چگونه مایکروفر را تمیز کنیم تا هیچ ردی از کثیفی نماند؟

مایکروفر یکی از محبوب‌ترین وسایل آشپزخانه است که سرعت طبخ و گرم‌کردن غذا را افزایش می‌دهد. افرادی که زمان کافی برای پختن غذا ندارند یا غذای آن‌ها صرفا نیاز به گرم‌شدن دارد، ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از اجاق‌گاز از مایکروفر استفاده کنند، به همین دلیل پس از مدتی مایکروفر به‌شدت کثیف می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی که از مایکروفر استفاده می‌کنند، تمیزکردن آن است. این دستگاه نیز مانند فر یا اجاق‌گاز به دلیل ارتباط مستقیم با غذا، چرب شده و در بازه‌های زمانی کوتاهی نیاز به تمیز شدن دارد. اما چگونه باید مایکروفر را تمیز کرد؟

از چه موادی باید برای تمیزکردن مایکروفر استفاده کنیم؟ برای یافتن جواب این سوالات با ما همراه باشید.

نحوه تمیزکردن مایکروفر در خانه

نحوه تمیزکردن مایکروفر در خانه با روش‌های مختلفی انجام می‌شود و شما می‌توانید با ابزار و مواد شیمیایی مختلفی به تمیز کردن محیط داخلی و خارجی مایکروفر بپردازید. در ادامه تعدادی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن مایکروویو را برای شما مورد بررسی قرار داده‌ایم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۱. استفاده از سرکه برای تمیزکردن مایکروفر

آب پاش و دستمال

تمیز کردن مایکروویو با استفاده از سرکه یکی از رایج‌ترین روش‌ها است. سرکه به دلیل مواد اولیه‌اش توانایی رفع آلودگی‌ها و چربی‌های محیط داخلی مایکروفر را دارد و شما می‌توانید از این محلول شگفت‌انگیز برای تمیز کردن سایر لوازم آشپزخانه مانند یخچال، فر، اجاق‌گاز … استفاده کنید.

برای تمیزکردن مایکروفر با سرکه، ابتدا مقداری از سرکه سفید را داخل یک کاسه ریخته و به مدت ۳ الی ۶ دقیقه آن را داخل مایکروفر قرار دهید تا کثیفی‌ها و آلودگی‌های چسبیده به محیط داخلی مایکروفر را نرم کند.

سپس پس از گذشت ۶ دقیقه درب مایکروفر را باز کنید و با استفاده از اسفنج و محلول سرکه سفید سایر قسمت‌های مایکروفر را نیز تمیز کنید.

استفاده از ترکیب آبلیمو و سرکه برای رفع چربی‌های داخل مایکروفر

شخص در حال تمیز کردن ماکروویو

یکی دیگر از ترکیب‌های اعجاب‌انگیز سرکه برای رفع آلودگی‌های داخل مایکروفر، ترکیب آن با لیمو است. این ترکیب برای آلودگی‌های داخل این دستگاه بسیار مناسب است.

برای تشکیل این محلول ابتدا کاسه‌ای بردارید و ترکیب آب، لیمو و سرکه را در این کاسه بریزید. سپس ظرف را در مایکروفر قرار داده و اجازه دهید تا ترکیب شما تا ۵ دقیقه در مایکروفر بماند.

پس از پایان کار دستگاه، بین ۳ الی ۵ دقیقه درب آن را باز نکنید و اجازه دهید که محلول بخار شده، تمام کثیفی‌های چسبیده به دستگاه را ذوب کند. در انتها نیز به‌وسیله یک دستمال آلودگی‌ها را از روی سطح آن پاک‌کنید.

تمیزکردن مایکروفر به‌وسیله آب و صابون

تمیز کردن مایکروویو

برخی از افراد ترجیح می‌دهند از روش‌های سنتی برای تمیزکردن سطح داخلی مایکروفر استفاده کنند. برای تمیز کردن مایکروویو به روش سنتی لازم است که ابتدا محلول صابون و آب را فراهم کنید.

سپس دستگاه را از برق بکشید و تمامی متعلقات داخل آن را در صورت جداشدن خارج کرده و به‌صورت جداگانه بشویید. حالا نوبت به اصل کار یعنی تمیزکردن داخل دستگاه می‌رسد، برای این کار یک اسفنج را بردارید و به کمک محلول آب و صابون تمامی چربی‌ها و آلودگی‌های داخل دستگاه را پاک‌کنید.

استفاده از جوش شیرین برای خلاصی از لکه‌های مقاوم

برخی از لکه‌ها به‌خصوص لکه‌های چربی به‌سختی پاک شده و جلوه‌ی زشتی داخل دستگاه ایجاد می‌کنند. برای تمیز کردن این لکه‌ها بهترین کار استفاده از جوش شیرین است.

برای انجام این کار مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده تا یک ترکیب خمیری تشکیل شود.

سپس این ترکیب خمیری را روی قسمت‌هایی که دارای لکه‌های سخت و مقاوم هستند قرار دهید و صبر کنید تا خمیر رنگ زرد به خود بگیرد. در انتها نیز محل موردنظر را با استون یا همان لاک‌پاک‌کن تمیز کنید.

البته از جوش شیرین به روش دیگری نیز می‌توان برای رفع آلودگی‌های داخل مایکروفر استفاده کرد. در این روش شما باید مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در مایکروفر گرم شود.

همان‌طور که در روش‌های قبلی نیز دیدید پس از اتمام کار دستگاه، تا ۵ دقیقه درب آن را باز نکنید تا بخار موجود از چربی و جوش شیرین تمامی آلودگی‌ها و چربی‌های موجود در مایکروفر را کاملا از بین ببرد.

تمیزکردن مایکروفر به‌وسیله آب‌لیمو

قرار دادن لیمو در مایکروویو

آب‌لیمو به دلیل داشتن خاصیت اسیدی یک گزینه بسیار خوب برای تمیزکردن داخل مایکروفر است. شما باید در این روش نیز مشابه سایر روش‌ها عمل کنید، یعنی مقداری آب‌لیمو را با ۲ لیوان آب مخلوط و بین ۵ الی ۶ دقیقه در دستگاه قرار دهید تا گرم شود.

در پایان نیز پس از این که کثیفی‌ها تحت‌تأثیر بخار محیط قرار گرفته و نرم شدند به‌وسیله یک دستمال تمامی آلودگی‌ها را پاک‌کنید.

نکاتی در باب تمیز کردن مایکروویو

قبل از تمیزکردن مایکروفر لازم است تا حتما چند نکته کلیدی را بدانید که از بروز برخی مشکلات ثانویه جلوگیری شود. این نکات را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • زمانی که قصد تمیز کردن داخل دستگاه را دارید، حتما آن را از برق بکشید.
 • برای تمیز کردن گردوغبار داخل مایکروفر می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.
 • تحت هیچ شرایطی داخل مایکروفر را باز نکنید، زیرا احتمال برق‌گرفتگی بسیار زیاد است.
 • هرگز تا زمانی که دستگاه خشک نشده است، آن را به برق نزنید.
 • حین کار مراقب باشید، کاغذ میکا در دستگاه شما خیس نشود.
 • از ورود رطوبت به صفحه‌کلید مایکروفر جلوگیری کنید.
 • سعی کنید همیشه بعد از استفاده از دستگاه داخل آن را تمیز کنید تا کثیفی بیش‌تر از حد نرمال نشود.

رنگ‌پریدگی پس از تمیزشدن مایکروفر

یکی از شایع‌ترین مشکلات افراد بعد از تمیز کردن دستگاه، ایجاد رنگ‌پریدگی در قسمت‌های مختلف آن است.

اگر این رنگ‌پریدگی‌ها جزئی است، می‌توانید آن‌ها را به‌وسیله لاک غلط‌گیر یا لاک بپوشانید اما اگر این رنگ‌پریدگی‌ها به‌صورت گسترده دیده می‌شوند حتما باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

توجه کنید اگر این رنگ‌پریدگی‌ها را جدی نگیرید در آینده شاهد جرقه‌های پراکنده در دستگاه خود خواهید بود.

تمیزکردن قسمت‌های بیرونی مایکروفر

علاوه بر قسمت‌های داخلی مایکروفر، شما باید قسمت‌های خارجی آن را نیز تمیز کنید. تمیزکردن قسمت‌های خارجی این دستگاه بسیار کار راحت‌تری نسبت به تمیز کردن داخل است.

شما می‌توانید از محلول‌های معمولی مثل آب و صابون یا اسپری گاز پاک‌کن برای تمیز کردن سطح خارجی آن استفاده کنید. توجه کرده که هرگز از اسکاچ یا سیم برای سابیدن قسمت‌های کثیف استفاده نکنید زیرا باعث رنگ‌پریدگی دستگاه شما می‌‎شود.

یکی از مسائلی که در تمیز کردن سطح خارجی مایکروفر باید در نظر داشته باشید، این که است که از ورود رطوبت به سطح صفحه‌کلید خودداری کنید در غیر این صورت بعد از روشن‌کردن دستگاه متوجه خواهید شد که صفحه‌کلید شما کار نمی‌کند و شما مجبور هستید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

کثیفی داخل مایکروفر چه معایبی دارد؟

کثیفی داخل مایکروفر علاوه بر ایجاد جلوه ناخوشایند، باعث بروز مشکلات دیگری نیز می‌شود. این مشکلات اگر در مدت‌زمان طولانی نادیده گرفته شوند، به‌مرورزمان باعث خرابی دستگاه شما خواهد شد. در ادامه برخی از مشکلات ناشی از کثیفی طولانی‌مدت را به‌صورت خلاصه برای شما ذکر کردیم:

 • دیر گرم‌شدن غذا
 • جرقه زدن داخل دستگاه
 • نچرخیدن سینی
 • بو گرفتن داخل دستگاه

مایکروفر را برق بیندازید

در این مقاله در ارتباط با نحوه تمیزکردن مایکروفر در خانه با شما صحبت کردیم و روش‌های گوناگونی را برایتان مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اگر قصد تمیز کردن مایکروویو در خانه را دارید ولی مواد مورد نیاز برای تمیزکردن را ندارید، همین حالا می‌توانید به‌راحتی از طریق سرویس سوپرمارکت اسنپ هر آنچه نیاز دارید را سفارش دهید و درب به منزل تحویل بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *