محدودیت پروازهای داخلی و خارجی پس از کرونا

محدودیت پروازهای داخلی و خارجی

بیماری کرونا همچنان کاملا رخت خود را از جهان برنبسته و در کشور ما نیز با شدت بیشتری حضور دارد. در این شرایط، منطقی است که محدودیت‌های پروازهای خارجی و داخلی همچنان دنبال شوند. در ابتدای شیوع بیماری کرونا تقریبا تمام خطوط هوایی، پروازهای خود را تا مدت‌ها کنسل کردند؛ اما رفته‌رفته با ایجاد محدودیت‌ها و قوانین پیشگیرانه، خدمات خود را مجددا شروع کرده و ادامه می‌دهند.

پیش ‌از اینکه بلیت هوایی مقصد خود را تهیه کنید، بهتر است با اطلاع از قوانین سوارشدن بر هواپیما آشنا شوید. به‌این‌ترتیب، نه‌تنها با ممانعت مأمورین فرودگاه‌ها برای سوار شدن به هواپیما روبه‌رو نمی‌شوید، بلکه سلامتی خود را نیز حفظ خواهید کرد. در این مقاله، جدیدترین محدودیت‌های پروازی با توجه به بیماری کرونا را مرور می‌کنیم. درصورتی‌که قصد انجام سفر هوایی را دارید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

محدودیت های پروازهای داخلی

محدودیت‌های کرونایی پروازهای داخلی در جدیدترین اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشور، همه مسافران بالای ۱۲ سال پروازهای داخلی باید دارای کارت واکسن باشند. دریافت هر دو دوز واکسن برای مسافران اجباری است. در تازه‌ترین اظهارات حسن خوش‌خو، سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری، مسافران در صورت نداشتن کارت واکسن، ملزم به ارائه نتیجه تست منفی کرونا (PCR) که حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز از آن‌ها گرفته شده است، خواهند بود.

خوش‌خو اضافه کرده است که در تازه‌ترین دستورالعملی که برای ایرلاین‌ها صادرشده، کاهش شصت درصدی ظرفیت پذیرش در پروازهای داخلی لحاظ شده است. وی تأکید کرده است که پروتکل‌های معمول با نظارت بیشتری اجرا خواهند شد. همچنین از ورود مسافرینی که تست کرونای آن‌ها تا ۱۴ روز پیش از پرواز، مثبت بوده است به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد. مسئولیت خسارت و استرداد بلیت نیز به عهده مسافر خواهد بود.

از ابتدای شیوع بیماری کرونا و پس از مدتی که پروازها از سر گرفته شدند، همه سازمان‌های هواپیمایی در دنیا ازجمله در کشور ما استفاده از ماسک را در طول سفر اجباری کردند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، استفاده از ماسک می‌تواند تا ۹۰ درصد در انتقال بیماری کووید ۱۹ مؤثر باشد.

محدودیت پروازهای خارجی

پیش از استفاده از پروازهای خارجی باید از شرایط کشورهای مبدا، ترانزیت و مقصد برای کنترل بیماری کرونا مطلع شوید. در غیر این صورت، احتمال استرداد یا قرنطینه شما و مواجه‌شدن با ضرر مالی و زمانی فراوان وجود دارد.

شرایط مربوط به پروازهای داخلی در خصوص پروازهای خارجی نیز از طرف مامورین مرتبط در فرودگاه‌های ایران برقرار خواهد بود. همچنین، طبق گفته حسن خوش‌خو، سفر به انگلستان که تا پیش ‌از این و با توجه به شیوع شاخه‌های دیگر بیماری کرونا در این کشور در لیست کشورهای پرخطر قرار گرفته بود به حالت عادی بازگشته است. در ادامه شرایط برخی از کشورها برای پذیرش مسافر از ایران را بررسی می‌کنیم.

شرایط پذیرش مسافران در ترکیه

شرایط کرونایی پذیرش مسافر در ترکیه در تازه‌ترین شرایط که برای پذیرش مسافران در ترکیه اعلام گردیده گفته شده است که تمامی افراد بالای ۶ سال که از طریق پروازهای خارجی وارد این کشور می‌شوند یا باید دارای مجوز دائم اقامت باشند یا حداکثر، ۷۲ ساعت قبل از پرواز، فرم آنلاین ورود به ترکیه را پر کرده باشند.

همچنین، تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید تمامی دوزهای لازم واکسن کرونا را حداکثر ۱۴ روز پیش از ورود به این کشور، دریافت کرده باشند. علاوه بر این، ارائه نتیجه تست PCR منفی برای افراد بالاتر از ۱۱ سال که حداکثر ۷۲ ساعت پس از ورود، از مسافر گرفته می‌شود نیز ضروری است. دیگر آزمایش لازم نیز آزمایش آنتی‌ژن است که کمتر از ۴۸ ساعت پس از ورود افراد از طریق خطوط هوایی به این کشور از آن‌ها گرفته می‌شود.

علاوه بر این قوانین، ممکن است از مسافران در فرودگاه و در بدو ورود به‌صورت تصادفی یا مشکوک شدن به علائم بیماری، تست کرونا گرفته شود. به‌محض ورود به فرودگاه‌های ترکیه نیز مسافران ازنظر علائم کرونا مانند دمای بدن و غیره معاینه می‌شوند.

شرایط پذیرش مسافران در دبی

از اواخر ماه فوریه ۲۰۲۲، کشور امارات متحده عربی نیز قوانین محدودیت ورود به این کشور از طریق پروازهای خارجی را به‌روز کرد. بر این اساس، تمامی مسافرینی که قصد ورود به این کشور را دارند باید نسبت به ارائه گواهی‌نامه واکسیناسیون تائیدشده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا سازمان بهداشت امارات متحده عربی، اقدام کنند. این گواهی‌نامه، شامل یک QR کد است که وضعیت سلامتی بیماری را ثبت و تائید می‌کند.

علاوه بر واکسیناسیون، ارائه نتیجه تست منفی کووید ۱۹ نیز که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از مسافران گرفته شده، ضروری است. تکمیل و ارائه فرم سلامت برای همه افراد و گواهی سلامت برای زنان باردار نیز برای ورود به دبی الزامی شده است.

مانند کشور ترکیه در صورت مشکوک شدن مأمورین در فرودگاه‌های امارات به مسافران به دلیل داشتن علائم بیماری کووید۱۹، آن‌ها می‌توانند از افراد تست کرونا بگیرند. مسافر تا زمان تعیین نتیجه، قرنطینه شده و پس ‌از آن نیز در صورت مثبت شدن نتیجه باید طبق قوانین این کشور، تحت قرنطینه باقی بماند.

نکات مهم پیش از پروازهای داخلی و خارجی

محدودیت های کرونایی پروازهای خارجی لازم به ذکر می باشد که رعایت کلیه پروتکل‌های عمومی در خطوط هوایی، پیش و پس از پروازهای داخلی و خارجی، ضروری است. علاوه بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از صحبت کردن مدام در طول سفر، شستشوی متناوب دست‌ها و نیز به همراه داشتن لوازم بهداشتی مانند پدهای الکلی ضروری است. علاوه بر این، به نکات زیر هنگام گذراندن پروازهای خارجی توجه داشته باشید:

  • تقریبا در هیچ کشوری، گواهی واکسیناسیون پیامکی مورد قبول نیست و این گواهی تنها به‌صورت چاپی یا دیجیتالی پذیرفته می‌شود. همچنین، لازم است که گواهی شما به زبان انگلیسی یا به زبان کشور مقصد و با QR کد باشد.
  • آزمایش‌های خانگی، مورد قبول نیستند.
  • درصورتی‌که ارائه گواهی تست کرونا در کشور مقصد اجباری نباشد در کشور ترانزیت نیز از مسافران این مدرک درخواست نمی‌شود. به‌طورکلی، قوانین ضد کرونایی در کشور ترانزیت، مطابق با قوانین کشور مقصد اعمال می‌شود.
  • سخن آخر

در ابتدای شیوع بیماری کرونا آسمان کره زمین از وجود هواپیماها تا مدت‌ زمان زیادی خالی شد؛ اما با بهبود یافتن شرایط و نیز نیاز انسان‌ها به انجام سفرهای کاری و غیره، خطوط هوایی کم‌کم با وضع قوانین پیشگیرانه و نسبتا سخت باز شدند. طی دو سال اخیر، این قوانین از سوی سازمان‌های داخلی کشور ما و نیز خطوط هوایی بین‌المللی، مرتبا تغییر کرده‌اند.

همان‌طور که در این مقاله بیان کردیم، به‌منظور استفاده از خدمات پروازهای داخلی، ارائه گواهی واکسیناسیون کامل برای افراد بالای ۱۲ سال ضروری است و در غیر این صورت نیز افراد باید گواهی تست منفی کرونای خود را که حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام داده‌اند، ارائه کنند.

برای پروازهای خارجی به‌ویژه به کشورهای امارات و ترکیه نیز شرایط تقریبا مشابه بوده و ارائه تست‌ها و گواهی‌نامه‌های واکسیناسیون معتبر به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد لازم است. ضمن اینکه لزوم رعایت پروتکل‌های عمومی در تمامی خطوط پروازی داخلی و خارجی، همچنان پا برجاست. شما می‌توانید برای خرید بلیت هواپیما بدون مراجعه حضوری، از سرویس بلیت سفر اسنپ اقدام کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.