معرفی کامل شرکت هواپیمایی تفتان

معرفی هواپیمایی تفتان

شرکت‌های هواپیمایی متعددی در سه دهه اخیر در کنار شرکت‌های قدیمی‌تر مانند هما و آسمان، پا به ابر‌های ایران گذاشته‌اند. یکی از این شرکت‌ها، تفتان ایرلاین است. این شرکت، نزدیک به ۲۰ سال قدمت دارد و مانند برخی از هواپیمایی‌های دیگر، هدف خود را پوشش آسمان جنوب و به‌ویژه منطقه وسیع جنوب شرقی کشور قرار داده است.

باتوجه‌به شهرت کمتر تفتان ایر در مقایسه با شرکت‌های بزرگ‌تر، ممکن است سؤالات متعددی برای مسافری که قصد تهیه بلیط از این هواپیمایی را دارد، شکل بگیرد. در این مقاله، تلاش می‌کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم. مرور تاریخچه، ناوگان هوایی، مقاصد و کلاس‌های پروازی، روش‌های خرید بلیط، جریمه اضافه‌بار و غیره ازجمله موضوعات مقاله حاضر هستند. درصورتی‌که قصد تهیه بلیط پرواز داخلی یا خارجی از هواپیمایی تفتان را دارید، مطالعه این مقاله در برنامه‌ریزی بهتر برای سفرتان به شما کمک می‌کند.

تاریخچه‌ی تفتان

تفتان ایر با نام اولیه تابان ایر در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و اولین پرواز خود را نیز با ناوگانی متشکل از دو فروند هواپیمای فوکر ۵۰ در همین سال انجام داد. البته کار ثبت این شرکت دو سال قبل از آن در منطقه آزاد تجاری چابهار انجام شده بود.

فعالیت تفتان تا دو سال پس از شروع به کار آن ادامه داشت؛ اما در سال ۱۳۸۵، فعالیت خود را به مدت هشت سال متوقف کرد تا در سال ۱۳۹۳ دوباره به آسمان ایران بازگردد. این شروع مجدد نیز دیری نپایید و این هواپیمایی یک سال بعد، دوباره و این بار به مدت یک سال، کار خود را متوقف کرد. تفتان از سال ۱۳۹۵ تاکنون بدون وقفه مجددا به کار خود ادامه داده است.

شرکت تفتان ایر، هدف خود را بیشتر پوشش آسمان جنوب شرقی ایران و پرواز‌های خارجی به کشور‌های همسایه قرار داده است. این شرکت، دو دفتر اصلی در تهران و زاهدان دارد.

ناوگان تفتان ایرلاین

ناوگان هواپیمایی تفتان ایر

در حال حاضر، هواپیمایی تفتان، ناوگانی متشکل از پنج فروند هواپیما دارد و از این نظر، یکی از کوچک‌ترین ایرلاین‌های ایرانی است. نوع و تعداد این هواپیما‌ها به شرح زیر هستند:

 • مک دانل داگلاس‌ام دی: سه فروند
 • فوکر ۵۰: دو فروند

البته در سال‌های گذشته، هواپیمایی تفتان، شش فروند هواپیمای فوکر ۵۰ و دو فروند هواپیمای MD داشت.

مقاصد پروازی تفتان ایرلاین

پرواز‌های تفتان ایر در حال حاضر تنها بین تهران و زاهدان انجام می‌شوند. البته در برنامه پروازی این شرکت، مقاصد شیراز، چابهار، بندرعباس، عسلویه، ارومیه، کیش، اصفهان و مشهد و برخی از کشور‌های همسایه ازجمله عراق (شهر‌های بغداد و نجف) نیز دیده می‌شوند.

قطب پرواز‌های این هواپیمایی، طبیعتا زاهدان و سپس فرودگاه مهرآباد تهران هستند. کلیه پرواز‌های این شرکت در فرودگاه مهرآباد از ترمینال چهار انجام شده و پرواز‌های بین‌المللی آن نیز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران انجام می‌شوند.

خرید بلیط هواپیما از تفتان

خرید بلیط پرواز تفتان

به‌منظور خرید بلیط پرواز داخلی و خارجی از هواپیمایی تفتان از یکی از راه‌های زیر می‌توانید اقدام کنید:

 • خرید اینترنتی از وب‌سایت تفتان
 • خرید از اپلیکیشن‌های رزرو بلیط هواپیما مانند اسنپ
 • خرید اینترنتی یا حضوری از شرکت‌های هواپیمایی
 • خرید حضوری از یکی از دفاتر تفتان
 • رزرو تلفنی از دفاتر هواپیمایی تفتان

در میان این روش‌ها ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش خرید بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی یا خارجی، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است.

کلاس‌های پروازی و خدمات تفتان

مهمانداران هواپیمایی تفتان

در حال حاضر، هواپیمایی تفتان، پرواز‌های خود را تنها در کلاس اکونومی انجام می‌دهد. در این کلاس پروازی، یک صندلی استاندارد به همراه خدمات معمول مانند پذیرایی و کیترینگ، بیمه مسافرتی، ترانسفر فرودگاهی و دیگر خدمات معمول ایرلاین‌ها به مسافران داده می‌شود.

از نکات جالب‌توجه هواپیمایی تفتان این است که مهمانداران و خدمه پرواز با پوشش مرسوم و بومی منطقه سیستان و بلوچستان که مملو از طرح‌ها و رنگ‌های غنی و بااصالت است، ظاهر شده و به مسافران خدمات می‌دهند.

اطلاعات ضروری برای سفر با تفتان

هریک از شرکت‌های هواپیمایی، علاوه بر قوانین بین‌المللی یا کشوری، قوانین داخلی خود را نیز وضع می‌کنند که مسافران ملزم به رعایت آن‌ها به‌منظور جلوگیری از بی‌نظمی در فرودگاه‌ها و بروز خسارات مالی هستند. هواپیمایی تفتان به‌ویژه در خصوص شرایط بار، مقررات ویژه را وضع نموده که آن‌ها را در کنار دیگر قوانین مهم آن در ادامه بررسی می‌کنیم.

شرایط حمل بار

بازرسی بار در هواپیمایی تفتان

از مهم‌ترین قوانین حمل بار در هواپیمایی تفتان موارد زیر هستند:

 • مسافران نباید اشیای متعلق به دیگران را با خود حمل کنند؛ چراکه مسئولیت تخلف در این زمینه با کسی است که بار به نام او تحویل گرفته شده است.
 • حمل چاقوها و ادوات برنده به داخل کابین ممنوع است و تنها می‌توانند در چمدان بار بیرون از کابین قرار داده شوند.
 • تمامی کت‌ها، ژاکت‌ها و لباس‌های جیب‌دار باید هنگام پذیرش بار، آماده تفتیش امنیتی باشند.
 • تفتیش‌های امنیتی با استفاده از دستگاه‌های اشعه ایکس، ردیاب‌های دستی و نیز به‌صورت فیزیکی انجام می‌شوند.
 • توصیه می‌شود به دلیل استفاده ماموران پذیرش بار از اشعه ایکس، از حمل مایعات و داروها در کیف دستی خود خودداری کنید یا وجود آن‌ها را به اطلاع ماموران برسانید.
 • لپ‌تاپ‌ها و وسایل الکترونیکی به‌صورت جداگانه تفتیش می‌شوند.
 • تفتان ایر، مسئولیتی در قبال بار‌های بسیار ارزشمند مانند طلا نداشته و توصیه می‌کند که آن‌ها را با خود به داخل کابین بیاورید.
 • حمل فلزات، فندک و کبریت، اسپری‌ها و مایعات پخش شونده با حجم بیش از ۱۰۰ میلی‌لیتر، وسایل مکانیکی و یدکی حجیم ممنوع است. لیست کامل کالا‌های ممنوعه از قبیل مشروبات الکلی، سلاح و غیره هنگام خرید بلیط به اطلاع مسافر می‌رسند.
 • در صورت داشتن سلاح گرم یا سرد باید آن را به ترمینال باربری هواپیمایی تحویل دهید تا به‌عنوان بار امنیتی، به‌صورت جداگانه حمل شود. حداکثر وزن این سلاح، می‌تواند پنج کیلوگرم باشد.

لازم به ذکر است که وزن بار مسافر بیرون از کابین می‌تواند حداکثر ۲۰ کیلوگرم باشد او می‌تواند یک کیف دستی سبک شامل اقلام ضروری مانند دارو را نیز با خود به داخل کابین بیاورد. جریمه اضافه‌بار نیز یک درصد از بهای بلیط به‌ازای هر یک کیلوگرم است.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

کلیه مسافران تفتان ایر، موظف هستند که حداقل سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه مبدا خود حاضر شوند. همان‌طور که گفتیم، فرایند بررسی بار در این هواپیمایی، کمی پیچیده‌تر بوده و به همین دلیل، این شرکت، این زمان را از حدود ۱٫۵ ساعت که برای دیگر شرکت‌های هواپیمایی معمول است به سه ساعت افزایش داده است. دریافت کارت پرواز نیز دیگر اقدام مهمی است که در این بازه زمانی باید نسبت به آن اقدام کنید.

شرایط کنسلی بلیط

درصورتی‌که قصد کنسل کردن بلیط پرواز داخلی یا خارجی خود از هواپیمایی تفتان را داشته باشید، مطابق موارد زیر ملزم به پرداخت جریمه هستید:

 • تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز: ۱۵ درصد
 • تا سه ساعت قبل از پرواز: ۲۵ درصد
 • تا دو ساعت قبل از پرواز: ۴۰ درصد
 • تا نیم ساعت قبل از پرواز: ۵۵ درصد
 • از نیم ساعت بعد از پرواز به بعد: ۶۰ درصد

جمع‌بندی

هواپیمایی تفتان، یکی از پرفرازونشیب‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران است که پس از دو بار تعطیلی، بالاخره از سال ۱۳۹۵ فعالیت مستمر خود را دوباره شروع کرده است. این شرکت هواپیمایی با پنج فروند هواپیمای فعال خود در کلاس اکونومی به چند شهر داخلی و چند کشور همسایه پرواز می‌کند. قطب پرواز‌های تفتان، فرودگاه‌های زاهدان و مهرآباد تهران هستند. این شرکت، سخت‌گیری‌های ویژه‌ای در زمینه بار مسافران دارد.

خرید بلیط هواپیما از این شرکت از طرق مختلفی امکان‌پذیر بوده که ارزان‌ترین و سریع‌ترین آن‌ها استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است. پیش از سفر با این هواپیمایی باید از سه ساعت قبل در فرودگاه حاضر شوید. حداقل و حداکثر جریمه کنسلی بلیط این هواپیمایی نیز به ترتیب ۱۵ و ۶۰ درصد هستند.

سؤالات متداول

شرایط کرونایی سفر با تفتان چیست؟

این شرایط، مطابق با مقررات سازمان هواپیمایی کشور است. در حال حاضر، مسافران ملزم به ارائه برگه واکسیناسیون کامل یا گواهی تست منفی کرونا متعلق به حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز هستند.

حمل حیوان با تفتان چه شرایطی دارد؟

حمل حیوانات خانگی تنها به‌صورت کارگو امکان‌پذیر است.

آیا امکان خرید بلیط چارتر هواپیمایی تفتان نیز وجود دارد؟

بله. این بلیط‌ها ارزان‌تر هستند؛ اما در صورت کنسلی، تمامی هزینه بلیط به‌عنوان جریمه اخذ می‌شود.

چه افرادی هنگام سفر با تفتان باید گواهی پزشکی ارائه دهند؟

نوزادان زیر هفت روز، بانوان باردار در هفته‌های آخر بارداری، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی، تنفسی، صرع، دیابت کنترل نشده، افراد تحت درمان‌های بعد از عمل جراحی و افرادی که دیالیز می‌شوند، همگی ملزم به ارائه گواهی پزشکی برای پرواز با هواپیمایی تفتان هستند. اطلاعات تکمیلی، هنگام خرید بلیط به اطلاع شما می‌رسد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *