کوپه دربست قطار چیست؟ + هزینه رزرو

اگر تصمیم به پشت سر گذاشتن یک سفر با قطار را دارید، گاهی اوقات رزرو کوپه دربست قطار، بهترین گزینه‌ای خواهد بود که می‌توانید انتخاب کنید. در این شرایط ممکن است که شما به همراه دوستان یا افراد خانواده‌تان، به تعداد کل نفرات یک کوپه نباشید ولی دوست دارید، تمام فضای آن به شما اختصاص داشته باشد.

برای این کار، می‌توانید با پرداخت قیمت بلیط قطار کوپه دربست، در حالی که تعداد شما از صندلی‌های آن کمتر است، تمام فضای کوپه را در اختیار بگیرید.

به این شکل اگرچه هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد؛ اما داشتن یک فضای خصوصی نیز برای شما در طول سفر با قطار، جذابیت‌ها و راحتی خاص خود را خواهد داشت. با ما همراه باشید، تا در ادامه شرایط و مزایای رزرو این نوع کوپه قطار را بررسی کنیم.

مزایای رزرو قطار کوپه دربست

زمانی که نسبت به رزرو کوپه دربست اقدام می‌کنید، از این مزیت عالی برخوردار خواهید بود که تمام فضای کوپه را در اختیار داشته و شخص دیگری به کوپه شما در قطار اضافه نخواهد شد.

به این شکل شما می‌توانید کاملا راحت در کوپه قطار استراحت کرده و فضای خصوصی خود را داشته باشید. البته لازم به ذکر است که هزینه کوپه دربست در مقایسه با رزرو کردن همان تعداد صندلی به صورت جداگانه تا حدودی بیشتر بوده و باید در زمان خرید بلیط قطار این مورد را در نظر داشته باشید.

با این همه در بسیاری از مواقع پرداخت قیمت بلیط قطار کوپه دربست، مقرون به صرفه به نظر می‌رسد و باید این مورد را حتما از پیش بررسی کنید.

قوانین کوپه دربست قطار

رزرو کوپه دربست شامل قوانینی می‌شود که باید پیش از اقدام به آن این موارد را در نظر بگیرید. برای رزرو کوپه دربست باید هنگامی که مسیر خود را انتخاب کرده و برای رزرو اقدام می‌کنید، حتما گزینه کوپه دربست را ‌زده و به علاوه اسم همه مسافران فارغ از اینکه بزرگسال و کودک باشند را به درستی وارد کنید.

از دیگر قوانین رزرو کوپه دربست، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • زمانی که شما یک کوپه دربست قطار رزرو می‌کنید؛ میزان تخفیفی که مشمول آن خواهید شد، به اندازه ۲۰ درصد کمتر از تخفیفی است که بابت خرید بلیط قطار صندلی تکی دریافت خواهید کرد.
  • در فرمت رزرو کوپه دربست در صورتی که نوزادی همراه شما بوده و سن او زیر دوسال باشد، قیمت صندلی به صورت نیم بها محاسبه خواهد شد.
  • به هر دلیل اگر تصمیم به کنسل کردن رزرو کوپه دربست داشته باشید، در نظر بگیرید که شما نمی‌توانید هر یک از بلیط‌ها را به صورت تکی مسترد کرده و لازم است که حتما تمام آن‌ها را به صورت یکجا کنسل کرده و البته جریمه هزینه کوپه دربست را نیز پرداخت کنید.
  • لازم به یادآوری است که خرید بلیط قطار برای افراد زیر ۱۷ سال و سفر تنهایی در ایران امکان‌پذیر نبوده و این افراد حتما باید به همراه والدین خود یا با شخصی که ولی آن‌ها محسوب شود، سوار قطار شوند. برای رزرو کوپه در قطار نیز در خصوص افراد زیر ۱۷ سال چنین محدودیتی خواهیم داشت.

مسافر اضافه در کوپه دربست

در صورتی که شما کوپه دربست در یک قطار رزرو کرده باشید، امکان همراه بردن یک مسافر اضافه را خواهید داشت. در نظر داشته باشید که قیمت بلیط مسافر اضافی نیز به وسیله رئیس قطار مشخص شده و از شما دریافت خواهد شد.

با این حساب به همان نسبت افرادی که حین خرید کوپه دربست، رزرو کرده‌اید، امکان سوار کردن مسافر بدون پرداخت هزینه اضافه وجود دارد و در صورتی که یک مهمان به شما اضافه شود باید هزینه آن معادل چیزی که رئیس قطار مشخص می‌کند، پرداخت گردد.

امکانات کوپه دربست در قطار‌ها

لازم به توضیح است که در زمان رزرو کوپه دربست، شما همان فضای کوپه را بدون وارد شدن مسافر غریبه در اختیار داشته و حتی در صورتی که تعداد شما کمتر از تعداد صندلی‌های موجود در کوپه قطار باشد، می‌توانید تمام صندلی‌ها را در اختیار خود گرفته و شخص دیگری وارد کوپه شما نخواهد شد. اما با وجود قیمت کوپه دربست، در خصوص امکانات، با شرایط متفاوتی روبرو نیستیم و به تناسب هر نوع کوپه که رزرو کرده باشید، از همان امکاناتی برخوردار خواهید شد که در زمان خرید بلیط قطار تکی، می‌توانستید از آن‌ها بهره‌مند باشید.

چه زمانی کوپه دربست رزرو کنیم؟

هنگامی که شما همراه دوستان و خانواده خود، با قطار به مسافرت می‌روید و قرار است زمان زیادی را در مسیر و داخل قطار سپری کنید، رزرو کوپه دربست معقول و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد.

به این شکل در طول سفر راحتی بیشتری را تجربه کرده و از سفر زمینی خود لذت خواهید برد. شما چه نظری در این باره دارید؟ پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ، به راحتی نسبت به رزرو بلیط قطار تکی یا رزرو کوپه دربست در قطار، اقدام کرده و به این شکل بهترین قیمت کوپه دربست را پرداخت کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.