اهرام مصر و حقایقی عجیب درمورد آن‌ها

اهرام تاریخی مصر

همه ما می‌دانیم که اهرام ثلاثه مصر یکی از هفت عجایب باستانی جهان است. مکانی که با نام‌های جیزه و سه‌گانه نیز شناخته شده و یکی از اماکن دیدنی در جیزه مصر است. جایی که گردشگران زیادی هرساله برای بازدید از آن می‌روند. در واقع این مکان نمادی از تمدن و تاریخ این کشور است. اکنون ۴۰۰۰ سال از اولین روز شروع ساخت اولین هرم آن می‌گذرد. اما هنوز هم شاهد زیبایی و استحکام این بنا‌ها هستیم. در این مطلب می‌خواهیم با حقایقی در مورد این بنای تاریخی آشنا شویم که شاید تابه‌حال به گوشتان نخورده باشد.

شروع ساخت اهرام مصر

شروع ساخت هرم‌ها

نظریه‌های زیادی در مورد ساخت و شکل‌گیری این بنا وجود دارد. بسیاری از مورخان هنوز هم نتوانسته‌اند، نحوه بالابردن این سنگ‌های بزرگ که از معادن استخراج و با استفاده از اسکنه‌های مس تراشیده شده، را بفهمند. اما به‌طورکلی در همه‌جا یک ایده مشابه وجود دارد و آن هم وجود سه مرحله زیر است:

 1. اولین کاری که مصریان برای ساخت این بنا انجام دادند، پیداکردن مکانی مناسب برای احداث آن بود. آن‌ها به دنبال جایی بودند که خورشید از آن مکان غروب کند. همچنین این محل باید به‌گونه‌ای انتخاب می‌شد که ازیک‌طرف به رود نیل و از سمت دیگر به محل اقامت پادشاه نزدیک باشد. در نهایت نیز غرب رود نیل برای احداث در نظر گرفته شد.
 2. دومین مرحله مربوط به پایه کار بود. اولین کار جداکردن ماسه‌ها از سنگ‌ها بود. بر اساس نظر کارشناسان، کارگرانی که می‌خواستند این بنا را احداث کنند، ابتدا دیوار‌های کم گل را در اطراف پایه‌های ایجاد شده قرار دادند. سپس کانال شبکه‌ای را ایجاد کردند که آب از طریق آن پر و سپس خالی شد. پس از آن سنگ برآمده را تا سطح مشخصی برش زده و فرورفتگی‌های آن را پر کردند. نکته دیگر این است که به‌احتمال زیاد ابتدا بخش‌های اصلی این محل احداث شده (در شمال) و سپس دیگر قسمت‌ها بر آن اساس تعیین شده است. درهرصورت داستان هرچه که باشد، پایه‌ای مربعی شکل با زوایای مشخص را ایجاد کرده است.
 3. در مرحله سوم صخره‌های سنگی در هسته مرکزی هرم قرار گرفتند که به‌عنوان ستونی آن را نگه می‌داشت. سپس معابر داخلی و پس از آن دیگر نقاط هرم ساخته شد. هرم داخلی را از سنگ‌های آهکی برش خورده ساخته‌اند. خود ساختمان هرم با استفاده از آجر‌های گرانیتی ایجاد شده که اندازه‌های متفاوتی داشتند. بزرگ‌ترین این سنگ‌ها را در اتاق مربوط به شاه می‌بینیم. سنگ‌های استفاده شده برای ساخت این بنا از خود کشور مصر نبوده‌اند و بر اساس نظر مورخان ۱۰ سال طول کشیده تا این سنگ‌ها از مبدا ساخت به مکان احداث هرم برسند.

چگونه کارگران مصالح را به بالای هرم منتقل می‌کردند؟

ساخت اهرام تاریخی مصر

هنوز هم کسی به طور دقیق نمی‌تواند حدس بزند که نحوه بالابردن مصالح در آن زمان چگونه بوده است. چرا که نه قرقره‌ای اختراع شده بود و نه وسیله‌ای وجود داشت که بتواند مصالح سنگین را تا ارتفاعات بالا جابه‌جا کند. هرودوت یکی از مورخان یونانی در مورد نحوه جابه‌جایی نظریه‌ای داده است. او بر این باور بود که اهرم‌هایی برای جابه‌جایی بلوک‌ها به‌صورت سطح به سطح وجود داشته و البته کارگران نیز تیمی کار می‌کردند. سطوح شیب‌دار نیز به جابه‌جایی آسان‌تر مصالح کمک کرده است. زمانی که هرم بزرگ‌تر می‌شد، سطح شیب‌دار نیز بالاتر می‌رفت. اما هنوز هم کسی به‌طورقطع نتوانسته راز این بنای تاریخی را بفهمد.

در داخل هرم‌ها چه خبر است؟

داخل اهرام مصر

مطمئنا این بنا در داخل خود راز‌هایی نهفته دارد که در دل اتاق‌ها و کانال‌هایش جای گرفته است. به‌عنوان‌مثال هرم فرعون خوفو دارای دو اتاق دفن است که یکی بزرگ‌تر و برای خود او بوده که در کنار آن یک گالری بزرگ نیز قرار گرفته و اتاق کوچک‌تر نیز برای ملکه‌اش بوده است. راهرو‌هایی که در داخل هرم‌ها قرار گرفته‌اند، بسیار باریک بوده و هر فردی نمی‌تواند به‌راحتی وارد آن شود. دیگر هرم‌ها نیز برای زنان دیگر فرعون در نظر گرفته شده بود.

مجسمه نزدیک به اهرام بزرگ نشانگر چیست؟

مجسمه ابولهول

این مجسمه برگرفته از یک شخصیت اسطوره‌ای مصری است که با نام ابوالهول، او را می‌شناختند. از نظر مردم قدیم مصر این مجسمه از اهرام ثلاثه مراقبت می‌کرد. این مجسمه از سنگ آهک درست شده و بدن شیر با سر انسان دارد.

جیزه یا خوفو اولین و بزرگ‌ترین هرم ساخته شده در مصر

جیزه

اولین و بزرگ‌ترین هرمی که در مصر ساخته شد، در زمان جوزر (دومین پادشاه از سلسله سوم فراعنه) بود و پس از آن تا سلسله ۱۸ام نیز ساخت هرم ادامه داشت. از سلسله ۱۹ تا ۲۵ هیچ هرمی ساخته نشد. جوزر در زمان خود که تقریبا ۲ هزار و ۶۳۰ سال قبل از تولد فرعون بود، اقدام به احداث این هرم کرد تا بتواند از آن به‌عنوان مقبره خود استفاده کند. خوفو توسط ‌ایم هوتپ که یک معمار برجسته در آن زمان بود ساخته شد و به‌صورت ۶ پله‌ای و دارای یک راه اصلی و ۱۳ راه فرعی بود.

هرم خفرع، سالم‌ترین هرم باقیمانده از اهرام ثلاثه

خفرع

دومین هرم بزرگ در اهرام ثلاثه، خفرع نام دارد. این هرم نسبت به بقیه، سالم‌تر است. حتی قسمت رأس آن و مکان‌هایی که افراد مختلف دفن شده بودند، نیز با همان شکل قدیمی باقی‌مانده است. تعداد اتاق‌ها در خفرع کمتر از جیزه بوده و دو ورودی دارد که به اتاق مرکزی آن می‌رسند. گور سنگی در اتاق مرکزی قرار گرفته است.

حقایقی در مورد اهرام اسرارآمیز مصر

اهرام شگفت‌انگیز مصر

این بنا پر از رمز و راز است. همین ویژگی باعث جذابیت بیشتر آن از نظر مورخان، گردشگران و دانشمندان شده است. با وجود گذشت این‌همه سال هنوز هم راز‌های ناشناخته زیادی در مورد آن وجود دارد که نیاز به کشف شدن دارد. در این میان حقایقی توسط افراد مختلف کشف شده که بسیار جالب و خواندنی است:

 • اولین حقیقتی که در مورد این بنا وجود دارد، عدم تشابه هرم‌ها با یکدیگر است. نوک اهرامی که در ابتدا ساخته شده بود، تیز نبوده و کاملا مسطح است.
 • اقوام مصر در دسته افرادی قرار می‌گرفتند که به میزان زیادی خرافات در زندگی‌شان نقش داشته است. اغلب هرم‌های این مکان، در ساحل غربی نیل ساخته شده که مطمئنا دلیل مشخصی را داشته است. آن‌ها معتقد بودند مکانی که خورشید غروب می‌کند دریچه‌ای به‌سوی زندگی پس از مرگ است و معمولا تفریحات خود را در اهرام باستانی مصر می‌گذراندند، تا پس از مرگ روحشان راحت‌تر سفر خود را به زندگی پس از مرگ آغاز کند.
 • بر اساس تخمین‌هایی که صورت‌گرفته تقریبا ۱۰۰ هزار کارگر برای ساخت هرم‌های مختلف کار می‌کردند.
 • این بنا یک شاهکار تاریخی است که در ساخت آن نزدیک به دو میلیون بلوک که ترکیبی از سنگ آهک و گرانیت بوده‌اند، استفاده شده و این ویژگی آن را جذاب‌تر از قبل ساخته است. همچنین نحوه ساخت هرم‌ها با هم یکی نبوده و هرچه جلوتر می‌رفتند، شیوه ساختشان مدرن‌تر می‌شد.
 • برای آنکه سنگ‌های هرم در برابر نور خورشید بدرخشند، برای ساخت رویه آن‌ها از سنگ آهک استفاده کرده‌اند تا به رنگ سفید در بیاید.

 

اهرام زیبای مصر

 

 • مصریان باستان، از ستارگان برای جهت‌یابی استفاده می‌کردند. آن‌ها این کار را آن‌قدر دقیق انجام می‌دادند که هیچ‌گونه خطایی در اندازه‌گیری‌شان وجود نداشت. اهرام مصر نیز با استفاده از همین ستارگان بنا شده است.
 • برخلاف نظر افراد زیادی برای ساخت اهرام ثلاثه مصر از هیچ برده‌ای استفاده نشده است. هرودوت مورخ یونانی، نظریه استفاده از برده برای ساخت هرم مصر را بیان کرده بود. اما با پیداکردن قبر سازندگان این بنا این نظریه رد شده و فهمیدند که اغلب کارکنان از خانواده‌های فقیر بوده‌اند.
 • جیزا که یکی از اهرام ثلاثه مصر است، یک ویژگی جالب دارد و آن هم اعلام زمان است. این سازه، مانند یک ساعت آفتابی بزرگ بوده که علامت‌هایی برای نشان‌دادن ساعت در اطراف آن قرار گرفته است.
 • اهرام مصر به‌گونه‌ای ساخته شده است که به هر چهار طرف اصلی مشرف باشد.
 • مکانی که هرم‌ها در آن بنا شده دقیقا خشکی و آب‌های روی زمین را به دو قسمت تقسیم می‌کند.
 • همچنین فاصله مرکز زمین تا هرم‌ها برابر است.

 

سخن پایانی

این مطلب را می‌خواهیم با یک آیه از قرآن تمام کنیم. جالب‌ترین چیز در مورد اهرام ثلاثه مصر را می‌توانیم در آیه ۳۸ سوره قصص بخوانیم. زمانی که هیچ هرمی وجود نداشت و همه چیز پیش‌بینی شده بود:

” وَقَالَ فِرْعَوْنُ یَا أَیُّهَا الْمَلَأُ مَا عَلِمْتُ لَکُمْ مِنْ إِلَٰهٍ غَیْرِی فَأَوْقِدْ لِی یَا هَامَانُ عَلَى الطِّینِ فَاجْعَلْ لِی صَرْحًا لَعَلِّی أَطَّلِعُ إِلَىٰ إِلَٰهِ مُوسَىٰ وَإِنِّی لَأَظُنُّهُ مِنَ الْکَاذِبِینَ ”

“فرعون گفت: ای گروه اشراف! من خدایی جز خودم برای شما سراغ ندارم. [امّا برای تحقیق بیشتر] ای هامان، برایم آتشی بر گل بیفروز [و آجرهای محکم بساز] و برای من برج بلندی ترتیب ده تا از خدای موسی خبر گیرم؛ هرچند من گمان می‌کنم او از دروغگویان است.”

با وجود موارد عنوان شده اگر شما هم تمایل زیادی برای بازدید از این مکان دارید، می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید. همچنین اگر تجربه‌ای از بازدید این مناظر را داشته‎‌اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.