زیباترین آبشار‌های دنیا که چشمان را مبهوت می‌کنند

آبشار

طبیعت سرشار از شگفتی‌هاست. در این میان آبشار‌ها مناظری هستند که با ظاهر در حال تغییر خود هیچگاه تکراری نخواهند شد. حس تماشای این مناظر به‌قدری جذاب است که می‌تواند ساعت‌ها ما را در خود غرق کند. این مناظر قدرت و عظمت طبیعت را به رخ ما انسان‌ها می‌کشاند. در این مطلب می‌خواهیم گذری کوتاه به ۴۵ آبشار زیبا در جهان داشته باشیم.

۱- اومفانگ تی لر سو Thi Lor Su

اومفانگ تی لر سو Thi Lor Su اومفانگ تی لر سو در تایلند و در منطقه اومفانگ واقع شده است. به‌جرئت می‌توانیم آن را یکی از زیباترین آبشار‌های دنیا بدانیم. گردشگران برای رسیدن به این مکان باید به مدت طولانی پیاده‌روی کرده و برای ۳ ساعت نیز سوار قایق شوند، تا بتوانند این آبشار را از نزدیک ببینند.

۲- میلت Mealt

میلت Mealt آبشار میلت در میان مناطق سرسبز اسکاتلند، مانند یک نگین می‌درخشد. آبشاری ۱۰۰ متری که اطراف آن صخره‌ای و البته سرسبز است. حس و حال زنده و سرحال این منطقه باعث جذب گردشگران زیادی شده است.

۳- یوسیمیتی Yosemite

یوسیمیتی Yosemite در امریکا پارکی به نام پارک ملی یوسیمیتی وجود دارد که به‌عنوان اولین پارک در آنجا شناخته می‌شود. در این محل قله‌های زیاد و آبشار‌هایی وجود دارد که یکی از زیباترین آن‌ها یوسیمیتی است. این آبشار تقریبا ۷۳۹ متر ارتفاع داشته و در لیست زیباترین مناظر طبیعی دنیا قرار گرفته است.

۴- کائتور Kaieteur

کائتور Kaieteur آبشار کائتور به همراه گونه‌های متنوعی که در اطرافش وجود دارد، در امریکای جنوبی و در کشور گویان در بستر رود پوتارو واقع شده است. ارتفاعی برابر با ۷۴۱ متر داشته و در لیست آبشار‌های قطره‌ای قرار می‌گیرد که ریزش آن بدون مانع و کاملا به‌صورت عمودی است. برای بازدید از این آبشار باید به پارک ملی کائتور بروید.

۵- کوانگ سی Kuang Si

کوانگ سی Kuang Si در شهر Luang Prabang نیز کوانگ سی یکی از پرطرف‌دارترین‌هاست. سه طبقه آبشار که در میان جنگل‌های بارانی قرار گرفته و در نهایت حوضچه‌های سنگی را ایجاد می‌کنند که به رنگ آبی کم‌رنگ هستند. حوضچه پایین این آبشار مکانی مناسب برای شناکردن گردشگران است.

۶- آبشار تمورون Temurun

آبشار تمورون Temurun تمورون در جزایر لنکاوی مالزی قرار گرفته است. ارتفاعی که برای این منطقه عنوان شده چیزی در حدود ۴۰ متر است. این آبشار به درون یک حوضچه فرود می‌آید. در فصل تابستان آبی که از آن سرازیر می‌شود به بالاترین حد خود می‌رسد.

۷- دودهساگار dudhsagar

دودهساگار dudhsagar برای دیدن دودهگسار باید به هند بروید. ۳۱۰ متر ارتفاع با عرض ۳۰ متر که در میان صخره‌های سرسبز به پایین می‌ریزد. این آبشار در میان‌کوه‌های گات غربی واقع شده است.

۸- کاسکاتا دل مارمور Marmore

کاسکاتا دل مارمور Marmore کاسکاتا دل مارمور طبیعی نبوده و سال‌ها قبل توسط رومیان ساخته شده است. ارتفاع عنوان شده برای این آبشار ۱۶۵ متر بوده و در منطقه اومبریا در ایتالیا واقع شده است. طبیعت اطراف این آبشار منظره زیبایی را ایجاد کرده است.

۹- مانتایوپن Mantayupan

مانتایوپن Mantayupan در سبو که یکی از جزایر گرمسیری فیلیپین است، آبشاری به نام مانتایوپن دیده می‌شود. این محل دسترسی آسانی داشته و در قسمت پایینی آن یک حوضچه برای ماهیگیری و تفریح وجود دارد.

۱۰- سلیالاندفوس Seljalandsfoss

سلیالاندفوس Seljalandsfoss ایسلند نیز از وجود آبشار‌ها بی‌بهره نبوده است. سنیالاندفوس با ارتفاع ۶۰ متر در کنار ساحل جنوبی آن خودنمایی می‌کند. این آبشار در بین شهر سلفوس و آبشار اسکگوافوس قرار گرفته است. ویژگی جالب آن وجود غار در قسمت پشتی است که امکان قدم‌زدن و مشاهده آبشار را به گردشگران می‌دهد.

۱۱- والامن Wallaman

والامن Wallaman والامن، آبشاری در استرالیاست که ارتفاعی برابر با ۳۴۰ متر دارد. این مکان در پارک ملی Girringun واقع شده است. شهرت این آبشار به دلیل رنگین کمانی است که در قسمت پایینی آن در میان قطرات آب تشکیل شده و زیبایی آن را چندبرابر کرده است.

۱۲- ال لیمون El Limón

ال لیمون El Limón ارتفاع آبشار ال لیمون در حدود ۴۰ متر بوده و محل آن در بین کوه‌های سیرا دِ سامانا و جنگل‌های سرسبز است. این آبشار درون استخر طبیعی که ایجاد شده فرود آمده و گردشگران می‌توانند در زمان بازدید در آن شنا کنند. ازآنجایی‌که افراد زیادی برای بازدید از این محل می‌آیند، در کنار آن رستوران، بازار و کافه‌های زیادی ایجاد شده است.

۱۳- هاواسو Havasu

هاواسو Havasu ارتفاع ۱۶ متری آبشار هاواسو، در پارک ملی گرند کانیون باعث ایجاد منظره بسیار زیبایی شده است. دسترسی آسان به این آبشار باعث شده تا گردشگران زیادی برای گذراندن وقت خود به این منطقه بیایند. ویژگی جالب این آبشار دمای یکسانش در تمام سال و در حدود ۲۱ درجه است.

۱۴- راین Rhine

Rhine راین با ۱۵۰ متر عرض و ۳۰ متر ارتفاع در دسته آبشار‌های پهن قرار می‌‎‎گیرد. همچنین محل آن در شهر شفوزان در سوییس است. تقریبا ۱۷ هزار سال از ایجاد این آبشار می‌گذرد. همچنین قدرت آن به‌گونه‌ای است که اجازه بالارفتن را به ماهی‌ها نمی‌دهد.

۱۵- سکومپول Sekumpul

Sekumpul جزیره بالی به یکی از مراکز گردشگری تبدیل شده و دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای است. آبشار سکومپول یکی از آنهاست که افراد زیادی برای مشاهده آن به این جزیره ‌می‌روند. ارتفاع آن ۸۰ متر بوده و تشکیل شده از ۷ آبشار کوچک‌تر است. این مکان در دل جنگل‌های سرسبز استوایی قرار گرفته و برای رسیدن به آن تقریبا ۳ ساعت پیاده‌روی زمان لازم است.

۱۶- ایگواسو Iguazu

ایگواسو Iguazu تقریبا ۲۷۵ آبشار بزرگ و کوچک در نهایت آیگواسوی نعلی شکل را ایجاد کرده‌اند که در مرز برزیل و آرژانتین قرار گرفته است. ارتفاع آن از ۳۰ تا ۸۲ متر متغیر است. این آبشار با منظره‌ای که ایجاد کرده به‌اندازه نیگارا و حتی بیشتر به معروفیت در جهان رسیده است.

۱۷- ساترلاند Sutherland

ساترلاند Sutherland رسیدن به این آبشار برای گردشگران کمی سخت است، چرا که یکی از دورافتاده‌ترین آبشار‌ها در دنیاست. ارتفاع ۱۰۰۰ متری‌اش، لقب مرتفع‌ترین آبشار را در نیوزلند به آن اختصاص داده است.

۱۸- پلیتویس Plitvice

پلیتویس Plitvice پلیتویس در بخش داخلی کرواسی قرار گرفته و از ۱۶ دریاچه ایجاد می‌شود که به‌صورت پلکانی قرار گرفته‌اند. آبشار پلیتویس مرز بین زاگرب و زادار است که یکی از بهترین و دیدنی‌ترین مناظر طبیعی در جهان به‌حساب می‌آید.

۱۹- موناستریو د پیدرا Monasterio de Piedra

موناستریو د پیدرا Monasterio de Piedra در میان مقاصد گردشگری اسپانیا آبشار آرام و زیبای موناستریو دِ پیدرا نیز در دل طبیعت دیده می‌شود. این مکان، جای خوبی برای گردشگران بوده و در اطراف آن تعداد زیادی کافه، رستوران و اقامتگاه وجود دارد.

۲۰- دونDunn

دونDunn یکی از جزایر تفریحی در دنیا، جامائیکاست که در آن تعداد زیادی منابع طبیعی و دیدنی وجود دارد. آبشار دون یکی از آنهاست که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. آبی که از این آبشار سرازیر می‌شود، بسیار خنک و دلچسب بوده و در اطراف آن جنگل‌های بارانی قرار گرفته است.

۲۱- استرباکی بوک Strbacki Buk

استرباکی بوک Strbacki Buk

یکی از دیدنی‎ترین مکان‌های طبیعی در اروپا استرباکی بوک است. آبشاری که بسیاری از قایقرانان در دریاچه زیر آن به تفریح می‌پردازند. ارتفاع ۲۵ متری و جنگل‌های انبوه در کنار این آبشار آن را جذاب‌تر از قبل کرده است.

۲۲- طلاییGoldenطلاییGolden

آبشار طلایی نامی است که به یکی از جاذبه‌های گردشگری در تایوان اختصاص دارد. وجود صخره‌های نارنجی رنگی که به دلیل سنگ‌های معدنی در این منطقه ایجاد شده، باعث شده تا نام Golden را برای آن انتخاب کنند.

۲۳- توگلا Tugela

توگلا Tugela در افریقای جنوبی آبشاری به نام تولاگ وجود دارد که ارتفاع آن به ۹۴۸ متر می‌رسد. محل دقیق آن در کوه دراکنبرگ در پارک ملی رویال ناتال بوده و منظره بی‌نظیری را دارد. رتبه دوم بزرگ‌ترین آبشار‌های جهان مربوط به توگلاست که از رودخانه تولگا سرچشمه می‌گیرد.

۲۴- جاگلا Jägala

جاگلا Jägala جایگلا جزء آبشار‌های ستونی بوده و تقریبا ۸ متر ارتفاع دارد. این مکان یکی از جاذبه‌های گردشگری در فصل زمستان است که رودخانه جاگلا یخ‌زده و آبشار با قندیل‌های زیبا پوشانده می‌شود. البته در دیگر فصول سال نیز زیبایی‌های آن خیره‌کننده است.

۲۵- آکاکا Akaka

آکاکا Akaka آکاکا مانند یک قاب متفاوت در دل جنگل‌های بارانی و سرسبز هاوایی است که چشم‌ها را خیره می‌کند. ارتفاعی ۱۳۴ متری در ساحل هیلو که در پارک ایالتی اکاکا واقع شده است. گردشگران برای رسیدن به این آبشار باید مقداری از راه را به‌صورت پیاده طی کنند.

۲۶- کریمل Krimml

کریمل Krimml کریمل با ۳۸۵ متر ارتفاع در اتریش واقع شده و هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. مقدار تخمینی آبی که در هر ثانیه از این آبشار فرو می‌ریزد، ۱۵۰۰ گالن است که در سه مرحله به پایین می‌رسد.

۲۷- ویکتوریا Victoria

ویکتوریا Victoria در مرز زامیبیا و زیمبابوه در افریقا آبشار شکوهمندی دیده می‌شود که دارای ارتفاع ۱۰۸ متری است. عرض این آبشار تقریبا ۱۷۰۰ متر بوده و آن را به‌عنوان عریض‌ترین آبشار جهان می‌شناسند. اسم دیگر این آبشار، موسی اوآتونیا است. تغذیه آن از رودخانه زامبزی بوده و غبار غرق کننده‌ای دارد.

۲۸- بن گیوک Ban Gioc

بن گیوک Ban Gioc در میان مناظر طبیعی دنیا آبشار صخره‌ای بین گیوک به‌عنوان چهارمین آبشار بزرگ دنیا به چشم می‌خورد که با ارتفاع تقریبی ۳۰ متر در شمال ویتنام قرار گرفته است. ریزش این آب درون یک دره سرسبز است. همچنین عرض آن در حدود ۱۰۰۰ متر است.

۲۹- آنجل Angel

آنجل Angel در دل جنگل‌های انبوه پارک ملی کانایما در ونزوئلا، آبشاری به نام انجل به چشم می‌خورد که از کوه Auyantepui به پایین می‌ریزد. ارتفاع ۹۷۹ متری این آبشار باعث افزایش تعداد گردشگران شده است. این آبشار از کوهی بسیار بزرگ که به نام کوه شیطان معروف است، سرازیر می‌شود.

۳۰- برنی Burney

برنی Burney برنی که محل آن در رودخانه کریک پارک ایالتی کالیفرنیاست، رتبه هشتم عجایب جهان را به خود اختصاص داده است. ارتفاع آن تنها ۴۰ متر بوده اما زیبایی آن خیره‌کننده است. این منطقه در دل طبیعت‌های امریکا قرار گرفته است.

۳۱- اسکگوافوس Skógafoss

اسکگوافوس Skógafoss ارتفاع ۶۰ متری اسکوگوافوس و قرارگرفتن آن در خط ساحلی سرسبز ایسلند آن را به یکی از زیباترین آبشار‌های دنیا تبدیل کرده است. در تابستان هرسال گردشگران زیادی برای بازدید از این مکان به ایسلند سفر می‌کنند. رودخانه‌ای در پایین این آبشار قرار گرفته که برای ماهیگیری مناسب است. همچنین در روز‌های آفتابی رنگین‌کمان زیبایی را ایجاد می‌کند.

۳۲- تاوارو Tavoro

تاوارو Tavoro در جزیره فیجی در اقیانوس آرام نیز یک آبشار به نام تاوارو دیده می‌شود. این منطقه یکی از مناظر طبیعی زیبایی است که در دل صخره‌های مرجانی و جنگل‌های انبوه می‌درخشد.

۳۳- اوزود Ouzoud

اوزود Ouzoud ارتفاع ۱۱۰ متری اوزود در مراکش، در دل صخره‌های سنگی باعث شده تا جلوه بی‌نظیری را ایجاد کند. رنگین کمانی که در روز‌های آفتابی در میان قطرات آب به چشم می‌خورد آن را زیباتر کرده است. ازآنجایی‌که گردشگران زیادی برای بازدید از این مکان می‌آید، تعداد زیادی رستوران در اطراف آن ایجاد شده است.

۳۴- لانگفوس Langfoss

لانگفوس Langfoss ۶۱۲ متر ارتفاع برای لانگفوس آن را به پنجمین آبشار بلند نروژ تبدیل کرده است. این آبشار در دل کوهستان و صخره‌های سرسبز بوده و مقصدی ایده‌آل برای افرادی است که به طبیعت علاقه دارند.

۳۵- تورک Torc

تورک Torc ارتفاع ۲۰ متر در پارک ملی کیلارنی ایرلند نقطه شروع آبشار تورک است. طبیعت سرسبز اطراف این آبشار باعث زیبایی خیره‌کننده این مکان شده است. این آبشار از صخره‌هایی که دارای ارتفاعات گوناگون هستند، پایین ریخته و در نهایت حوضچه‌ای را ایجاد می‌کند.

۳۶- لا فورتونا La Fortuna

لا فورتونا La Fortuna اگر قدم به جنگل‌های گرمسیری کاستاریکا بگذارید، با کمی پیاده‌روی به آبشار لافروتونا می‌رسید. آبشاری با ارتفاع ۷۰ متر که در نهایت به رودخانه فوتورنا می‌ریزد. این رودخانه مکان مناسبی برای شناکردن گردشگران است.

۳۷- شیرایتوShiraito

شیرایتوShiraito در ژاپن آبشاری معروف به نام شیرایتو وجود دارد که با ۲۰ متر ارتفاع زیبایی فوق‌العاده‌ای را در کنار صفحه‌های سرسبز اطرافش ایجاد کرده است. درختانی که در فصل پاییز به رنگ قرمز و نارنجی در می‌آیند این آبشار را دیدنی‌تر کرده‌اند.

۳۸- نیاگارا Niagara

نیاگارا Niagara کمتر کسی است که اسم آبشار نیاگارا را نشنیده باشد. مکانی در مرز امریکا و کانادا که سالانه میلیون‌ها نفر برای بازدید از آن می‌روند. سه آبشار نعل اسب، امریکا و نقاب عروس در نهایت نیاگارا را ایجاد کرده است. ارتفاع ۵۳ متری این آبشار باعث شده تا بالاترین سرعت جریان را در میان تمام آبشار‌های جهان داشته باشد. در هر ثانیه ۷۰۰ هزار گالن آب از نیاگارا سرازیر می‌شود.

۳۹- تورتوم Tortum

تورتوم Tortum در ترکیه و در ارتفاع ۴۸ متری صخره‌های آن، آبشار تورتوم ایجاد شده است. در فصل تابستان با آب شدن برف کوه‌ها ریزش این آبشار به بالاترین میزان خود رسیده و گردشگران زیادی برای بازدید از آن می‌روند.

۴۰- اراوان Erawan

اراوان Erawan پارک ملی اراوان در تایلند مکانی است که می‌توانید در آن آبشار اراوان را ببینید. ۷ لایه جدا در این آبشار وجود دارد که هر لایه به‌صورت جداگانه دریاچه‎ای را ایجاد کرده است. طول آبشار تقریبا ۱۵۰۰ متر بوده و امکان شناکردن در تالاب‌ها وجود دارد.

۴۱- ماداکاری‌پورا Madakaripura

ماداکاری‌پورا Madakaripura در ارتفاع ۲۰۰ متری اندونزی آبشار ماداکاری پورا شروع به ریز کرده و لقب آبشار جاودان را از آن خودکرده است. اغلب بازدیدکنندگان برای آنکه به این مکان برسند باید از مسیری عبور کنند که آب ریزش دارد. به همین دلیل به آن‌ها توصیه می‌شود که حتما یک چتر به همراه داشته باشند.

۴۲- دتیان Detian

Detian در مرز بین چین و ویتنام، آبشاری قرار گرفته که با نام دتیان شناخته می‌شود. این آبشار یکی از عریض‌ترین آبشار‌ها در آسیا بوده و دارای ارتفاع ۵۰ و عرض ۸۰ متر است. شروع این آبشار از رودخانه Quay Son است.

۴۳- هوانگ گوشو Huangguoshu

هوانگ گوشو Huangguoshu در میان انواع آبشار‌هایی که در دنیا هستند، هوانگ گوشو در کشور چین نیز بسیار معروف است. می‌توانیم این آبشار را یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین‌ها در جهان بدانیم که دارای ارتفاع ۷۷۸ متری است. این آبشار در قسمت پشتی خود غار دارد.

۴۴- لاتون laton

لاتون laton لاتون یکی از آبشار‌های معروف کشور عزیزمان ایران است که ۱۰۵ متر ارتفاع داشته و در استان گیلان قرار گرفته است. این آبشار در وسط یک جنگل زیبا قرار گرفته و در پایان جاده، مسیری ۴ ساعته را باید برای رسیدن به آن طی کنید.

۴۵- آبشار بیشه Bisheh

آبشار بیشه Bisheh در میان لیست زیباترین آبشار‌های جهان جای بیشه نیز خالی است. آبشاری در لرستان که ارتفاع ۴۸ متری و عرض ۱۰ متری دارد. این آبشار از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد.

شما دوست دارید برای بازدید از کدام آبشار بروید؟

مطمئنا آبشار‌هایی که در جهان وجود دارند، بیشتر از مواردی است که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، حتی برخی از آن‌ها هنوز هم ناشناخته هستند. اگر شما هم به طبیعت علاقه داشته و می‌خواهید از این مناظر لذت ببرید، می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. دیدن این مناظر حتی برای یکبار هم که شده خاطره بسیار خوبی را در ذهن شما به یادگار خواهد گذاشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.