رعایت چند نکته ساده در سفر جاده‌ای با اتوبوس

سفر جاده‌ای با اتوبوس

در روزگار قدیم افراد با سختی و مشقت زیادی سفر می‌کردند و برای سفر به شهر‌های دورتر به صورت گروهی با افراد غریبه و با کمک حیوانات جابه‌جا می‌شدند. اکنون که تکنولوژی پیشرفت کرده، باز هم افراد به صورت گروهی به سفر جاده‌ای دست می‌زنند ولی با این تفاوت که همه آن‌ها در یک اتوبوس گرد هم جمع می‌شوند و سفر خود را آغاز می‌کنند. خوشبختانه در حال حاضر تهیه بلیط آسان و سریع امکان‌پذیر است و لازم نیست خود را به زحمت بیندازید، فقط کافی است مجهز باشید تا از سفر خود لذت ببرید.

چرا سفر جاده‌ای با اتوبوس؟

در دنیای فعلی که سفر کردن به روش‌های مختلف و ساده‌ای امکان‌پذیر است، همچنان بسیاری از افراد سفر جاده‌ای با اتوبوس را برای سفر کردن انتخاب می‌کنند ولی دلیل این انتخاب چیست؟

 • عدم لذت بردن از رانندگی برای ساعات طولانی در جاده‌های تمام‌نشدنی بین شهر‌ها
 • علاقه به استراحت کردن در طول سفر و خوابیدن بر روی یک صندلی بدون هیچ استرس و نگرانی
 • عدم قبول مسئولیت و سپردن خود به راننده
 • ارزانی بلیط
 • عدم بودجه کافی برای تأمین سوخت خودروی شخصی به هنگام سفر
 • عدم وجود محدودیت بار
 • لذت بردن از مسیر با تماشای مناظر زیبا، مطالعه کردن، موسیقی گوش دادن و تماشای فیلم
 • بدون دخالت پلیس یا نیرو‌های امنیتی
 • راحتی انتخاب و خرید بلیط یا امکان تهیه بلیط آسان و سریع
 • دسترسی راحت به ترمینال‌ها
 • عدم گم شدن وسایل و بار مسافران

با توجه به تمام دلایل ذکر شده در بالا شما می‌توانید سفر با این وسیله نقلیه را انتخاب کنید و از مسیر مسافرتی خود لذت ببرید. البته شاید در این وسیله و طی مسیر کمی اذیت شوید ولی با انتخاب بهترین و با کیفیت‌ترین نوع از این وسیله نقلیه می‌توانید سفر بهتری را تجربه کنید.

سفر جاده‌ای با اتوبوس معمولی

گوش دادن به موسیقی در طول سفر جاده‌ای با اتوبوس

همان‌طور که از نام این نوع وسیله نقلیه مشخص است، شما با وسیله‌ای معمولی سفر می‌کنید و نباید انتظار امکانات ویژه‌ای داشته باشید. به طور معمول در هر ردیف ۴ صندلی قرار دارد.

در مجموع این وسایل نقلیه معمولی حدود ۴۰ الی ۵۰ صندلی خواهند داشت که تمام این صندلی‌ها در فاصله کمی از یکدیگر واقع شده‌اند. این نوع وسایل نقلیه معمولی تنها ۲ مانیتور برای تماشای فیلم دارند که یکی در بخش اولیه صندلی‌ها قرار دارد و دیگری در وسط قرار گرفته است.

در نظر داشته باشید با سفر جاده‌ای در این وسایل نقلیه از شما هیچ پذیرایی به عمل نمی‌آید و تنها بسته‌های کوچکی از خوراکی‌های‌ریزی به عنوان یک میان وعده در اختیار شما قرار می‌گیرد.

سفر جاده‌ای با اتوبوس VIP

نقطه مقابل اتوبوس‌های معمولی، نوع VIP یا ویژه آن است که در میان مسافران جزء محبوب‌ترین وسیله نقلیه جاده‌ای محسوب می‌شود. امکانات خاص و ویژه این وسایل قابل مقایسه با وسایل نقلیه معمولی نیست. صندلی‌ها در این وسیله ویژه و VIP نرم‌تر، راحت‌تر و بزرگ‌تر هستند و حتی می‌توانید تا ۱۴۵ درجه نیز آن‌ها را خم کنید.

در هر ردیف گاهی ۲ صندلی و گاهی ۱ صندلی وجود دارد که حتی به بهترین سیستم تهویه هوا، خنک‌کننده و گرم‌کننده نیز مجهز خواهد بود. خبر خوب اینکه هر صندلی دارای یک مانیتور شخصی است که حوصله شما در طول مسیر‌های طولانی سر نمی‌رود و کسل نمی‌شوید.

از این‌رو در طول سفر با این وسایل نقلیه VIP می‌توانید فیلم، کارتون یا موزیک ویدئو تماشا کنید یا مشغول بازی شوید و از مسیر سفر خود لذت ببرید. یکی دیگر از خوبی‌های این وسایل، امکان شارژ تلفن همراه خود از طریق پریز‌های کنار صندلی خواهد بود که نیاز هر مسافری است.

در سفر جاده‌ای با اتوبوس کجا بنشینیم؟

صندلی‌های اتوبوس در سفر جاده‌ای

تمام وسایل نقلیه از هواپیما گرفته تا تاکسی، صندلی‌های خوب و بد دارند. اتوبوس نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، به طوری که به هنگام خرید بلیط خود باید به جایگاه و نوع صندلی مورد نظرتان توجه داشته باشید تا در طول مسیر بیشتر لذت ببرید. فراموش نکنید بهترین محل برای نشستن در این وسیله نقلیه عمومی اواسط آن است.

صندلی‌های وسطی

به هنگام تکمیل مراحل خرید بلیط خود بهتر است صندلی‌های وسط را انتخاب کنید تا هم راحت‌تر باشید و هم تکان‌های کمتری احساس کنید. اگر وسیله شما VIP است این امکان وجود دارد که صندلی‌های وسط تک‌نفره باشند ولی خوشبختانه یخچالی در مقابل آن‌ها قرار ندارد.

با انتخاب صندلی که یخچال نزدیک آن نیست، حریم شخصی شما بیشتر حفظ می‌شود به طوری که لازم نیست رفت و آمد دائمی مسافران را برای سر زدن به یخچال تحمل کنید.

صندلی‌های جلویی

صندلی‌های اتوبوس

ولی اگر شخصی هستید که خواب ندارید بهتر است از صندلی‌های جلو برای سفر کردن استفاده کنید. با انتخاب این نوع صندلی‌ها شما بدون‌شک در شب نمی‌توانید خواب خوبی داشته باشید ولی اگر دوست دارید مسیر رانندگی را تماشا کنید، بهتر است همین صندلی‌ها را در نظر بگیرید و بخرید.

با انتخاب صندلی‌های جلو شما می‌توانید با راننده یا کمک راننده ارتباط برقرار کنید و در طول مسیر با آن‌ها گپ بزنید و از آن‌ها بخواهید موسیقی مورد پسند شما را در طول مسیر پخش کنند. البته خانم‌ها نمی‌توانند در صندلی‌های ۱ و ۲ که جلویی‌ترین صندلی‌ها هستند، بنشینند.

صندلی‌های انتهایی

متأسفانه صندلی‌های انتهایی درست بر روی لاستیک‌ها قرار دارند و شما به طور دائم با تکان‌های زیادی روبه‌رو هستید. به همین دلیل است که صندلی‌های انتهایی به هیچ‌وجه محبوب نیستند مگر اینکه با تعداد زیادی از دوستان خود در سفر باشید و بخواهید در کنار یکدیگر بنشینید و به هم نزدیک باشید. نشستن بر روی صندلی‌های انتهایی بیشتر در دوران کودکی و اردو‌های آن زمان لذت‌بخش بود.

از سفر جاده‌ای خود با اتوبوس لذت ببرید

سفر جاده‌ای با تهیه بلیط اتوبوس

اگر قصد دارید با اتوبوس سفر کنید و به دل جاده بزنید، نگران نباشید این سفر نیز از فواید بسیاری برخوردار است که باعث دوچندان شدن لذت شما می‌شود.

البته در انتخاب نوع وسیله نقلیه خود باید دقت به خرج دهید، زیرا اگر کیفیت صندلی‌ها پایین باشد یا امکانات خاصی در این وسایل برای شما مهیا نباشد، به طور حتم در طول مسیر کلافه می‌شوید.

به‌طور کلی با انتخاب یک وسیله مناسب و صندلی خوب، در طول مسیر می‌توانید از تماشای مناظر و طبیعت لذت ببرید، به کار‌های شخصی و سرگرم‌کننده خود مشغول شوید یا از مصاحبت با همسفرانتان اطلاعات جدیدی به دست‌آورید.

در ضمن وجود مانیتور و تهویه هوای مطلوب نیز به شما کمک می‌کند کمتر خسته شوید و در طول مسیر سفر جاده‌ای خود اوقات خوشی را سپری کنید. در نهایت اینکه لذت بردن در این نوع سفر‌ها بیش از هر چیزی به جایگاه و موقعیت صندلی شما در طول مسیر بستگی دارد.

یک کوله‌پشتی یا ساک کوچک به همراه داشته باشید

کوله پشتی کوچک در سفر جاده‌ای با اتوبوس

بیشتر افراد بر این باور هستند که چمدان‌های چرخ‌دار بهترین گزینه برای سفر و جمع کردن وسایل مسافرتی است، در حالی که به هنگام سفر جاده‌ای بهتر است علاوه بر چمدان‌های چرخ‌دار که در بخش بار قرار می‌دهید، یک کوله‌پشتی یا ساک کوچک نیز همراه شما باشد.

با توجه به این که چمدان و ساک وسایل شما در قسمت بار قرار می‌گیرد و دسترسی به آن‌ها تا رسیدن به مقصد کمی دشوار خواهد بود، پس بهتر است وسایل شخصی و ضروری خود را درون یک ساک یا کوله‌پشتی کوچک قرار دهید تا در طول مسیر به وسایل مورد نیازتان دسترسی بهتری داشته باشید. با رعایت این نکته شما سفر راحت‌تری را تجربه می‌کنید.

وسایل ضروری در سفر جاده‌ای با اتوبوس

وسایل ضروری برای سفر با اتوبوس

با توجه به اینکه اغلب سفر‌های اتوبوسی طولانی هستند و شما باید زمان زیادی را در این وسیله نقلیه بگذرانید، پس بهتر است مجهز سفر کنید و تمام وسایل ضروری خود را درون کوله‌پشتی قرار داده و به همراه داشته باشید. برای راحتی بیشتر به هنگام سفر جاده‌ای با این وسیله نقلیه باید موارد زیر را به همراه داشته باشید:

 • پتوی مسافرتی: شب‌ها ممکن است هوا کمی سرد و خنک شود، با داشتن یک پتوی مسافرتی خواب شما تضمین می‌شود.
 • بالش مسافرتی: برای راحتی گردن خود از این بالش‌های بادی کوچک استفاده کنید.
 • بطری آب: هر زمانی که تشنه شدید، تشنگی خود را بلافاصله رفع کنید.
 • لباس راحتی: در صورت کلافگی و ناآرامی می‌توانید لباس راحت‌تری بپوشید.
 • کفش راحتی: در طول مسیر بهتر است از راحت‌ترین کفش خود استفاده کنید.
 • وسایل سرگرمی: با توجه به اینکه سفر‌های این چنینی طولانی مدت هستند، بهتر است یک وسیله سرگرمی به همراه داشته باشید، تا در طول مسیر حوصله شما سر نرود.

علاوه بر وسایل ذکر شده در بالا، برای سفر‌های جاده‌ای خود باید از لوازم ضروری و شخصی دیگر نیز استفاده کنید تا شرایط مسافرتی خوبی داشته باشید:

 • شانه سر
 • دستمال کاغذی
 • مدارک شناسایی
 • عینک آفتابی
 • قرص‌های ضروری همانند قرص ضد تهوع
 • پاور پانک
 • وسایل بهداشتی

خوراکی‌های مورد نیاز در سفر جاده‌ای با اتوبوس

خوراکی‌های مقوی در سفر جاده‌ای با اتوبوس

از آنجایی که در سفر‌های این چنینی فرمان و کنترل ماشین با شما نیست، این امکان وجود دارد که در زمان گرسنگی شما در مسیر باشید و راننده به منظور خرید کردن یا میل کردن یک وعده غذایی ایست نداشته باشد. پس بهتر است شما خوراکی‌های مقوی و فاسد نشدنی در کوله‌پشتی کوچک خود قرار دهید تا به هنگام گرسنگی بتوانید آن‌ها را میل کنید.

 • آجیل یا خشکبار کم نمک یا بی‌نمک
 • ساندویچ سرد
 • غذای سالم، سبک، کم‌چرب و مقوی همانند گوشت کم‌چرب، ساندویچ سیب‌زمینی و تخم مرغ آب‌پز، ماهی تن
 • میوه‌های کم فیبر
 • لقمه نان، پنیر و سبزی
 • غذا‌های فاسد نشدنی
 • میوه خشک
 • بیسکوییت
 • شکلات

همین حالا برای سفر خود بلیط بخرید

اکنون که با مزایا، ویژگی‌ها، امکانات و روش‌های مسافرت جاده‌ای با اتوبوس آشنا شدید، شاید بخواهید سفری مقرون‌به‌صرفه ولی راحت داشته باشید. بدین‌ترتیب اگر در اجرای سفری این چنینی قاطع هستید و قصد دارید از مسیر جاده مسافرتی خود بیشتر لذت ببرید پس همین حالا برای خرید بلیط و انتخاب صندلی خود دست به کار شوید.

نگران نباشید برای خرید بلیط مسافرت جاده‌ای خود لازم نیست به یکی از ترمینال‌های نزدیک محل زندگیتان مراجعه کنید یا با آژانس‌های مسافرتی تماس بگیرید. کافی است از طریق اینترنت و به صورت آنلاین بلیط خود را بخرید. کمک گرفتن از سرویس بلیت سفر اسنپ، روش تهیه بلیط آسان و سریع است که دل هر مسافری را گرم می‌کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.