آشنایی با هواپیمایی وارش و مقررات پرواز

هواپیمایی وارش، تنها ایرلاین در استان مازندران است که در بیش از ۲۰ مسیر داخلی پرواز انجام می‌دهد و با ارائه خدمات پیشرفته در زمینه مسافر و حمل، گزینه‌ای عالی برای سفر یا ارسال محموله به شهر‌های مختلف محسوب می‌شود.

درباره هواپیمایی وارش

سال ۱۳۹۶ بود که بعد از طی شدن مراحل اداری و دریافت مجوز‌های لازم، شرکت هواپیمایی وارش به صورت رسمی کار خود را در استان مازندران و به‌مرکزیت شهر ساری آغاز کرد تا ضمن کارآفرینی، سیستم حمل‌ونقل شمال کشور بیش از پیش تقویت شود. این شرکت در ابتدا ۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ کلاسیک داشت و بعد از گسترش فعالیت‌ها، در سال ۱۳۹۸ تعداد آن‌ها را به ۵ عدد رساند؛ حالا نیز با استقبال مسافران از پرواز‌های این شرکت، وارش ایرلاین با ۷ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ کلاسیک، مشغول خدمت‌رسانی به هموطنان است.

در گذشته، عمده فعالیت وارش در داخل کشور و به محوریت شهر ساری بود، اما از خرداد ۱۳۹۸ و پروازی که از مشهد به سمت شهر دوشنبه در تاجیکستان انجام شد، نام وارش هم در میان ایرلاین‌هایی قرار گرفت که در زمینه بین‌المللی و پرواز‌های خارجی فعالیت می‌کنند.

اگر معنی اسم این شرکت برای‌تان سؤال شده، باید بگوییم وارش در گویش مازنی، به معنی «باران» است.

خدمات آنلاین

خوشبختانه در وب‌سایت رسمی هواپیمایی وارش به آدرس Varesh.aero، کلیه سؤالات کاربران به صورت دقیق توضیح داده شده است و مسافران می‌توانند تمام مدارک مورد نیاز یا پرسش‌نامه‌های مهم از جمله فرم تأیید پزشکی را روی درگاه این شرکت پیدا کنند.

اگر قصد سفر با وارش را داشته باشید هم می‌توانید از طریق سایت رسمی این شرکت، بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری کنید؛ انجام این کار اصلا سخت نیست و به‌آسانی انتخاب شهر مقصد، تاریخ حرکت و تعداد مسافران می‌توان بلیط را به صورت اینترنتی و با صرف کمترین هزینه خریداری کرد.

خدمات حمل بار

هواپیمایی وارش با در اختیار داشتن زیرساخت‌های لازم و آخرین امکانات، خدمات حمل بار را نیز به صورت پیشرفته ارائه می‌کند و تمام مسافران می‌توانند محموله‌های خود را بدون همراه، به تمام شهر‌های کشور ارسال کنند. شیوه محاسبه هزینه انواع محموله‌ها به نقاط مختلف، متفاوت است، اما وارش این اطمینان را به مسافران می‌دهد که این کار را با مناسب‌ترین قیمت انجام خواهد داد.

مقاصد پروازی داخلی و خارجی

خطوط داخلی، اصلی‌ترین مسیر‌های پرواز وارش ایرلاین هستند و بیش از ۲۰ شهر بزرگ ایران از جمله تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، کیش، تبریز، اهواز، رشت و بندر عباس، مقاصد پروازی داخلی مهم آن هستند. وارش در زمینه پرواز‌های خارجی چندان فعال نیست و مسافران فقط می‌توانند به شهر دوشنبه در تاجیکستان سفر کنند. البته، برنامه‌ریزی‌های مخلتفی انجام شده تا در آینده، سفر به کشور‌های دیگری از جمله تاجیکستان، هند، عراق، قطر و عربستان نیز امکان‌پذیر شود.

ترمینال‌ها

اگر مسافر هستید و بلیط دارید، باید بدانید که اطلاعات کامل سفر و هواپیما همیشه روی بلیط درج می‌شود. با این حال، افرادی که می‌خواهند به کانتر وارش در فرودگاه مهرآباد تهران مراجعه کنند، باید به طرف پایانه یک بروند؛ تمام پرواز‌های ورودی و خروجی وارش در همین ترمینال انجام می‌شود. ترمینال یک به‌نسبت خلوت‌تر است؛ پس فکر نکنید مسیر را اشتباه می‌روید!

کلاس‌های پروازی

علی‌رغم وجود پرواز‌های خارجی در برنامه هواپیمایی وارش، تمام پرواز‌های این ایرلاین در کلاس اکونومی یا اقتصادی انجام می‌شوند؛ این شرکت حتی هیچ پیشنهادی برای افرادی که مایل به پرداخت پول بیشتر هستند هم ندارد.

مطابق با استاندارد‌های کلاس اکونومی، فاصله صندلی در کابین این هواپیما‌ها معمولا اندک است و مسافران امکان تنظیم آن‌ها را هم ندارند. در اینجا همچنین خبری از منوی غذای انتخابی یا تلویزیون و اینترنت و آپشن‌های مشابه دیگر نیست؛ هرچند، هواپیما‌های وارش به‌نسبت از راحتی خوبی برخوردارند. بلیط هواپیما اکونومی قیمت مناسبی دارد و اگر قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. فقط باید توجه داشت که مدت زمان پرواز‌های خارجی، معمولا بیشتر بوده و ممکن است صندلی‌ها برای بعضی افراد، کمی خسته‌کننده باشند.

مقدار بار مجاز و اضافه بار

با توجه به نوع کلاس پروازی، حداکثر بار مجاز وارش برای بخش اصلی، ۲۰ کیلوگرم و میزان بار مجاز دستی هم ۵ کیلوگرم اعلام شده است. البته، مشکلی از بابت حمل اضافه‌بار وجود ندارد و مسافران می‌توانند با پرداخت هزینه جداگانه برای بار مازاد ۲۰ کیلوگرم، از حمل آن مطمئن باشند.

شیوه محاسبه اضافه بار وارش مطابق با استاندارد‌ها، یک درصد از مبلغ کل بلیط همان سفر حساب می‌شود؛ شیوه محاسبه برای پرواز‌های خارجی اما کمی متفاوت‌تر است و معمولا فاصله تا شهر مقصد، مهم‌ترین فاکتور روی تغییر نرخ نهایی است.

قوانین و مقررات وارش ایرلاین

قوانین کنسلی بلیط پرواز داخلی و خارجی، مطابق با قانون استاندارد شرکت‌های هواپیمایی است؛ در صورت لغو قبل از پرواز، ۹۰ درصد از هزینه بلیط قابلیت استرداد خواهد بود. افرادی که ۲ ساعت قبل از پرواز، بلیط خود را کنسل می‌کنند، ۳۰ درصد از مبلغ به عنوان جریمه کسر می‌شود. افرادی که در زمان پرواز نیز قصد لغو بلیط خود را داشته باشند، فقط می‌توانند ۵۰ درصد از هزینه را دریافت کنند.

برای پرواز‌های داخلی، وارش توصیه می‌کند که حداقل ۲ ساعت قبل در سالن فرودگاه حاضر باشید و بعد از اعلام از طریق بلندگو‌ها، کارت پرواز را دریافت کنید. در پرواز‌های خارجی هم این زمان، ۳ ساعت اعلام می‌شود چرا که انجام برخی تشریفات خارجی ،می‌توانند زمان‌بر باشند. به علاوه، افرادی که قصد خروج از کشور را دارند، باید از قبل عوارض را پرداخت کرده باشند؛ در غیر این صورت باید چند دقیقه‌ای را برای پرداخت آن در فرودگاه صرف کنید. ۳۰ دقیقه قبل از پرواز نیز کانتر بسته می‌شود و افرادی که هنوز کارت پرواز را دریافت نکرده باشند، جامانده محسوب خواهند شد. اگر می‌خواهید به‌موقع به فرودگاه برسید، توصیه می‌کنیم از سرویس درخواست خودروی اسنپ استفاده کنید.

برای افرادی با بیماری‌های خاص، بانوان باردار و نوزادان، قوانین مخصوصی وجود دارد که لازم است قبل از تهیه بلیط پرواز داخلی و خارجی، در مورد آن‌ها اطمینان کامل کسب کرد.

مسافران نمی‌توانند لوازمی مانند چاقو و قیچی یا هرگونه شیء تیز دیگری را در پرواز همراه خود داشته باشند. به علاوه، هر گونه ماده اشتعال‌زا مانند کبریت و فندک یا سیگار نیز باید داخل بار اصلی قرار بگیرد و همراه داشتن آن‌ها در پرواز غیر مجاز است. همچنین اگر قصد حمل حیوان زنده را داشته باشید، باید آن را به بخش بار تحویل دهید چرا که مطابق با قوانین بین‌المللی، در هیچ پروازی نمی‌توان موجود زنده را به داخل کابین برد.

خرید بلیط هواپیما وارش با بهترین قیمت

وب‌سایت رسمی وارش در تمام ساعات شبانه‌روز، خرید اینترنتی بلیط هواپیما برای مسیر‌های مختلف را امکان‌پذیر می‌کند. با این حال، اگر به دنبال روشی مطمئن و سریع برای تهیه بلیط پرواز داخلی و خارجی هستید و می‌خواهید از تخفیف‌های ویژه نیز برخودار شوید، گزینه‌ای بهتر از سرویس بلیت سفر اسنپ پیش روی شما نخواهد بود.

با این سرویس کاربران ضمن دریافت اطلاعات کامل مربوط به پرواز، می‌توانند قیمت بلیط‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین گزینه را با پایین‌ترین قیمت خریداری کنند. با سرویس رزرو هتل اسنپ که از داخل اپلیکیشن همه‌کاره اسنپ در دسترس کاربران است، حتی می‌توان از قبل، محل اقامت را نیز مشخص کرد تا بعد از رسیدن به مقصد، دیگر نگران محل اسکان نباشید.

سؤالات متداول

  1. هزینه حمل محموله در وارش چقدر است؟

با توجه به نوع محموله (مواد غذایی، جسد، حیوان زنده و …) هزینه نهایی متغیر خواهد بود.

  1. حداکثر بار مجاز وارش چقدر است؟

در تمام پرواز‌های داخلی و خارجی، مسافران می‌توانند حداکثر ۲۰ کیلوگرم بار را تحویل بخش مربوطه دهند.

  1. قوانین حمل حیوان زنده در هواپیمایی وارش چگونه است؟

مسافران می‌توانند سگ، گربه و انواع پرنده‌ها را حمل کنند و لازم است هرکدام از آن‌ها داخل قفس با استاندارد‌های معلوم قرار بگیرند.

  1. بلیط هواپیما وارش را چگونه بخریم؟

سرویس بلیت سفر اسنپ بهترین گزینه برای خرید بلیط وارش است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *