فراموش کرد که اکثر شرکت‌های گردشگری معتبر به‌واسطه اعتباری که در این حوزه دارند، معمولا برای دریافت ویزای شما بدون اخذ ضمانت معتبر بازگشت از سوی شما، هیچ اقدامی نخواهند کرد.

شیوه دریافت ضمانت‌نامه بازگشت ویزا

برای دریافت این ضمانت‌نامه ابتدا باید به یکی از آژانس‌های گردشگری معتبر مراجعه کرده و بعد از آماده‌سازی مدارک اولیه، فرمی مخصوص که در واقع یک قرارداد میان شما و شرکت گردشگری موردنظر است را تکمیل کنید.

در این فرم، تمام جزئیات مربوط به سفر اعم از زمان رفت‌وبرگشت، مدت‌زمان اقامت، نوع وثیقه یا ضمانت‌نامه شما و همچنین شیوه دریافت آن، به‌صورت کامل ذکر می‌شود. میزان ضمانت‌نامه بازگشت ویزای شما نیز بر اساس قوانین و میزان جریمه‌ای که کشور موردنظر در صورت وقوع هرگونه اتفاق در نظر می‌گیرد، مشخص و در فرم مربوطه، ذکر خواهد شد.

جهت ابطال ضمانت‌نامه باید چه فرایندی را طی کنیم؟

گذرنامه آمریکایی

درصورتی‌که به هر دلیلی سفر شما لغو شود و از کشور خارج نشده باشید، با ارائه مدارک به شرکت گردشگری می‌توانید پول نقد، سفته، سکه طلا و … که پیش‌تر به‌عنوان ضمانت‌نامه ارائه کرده بودید را مطابق با قرارداد خود، پس بگیرید.

درصورتی‌که وثیقه شما از نوع ضمانت‌نامه بانکی باشد، باید نامه مخصوص ابطال ضمانت را از شرکت طرف قرارداد خود دریافت کرده و سپس به بانک یا دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

سخن پایانی

مراحل دریافت ویزای شینگن یا سایر کشور‌هایی که به‌آسانی ویزا را صادر نمی‌کنند، معمولا پیچیده و به‌دوراز حوصله مسافران است و همین مسئله باعث می‌شود تا از شرکت‌های گردشگری فعال در این حوزه کمک بگیرند. بااین‌حال، یکی از مراحل اصلی دریافت ویزا، ارائه بلیط هواپیما و هتل برای کشور مقصد است که در این مورد باید خودتان اقدام کنید. در حال حاضر، راه‌های مختلفی برای تهیه بلیط پرواز خارجی هست که شاید بهترین آن‌ها، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ باشد. با این سرویس، به‌صورت کاملا رایگان و با صرف کمترین هزینه می‌توانید بلیط هواپیما را خریداری کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *