نحوه شستن لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن

برخی از ما رنگ مشکی را بیشتر از سایر رنگ‌ها دوست داریم به طوری که اگر در کمد لباس خود نگاه کنیم، لباس‌های تیره رنگ و مشکی بخش عظیمی از کمد را در بر دارند. از آنجایی که لباس مشکی با هر رنگ و موقعیتی ست می‌شود، این رنگ مورد پسند افراد مختلفی قرار دارد. ولی نحوه شستن لباس مشکی با سایر لباس‌ها متفاوت است و باید در شستشوی لباس‌های تیره‌رنگ دقت زیادی به خرج دهید.

چطور لباس‌های مشکی و تیره را بشوییم؟

با اینکه لباس‌های تیره و مشکی همیشه به‌روز و مد هستند ولی نحوه شستن لباس تیره با دردسرهایی همراه است زیرا این لباس‌ها در اثر استفاده بلند مدت یا بور می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند. از این‌رو باید روش‌های اصولی برای شستن لباس‌های تیره و مشکی استفاده کنید تا عمر لباس شما افزایش یابد.

در ضمن اگر لباس مشکی خود را به درستی نشویید، بدون‌شک با گذر زمان شاهد براق بودن آن خواهید بود. برای رفع این مشکل توصیه می‌کنیم طبق مراحل ذکرشده در بخش‌های بعدی دست به شستشو بزنید.

لباس‌های تیره و روشن را از یکدیگر جدا کنید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث تغییر رنگ لباس‌های تیره می‌شود، شستن آنها به طور همزمان با سایر لباس‌های رنگی خواهد بود. در صورتی که لباس‌های مشکی خود را با یکدیگر بشویید رنگ آنها ثابت می‌شود و کمتر تغییر رنگ می‌دهند.

متاسفانه لباس‌های مشکی که در کنار لباس‌های روشن شسته می‌شوند، با گذر زمان و به تدریج تغییر رنگ می‌دهند، بور می‌شوند، و حتی رنگ خود را به طور کامل از دست می‌دهند. حتی در شستن اصولی لباس مشکی بهتر است لباس‌های تیره را از لباس‌های مشکی نیز جدا کنید.

به اصول مربوط به شستشوی لباس مورد نظر پایبند باشید

بعد از اینکه لباسی را خریداری کردید، قبل از شستن این لباس بهتر است به لیبل آن که نحوه شستشو و مراقبت از لباس را ذکر کرده است، به طور دقیق و کامل توجه کنید. با رعایت این اصول و قوانین به طور حتم عمر لباس شما بیشتر می‌شود.

به دمای آب شستشو توجه کنید

یکی دیگر از مسائل مهمی که در شستشوی لباس‌های تیره و مشکی مهم است، دمای آبی خواهد بود که لباس خود را درون آن می‌شویید. دمای مناسب آب به حفظ رنگ این لباس‌ها کمک می‌کند. در صورت گرم بودن بیش از حد آب، رنگ لباس شما محو یا براق می‌شود.

از این‌رو بهتر است برای شستن اصولی لباس مشکی از آب سرد استفاده کنید تا لباس تیره شما کمتر آسیب ببیند و یا رنگ آن تغییری نکند. به طور کلی برای شستن این لباس‌ها بهتر است سردترین چرخه ماشین لباسشویی را در نظر بگیرید. آب داغ به بافت اساسی لباس‌های تیره آسیب می‌زند.

در انتخاب شوینده دقت کنید

برای شستن اصولی لباس مشکی باید از شوینده‌های مناسب لباس‌های تیره و مشکی استفاده کنید زیرا برخی از مواد شوینده دارای سفیدکننده هستند و همین امر باعث بوری یا تغییر رنگ لباس شما می‌شود. اگر مایع شوینده منتخب شما خاصیت حل شدن در آب سرد داشت، برای لباس‌های تیره و مشکی مناسب است.

لباس‌های تیره و مشکی را پشت و رو بشویید

با این روش ساده به جلوگیری از بور شدن لباس مشکی یا شلوار جین خود کمک می‌کنید. ساده‌ترین و موثرترین راه برای شستن لباس‌های تیره و حفظ رنگ آن پشت و رو کردن لباس‌ها خواهد بود زیرا آب و مواد شوینده بر روی لایه خارجی لباس تاثیر می‌گذارند و با این کار لایه اصلی لباس شما از تغییر رنگ محفوظ باقی می‌ماند.

لباس‌های تیره را خشک نکنید

خشک کردن لباس به طور قطع منجر به بوری لباس تیره نمی‌شود ولی برای رفع بور شدن لباس مشکی بهتر است آنها را خشک نکنید زیرا با قرار دادن لباس تیره خود در خشک‌کن ممکن است لباس شما براق شود. در صورت گرما و چرخش لباس در خشک‌کن این امکان وجود دارد که الیاف و بافت اصلی لباس شما آسیب ببیند.

توصیه می‌کنیم لباس‌های خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به خوبی خشک شوند. البته برای این کار نیز باید لباس‌های تیره خود را دور از آفتاب قرار دهید تا بور نشوند.

نکاتی در مورد نحوه شستن لباس تیره

اکنون که با بهترین روش شستشوی لباس مشکی آشنا شدید و یاد گرفتید چطور لباس مشکی خود را بشویید بهتر است نکات اصولی و کاربردی در شستشوی لباس تیره را نیز در نظر بگیرید:

 • قبل از شستن لباس‌های تیره و مشکی از خالی بودن جیب لباس‌ها مطمئن شوید زیرا اگر یک دستمال کاغذی در جیب یکی از لباس‌ها جا بماند، پاک کردن لباس تیره از ذرات ریز دستمال کاغذی کار بسیار سختی خواهد بود.
 • برخی از لباس‌ها طاقت شسته شدن در ماشین لباسشویی را ندارند و بهتر است آنها را با دست بشویید.
 • با توجه به جنس لباس آن را خودتان بشویید یا به خشکشویی تحویل دهید.
 • لباس‌های زیر مشکی و ظریف را به صورت جداگانه بشویید.
 • از کوتاه‌ترین چرخه ماشین لباسشویی استفاده کنید تا لباس‌های تیره و مشکی شما بور نشوند.
 • شلوار جین زغالی، تیره، یا مشکی رنگ خود را با آب سرد بشویید تا رنگ آن برای مدتی طولانی باقی بماند.
 • اگر لباس تیره شما خیلی کثیف است، برخی از لکه‌ها را با ماده شوینده مناسب از بین ببرید و سپس آن را در آب سرد بشویید.

جلوگیری از رنگ پریدگی لباس مشکی

بعد از اینکه با نحوه شستن لباس تیره آشنا شدید بهتر است در صدد جلوگیری از بور شدن لباس مشکی خود اقداماتی انجام دهید. علاوه بر تمام نکاتی که در بالا ذکر شد شما برای جلوگیری از رنگ پریدگی لباس مشکی یا تیره خود باید ۸ نکته زیر را در نظر بگیرید.

 • لباس‌های تیره یا مشکی خود را خیلی نشویید.
 • برای شستن لباس‌های تیره و مشکی آنها را پشت و رو کنید.
 • لباس‌های تیره و مشکی خود را با آب سرد بشویید.
 • از کوتاه‌ترین چرخه شستشوی ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • در شستن لباس تیره از نمک استفاده کنید.
 • به هنگام شستشوی لباس‌های مشکی از سرکه سفید استفاده کنید.
 • از مایع شوینده مناسب لباس‌های تیره و مشکی استفاده کنید.
 • لباس‌های تیره و مشکی خود را با خشک‌کن خشک نکنید.
 • به هنگام اتو زدن لباس‌های تیره از برخورد مستقیم اتو با لباس اجتناب کنید.

چطور رنگ تیره لباس مشکی خود را برگردانیم؟

اگر نکات مربوط به شستشوی لباس مشکی یا شستشوی لباس تیره را رعایت نکنید ممکن است لباس‌های تیره شما بور شوند هر چند ما شستن اصولی لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن لباس مشکی را برای شما شرح دادیم. اما در صورتی که لباس‌های تیره شما رنگ خود را از دست دادند باید طبق مراحل زیر عمل کنید.

لباس تیره خود را رنگ کنید

قبل از اینکه از روش رنگ کردن برای رفع بور شدن لباس مشکی استفاده کنید، باید مطمئن شوید که لباس شما قابل رنگ شدن باشد. روش رنگ کردن بیشتر مناسب پارچه‌هایی از جنس پنبه، کتان و ابریشم خواهد بود. البته که پارچه‌های ریون و نایلون نیز قابل رنگ کردن هستند.

این در حالی است که پارچه‌های ۱۰۰ درصد پلی استر را نمی‌توان رنگ کرد. به طور کلی قبل از اقدام برای رنگ کردن لباس تیره و مشکی خود، اصول و قوانین مربوط به لباس مورد نظر را مطالعه کنید.

لباس‌های تیره خود را با قهوه بشویید

یکی دیگر از روش‌های موثر در رفع بور شدن لباس مشکی استفاده از قهوه در مایع لباسشویی خواهد بود. بعد از اینکه لباس‌های خود را به حالت پشت و رو در ماشین لباسشویی قرار دادید، آب سرد ماشین لباسشویی را باز کردید و چرخه شستشوی ماشین لباسشویی را بر روی کوتاه‌ترین زمان ممکن قرار دادید، نوبت به اضافه کردن قهوه می‌رسد.

در ادامه باید ۲ فنجان قهوه تازه و غلیظ به مایع ماشین لباسشویی خود بیفزایید. قهوه نه تنها لکه‌های لباس‌های تیره و مشکی را رفع می‌کند، بلکه در رفع بور شدن لباس مشکی نیز نقش بسیار مهمی دارد.

در نهایت بعد از اتمام مراحل شستن لباس‌های تیره با قهوه، باید آنها را خشک کنید و کافی است آنها را در محل مناسبی بیاویزید.

شستن اصولی لباس مشکی را جدی بگیرید

همان‌طور که گفتیم لباس‌های تیره و مشکی بسیار حساس‌تر از لباس‌های روشن و سفید خواهند بود، از این‌رو بهتر است به هنگام شستشوی آنها دقت زیادی به خرج دهید و آنها را در آب سرد بشویید. هرگز لباس‌های مشکی خود را خیلی زیادی نشویید و از مایع مناسب لباس‌های تیره استفاده کنید.

برای خرید مایع مناسب لباس‌های مشکی و تیره می‌توانید به سرویس فروشگاه اسنپ سر بزنید و محصول مورد نظر خود را از این سایت خریداری کنید. نگران نباشید با رعایت کردن اصول ذکر شده در بخش‌های قبلی لباس شما به هیچ‌وجه بور یا دچار رنگ‌پریدگی نمی‌شود. همچنین توضیح دادیم در صورت رنگ پریدگی لباس، چطور رنگ تیره آن را برگردانید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.