نرم‌افزارهای مسیریابی و مزایای آنها

نرم‌افزارها و ابزارهای زیادی برای مسیریابی حین رانندگی تولید شده‌اند و هر کدام مزایا و معایب مخصوص خود را دارند. اما نکته قابل بحث در این مساله این است که مسیریاب‌ها چگونه عمل می‌کنند و چه فوایدی برای یک راننده دارد؟

امروزه تقریبا تمام تلفن‌های هوشمند موجود در بازار به GPS مجهز هستند. نرم‌افزارهای مسیریابی به وسیله اتصال به ماهواره‌های GPS از طریق تلفن‌همراه و به کمک اینترنت، مکان جغرافیایی دقیق شما را پیدا می‌کنند و روی نقشه نمایش می‌دهند.

کاربر برای جابجایی بین نقطه «الف» به نقطه «ب» این امکان را دارد که با کمک اینگونه اپلیکیشن‌ها نزدیکترین مسیر را شناسایی کند. فقط کافیست پس از مشخص شدن محل جغرافیایی خود، مقصد را روی نقشه مشخص کرده و درخواست مسیریابی دهید. نرم‌افزار مذکور با استفاده از الگوریتم‌های مسیریابی، نزدیک‌ترین مسیر را به شما نشان می‌دهد.

خوشبختانه چند سالی است که این سرویس ترافیک شهری را هم تشخیص می‌دهد و علاوه بر مسافت، فاکتور کم‌ترافیک‌ترین مسیر هم به گزینه‌های انتخابیِ مسیریاب‌ها اضافه شده است. بنابراین زمانی که شما از چنین نرم‌افزارهایی استفاده کنید، به دلیل در نظر گرفتن دو بعد مسافت و ترافیک، قطعا از بهترین و سریع‌ترین مسیر به مقصد خواهید رسید.

امکانات مفید نرم‌افزارهای مسیریاب به همین موارد ختم نمی‌شود. بسیاری از افراد در یافتن محل‌های خاصی مثل نزدیک‌ترین پمپ بنزین، مراکز درمانی، کلانتری و غیره مشکلات زیادی دارند. اکثر مسیریاب‌ها دارای پایگاه داده‌ای هستند که تمامی محل‌های مورد نیاز کاربر در آن قرار دارد، فقط کافیست برای یافتن محل مورد نظر نام آن را در نرم‌افزار جستجو کنید. همچنین شما می‌توانید محل‌های مورد علاقه خود را به لیست شخصیِ خود در نرم‌افزار اضافه کنید تا در آینده نیازی به جستجوی مجدد نداشته باشید.

همانطور که می‌دانید استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی علاوه بر اینکه تخلف سنگینی محسوب می‌شود، خطرات بسیار زیادی را به دنبال دارد. آمارها نشان داده درصد بسیار بالایی از تصادفات به دلیل توجه راننده به تلفن‌همراه رخ می‌دهد. ما برای کاهش خطرات استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی توصیه هایی برای شما داریم:

اولین و مهم‌ترین توصیه این است که حتما از پایه‌های نگه دارنده موبایل استفاده کنید. مورد بعدی راهنمای صوتی این نرم‌افزارهاست. با استفاده از این قابلیت دیگر نیازی به مشاهده دائمیِ نقشه نیست، راهنمای صوتی قبل از هر گردش و تغییر مسیری شما را مطلع می‌کند.

مسیریاب‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید.. نرم‌افزارهایی مثل نقشه گوگل، Sygic و Maps.Me از نمونه‌های معروف و کارآمدی هستند که خوشبختانه نقشه نسبتا کاملی از ایران را در اختیار دارند و با نمایش وضعیت ترافیکی و یا حتی تصادفات، شما را در مسیریابی بهتر کمک می‌کنند.

با توجه به توضیحاتی که در مورد مزایای استفاده از مسیریاب ارائه کردیم، به شما توصیه می‌کنیم از برای بهبود ترافیک شهری و صرفه‌جویی در زمان رانندگی حتما از این نرم‌افزارها استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست