مهر مهربان: تلاش برای حس خوب امروز و روزهای بهتر آینده

اسنپ امسال برای شروع مهر و بازگشت به مدرسه برنامه متفاوتی را کلید زد. این برنامه به همت تمام اعضای اسنپ در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز و مشهد برنامه‌ریزی و اجرا شد. برنامه‌ای که #مهرمهربان نام گرفت و در آن همه کارمندان اسنپ سهمی داشتند تا امسال مهر متفاوتی را برای برخی از کودکان مقطع ابتدایی این سرزمین رقم بزنند.

گزارشی که می‌خوانید روایت هم‌دلی، هم‌فکری و همکاری تمام پرسنل اسنپ است تا کمپین مهر مهربان شکل گیرد و اجرایی شود. اعضای اسنپ بر این باورند که همه کودکان ایران باید از حق تحصیل یکسانی برخودار باشند.

ایده شکل‌گیری کمپین

اسنپ تا کنون فعالیت‌هایی در جهت مسئولیت‌های اجتماعی خود انجام داده است و همواره تلاش می‌کند تا کسب‌وکاری مسئولیت‌پذیر در قبال جامعه باشد. اما رویکرد امسال اسنپ نسبت به ماه مهر، حال‌وهوای شروع سال تحصیلی و فعالیت‌های مرتبط با آن نسبت به سال‌‌های گذشته متفاوت بود. خدمات و سرویس‌های سامانه هوشمند حمل و نقل اسنپ اکنون در پنج شهر ایران در اختیار شهروندان قرار دارد و همین دلیل خوبی بود که تلاش کنیم عشق خود را نسبت به کودکان این سرزمین به تمام شهرهای تحت پوشش اسنپ تسری بخشیم. ایده‌ی اولیه این بود که نیروهای اسنپ در هر پنج شهر فعال این سامانه درگیر #مهرمهربان شوند و همه با هم تلاش کنند تا مهر امسال دانش‌آموزان نیازمند بیشتری بتوانند با نوشت‌افزار با کیفیت و کافی به مدرسه بروند، درس‌ بخوانند و تکالیف‌شان را انجام دهند.

پیدا کردن مدارس و خرید نوشت افزار

پس از به اجماع رسیدن درباره فراگیری کمپین، قرار بر این شد که در هر شهر مدرسه‌ای شناسایی و انتخاب شود که دانش‌آموزانش شرایط مناسبی برای درس خواندن ندارند، تا اسنپ بتواند قدمی هر چند کوچک در جهت کمک به آن‌ها و رفع نیازشان بردارد. با همین هدف، پرسنل داوطلب در شهرهای مختلف مشغول بررسی مناطق مستعد و شناسایی مدارس شدند. به‌ عنوان مثال در شهر اصفهان پس از تحقیق و کنکاش مفصل، مدرسه‌ای انتخاب و نام، آدرس، شماره تلفن و نیازهای واحد آموزشی شناسایی و به تیم مرکزی معرفی شد. این روال در سایر شهرها نیز با همین کیفیت طی شد تا در نهایت، تیم پرسنل داوطلب تهران بتوانند برای خرید نوشت‌افزار اقدام کنند.

بالاخره چند نفر از تیم برای تهیه نوشت‌افزار راهی بازار بزرگ تهران شدند تا ملزومات مورد نیاز برای بسته‌های مهرمهربان را تهیه کنند. نتیجه این شد که بیش از یک هزار دفتر مشق و نقاشی و سایر لوازم برای شهرها خریداری شد تا به دست آن‌ها برسد. اقلام مختلف، از واحدهای تجاری متفاوت خریداری شدند و همگی در یک روز به دفتر مرکزی اسنپ رسیدند. بخشی از شرکت برای ساعاتی به بازار شام بدل شد و بیش از ده نفر از نیروهای اسنپی، که در بین‌شان از مدیران مجموعه هم دیده می‌شدند، پاک‌کن و خط‌کش و دفتر و مدادها را با توجه به فهرست نیازمندی هر شهر، در جعبه‌های مخصوص جای ‌دادند. چهارشنبه‌ سختی بود، اما با شوق لبخند کودکی هفت یا هشت ساله در روستایی حوالی مشهد، به شیرینی گذشت.

اتفاق‌های پیش‌بینی نشده

جعبه‌های هر شهر شامل اقلام مورد نیاز آماده شد. بانوان تیم، که ذوق و شوق‌شان در طول این کمپین مثال‌زدنی بود، بسته‌های هر شهر را با توجه به مقدار لازم برای هر شهر تقسیم کردند. بسته‌های اصفهان، شیراز و مشهد از طریق یکی از باربری‌های تهران و همزمان برای‌شان ارسال شد. هنوز هم نفهمیدیم که خستگی افراد از دوندگی‌های چند روز اخیر موجب این اشتباه شد یا حواس‌پرتی‌های لحظه‌ای! درست زمانی که همه نفس راحتی از ارسال بسته‌ها می‌کشیدیم، در عین ناباوری خبر رسید که بسته‌های شیراز کامل نیستند. یکی از بسته‌های شیراز سر از اصفهان درآورد و کمی بعد خبر رسید که مشهد هم یکی یا دو جعبه کم دارد. یکی از اعضای تیم که هنوز روی پیشانی‌اش عرق خستگی بود، بسته‌ی جدیدی تهیه کرد و با اسنپ خود را به فرودگاه مهرآباد رساند تا از طریق اولین پرواز، بسته شیراز را برای تیم مستقر ارسال کند. سرانجام با کلی استرس ملزومات به میزان نیاز در شهرهای مختلف تامین و داوطلبان هر شهر شروع به بسته‌بندی هدایا کردند، تا در سریع‌ترین زمان ممکن به دست دانش‌آموزان رسانده شوند.

نامه‌‌ای از یک دوست به یک دوست

بسته‌های نوشت‌افزار شامل دفترهای مشق، دفتر نقاشی، مدادهای سیاه و قرمز، بسته مداد رنگی، پاک‌کن، تراش، خودکار و هر وسیله‌ای بود که یک دانش‌آموز ابتدایی ممکن است به آن‌ها نیاز پیدا کند. همچنین بسته هر دانش‌آموز حامل نامه‌ای از یکی از کارکنان اسنپ بود. ما به همکاران‌مان قول دادیم که نامه‌هایشان را نخواهیم خواند و دل‌نوشته‌شان مثل یک راز بین ایشان و دانش‌آموزی که نخواهند دید، باقی بماند. صدها نامه با آرزوهای خوب از صدها نفر از اسنپی‌های سراسر ایران، برای صدها نفر از کودکانی که آینده‌ این کشور را خواهند ساخت، در کنار بسته‌ها ارسال شد.

آنچه این همدلی را در اسنپ به ‌وجود آورد تا پروژه #مهرمهربان کلید بخورد، باور داشتن به «حق تحصیل» برای همه کودکان سرزمین ایران است. اسنپ و همه پرسنلش امیدوارند که توانسته باشند قدمی هر چند کوچک در جهت تسهیل درس خواندن دانش‌آموزان این مرز و بوم برداشته و مسئولیتی در قبال جامعه‌ای که در آن حضور دارند پذیرفته باشند.

اشتراک گذاری پست