آشنایی با انواع چارتر (فول چارتر، سیت چارتر و …)

معرفی انواع بلیت چارتر

بلیط‌های هواپیما تنوع خاصی ندارند، اما به‌طورکلی می‌توانیم آنها را به دودسته چارتر و سیستمی تقسیم کنیم که هرکدام از آن‌ها دارای سه کلاس پروازی هستند. اما برای آنکه بتوانید خرید خوبی را صورت دهید، بهتر است درباره این بلیط‌ها به‌خصوص بلیط‌های چارتری اطلاعاتی به دست آورید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم انواع چارتر را بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

بلیط چارتر چیست؟

بلیط چارتر چیست

بلیط‌های سیستمی آن دسته از بلیط‌ها هستند که به طور مستقیم از ایرلاین‌ها یا نمایندگان آن‌ها خرید می‌شود. در مقابل انواع بلیط چارتر قرار داشته که با بلیط‌های سیستمی، تفاوت عمده دارند. با داشتن اطلاعات در خصوص تفاوت بین بلیط‌های سیستمی و چارتری و شناخت انواع بلیط‌های چارتر، می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمت پایین و ارزان‌تر خریداری کنید.

برای آن که بتوانید با این نوع بلیط بیشتر آشنا شوید، بهتر است که در ابتدا معنی و مفهوم واژه چارتر را بدانید. چارتر در واژه به معنی اجاره کردن است. در مورد بلیط‌های چارتر هواپیما، به معنی اجاره کردن صندلی‌های هواپیما است. البته بلیط‌های چارتری برای قطار و کشتی نیز استفاده می‌شوند.

اما بلیط هواپیما چارتر به طور مشخص به چه معنی است؟ گاهی هواپیما‌ها، تعدادی از صندلی‌های یک پرواز به‌خصوص در کلاس پروازی خاصی را به شرکتی که دارای تعداد سفر‌های هوایی زیادی است، اجاره می‌دهند. در برخی از مواقع، آژانس‌های هواپیمایی، تعدادی از صندلی‌های ثابت از یک ایرلاین یا همان خطوط هوایی را در یک مسیر یا مسیر‌های مشخصی اجاره کرده و می‌فروشند. در این حالت می‌توانیم بگوییم آژانس‌ها چارتر کننده و ایرلاین چارتر دهنده است.

انواع بلیط چارتر

انواع بلیط چارتر

اکنون که با معنی و مفهوم چارتر در بلیط آشنا شدید، لازم است تا به بررسی انواع چارتر نیز بپردازیم.

بلیط چارتر کامل یا Full Charter

همان‌طور که از نام آن پیدا است، این اصطلاح زمانی مطرح می‌شود که تمامی صندلی‌های یک پرواز در یک مسیر هوایی مشخص، اجاره شود. چارتر کامل از جمله مطمئن‌ترین بلیط‌های چارتری محسوب می‌شوند و اغلب مراکز فروش بلیط معتبر اقدام به فروش این نوع بلیط چارتر می‌کنند.

بلیط اجاره صندلی یا Seat Charter

در این نوع از بلیط چارتر، تعداد محدودی از صندلی‌های یک پرواز در مسیر مشخصی اجاره داده می‌شود که این صندلی‌ها در دوره‌های مشخصی نیز چارتر می‌شوند.

این صندلی‌های چارتری، دارای انواع مختلفی هستند که دسته‌بندی آن‌ها باتوجه‌به سیاست‌های چارتر دهنده و چارتر کننده، متفاوت خواهد بود.

صندلی چارتر شناور

یکی از انواع بلیط چارتر صندلی، صندلی چارتر شناور است. در این نوع بلیط، چارتر کننده موظف است تا تعدادی از صندلی‌های مشخص شده در یک مسیر پروازی معین را در مدت‌زمان خاصی، بفروشد. ازآنجایی‌که این صندلی‌های چارتری باید در مسیر رفت‌وبرگشت فروش بروند، لذا فاصله زمانی خاصی برای تاریخ رفت‌وبرگشت وجود ندارد و تنها باید این صندلی‌ها در دوره زمان تعیین شده به فروش برسند.

صندلی چارتر Back to Back

صندلی چارتر

نوع دیگر چارتر صندلی، صندلی چارتر Back to Back است که در این حالت چارتر کننده باید تعداد تعیین شده از صندلی‌ها را در رفت‌وبرگشت مسیر پرواز مشخص را به فروش برساند. در این نوع بلیط، برخلاف صندلی چارتر شناور، فاصله زمانی فروش صندلی‌ها در مسیر رفت‌وبرگشت مشخص است و باید در این محدوده، صندلی‌ها به فروش برسد.

بلیط صندلی چارتر Block Seat

نوع آخر از بلیط‌های چارتری صندلی، صندلی چارتر Block Seat است. در این نوع چارتر، همه چیز مشخص و ثابت است. درواقع چارتر کننده موظف است که تنها تعدادی مشخص از صندلی، در مسیر رفت‌وبرگشت، در تاریخ مشخص شده، در یک مسیر پروازی مشخص را بفروشد.

خرید انواع چارتر از سرویس بلیت سفر اسنپ

شما می‌توانید برای خرید انواع بلیط هواپیما، به آژانس‌های هواپیمایی معتبر مراجعه کرده یا خرید خود را به‌صورت آنلاین از سرویس بلیت سفر اسنپ انجام دهید. خوب است یادآوری کنیم که بلیط‌های سیستمی، قیمت ثابتی دارند و هنگام کنسل کردن بلیط، هزینه بلیط به طور کامل هدر نمی‌رود.

اما قیمت بلیط‌های چارتری باتوجه‌به سیاست‌های هر آژانس هواپیمایی، متفاوت است. به همین دلیل است که شما می‌توانید قیمت بلیط هواپیما به‌صورت چارتری را در رنج‎‌های مختلفی بیابید.

شما با آگاهی از انواع بلیط چارتر، هنگام خرید بلیط، موفق‌تر و بهتر عمل می‌کنید. البته لازم به ذکر است که قیمت بلیط‌های چارتری نسبت به بلیط‌های سیستمی متفاوت است. ضمن آنکه قیمت این بلیط‎‌ها می‌توانند باتوجه‌به فصل، روز، ماه و حتی ساعت خرید نیز متغیر باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.