ترس از پرواز و راه‌های غلبه بر آن

روش‌های درمان ترس از پرواز

از زمان اختراع هواپیما تا کنون که موعد زیادی از آن می‌گذرد، ترس از پرواز همراه انسان بوده و هنوز نیز افراد زیادی علی‌رغم این که بارهاوبارها سوار هواپیما شده‌اند، این ترس را تجربه می‌کنند. اما قطعا روش‌هایی برای غلبه بر ترس از پرواز وجود دارد که با به‌کارگرفتن آن‌ها، می‌توان این ترس را تا حدود زیادی کنترل کرد.

با ما همراه باشید تا ببینیم این روش‌ها کدام‌اند و چطور می‌توان از آن‌ها برای حفظ آرامش در طول پرواز، کمک گرفت.

دلایل اصلی ترس از پرواز چیست؟

فوبیا پرواز

علت اصلی فوبیا یا ترس از پرواز، در بدو امر ناشناخته بودن این موضوع است. اما اگر بخواهیم این دلایل را دسته‌بندی کرده و دقیق‌تر به آن‌ها بپردازیم؛ موارد زیر قابل توجه هستند:

اخبار منفی

یکی از دلایل اصلی که در این باب می‌توان معرفی کرد، اخبار منفی در حدود پرواز و هر گونه‌ای مسائلی در مورد هواپیما است. به طور مثال، زمانی که شخص در سال‌های گذشته و حتی در دوران کودکی، اخبار منفی در حوزه سفر‌های هوایی را شنیده و این اخبار در ذهن وی جای گرفته باشد؛ به‌طورکلی در خصوص پرواز حس منفی داشته و سوارشدن به هواپیما از صفر تا ۱۰۰ برای او استرس‌زا خواهد بود.

تجربیات ناخوشایند قبلی

گاهی اوقات یک تجربه ناخوشایند قبلی، باعث خواهد شد تا شخص به طور پیوسته در هر پرواز جدید، ترس از پرواز را تجربه کند. به‌این‌ترتیب متأسفانه هر بار ترس و هراس از پرواز، باعث خواهد شد تا احساس ترس به دفعات پرواز بعدی نیز انتقال پیدا کرده و به یک چرخه مأیوس‌کننده و فرسایشی وارد شود.

نداشتن آرامش شخصی

به‌طورکلی افرادی که خود در زندگی شخصی فوبیا‌های مختلفی داشته و در مقایسه با دیگر افراد، آرامش کمتری را تجربه می‌کنند؛ از پرواز ترس بیشتری دارند. به این صورت افرادی که به طور معمول استرس بیشتری دارند و به لحاظ روحی ناآرام هستند، بیشتر در این ریسک قرار می‌گیرند.

ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

یکی از فوبیا‌های رایج که بسیاری از افراد کم‌وبیش با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ترس از ارتفاع است. از این روی قابل‌انتظار است که اشخاص با ترس از ارتفاعی که همیشه همراه داشته‌اند، برای سوارشدن به هواپیما نیز به همین شکل، ترس و هراس را تجربه کنند.

علائم ترس از پرواز به چه شکلی بروز می‌کنند؟

علائم ترس از پرواز، خود را به شکل سرگیجه، تند شدن ضربان قلب، حالت تهوع، احساس سنگینی در قفسه سینه و حالت‌های مشابه نشان می‌دهند. البته لزوما همیشه تمام این علائم در یک فرد دیده نشده و حتی ممکن است برخی از افراد؛ علائم متفاوتی از خود نشان دهند.

به‌علاوه این افراد مقاومت زیادی برای استفاده از هواپیما به‌عنوان یک وسیله سفر و جابه‌جایی از خود نشان داده و تاحدامکان سعی می‌کنند که از این وسیله نقلیه هوایی استفاده نکنند.

عوامل درمان موفق ترس از پرواز

درمان ترس از سوارشدن به هواپیما

برای آن که بتوان ترس از پرواز را به‌درستی درمان کرده و شخص را به وضعیت عادی، مانند دیگر اشخاصی که به‌راحتی سوار هواپیما شده و مسیر پرواز تا مقصد را سپری می‌کنند، بازگرداند، روش‌های مختلفی که البته مکمل هم هستند، وجود دارد.

پیش از هر چیزی لازم است که فرد شناخت درمانی شده و مشخص گردد که ریشه ترس وی از هواپیما و پرواز، چیست. در حقیقت با رسیدن به سرچشمه این ترس، امکان کنترل آن در وهله اول و پس از آن درمان این فوبیا، به‌مراتب ساده‌تر خواهد بود.

پس از آن وارد فاز مواجهه درمانی شده و باید فرد در مواجهه با شرایط واردشدن به هواپیما و تجربه پرواز، بر ترس خود غلبه کرده و بتواند شرایط بهتری را تجربه کند.

غلبه به ترس از پرواز در فرودگاه

برای آن که بتوانید در فرودگاه در خصوص ترس از سوارشدن به هواپیما، کنترل بیشتری بر خود داشته و قادر به سپری کردن باقی دقایق و ساعات تا رسیدن به محل پرواز و همین‌طور طول پرواز باشید؛ لازم است که تکنیک‌هایی را در نظر داشته باشید.

بهتر است بدون بزرگ‌نمایی، موضوع پرواز را در ذهن خود مرور کرده و بدانید که قرار است در فرودگاه چه مراحلی طی شود تا شما به محل پرواز و پله‌های هواپیما برسید. با داشتن شناخت و اطلاعات نسبت به مراحل در فرودگاه و اتفاقاتی که قرار است در آنجا پشت سر بگذارید، آرامش بیشتری داشته و می‌توانید با سهولت بیشتری بر ترس خود غلبه کنید.

همین‌طور صحبت‌کردن با دیگر مسافران در فرودگاه یا همراه داشتن، بسیار کمک خواهد کرد تا بر ترس و اضطراب خود غلبه کرده و شرایط بهتری را به لحاظ روحی متحمل شوید. در صورت امکان آب‌نبات بمکید یا یک آدامس در دهان گذاشته و خود را با جویدن آن سرگرم کنید. به این شکل بهتر موفق خواهید شد که به ترس خود در فرودگاه غلبه کنید.

غلبه به ترس از پرواز در هواپیما

ترس از هواپیما

برای غلبه بر ترس از پرواز در هواپیما، همان‌طور که گفتیم لازم است که ریشه ترس شناسایی شده و با مدیریت اضطراب و به‌کارگیری تکنیک‌های آن، بتوانید استرس خود را کنترل کنید. تمرین‌های تنفس دیافراگمی و همین‌طور گوش‌دادن به یک موزیک آرامش‌بخش، کمک خواهد کرد تا در طول پرواز، آرام‌تر بوده و کمتر احساس هراس را تجربه کنید.

به‌علاوه استفاده از تکنیک‌های شبیه‌سازی کامپیوتری پرواز، به شما کمک خواهد کرد تا قبل از نزدیک شدن به زمان سفر هوایی، بتوانید از روش‌های درمانی مواجهه بهره‌مند شده و به‌این‌ترتیب، کنترل بیشتری بر اضطراب و استرس خود داشته باشید.

دیگر راه‌های غلبه بر ترس از پرواز

از دیگر راه‌های غلبه بر ترس از هواپیما و پرواز، می‌توان به این نکته عالی اشاره کرد که آمار و ارقام حاکی از آن است که میزان حوادث و سوانح هوایی بسیار کمتر از چیزی است که در حوادث جاده‌ای داریم. از این روی هنوز می‌توان ریسک‌های اتفاقات ناگوار در پرواز‌ها را بسیار ناچیز دانست و این برای افرادی که ترس از پرواز دارند؛ به‌عنوان یک نقطه قوت شناخته خواهد شد. برای تهیه بلیط هواپیما می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ اقدام کرده و سفر خوب و خاطره‌انگیزی را برای خود رقم بزنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *