راه‌های جلوگیری از حالت تهوع در هواپیما!

حالت تهوع در هواپیما

متأسفانه برخی از افراد در هواپیما دچار عوارض و ناراحتی‌های خاصی شده که یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها، حالت تهوع و دل‌پیچه است. اما خوشبختانه روش‌های مختلفی برای جلوگیری از حالت تهوع در هواپیما وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید ناراحتی‌های ناشی از آن را در طول پرواز به حداقل برسانید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به این ماجرا داشته و روش‌های آن را دنبال کنیم.

علت شروع حالت تهوع در هواپیما

احساس تهوع در طول پرواز و در هواپیما به دلیلی اصلی پرواززدگی رخ داده و برخی از افراد نیز به علت ترسی که از پرواز دارند؛ این حالت را تجربه می‌کنند. البته گاهی اوقات (با درصد کمتر) این حالت برای افراد در قطار یا حتی خودروی در حال حرکت نیز رخ می‌دهد.

آمار حاکی از آن است که بیشتر بانوان و کودکان، چنین حالتی را تجربه کرده و در اکثر مواقع نیز در دفعات اول پرواز، رخ خواهد داد. به این معنا که ممکن است پس از تجربه چندین باره پرواز، این حالت در شخص مرتفع شده و کمتر چنین احساس تهوع و سرگیجه را در طول پرواز تجربه کند.

جلوگیری از حال تهوع در هواپیما

جلوگیری از حالت تهوع در هواپیما

همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم؛ خوشبختانه روش‌هایی برای جلوگیری از حالت تهوع در هواپیما وجود دارد که با به‌کاربردن آن‌ها، می‌توانید این حالت را به حداقل رسانده و کمترین تأثیر از آن را تجربه کنید.

از جمله این روش‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

آرامش خود را حفظ کنید

یکی از نخستین روش‌هایی که می‌توانید برای کنترل شرایط به کار برده و اتفاقا بسیار عالی نیز پاسخ خواهد داد؛ حفظ آرامش است. به‌جای آن که مرتب به خود تلقین کنید که احساس سرگیجه و تهوع دارید؛ بر عکس آرامش خود را حفظ کرده و به طور مثال به یک موزیک ملایم و آرامش‌بخش گوش دهید. این کمک خواهد کرد تا تسلط بیشتری بر خود داشته و کمترین آزار را تجربه کنید.

باور داشته باشید که در بدن شما فعل و انفعالاتی انجام نشده که قرار باشد منجر به تهوع شود. این یک حالت روحی و تلقینی بوده و می‌توانید با کنترل آرامش خود، بر آن غلبه کنید.

از مطالعه کردن حین پرواز، پرهیز کنید

لازم است که برای تسلط بیشتر بر خود و جلوگیری از سرگیجه و شروع حالت تهوع، به‌هیچ‌وجه در طول پرواز مطالعه نداشته باشید. به‌علاوه خم کردن سر و حرکت چشم‌ها برای مطالعه، خود عاملی برای ایجاد حالت تهوع بوده و باعث خواهد شد تا حس بدتری داشته باشید. با این حساب برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع در هواپیما، حتما مطالعه را کنار گذاشته و متمرکز بر آن نشوید.

در انتخاب صندلی خود در هواپیما دقت کنید

تهوع در طول پرواز

برخی از ردیف صندلی‌ها در هواپیما‌ها، در طول پرواز تکان‌های بیشتری را متحمل شده و البته این به نوع هواپیما و ساختار آن بستگی دارد؛ بنابراین لازم است با کسب اطلاعات در خصوص نوع هواپیما و مطالعه در مورد آن، بهترین صندلی یا بهتر بگوییم ردیف صندلی که کمترین تکان‌ها را در طول پرواز متحمل شود را انتخاب کرده و در زمان دریافت کارت پرواز، بخواهید که محل نشستن شما، در چنین موقعیتی باشد. به طور مثال در بیشتر انواع هواپیما خارجی جدید، تکان‌های کمتری در طول پرواز، احساس خواهد شد.

هرگز پیش از پرواز غذای سنگین میل نکنید

میل کردن غذای سنگین پیش از پرواز نیز خود از دلایلی است که به موضوع و مشکل داشتن حالت تهوع دامن زده و باعث خواهد شد که بدتر این ناراحتی شما مضاعف شده و به لحاظ فیزیکی نیز آمادگی بیشتری برای حالت تهوع داشته باشید. از این روی لازم است که در ساعات پیش از پرواز؛ از غذا‌های سبک استفاده کرده و نوشیدنی‌های گازدار نیز ننوشید.

به در ارتفاع بودن، فکر نکنید

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود افراد این حالت را به‌شدت تجربه کنند؛ تصور پیوسته خود در حالت ارتفاع است که موجب خواهد شد تا ترس ناشی از آن بر ایشان مستولی شده و چنین حالاتی را داشته باشند. از این روی به‌هیچ‌وجه در ذهن موضوع در ارتفاع بودن را متصور نشده و به‌طورکلی آن را از ذهن خود دور کنید. این به‌خوبی کمک خواهد کرد تا کمتر احساس تهوع داشته و آرامش بیشتری را تجربه کنید.

راه‌های درمان حالت تهوع در هواپیما

در بالا به روش‌های جلوگیری از حالت تهوع در پرواز پرداختیم؛ اما باید دید در صورتی که به هر ترتیب به این حالت دچار شدیم؛ چه روش‌هایی برای درمان آن وجود دارد. از جمله این روش‌ها موارد زیر هستند:

مکیدن آب‌نبات

مکیدن آب‌نبات، به‌ویژه آب‌نبات‌ترش؛ همیشه از بهترین روش‌ها برای غلبه بر حالت تهوع بوده و در طول پرواز نیز می‌توان از این روش برای آرام‌کردن احساس تهوع به‌خوبی استفاده کرد.

بیسکویت زنجبیلی

هر نوع ماده خوراکی زنجبیلی به شما کمک خواهد کرد تا بر حالت تهوع خود غلبه کرده و احساس به‌مراتب بهتری داشته باشید.

داروهای ضد تهوع

دارو ضد تهوع

همین‌طور پیشنهاد می‌شود که به تجویز پزشک، حتما داروهای ضد تهوع همراه داشته باشید تا در صورت نیاز با مصرف آن‌ها، حالت تهوع شما برطرف شده و آرامش خود را بازیابید.

تجربه بهترین پرواز، بدون استرس و حالت تهوع

برای آن که تجربه بهترین پرواز را در پرواز داخلی یا خارجی داشته باشید؛ توصیه می‌کنیم که با انتخاب بهترین پرواز و هواپیما‌های به‌روز، بتوانید کمترین استرس را متحمل شده و تجربه بهتری داشته باشید. همچنین می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ برای خرید بلیط سفر‌های داخلی و خارجی استفاده کنید. شما چه تجربه‌ای دراین‌خصوص داشته و پیش‌ازاین در پرواز‌های داخلی و خارجی؛ چه مشکلاتی داشته یا چطور بر آن‌ها غلبه کرده‌اید؟

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *