عوارض جسمانی سفر با هواپیما + روش‌های کنترل و درمان

عوارض جسمانی سفر با هواپیما

اگرچه تجربه پرواز، تجربه‌ای شیرین و لذت‌بخش است؛ اما بعضی افراد، برخی عوارض جسمانی سفر با هواپیما را نیز تجربه می‌کنند که البته برای بیشتر آن‌ها نیز روش‌های درمانی و کنترلی وجود دارد. با شناخت این عوارض، در سفر‌های هوایی بعدی خود، کنترل بیشتری روی آن‌ها خواهید داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به این عوارض بدنی در طول پرواز، بیندازیم.

لیست عوارض جسمانی سفر با هواپیما

در زیر به مهم‌ترین عوارض بدنی که ممکن است برای مسافران در طول پرواز، رخ دهد؛ می‌پردازیم:

احساس نفخ و تنگی نفس

یکی از عادی‌ترین عوارضی که در طول پرواز تجربه خواهید کرد؛ احساس نفخ و تنگی نفس است. به دلیل تغییرات فشار، بیشتر افراد احساس سنگینی در معده و نفخ را تجربه می‌کنند که البته به‌سادگی قابل‌کنترل است. همین‌طور کمبود اکسیژن و به‌طورکلی تغییر فشار، باعث خواهد شد تا افراد سطحی از تنگی نفس را تجربه کنند. البته نترسید قرار نیست به‌هیچ‌وجه در طول پرواز احساس خفگی داشته باشید؛ بلکه این تغییر میزان اکسیژن، جزئی بوده و حتی بسیاری از افراد آن را احساس نخواهند کرد. به‌علاوه ماسک‌های اکسیژن در هواپیما تعبیه شده و در صورت نیاز امکان استفاده از آن‌ها را خواهید داشت تا مشکل تنگی نفس شما بلافاصله برطرف شود.

سرگیجه

سرگیجه در پرواز

تغییرات فشار و قرارگرفتن در ارتفاع، به‌ویژه برای افرادی که نسبت به ارتفاع و پرواز، احساس ترس دارند؛ باعث بروز سرگیجه از حالت کم تا زیاد خواهد شد. از این روی توصیه می‌شود افرادی که غالبا این سطح از اضطراب را تجربه می‌کنند؛ با استفاده از تکنیک‌های کنترل ترس از پرواز، آرامش بیشتری داشته و عوارض جسمانی سفر با هواپیما را به این شکل، کمتر تجربه کنند.

کم آب شدن بدن

کاهش رطوبت در هواپیما، باعث کاهش رطوبت دریافتی بدن شده و در پرواز‌های به ویژه طولانی، موجب کم‌آبی بدن خواهد شد. از این روی پیشنهاد می‌شود که حتما بطری آب همراه داشته و در طول پرواز، جرعه‌جرعه آب بنوشید. همین‌طور برای افرادی که به طور معمول خشکی چشم دارند، ممکن است این عارضه در طول پرواز‌های طولانی خارجی تشدید شود. این افراد می‌توانند از قطره چشمی اشک مصنوعی برای رفع خشکی چشم استفاده کنند.

بی‌حالی و کم‌انرژی شدن

به طور طبیعی زمانی که هواپیما از زمین بلند شده و ارتفاع می‌گیرد، میزان اکسیژن موجود در سالن هواپیما کاهش خواهد یافت. این کاهش اکسیژن، موجب کاهش فشار هوا شده و در نهایت به کم حالی و بی انرژی شدن منجر می‌شود. البته این به معنای آن نیست که مسافران بیهوش شده و حواس خود را از دست بدهند، بلکه اختلاف با فشار سطح دریا؛ باعث خواهد شد تا مقداری احساس کم‌انرژی شدن و بی‌حالی داشته باشند.

خشکی پوست

خشکی پوست در پرواز

کمبود رطوبت در سالن هواپیما، می‌تواند روی شرایط پوستی نیز تأثیر گذاشته و موجب خشکی پوست شود. از این روی درصورتی‌که پوست شما به طور طبیعی دچار خشکی باشد؛ در طول پرواز این عارضه را به شکل شدیدتری تجربه خواهید کرد و حتی ممکن است تا چند روز بعد از پرواز نیز ادامه داشته باشد. از این روی حتما پیش از سوارشدن به هواپیما از کرم مرطوب‌کننده قوی روی پوست خود استفاده کرده یا حتی در طول پرواز نیز آن را تجدید کنید. به این شکل از پوست خود در برابر خشکی مفرط ناشی از کمبود رطوبت مراقبت خواهید کرد. به‌علاوه نوشیدن آب نیز کمک خواهد کرد تا میزان رطوبت بدن شما بالاتر رفته و عوارض کمتری را بابت کم‌آبی و خشکی تجربه کنید.

تغییر فشار روی گوش

کاهش فشار داخل هواپیما، به طور مستقیم موجب بروز فشار روی گوش‌ها نیز خواهد شد و مسافران این فشار را در بخش گوش داخلی خود احساس می‌کنند. از این روی در اکثر پروازها، مهمانداران به مسافران یک آب‌نبات می‌دهند که حین برخاستن هواپیما و فرود؛ آن را مکیده و از این فشار و ناراحتی ناشی از آن، بکاهند.

بیماری‌های ویروسی تنفسی و محیطی

به دلیل بسته بودن محیط هواپیما، درصورتی‌که شخصی به یکی از بیماری‌های ویروسی تنفسی، چون سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا باشد، احتمال این که دیگر افراد نیز این بیماری را گرفته و مبتلا شوند؛ وجود دارد. از این روی درصورتی‌که مشاهده کردید مسافران اطراف شما دارای علائم بیماری‌های ویروسی تنفسی هستند، حتما از ماسک به‌عنوان وسیله محافظتی پیشگیری‌کننده، استفاده کنید. همین‌طور درصورتی‌که قصد میل کردن چیزی دارید، حتما پیش از آن دست‌های خود را شسته یا با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، آن‌ها را ضدعفونی کنند.

به‌علاوه نوشیدن آب و مرطوب نگه‌داشتن بدن، کمک می‌کند تا بدن شما در برابر دریافت ویروس، قوی‌تر بوده و سیستم ایمنی آماده‌تری داشته باشید.

جت لگ

جت لگ

جت لگ یکی از مشهورترین عوارض جسمانی سفر با هواپیما است که در سفر‌های به مقصد با تفاوت زمانی زیاد، تجربه می‌شود. این عارضه با به هم ریختن ساعت خواب و بیداری مسافران همراه بوده و زمانی شکل می‌گیرد که اختلاف زمانی قابل توجهی میان مبدأ و مقصد پرواز وجود داشته باشد. از عوارض آن نیز می‌توان به اسهال، گیجی، سردرد، تحریک‌پذیری بالا، اختلال در خواب و پریشانی اشاره کرد. برای غلبه بر عارضه جت لگ، حتما شب و روز قبل از پرواز را به خوبی استراحت کرده و خواب کافی و حتی بیش از حد معمول داشته باشید. به این شکل در صورتی که فاصله زمانی زیاد، موجب برهم خوردن ریتم خواب شما شود؛ مشکل زیادی را تجربه نخواهید کرد.

ورم کردن پا‌ها

به دلیل نشستن طولانی‌مدت، ممکن است که پا‌های شما ورم‌کرده و حتی پس از فرود هواپیما، برای برخاستن از جای خود، دچار مشکل شوید. این موضوع به ویژه در افرادی که فشارخون دارند، بیشتر خود را نشان خواهد داد و در افراد دیگر ممکن است تنها در شکل خواب‌رفتگی پا‌ها دیده شود. حتما در طول پرواز پا‌های خود را نرمش داده و در صورت امکان کمی در فضای باز سالن هواپیما نیز راه بروید تا از خواب رفتن و ورم کردن پا‌های شما جلوگیری شود.

لخته شدن خون در پرواز‌های طولانی

کم‌تحرکی و لخته شدن خون در پرواز

این خطر البته برای تمام افراد وجود ندارد؛ اما در افراد مسن‌تر و در پرواز‌های طولانی؛ به دلیل کم‌تحرکی و نشستن طولانی‌مدت ریسک لخته شدن خون و ترومبوز سیاهرگ شکل می‌گیرد. از این روی لازم است که افراد در پرواز خارجی طولانی و حتی پرواز‌های داخلی، هرازگاهی از جای خود بلند شده و بدن خود را کش و قوسی داده و حتی چند قدمی راه بروند تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.

شما چه عوارض جسمانی سفر با هواپیما را تجربه کرده‌اید؟

مسافران پرواز‌های خارجی یا داخلی، به شکل‌های مختلف برخی از عوارض جسمانی سفر با هواپیما را تجربه می‌کنند. شما می‌توانید برای تهیه بلیط پرواز‌های خارجی یا داخلی از طریق سرویس بلیت سفر اسنپ اقدام کنید. به جز موارد معرفی شده در بالا، شما چه مشکلات دیگری را تابه‌حال تجربه کرده و از چه راهکار‌هایی بر غلبه و رفع آن‌ها استفاده کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران وب‌سایت به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم که این لیست را با دوستان و آشنایان خود نیز به اشتراک گذاشته و آن‌ها را نسبت به تک‌تک این عوارض احتمالی و راه‌های پیشگیری و غلبه بر آن‌ها، آشنا کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.