ترکیب مواد شوینده چه خطراتی دارد؟

خطرات ترکیب مواد شوینده چیست

کدام مواد شوینده را با هم ترکیب نکنیم؟ بارها و بارها شنیده‌ایم که مواد شوینده را نباید با هم ترکیب کرد و ترکیب این مواد با یکدیگر، عوارض زیادی خواهد داشت. از این‌رو اهمیت زیادی دارد که حتما اگر قصد تمیزکاری در منزل را دارید، در خصوص خطرات ترکیب مواد شوینده با هم اطلاعات کافی داشته و آن‌ها را تک به تک مورد استفاده قرار دهید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص خطرات مربوط به ترکیب مواد شوینده با هم بیشتر بدانیم. با شناخت این خطرات، با آگاهی بیشتری برای تمیزکاری اقدام کرده و ریسک‌های کمتری در این خصوص را تجربه خواهید کرد. بنابراین، توصیه می‌کنیم که حتما با دقت این موارد را در نظر داشته و از این پس به هیچ وجه، برای ضدعفونی و نظافت، هیچ دو ماده شوینده‌ای را با هم مخلوط نکنید.

کدام ترکیب‌ها در مواد شوینده، خطرساز است؟

مواد شوینده متنوعی وجود دارد که ترکیب آن‌ها با یکدیگر، باعث می‌شود تا گازهای سمی تولید شده و به شدت به ریه‌ها، چشم‌ها، کلیه، کبد و پوست آسیب برسد. گاهی اوقات این آسیب‌ها جزئی بوده و گاهی اوقات نیز بسیار شدید هستند.

اما به هر ترتیب از آسیب‌های جزئی گرفته تا شدید ناشی از مخلوط کردن مواد شوینده، باید دقت داشته باشید که کمترین آسیبی می‌تواند عواقب بسیار زیادی به همراه داشته باشد. از جمله این مواد، می‌توان به ترکیب‌های زیر اشاره کرد:

ترکیب دو برند مختلف از مواد شوینده

مضرات استفاده از ترکیب مواد شوینده شیمیایی

شاید هرگز به این مورد فکر نکرده باشید؛ اما حتی ترکیب دو برند مختلف از مواد شوینده نیز ممکن است باعث خارج شدن گاز سمی از آن‌ها شده و مشکلاتی برای سلامتی شما در کوتاه مدت و بلند مدت به وجود بیاورد. بنابراین، اگر دو ته مانده از دو برند به طور مثال ماده سفید کننده دارید، به هیچ وجه به فکر مخلوط کردن آن‌ها با هم نیفتاده و این مواد شوینده را به شکل جداگانه مورد استفاده قرار دهید.

ترکیب وایتکس و پودر ماشین لباسشویی

شاید این یک ترکیب ساده و ابتدایی به نظر برسد و بسیاری افراد با توجه به دم دست بودن پودر ماشین لباسشویی و وایتکس، مخلوط کردن آن‌ها با هم را بدون عارضه بدانند. اما جالب است بدانید که بیشتر مشکلات تنفسی ناشی از ترکیب‌کردن مواد شوینده با هم، ناشی از همین ترکیب وایتکس و پودر ماشین لباسشویی است.

مخلوط کردن مواد شوینده وایتکس و الکل

گاهی اوقات برای آن که ضدعفونی کردن به شکلی عمقی‌تر و بهتر انجام شود، دو ماده وایتکس و الکل را با هم ترکیب می‌کنند، غافل از این که مخلوط کردن مواد شوینده تا چه اندازه ممکن است مضر باشد.

ترکیب کردن دو ماده الکل و وایتکس (یا همان سفیدکننده غلیظی که می‌شناسیم)، باعث می‌شود تا گاز سمی تولید شده و به دستگاه تنفسی، چشم‌ها، پوست و حتی سیستم عصبی بدن، آسیب وارد شود. از این‌رو به هیچ وجه نباید برای گندزدایی و ضدعفونی کردن هیچ سطحی از این ترکیب استفاده کرد.

ترکیب مواد شوینده، سرکه و وایتکس

مضرات ترکیب کردن مواد شوینده برای انسان

معمولا از ترکیب سرکه و وایتکس برای برق انداختن سطوح استیل، شیرآلات و مانند آن‌ها استفاده می‌شود. ترکیب دو مایع شوینده که هر دو نیز بوی تندی دارند، یعنی سرکه و وایتکس، موجب تولید یک گاز سمی غلیظ شده که به سرعت موجب آسیب رسیدن به چشم‌ها شده و ریه‌ها را نیز درگیر می‌کند.

بنابراین، اگر می‌خواهید جایی را به خوبی برق انداخته و تمیز کنید، لازم است که حتما این موضوع را در نظر داشته و از ترکیب این مواد با یکدیگر خودداری کنید.

ترکیب جوش شیرین و سرکه

ترکیب دو ماده جوش شیرین و سرکه، اگر چه موجب انتشار گاز سمی نمی‌شود، اما اگر این مواد را داخل یک ظرف دربسته نگه دارید، موجب انفجار خواهد شد و خطرات به همراه خواهد داشت.

به طور معمول برای ترکیب کردن مواد شوینده، آن‌ها را در یک ظرف ریخته و با تکان دادن ظرف، سعی در مخلوط کردن آن‌ها می‌کنند. در این حالت ترکیب جوش شیرین و سرکه، بسیار مضر بوده و می‌تواند همان طور که اشاره کردیم، منجر به انفجار شود.

مخلوط کردن مواد شوینده، سرکه و آب اکسیژنه

به دلایل مختلفی ممکن است فکر کنید که مخلوط کردن دو ماده آب اکسیژنه و سرکه، کمک می‌کند تا بتوانید به یک ماده بسیار قوی‌تر دست یابید؛ اما دقت داشته باشید که چنین ترکیبی موجب آسیب رسیدن به چشم‌ها، ریه‌ها و گلو خواهد شد.

اگر بوی این ترکیب سرکه و آب اکسیژنه را استشمام کنید، خیلی زود به سرفه‌های شدید دچار شده و احتمالا سرگیجه را نیز تحمل خواهید کرد. در صورتی که چنین چیزی را تجربه کردید، باید خیلی زود از محیط خارج شده و مقدار زیادی آب به صورت خود زده و آب تازه بنوشید.

همین‌طور در صورتی که میزان آسیب وارد شده به تنفس شما قابل توجه بود، حتما خیلی زود به مراکز درمانی مراجعه داشته باشید.

ترکیب مواد شوینده وایتکس و هر نوع تمیزکننده

جالب است بدانید که مخلوط کردن وایتکس با هر نوع تمیزکننده نیز باعث خواهد شد تا گاز سمی تولید شده و تاثیرات منفی آن روی بینایی و ریه‌های شما، به سرعت تجربه شود. از این روی باید دقت داشته باشید که به هیچ وجه وایتکس و تمیزکننده‌ها را با هم مخلوط نکرده و حتی در یک محیط به صورت همزمان از این مواد استفاده نکنید.

مخلوط کردن وایتکس و جوهرنمک

اگر چه مخلوط کردن دو شوینده وایتکس و جوهرنمک با هم، باعث می‌شود که قدرت تمیزکنندگی به مراتب بیشتری داشته باشند؛ اما این ترکیب خیلی زود موجب متصاعد شدن گازی سمی شده که تمام ریه فرد را درگیر خواهد کرد.

اگر می‌خواهید تمیزکاری به مراتب موثرتری را روی سطوح تجربه کنید، هرگز به سراغ مخلوط کردن این دو ماده نرفته و هر یک از آن‌ها را با فاصله زمانی و به صورت جداگانه استفاده کنید.

سخن پایانی

همان طور که در بالا مشاهده کردید ترکیب مواد شوینده با هم، می‌تواند بسیار مضر بوده و این ممکن است که برای بینایی، دستگاه تنفسی، پوست و … آسیب‌های زیادی به همراه داشته باشد. حتی در برخی مواقع افراد آسیب‌های جدی به کلیه و کبد را نیز تجربه می‌کنند.

شما چه تجربه‌ای در این خصوص دارید؟ تا به حال کدام یک از مواد شوینده را با هم مخلوط و ترکیب کرده و چه نتیجه‌ای از آن را تجربه کردید؟ شما می‌توانید برای خرید مواد شوینده، سفارش خود را در سرویس سوپرمارکت اسنپ به ثبت برسانید و در سریع‌ترین زمان کالا خود را تحویل بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.