خرید بلیط هواپیما برای کودکان و نوزادان

بلیط هواپیما کودک و نوزاد

آیا بلیط هواپیما کودک یا نوزاد نسبت به افراد بزرگ‌سال قیمت یکسانی دارد؟ این سؤال بسیاری از خانواده‌های جوان است که سفری هوایی در پیش دارند. جواب این سؤال به طور خلاصه این است که در بیشتر موارد، بله؛ اما مقدار آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر مسئله‌ی قیمت، سؤالات دیگری نیز دررابطه‌با سفر هوایی افراد خردسال مطرح می‌شوند که امکان سفر آن‌ها به‌تنهایی یا امکاناتی که به آن‌ها در طول پرواز داده می‌شود، نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.

در این مقاله، تلاش می‌کنیم هر اطلاعاتی که برای سفر نوزاد یا کودک خود نیاز دارید به‌صورت خلاصه و کاربردی به شما ارائه دهیم. چنانچه قصد سفر هوایی با این اعضای خردسال خانواده خود را دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های شما را رفع کند.

قیمت بلیط هواپیما نوزاد یا کودک

تخفیف بلیط هواپیما کودکان کودک یا نوزاد؟ این اولین سؤالی است که باید به آن پاسخ دهید. در قوانین هواپیمایی به افراد زیر دو سال، نوزاد و به افراد بین ۲ تا ۱۲ سال، کودک گفته می‌شود. طبق قوانین داخلی و بین‌المللی، نوزادان نیازی به صندلی نداشته اما باید شماره‌ی پرواز داشته باشند. به همین دلیل، قیمت بلیط آن‌ها معمولا در تمامی پرواز‌های داخلی و خارجی برابر با ۱۰ الی ۱۵ درصد از قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال تعیین می‌شود.

اما قیمت بلیط کودکان ۲ تا ۱۲ سال، کمی پیچیده‌تر است. این افراد مشخصا باید صندلی داشته باشند و حتی برای سنین پایین یعنی ۲ تا ۴ سال نیز نمی‌توانند در آغوش همراهشان سفر کنند. قیمت بلیط هواپیما کودک برای پرواز‌های سیستمی داخلی و خارجی معمولا به‌صورت زیر است:

  • سفر‌های داخلی: ۵۰ تا ۷۵ درصد قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال
  • سفر‌های خارجی: ۷۵ تا ۸۰ درصد قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال

البته لازم به ذکر است درصورتی‌که کلاس پروازی و شناسه‌ی نرخی، بسیار ارزان باشند، احتمال اینکه قیمت بلیط کودکان برابر با قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال در نظر گرفته شود، زیاد خواهد بود. همچنین، بسته به کلاس پروازی، قیمت بلیط کودک و نوزاد می‌تواند متفاوت باشد. در کلاس‌های پروازی بیزنس یا فرست کلاس، احتمال اینکه قیمت بلیط کودک و نوزاد ارزان‌تر محاسبه شود، بیشتر است.

قیمت بلیط هواپیما خردسال در پرواز‌های چارتر

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بلیط پرواز خردسالان، نوع پرواز سیستمی یا چارتری است. آنچه تاکنون مطرح کردیم، مربوط به پرواز‌های سیستمی بود. در خصوص پرواز‌های چارتری، شرایط کمی متفاوت است. درحالی‌که قیمت بلیط هواپیما نوزاد در این پرواز‌ها همان ۱۰ الی ۱۵ درصد قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال در نظر گرفته می‌شود؛ برای کودکان ۲ تا ۱۲ این عدد برابر با قیمت بلیط بزرگ‌سالان خواهد بود. این قانون برای همه‌ی پرواز‌های چارتری داخلی و خارجی صادق است.

به‌این‌ترتیب، اگرچه پرواز‌های چارتری از بسیاری جهات به‌ویژه در سفر‌های فوری می‌توانند مفید و مقرون‌به‌صرفه باشند، توصیه می‌شود درصورتی‌که فرد خردسالی همراه شماست، حتی‌الامکان از پرواز‌های سیستمی استفاده کنید.

قیمت برخی ایرلاین‌ها برای خردسالان

بلیط هواپیما نوزاد همان‌طور که گفتیم، محاسبه‌ی هزینه بلیط هواپیما نوزاد و کودک، بسته به ایرلاین و کلاس پروازی می‌تواند متفاوت باشد. معمولا ایرلاین‌های معتبر، شرایط قیمتی بهتری را نیز فراهم می‌کنند. در میان ایرلاین‌های ایرانی، هواپیمایی ایران‌ایر، بهترین شرایط را برای بلیط نوزادان و کودکان در نظر گرفته و برای پرواز‌های داخلی و سیستمی خود از آن‌ها هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

در رده‌های بعدی ازنظر کاهش قیمت بلیط هواپیما کودک، هواپیمایی‌های کیش ایر، آسمان، قشم ایر، زاگرس، ماهان، وارش، ایران‌ایر تور، معراج، کاسپین و سپهران با ۵۰ تا ۸۵ درصد قیمت بلیط افراد بزرگ‌سال قرار می‌گیرند.

برای قیمت بلیط هواپیما نوزاد نیز پس از ایران‌ایر با ۱۰۰ درصد تخفیف شرکت‌های ماهان، کیش ایر، آسمان، ایران‌ایر تور، وارش، قشم ایر و زاگرس با ۸ تا ۱۲ درصد قیمت بلیط معمولی، ارزان‌ترین شرکت‌ها هستند. هواپیمایی‌های کاسپین و سپهران نیز با به ترتیب ۲۰ و ۱۵ درصد، جزء گران‌ترین ایرلاین‌ها از این نظر محسوب می‌شوند.

قوانین سفر کودکان و نوزادان

قوانین سفر هوایی کودک تنها سفر هوایی با کودک و نوزاد، مستلزم توجه به قوانین ویژه‌ای است که برای مسافرین با این رده‌ی سنی تعریف شده است. مهم‌ترین این قوانین، مربوط به زمان لازم برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز است. ازآنجاکه ممکن بوده صدور کارت پرواز برای این افراد کمی بیشتر به طول بیانجامد یا در فرودگاه، نیاز‌های ویژه‌ای مانند استفاده از سرویس بهداشتی، استفاده از اتاق‌های مادر و کودک و غیره را داشته باشند، بهتر بوده حداقل یک ساعت را نیز به زمان تعیین‌شده از سوی هواپیمایی برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز اضافه کنید. به‌این‌ترتیب، این زمان برای پرواز‌های داخلی به طور متوسط به ۲٫۵ ساعت و برای پرواز‌های خارجی به چهار ساعت افزایش می‌یابد.

سفر کودکان به‌تنهایی

مطابق قوانین بین‌المللی، سفر کودک زیر ۵ سال بدون همراه، مجاز نیست؛ اما ایرلاین‌ها می‌توانند با تخصیص خدماتی، سفر هوایی کودکان ۵ تا ۱۲ساله به‌تنهایی را فراهم کنند. برای این منظور، لازم است که فرم‌های مربوطه از سوی والدین یا سرپرست قانونی کودک، پر شده و به هواپیمایی ارائه شود.

همچنین، لازم است که همراه کودک او را حتما تا فرودگاه همراهی کرده و اقدامات لازم در فرودگاه را برای پذیرش او انجام دهد. ازآنجاکه این کار، اقدامات و روال اداری اضافه‌تری نسبت به پرواز افراد بزرگ‌سال دارد، لازم است که ۱٫۵ ساعت زودتر نسبت به آنچه شرکت هواپیمایی برای حضور در فرودگاه پیش از پرواز در نظر گرفته است، در فرودگاه حاضر شوید.

قیمت بلیط برای کودکانی که به‌تنهایی سفر می‌کنند، برابر با بلیط افراد بزرگ‌سال محاسبه‌شده و مقدار بار مجاز نیز برای آن‌ها به همین ترتیب است. همچنین، بهتر است که از مهماندار درخواست کنید که کودک شما را در صورت امکان، روی صندلی‌ای بنشاند که در کنار آن، صندلی خالی وجود دارد. کارت UM کودک نیز باید در طول پرواز به گردن او آویخته باشد.

بار مجاز کودکان و نوزادان

هنگام تهیه‌ی بلیط هواپیما کودک یا نوزاد خود به بار مجاز رایگان آن‌ها توجه داشته باشید. عمده‌ی شرکت‌های هواپیمایی در حدود ۱۰ کیلوگرم بار را برای هر نوزاد زیر دو سال مجاز و رایگان اعلام می‌کنند که اقلام مجاز آن نیز مشابه بار‌های مسافران عادی است. بااین‌حال، برخی ایرلاین‌ها میزان بار مجاز برای کودکان ۲ تا ۱۲ساله را کمی کمتر از بار مجاز افراد بزرگ‌سال تعیین می‌کنند. این امر، البته به کلاس پروازی نیز بستگی دارد. هرچه کلاس پروازی بهتر باشد، میزان بار مجاز رایگان نیز ممکن است افزایش یابد.

امکانات مخصوص کودکان در هواپیما

امکانات کلاس‌های پروازی برای نوزادان بسته به کلاس پروازی بلیط هواپیما کودک یا نوزاد، امکانات متفاوتی برای آن‌ها در هواپیما در نظر گرفته می‌شود. کودکان به‌اندازه‌ی بزرگ‌سالان تحمل شرایط نسبتا سخت و خشک پرواز را نداشته و با استفاده از این امکانات، می‌توان سفر را برای آن‌ها آسان‌تر و از بهانه‌های احتمالی‌شان پیشگیری کرد.

دفتر نقاشی، بازی‌های فکری و هوشی، انواع کتاب و اسباب‌بازی ازجمله امکاناتی هستند که در پرواز‌های عادی در اختیار کودکان قرار می‌گیرند. علاوه بر این، خدمه‌ی پرواز ممکن است، غذا‌های مخصوص کودک را برای آن‌ها سرو کنند که متناسب با سن آن‌ها نیز تزئین شده است. این خدمات، همگی به کلاس پروازی بستگی دارند. در برخی پرواز‌های بیزنس یا فرست کلاس خارجی حتی مکان‌هایی برای بازی کودکان در نظر گرفته می‌شود.

همچنین، لازم است که هنگام تهیه بلیط هواپیما نوزاد یا کودک از شرایط حمل کالسکه و کریر (Carrier) به داخل هواپیما مطلع شوید. برخی ایرلاین‌ها نیز خود به مسافران دارای نوزاد، کریر با یا بدون دریافت هزینه می‌دهند.

نکاتی کاربردی پیش از سفر هوایی با کودک

نکات سفر هوایی با کودک و نوزاد

همان‌طور که گفتیم محیط هواپیما برای کودکان کمی خشک است. امری که به‌ویژه در پرواز‌های اکونومی و طولانی، بیشتر خود را نشان داده و می‌تواند شرایط را برای کودک و همراهش سخت کند. همچنین، اگر کودک شروع به بدخلقی یا گریه کند، برای دیگر مسافران نیز آزاردهنده خواهد بود.

توصیه می‌شود در صورت تمکن مالی حتما از کلاس‌های پروازی استفاده کنید که خدمات بیشتری به کودکان و نوزادان می‌دهند. بهتر است، مقداری وسیله‌ی سرگرمی باتوجه‌به نوع بار‌های مجاز به ورود به داخل کابین به همراه داشته باشید.

همچنین، حتی‌الامکان از پرواز‌های شب استفاده کنید که کودک شما بخوابد و کمتر شرایط سخت و استرس‌زای هواپیما را تجربه کند. توجه به نکات زیر نیز می‌تواند مفید باشد:

  • همواره آب و شیر کودک را به همراه خود داشته باشید.
  • قطره‌های استریل چشمی مناسب برای کودک به همراه داشته باشید؛ چراکه هوای خشک داخل کابین ممکن است، چشم کودک را اذیت کند.
  • پیش از ورود به هواپیما کودک خود را به سرویس‌های بهداشتی فرودگاه ببرید.

سخن آخر

سفر با کودکان و نوزادان، همواره پرچالش است؛ اما اگر برای آن به‌درستی برنامه‌ریزی کرده باشید، می‌تواند به تجربه‌ای شیرین بدل شود. یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها هنگام سفر با اعضای خردسال خود، قیمت بلیط هواپیما است. شرکت‌های هواپیمایی به درجات مختلفی بسته به کلاس پروازی برای این افراد، تخفیف در نظر می‌گیرند. به‌طورکلی، این عدد بین ۸ تا ۱۵ درصد قیمت بلیط معمولی برای نوزادان زیر دو سال و ۵۰ تا ۸۵ درصد قیمت بلیط معمولی برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال است.

در کنار مسئله‌ی قیمت بلیط هواپیما کودک و نوزاد، توجه به مسائل مهمی مانند شرایط سفر به‌تنهایی، میزان بار مجاز، اقلام مجاز ورود به کابین نیز اهمیت داشته و باید به‌منظور پیشگیری از مشکلات معمول به آن‌ها توجه کرد. همچنین خوب است که برای بهبود شرایط سفر برای کودک یا نوزاد خود نیز تمهیداتی را مانند آوردن وسایل بازی یا سفر با کلاس‌های نرخی بهتر، مدنظر داشته باشید. برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.