چگونه در سفر بیمار نشویم؟

درد مفاصل یکی از شایع‌ترین نوع بیماری در سفر

بیماری در سفر یکی از مشکلاتی است که هر کدام از ما حداقل یک بار به آن دچار شده‌ایم. این مشکل به گونه‌ای است که شما هنگام درگیری با آن از لذت سفر بی‌بهره خواهید بود و احساس خستگی و ناتوانی باعث می‌شود به این فکر کنید که کاش هرگز به این سفر نمی‌آمدید!

این بیماری‌ها می‌تواند یک سرماخوردگی ساده و یا مسمومیت غذایی باشد. در هر صورت بروز هرگونه بیماری در هنگام سفر می‌تواند، باعث اتلاف وقت و سرمایه‌ای باشد که برای سفر در نظر گرفته‌اید.

پس با بیان جمله معروف که می‌گوید “پیشگیری بهتر از درمان است” باید به این نکته توجه کنید که حتما پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از بیماری را انجام دهید. حالا این پیشگیری‌ها شامل چیست؟ و چگونه در سفر بیمار نشویم؟ همه این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

۱. همراه داشتن یک سری از دارو‌های خاص

اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که مستعد به مصرف یک داروی خاص در طول روز می‌باشید، باید توجه کنید که حتما این دارو را به اندازه روز‌هایی که در سفر هستید همراه خود داشته باشد. مورد بعدی، حساسیت‌های مختلف افراد است.

  • برای مثال اگر شما به ادویه و یا غذای خاصی حساسیت دارید، سعی کنید قرص ضد حساسیت آن را حتما کنار خود داشته باشید تا اگر به صورت سهوی آن را مصرف کرده‌اید، بتوانید سریع پیشگیری کنید.
  • برخی افراد هنگام حرکت ماشین و یا هواپیما دچار تهوع و استفراغ می‌شوند. این افراد باید حتما قرص ضد تهوع همراه خود داشته باشند، تا هنگام بروز علائم اولیه سریع جلوی آن را بگیرند.
  • شاید برایتان مسخره باشد ولی قرص بعدی که حتما باید همراه خودتان داشته باشید قرص دندان درد است! تصور کنید هنگام سفر دندان پوسیده شما دچار درد شدید و کلافه‌کننده شود در این میان اگر شما قرص دندان درد را همراه خود داشته باشید، می‌توانید بهتر با درد آن کنار بیاید.
  • قرص آخر، قرص سرما خوردگی است! سرماخوردگی از شایع‌ترین نوع بیماری در سفر است و افراد معمولا به این بیماری دچار می‌شوند. همراه داشتن قرص سرماخوردگی برای مقابله با این بیماری می‌تواند شما را از رنج سرماخوردگی ر‌ها کند.

۲. بهداشت محیط را جدی بگیرید

توجه به نظافت محیط عامل مهمتر پیشگیری ازبیماری در سفر اگر شما ترجیح می‌دهید که از وسیله نقلیه خود برای سفر استفاده کنید، به احتمال زیاد کمتر دچار بیماری می‌شوید چرا که محیط اطراف شما خالی از هر گونه آلودگی‌های عمومی است ولی اگر شما تصمیم گرفته‌اید سفر خود را با وسیله‌های نقلیه عمومی انجام دهید، باید به شما بگوییم که لطفا بسیار مراقب باشید زیرا وسایل نقلیه عمومی همواره در معرض استفاده افراد زیادی قرار دارد و آلودگی‌های زیادی را به همراه خود دارد. سعی کنید هنگام ورود به وسیله نقلیه عمومی آنجا را با یک پد الکلی تا جایی که می‌توانید تمیز کنید و همچنین سعی کرده مواد غذایی خود را بدون پوشش روی وسایل اطراف قرار ندهید.

دستان خود را تا جای ممکن با آب و صابون، مخصوصا قبل از خوردن غذا بشویید. همچنین اگر قرار است شب را در مسیر باشید، سعی کنید حتما روبالشتی و ملافه شخصی خود را به همراه داشته باشید. مورد بعدی که برای پیشگیری از بیماری در سفر باید انجام دهید، توجه به سرمایش و گرمایش محیط است. سعی کنید همواره به صورت مستقیم در مجاورت هوای سرد و یا هوای گرم قرار نگیرید.

یکی از مواردی که بسیار نیز شایع است، عدم سازگاری آب و هوا با افراد است. این افراد معمولا دچار سرماخوردگی در سفر می‌شوند، بنابراین سعی کنید در این شرایط به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید.

۳. اقدامات ساده برای پیشگیری از بیماری در سفر

اقدامات ساده‌ای هستند که ما را در برابر مریض شدن در سفر حفظ می‌کنند. با رعایت نکات زیر می‌توانید احتمال بروز بیماری را کاهش دهید.

انتخاب محیط‌های تمیز و بهداشتی برای صرف غذا

محیط تمیز برای صرف غذا باعث پیشیگیری از بیماری در سفر است یکی از مهم‌ترین مواردی که برای جلوگیری از بیماری باید به آن توجه کرد، محیطی است که آن را برای صرف غذا انتخاب می‌کنید. همیشه سعی کرده اگر قرار است غذا را در رستوران میل کنید، محیط را از لحاظ نظافت و تمیزی بررسی کنید. برخی از رستوران‌ها و غذاخوری‌ها متأسفانه به بهداشت محیط خود اهمیت نمی‌دهند و همین امر امکان دارد باعث بروز بیماری در مسافران شود.

کیفیت غذا را جدی بگیرد

بعد از نظافت محیط مورد بعدی که حتما باید به آن توجه کرد، کیفیت مواد غذایی است. توجه کنید که محیطی که برای غذا خوردن انتخاب می‌کنید از مواد غذایی درجه یک استفاده کند. برخی از رستوران‌ها از مواد غذایی ارزان و حتی تاریخ مصرف گذشته برای مشتری‌های خود استفاده می‌کنند، که همین امر سبب مسمومیت و بیماری افراد می‌شود.

استراحت و خواب کافی

نداشتن استراحت باعث بیماری در سفر می‌شود. یکی از دلایلی که باعث تضعیف سیستم ایمنی و بیماری در مسافران می‌شود، کمبود خواب و خستگی مفرط است. معمولا افراد هنگام سفر به شهر یا کشور جدید ترجیح می‌دهند که تمام روز را مشغول گشت و‌گذار باشند، اما این امر باعث ضعیف شدن بدن و در نتیجه بیماری افراد می‌شود، پس حتما در طول سفر ساعاتی را به خواب و استراحت در اقامتگاه خود اختصاص دهید.

نوشیدن آب و مایعات

نوشیدن مایعات یکی از مهم‌ترین جواب‌ها به سؤال “چگونه در سفر بیمار نشویم” است چرا که مصرف مایعات در مرحله اول انرژی بدن را در سطح خوبی قرار می‌دهد. در مرحله دوم از بروز مشکلات ناشی از کم آبی در بدن جلوگیری می‌کند. این مشکلات می‌تواند سردرد، بی‌حالی و ناتوانی، مشکلات گوارشی و… باشد.

همچنین به آشامیدنی بودن آب نیز توجه کنید برخی از افراد هنگام احساس تشنگی، بدون توجه به نوع آب، تشنگی خود را برطرف می‌کنند و دچار بیماری می‌شوند. پیشنهاد ما است که حتما قبل از نوشیدن آب، به سالم بودن آن دقت کنید.

لطفا شنا نکنید

سرماخوردگی در سفر یک بیماری همه گیر معمولا هنگامی که افراد به محیط‌های دریایی سفر می‌کند، علاقه زیادی به شنا و در قرار گرفتن در معرض آب دارند. برای جلوگیری از مریض شدن در سفر و سرماخوردگی در سفر سعی کنید از شنا کردن پرهیز کنید زیرا در ابتدا ممکن است آب آلوده باشد و باعث بروز بیماری در شما شود. همچنین اگر دمای محیط شما پایین باشد شما به طبع دچار سرماخوردگی در سفر خواهید شد به همین دلیل به طور کلی شنا کردن در طول سفر به شما توصیه نمی‌کنیم.

مصرف کافئین را کاهش دهید

افراد هنگام سفر، بدون در نظر گرفتن امکان مریض شدن در سفر برای کاهش خستگی و افزایش انرژی ترجیح می‌دهند، مصرف کافئین خود را افزایش دهند. این موضوع می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و باعث بروز بیماری در شما شده و دستگاه گوارش شما را مختل کند. پس برای پیشگیری از بیماری در سفر از افزایش بیش از حد کافئین خودداری کنید.

مراقب رژیم غذایی خود باشید

در طول سفر سعی کنید برای پیشگیری از بیماری در سفر، از خوردن فست فود و غذای‌های آماده پرهیز کنید. در واقع این امکان وجود دارد که شما پس از مصرف فست فود دچار اختلالات گوارشی شوید و از لذت در طول سفر بی‌بهره بمانید. مورد دیگر این است که هنگام خوردن غذا‌های محلی شهری که به آن سفر کرده‌اید، حتما توجه کنید، به مواد غذایی به کار رفته در طبخ غذا، حساسیت نداشته باشید.

سفر خوشی را برایتان آرزو داریم…

برای اینکه بتوانید سفری لذت بخش را تجربه کنید، باید در سلامت کامل باشید. به همین دلیل ما در طول مقاله شما را با نکاتی که از مریض شدن در سفر پیشگیری می‌کنند، آشنا کردیم. اگر در سفر مریض شدید یا نیاز به مشاوره پزشکی داشتید، می‌توانید از سرویس پزشک و مشاور اسنپ، استفاده کنید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در پایان، شما هم نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *