مهمانسرا چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟

اگر جز کسانی هستید که زیاد به مسافرت می‌روید، احتمالا در هتل یا مهمانسرا اقامت داشته‌اید و با این اماکن آشنایی دارید. هتل‌ها و مراکز اقامتی، اماکنی امن و در دسترس برای همگان بوده که انواع مختلف آن، می‌تواند برای هر سلیقه‌ای مناسب باشد.

شما با خیالی راحت می‌توانید در این اماکن اقامت داشته باشید و از سفر خود لذت کافی ببرید. البته، این مراکز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به مقایسه و بررسی تفاوت مهمان‌سرا با هتل خواهیم پرداخت.

برای آن که تفاوت مهمانسرا با هتل را بهتر متوجه شوید، در ابتدا لازم است که ویژگی‌های هر یک از این اقامتگاه‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

هتل چیست؟

اتاق هتل هتل‌ها محل‌های اقامتی هستند که در شهر وجود دارند و با متراژی زیاد و ساختمان‌هایی مجلل و شیک ساخته می‌شوند.

هتل‌ها اتاق‌هایی با تعداد بالا در هر طبقه دارند که هر اتاق خود به‌تنهایی به وسایلی مانند سرویس بهداشتی، حمام، تخت، وسایل گرمایشی و سرمایشی و دیگر تجهیزات و وسایل مورد نیاز هر شخص مجهز هستند.

هر هتل دارای یک سالن غذاخوری بزرگ با تعداد پرسنل‌هایی که به مسافران خدماتی از قبیل نظافت اتاق‌ها و پذیرایی به هنگام وعده‌های غذایی ارائه می‌دهند، نیز است.

در این قسمت به معرفی تعدادی از انواع هتل‌ها برای شما می‌پردازیم.

 1. هتل تجارتى‎
 2. هتل در حومه شهر
 3. هتل شهری
 4. هتل با فضای باز میانی
 5. هتل بزرگ‎
 6. هتل گردهمایی
 7. هتل فرودگاهی
 8. هتل مسکونی برای مهمانانی که اقامت طولانی دارند

اقامت در هرکدام از این هتل‌ها شرایط خاصی دارد. برخی از این هتل‌ها، به‌واسطه قرارگیری در نزدیکی جنگل یا دریا، می‌توانند چشم‌انداز‌های مختلفی داشته باشند. به همین ترتیب شما انتخاب‌های متفاوتی را پیش روی خود خواهید داشت.

انواع هتل‌ها باتوجه‌به ستاره آن‌ها

مجلل بودن هتل‌ها باتوجه‌به ستاره‌های نصب شده روی ساختمان هتل سنجیده می‌شود. هرچقدر تعداد ستاره‌ها بیش‌تر باشد، آن هتل از خدمات رفاهی و خدمات‌رسانی با سطحی بالا‌تر از مابقی هتل‌ها برخوردار است.

هتل دو ستاره

هتل‌های دوستاره به‌عنوان هتل‌هایی ارزان و با صرفه از نظر اقتصادی شناخته شده‌اند. هتل‌های دوستاره برای کسانی مناسب هستند که برای محل اقامت خود بودجه‌ای کم در نظر گرفته‌اند و نمی‌خواهند هزینه‌ای زیاد بابت اقامت خود خرج نمایند.

ارزانی این مدل هتل به معنای عدم برخورداری از نظافت کافی نیست. بلکه این کم بودن هزینه‌ها به دلیل طراحی ساخت آن هتل‌ها و برخوردار نبودن از امکاناتی مانند استخر، سونا و جکوزی است. همچنین فضای این هتل‌ها نسبت به مابقی هتل‌ها کوچک‌تر است.

هتل‌های سه ستاره

هتل‌های سه ستاره با عنوان هتل‌های میانی شناخته شده هستند. به این معنی که سطح امکانات آن‌ها از هتل دوستاره بهتر و از هتل چهار و پنج‌ستاره پایین‌تر است.

طراحی و ساخت این هتل‌ها به طراحی هتل‌های دوستاره از نظر جمع‌وجور بودن نزدیک است. اما با این تفاوت که لابی و فضای داخلی زیباتری نسبت به هتل دو ستاره دارند.

ضمن آنکه برای نظافت اتاق‌ها یا سرو ناهار و شام باید به مسئولان هتل اطلاع دهید و هزینه‌هایی اضافی بپردازید.

هتل‌های چهارستاره

اتاق هتل

هتل‌های چهارستاره با پنج‌ستاره تفاوت زیادی ندارند و تقریبا از همان سطح امکانات و خدمات‌رسانی‌ها برخوردار هستند.

می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. در دسته هتل‌های لوکس و مجلل قرار می‌گیرند.
 2. امکانات هتل‌ها و تجهیزاتی که در اتاق‌ها قرار دارند همگی از سطح بالایی از کیفیت و زیبایی برخوردار هستند.
 3. چمدان و وسایل شما توسط فردی حمل و به اتاقتان برده می‌شود که این افراد همگی آموزش‌دیده و مجرب هستند.
 4. رستوران هتل غذا‌هایی باکیفیت و به همراه تنوع مختلفی از غذا‌ها به شما ارائه می‌دهد که از این بابت هزینه‌ای جدا از هزینه اتاق گرفته نمی‌شود.
 5. این سطح از هتل‌ها امکاناتی از قبیل استخر، سونا، جکوزی و باشگاه و دیگر خدمات رفاهی را دارند.

هتل‌های پنج‌ستاره

هتل‌های پنج‌ستاره لوکس‌ترین و مجلل‌ترین نوع از هتل‌ها هستند. همچنین این هتل‌ها از سطح رفاهی و خدماتی بسیار کاملی برخوردار هستند.

از ارائه خدمات این هتل‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 1. نظافت اتاق‌ها همیشگی و به‌صورت مداوم انجام می‌شود و لزومی به گفتن شما در این سطح از هتل نیست.
 2. پرسنل و افرادی که در این سطح از هتل‌ها کار می‌کنند، علاوه بر مجرب بودن، افرادی آموزش‌دیده بوده که همگی از پوششی خاص و تمیز برخوردار هستند.
 3. تمام وسایل و تجهیزاتی که در هتل و همچنین در اتاق‌ها استفاده شده است، همگی از بالاترین سطح کیفیت برخوردار هستند و همچنین وسایلی لوکس و گران هستند.
 4. هتل‌های پنج‌ستاره اغلب در مرکز شهر‌ها قرار دارند و به تمام اماکنی که ممکن است افراد به آن نیاز داشته باشند، نزدیک است.

مهمانسرا چیست؟

مهمانسرا

مهمانسرا‌ها از مسافرخانه‌ها در سطح بالاتری قرار داشته و بهتر هستند. در مسافرخانه استفاده از سرویس بهداشتی اشتراکی بوده، اما در مهمانسرا‌ها سرویس بهداشتی در هر اتاق به طور جداگانه وجود دارد.

قیمت مهمانسرا‌ها از مسافرخانه‌ها مقداری بیش‌تر است اما نسبت به هتل‌ها از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه هستند.

تفاوت هتل و مهمانسرا در چیست؟

باتوجه‌به مطالبی که در بالاتر گفته شد تفاوت‌های زیادی میان هتل‌ها و مهمانسرا‌ها چه از نظر قیمت و چه از نظر خدماتی که ارائه می‌دهند، وجود دارد. ضمن آنکه سطح کیفیتی یکسان و مشابه ندارند.

 • مهمانسرا‌ها در مقایسه با هتل‌ها فضا‌هایی کوچک‌تر داشته و تعداد اتاق‌های آن‌ها کم‌تر است. همچنین در هتل وجود پرسنل همیشگی است، اما در مهمانسرا‌ها پرسنل زمان‌های محدود‌تری حضور دارند. نمی‌توان گفت مهمانسرا‌ها برای اقامت گزینه‌های مناسبی نیستند، اما در مقایسه با هتل‌ها از خدمات و امکاناتی محدود‌تر برخوردار هستند.
 • ضمن آنکه برخی از مهمانسرا‌ها، در مناطقی خاص دایر می‌شوند. به طور مثال شما می‌توانید در مناطق جنگلی، کوهستانی و جا‌های دوردست، تعداد بیشتر مهمانسرا نسبت به هتل را مشاهده کنید.
 • مهمانسرا اغلب فضایی کوچک با اتاق‌های محدود را در ذهن تداعی می‌کند، درحالی‌که هتل‌ها یادآور فضا‌های بزرگ‌تر و مجلل هستند.
 • از سوی دیگر در هتل‌ها می‌توان مراسم‌های مجلل و باشکوه برگزار کرد، درصورتی‌که در مهمانسرا‌ها امکان برگزاری چنین مراسم‎‌هایی وجود ندارد.
 • از طرف دیگر، مهمانسرا‌ها، مکان‌های مناسب‌تری برای آشنایی بیشتر گردشگران با یکدیگر هستند، درحالی‌که هتل‌ها اغلب فضا‌های خصوصی‌تری به افراد می‌دهند. اگر می‌خواهید از بودن در جمع بیشتر لذت ببرید، اقامت در مهمانسرا‌ها گزینه‌های بهتری برای شما محسوب می‌شوند.

مهمانسرا یا هتل، کدام یک بهتر است؟

باتوجه‌به مطالبی که در بالا گفته شد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که هتل و مهمانسرا با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند.

این دو از حیث محل قرارگیری، میزان ارائه خدمات، قیمت و سرویس‌دهی، کاملا با هم متفاوت بوده، هر یک از افراد بنا بر سلیقه و نیاز خود یکی از این اقامتگاه‌ها را انتخاب می‌کنند.

با این توضیحات، می‌توانیم بگوییم که اقامتگاه‌های مختلفی باتوجه‌به بودجه و سلیقه افراد وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

به این منظور، پیشنهاد می‌کنیم تا برای انتخاب یک هتل مناسب به سرویس رزرو هتل اسنپ و برای پیداکردن یک مهمانسرای خوب، سری به سرویس رزرو اقامتگاه‌های اقتصادی اسنپ بزنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *