۱۳ مورد از طولانی‌ترین باند‌های فرودگاه جهان

طولانی‌ترین باند‌های فرودگاه جهان

باند فرودگاه، جایی است که هواپیماها روی آن فرود آمده یا از آن بلند می‌شوند. درحالی‌که در گذشته، هواپیما‌های کوچک‌تر، باند‌های کوتاه‌تری نیاز داشتند؛ با ظهور هواپیما‌های پهن‌پیکر و بزرگ مانند برخی مدل‌های ایرباس و بوئینگ نیاز به باند‌های طولانی‌تر و پهن‌تر بیشتر شد. دراین‌بین، برخی فرودگاه‌ها از این نظر رکورددار هستند.

در این مقاله، ۱۳ مورد از طولانی‌ترین باند‌های فرودگاهی دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید و با این فرودگاه‌های جالب که شاید روزی گذر شما نیز به آن‌ها بیفتد آشنا شوید.

« خرید اینترنتی بلیط هواپیما »

۱. فرودگاه بین‌المللی مادرید باراخاس؛ مادرید؛ اسپانیا

فرودگاه بین‌المللی مادرید باراخاس یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های اروپا و بزرگ‌ترین فرودگاه مسافری در اسپانیا فرودگاه مادرید باراخاس (Madrid Barajas International Airport) است. این فرودگاه، چهار باند دارد که از آن میان، یکی با ۴۳۴۸ متر یکی از طولانی‌ترین‌ها در دنیا به شمار می‌رود. این باند از سال ۱۹۹۸ مشغول به کار است و بخش بزرگی از ظرفیت بیش از ۵۰ میلیون مسافری فرودگاه باراخاس را بر دوش می‌کشد.

۲. فرودگاه جان اف کندی؛ نیویورک؛ آمریکا

فرودگاه جان اف کندی نیویورک، یکی از پررفت‌وآمدترین شهر‌های جهان ازنظر ترافیک هوایی است و عجیب نیست اگر فرودگاه معروف و بین‌المللی‌اش، جان اف کندی (Jan F. Kennedy International Airport) که به فرودگاه JFK نیز معروف است یکی از طولانی‌ترین باند‌های فرودگاهی در دنیا را داشته باشد.

سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون نفر از چهار باند فرودگاه JFK جابه‌جا می‌شوند. یکی از این باند‌ها که سطحی بتنی دارد با ۴۴۱۹ متر طول، دومین باند بلند فرودگاهی در آمریکا به شمار می‌رود. سه باند دیگر این فرودگاه، آسفالتی هستند. از این باند برای ماموریت‌های فضایی نیز استفاده می‌شود.

۳. فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم

فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم

کشور امارات متحده عربی و به‌ویژه شیخ‌نشین دبی از توسعه فرودگاه‌های خود در کنار ایرلاین‌هایش غافل نمانده است. فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم (Al Maktoum International Airport) در دبی، اصلی‌ترین فرودگاه این شهر است و یک باند ۴۵۰۰ متری دارد. این باند در کمتر از دو سال ساخته شد و اکنون میزبان هواپیما‌های پهن‌پیکر برترین هواپیمایی‌های جهان مانند اتحاد، ترکیش، لوفتهانزا و یونایتدایرلانیز است.

۴. فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی؛ دهلی؛ هند

فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی اصلی‌ترین فرودگاه بین‌المللی هند و پایتخت آن، شهر دهلی، فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی (Indira Gandhi International Airport) است که باندی به طول ۴۵۲۶ متر دارد. این باند که یکی از طولانی‌ترین‌ها در دنیا به شمار می‌رود، در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده تا تعداد پرواز‌های این فرودگاه را به ۸۵ پرواز در ساعت با قابلیت جابه‌جایی بیش از ۴۵ میلیون مسافر در سال افزایش دهد. دو باند دیگر نیز در کنار این باند فعالیت می‌کنند. گفتنی است که باند مذکور، بخشی از برنامه توسعه این فرودگاه برای رساندن ظرفیت جابه‌جایی مسافران به ۱۰۰ میلیون نفر در سال است.

۵. فرودگاه مادرید تورخون؛ مادرید؛ اسپانیا

فرودگاه مادرید تورخون یکی دیگر از فرودگاه‌های بزرگ دنیا، یک فرودگاه نظامی و تجاری در نزدیکی پایتخت اسپانیا به نام مادرید تورخون است. این فرودگاه تنها یک باند آسفالت دارد که طول آن به ۴۸۱۸ متر می‌رسد. بیشترین کاربری این فرودگاه، نظامی است و همچنین، مرکزی برای فعالیت‌های ماهواره‌ای این کشور نیز به شمار می‌رود. ایالات متحده آمریکا قبلا از این فرودگاه استفاده نظامی می‌کرد؛ اما در سال ۱۹۸۷ با فشار دولت اسپانیا و گروه‌های کمونیستی این کشور، از آن خارج شد.

۶. فرودگاه بین‌المللی دنور؛ دنور؛ آمریکا

فرودگاه بین‌المللی دنور طولانی‌ترین باند فرودگاهی در آمریکای شمالی با ۴۸۷۶ متر، متعلق به فرودگاه افسانه‌ای دنور (Denver International Airport) در شهر دنور آمریکاست. این باند که ۱۶R/34L نام دارد، یک باند از شش باند فرود این فرودگاه به شمار می‌رود. باند طولانی فرودگاه دنور، یک رکورد دیگر را نیز به ثبت رسانده و آن این است که در سریع‌ترین زمان ممکن، یعنی تنها طی ۴۱ روز ساخته شده است.

۷. فرودگاه آپینگتون؛ کیپ تاون، آفریقای جنوبی

فرودگاه آپینگتون آفریقای جنوبی از معدود کشور‌های نسبتا پیشرفته در قاره آفریقاست که با سواحل و طبیعت دیدنی‌اش، یکی از پرگردشگرترین کشور‌های دنیا نیز محسوب می‌شود. یکی از باند‌های فرودگاه آپینگتون (Upington Ariport) که در شمال پایتخت این کشور یعنی کیپ‌تاون واقع شده، ۴۹۰۰ متر طول دارد و از این نظر، یکی از طولانی‌ترین‌ها در دنیا به شمار می‌رود. دمای بالای هوای فرودگاه در تابستان و این واقعیت که این فرودگاه برای میزبانی هواپیما‌های غول‌پیکر بوئینگ ۷۴۷ طراحی شده، سبب طولانی شدن باند این فرودگاه شده‌اند.

کاربری اصلی فرودگاه آپینگتون، باربری یا کارگو است و بیشتر پرواز‌های آن چارتر و غیر برنامه‌ریزی‌شده هستند. بیشتر صادرات و واردات بین کشور آفریقای جنوبی به اروپا از طریق این فرودگاه انجام می‌شود.

۸. فرودگاه امبرائر یونیداد؛ سائوپائولو؛ برزیل

فرودگاه امبرائر یونیداد همه فرودگاه‌های بزرگ جهان با باند‌های طولانی، مصارف مسافری یا باری ندارند. فرودگاه امبرائر یونیداد گاویائو پیکسوتو (Embraer Unidade Gaviao Peixoto) در شهر سائوپائولوی برزیل یک فرودگاه خصوصی است که بیشتر برای آزمایش هواپیما‌های نظامی و غیرنظامی استفاده می‌شود. یکی از باند‌های این فرودگاه با ۴۹۶۷ متر طول، طولانی‌ترین باند هر دو قاره آمریکای لاتین و آمریکای شمالی است و نیز پنجمین باند طولانی در دنیا به شما می‌رود.

۹. فرودگاه صلح شیگاتسه؛ تبت؛ چین

فرودگاه صلح شیگاتسه منطقه تبت طولانی‌ترین باند‌های فرودگاهی در دنیا را به خود اختصاص داده است. فرودگاه صلح شیگاتسه (Shigatse Peace Airport) یک فرودگاه نظامی و غیرنظامی دومنظوره بوده که در نزدیکی شهر شیگاتسه، چهارمین شهر بزرگ منطقه خودمختار تبت واقع شده است. باند این فرودگاه، ۵۰۰۰ متر طول دارد و از این نظر سومین رتبه را در دنیا به خود اختصاص داده است. فرودگاه شیگاتسه در ارتفاع ۳۷۸۲ متری از سطح دریا واقع شده و یکی از مرتفع‌ترین فرودگاه‌های جهان نیز به شمار می‌رود.

۱۰. فرودگاه اولیانوفسک وستوچنی؛ اولیانوفسک؛ روسیه

فرودگاه اولیانوفسک وستوچنی در ۲۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اولیانوفسک، فرودگاهی عظیم به نام اولیانوفسک وستوچنی (Ulyanovsk Vostochny Airport) قرار دارد. یکی از باند‌های این فرودگاه با ۵۰۰۰ متر طول در کنار باند فرودگاه شیگاتسه در چین، چهارمین باند طویل در دنیا محسوب می‌شود. همچنین، این باند، عریض‌ترین باند فرودگاهی در دنیا با عرض حدود ۱۰۵ متر است. کارکرد اصلی این فرودگاه، باری بوده و خطوط هوایی ولگا و Dnepr از آن بیشترین استفاده را می‌برند. شرکت هواپیماسازی Aviastar-SP، سازنده هواپیما‌های معروف آنتونوف و توپولوف نیز در این سایت مستقر است.

۱۱. فرودگاه بین‌المللی حمد؛ دوحه؛ قطر

فرودگاه بین‌المللی حمد فرودگاه بین‌المللی حمد (Hamad International Airport) که همواره در لیست زیباترین‌ها یا لوکس‌ترین فرودگاه‌های جهان نیز دیده می‌شود، دو باند دارد. باند اول این فرودگاه با ۵۳۹۴ متر طول، سومین باند طولانی فرودگاهی در دنیاست. فرودگاه حمد که به آن فرودگاه جدید دوحه نیز گفته می‌شود، بزرگ‌ترین سازه در این شهر محسوب شده و باند اول آن، طولانی‌ترین باند فرودگاهی غرب آسیا نیز محسوب می‌شود.

۱۲. فرودگاه بین‌المللی ژوکوفسکی؛ مسکو؛ روسیه

فرودگاه بین‌المللی ژوکوفسکی روسیه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های جهان با سابقه طولانی در صنایع هوایی، بعید نیست اگر در رتبه دوم طولانی‌ترین باند‌های فرودگاهی در جهان قرار داشته باشد. فرودگاه ژوکوفسکی (Zhukovsky International Airport) در مسکو با نام سابق رامنسکویه (Ramenskoye) چهارمین فرودگاه بین‌المللی این شهر است که باندی به طول ۵۴۰۰ متر دارد. این باند که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شده، طولانی‌ترین باند در اروپا محسوب شده و میزبان هواپیما‌های غول‌پیکری مانند ایرباس A380 و Antonov An-225 با بارگیری کامل است.

۱۳. فرودگاه کامدو بامدا؛ تبت؛ چین

فرودگاه کامدو بامدا منطقه خودمختار تبت در چین، منطقه‌ای آرام با گردشگران نه‌چندان زیاد محسوب می‌شود؛ اما فرودگاه آن، باندی به طول ۵٫۵ کیلومتر دارد و از این نظر، رتبه یکم در دنیا را به خود اختصاص داده است. فرودگاه کامدو بامدا (Qamdo Bamda Airport) که به آن بانگدا نیز گفته می‌شود با ۴۳۳۴ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین فرودگاه دنیا نیز محسوب می‌شود.

دلیل اصلی طولانی بودن باند آسفالتی فرودگاه کامدو بامدا، بیشتر از آنکه فرود هواپیما‌های پهن‌پیکر باشد، ارتفاع زیاد آن است که ضرورت طی مسافت طولانی‌تر هنگام فرود را ایجاب می‌کند. شرکت‌های هواپیمایی ایرچاینا و تبت ایرلاینز از این فرودگاه استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

با تولید هواپیما‌های غول‌پیکر، توسعه صنعت هوانوردی مسافری، باری و نظامی، فرودگاه‌های جهان نیز روزبه‌روز بزرگ‌تر شده‌اند. یکی از عوامل تعیین‌کننده در قدرت فرودگاه، طول باند آن است. در این مقاله، ۱۳ مورد از فرودگاه‌های دنیا با طولانی‌ترین باند‌ها را بررسی کردیم. نکته جالب اینجاست که در مورد برخی از این فرودگاه‌ها، دلیل اصلی طولانی شدن باند‌ها، نه فقط فرود هواپیما‌های غول‌پیکر که شرایط جوی مانند ارتفاع فرودگاه یا دمای بسیار بالای هوا در فصل تابستان است. این فرودگاه‌ها می‌توانند کاربری‌های مختلف نظامی، آزمایشی، باربری یا مسافری داشته باشند.

سفر به هریک از فرودگاه‌های مسافری بررسی‌شده در این مقاله، مانند فرودگاه‌های تبت، حمد، آل مکتوم و غیره می‌تواند بسیار جذاب و به‌یادماندنی باشد. درحالی‌که این مقاصد ممکن است دور یا گران به نظر برسند با استفاده از خدمات رزرو بلیط هواپیما اسنپ می‌توانید به‌راحتی بلیط خود را با ارزان‌ترین قیمت از بهترین هواپیمایی‌ها تهیه کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *