پرواز کانکشن یا پرواز اتصالی چیست؟

مقایسه پرواز کانکشن و مستقیم

هنگام خرید بلیط هواپیما اصطلاحات زیادی ممکن است به گوشتان بخورد که آگاهی از آن‌ها می‌تواند تجربه سفر و برنامه‌ریزی برای آن را آسان‌تر کند. دو مورد از این اصطلاحات پرواز کانکشن یا اتصالی و پرواز مستقیم هستند. تفاوت این دو در چیست؟ چرا برخی پرواز‌ها مستقیم و برخی دیگر غیرمستقیم هستند.

این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. برای این منظور ابتدا هریک از این اصطلاحات را تعریف کرده و سپس به بیان تفاوت آن‌ها می‌پردازیم. پیش از خرید بلیط پرواز خود به‌ویژه به مقصد کشور‌های خارجی، مطالعه این مقاله می‌تواند شما را در انتخاب بلیط و نیز صرفه‌جویی در هزینه یا وقتتان یاری کند.

پرواز مستقیم یا دایرکت

پرواز مستقیم یا دایرکت

حتما می‌دانید که پرواز‌های داخل ایران کوتاه هستند و عمدتا توقفی بین مسیر وجود ندارد، به چنین پرواز‌هایی، پرواز مستقیم گفته می‌شود. در ایرلاین‌های بین‌المللی نیز به این پرواز، دایرکت (Direct) می‌گویند. در این نوع پرواز حتی اگر هواپیما به دلایلی مانند سوخت‌گیری در یک فرودگاه دیگر توقف کند، مسافران از هواپیما پیاده نخواهند شد. پرواز‌های مستقیم عمدتا بین مسیر‌های پروازی کوتاه‌مدت انجام می‌شوند. بیشتر پرواز‌های داخلی ایران و پرواز‌هایی که به مقصد کشور‌های همسایه انجام می‌شوند، مستقیم هستند.

به پرواز‌های مستقیم که بدون توقف انجام می‌شوند، بدون توقف یا Non Stop و در صورت توقف به آن‌ها توقف دار یا همان Direct گفته می‌شود.

پرواز کانکشن یا اتصالی

پرواز کانکشن

در مقابل پرواز دایرکت، نوع دیگری از پرواز تعریف می‌شود که پرواز Non Direct، غیرمستقیم، کانکشن یا اتصالی نام دارد. هر هواپیمایی می‌تواند از یکی از این اصطلاحات استفاده کند. بااین‌حال روی بلیط معمولا کلمات انگلیسی Non Direct، Connection یا Connecting دیده می‌شود.

مشخص است که پرواز اتصالی چگونه انجام می‌شود. در این پرواز نه‌تنها بین مبدا و مقصد توقف وجود دارد؛ بلکه مسافران باید هواپیمای خود را نیز در فرودگاه بین مسیر عوض کنند. به فرودگاه بین مسیر، فرودگاه ترانزیت (Transit) نیز گفته می‌شود.

اصلی‌ترین دلیل غیرمستقیم شدن پرواز‌ها این است که از کشور مبدا به مقصد، پرواز مستقیم وجود ندارد. امری که می‌تواند به دلایل دائمی مانند مشکلات بین کشور‌ها یا موقت مانند کاهش پرواز‌ها یا مسافران بین دو نقطه در یک بازه زمانی باشد. دلیل دیگر این موضوع نیز می‌تواند طولانی بودن مسیر پرواز باشد، به‌طوری‌که لازم باشد یک هواپیما در طول مسیر چندین بار سوخت‌گیری کند.

انواع پرواز کانکشن

لازم است بدانید که پرواز‌های اتصالی نیز خود به دودسته آنلاین (Online) و اینترلاین (Inter Line) تقسیم می‌شود. پرواز‌های آنلاین، متعلق به یک شرکت هواپیمایی هستند؛ اما شماره‌پروازهای متفاوتی دارند. بااین‌حال، تضمینی نیست که نوع هواپیما اعم از ایرباس، بوئینگ، فوکر و غیره یکسان باشند. در پرواز‌های اینترلاین اما ممکن است، سوار هواپیما‌های شرکت‌های هواپیمایی متفاوتی شوید.

تفاوت پرواز مستقیم و غیرمستقیم

تفاوت پرواز مستقیم و غیرمستقیم

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پرواز‌های مستقیم و کانکشن، اتلاف وقت است. درصورتی‌که بین دو نقطه، هم پرواز مستقیم وجود داشته باشد و هم پرواز کانکشن، مطمئن باشید که در نوع غیرمستقیم، بیشتر در راه خواهید بود.

تفاوت دوم، هزینه است. هرچند که برای بسیاری از مسیر‌ها تنها یک گزینه مستقیم یا غیرمستقیم پیش روی شما قرار دارد؛ اما برخی مسیر‌ها نیز هواپیمایی‌ها هر دو نوع پرواز را ارائه می‌دهند. در این شرایط درصورتی‌که کلاس پروازی یکسان باشد، مطمئن باشید که پرواز غیرمستقیم، ارزان‌تر از پرواز مستقیم خواهد بود. دلیل آن هم، کمتر شدن زمان سفر و آسایش بیشتری است که در پرواز‌های مستقیم تجربه خواهید کرد.

تفاوت سوم نیز این است که در پرواز‌های غیرمستقیم، شماره پرواز و شماره بلیط متفاوت هستند. در این پرواز‌ها شما باید در فرودگاه ترانزیت، یک بار دیگر پذیرش شده و سوار بر هواپیمای دیگری شوید. به همین دلیل، شماره پرواز دوم شما از شماره پرواز اول، متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که در پرواز‌های اتصالی، نیازی به تهیه بلیط در فرودگاه ترانزیت نخواهید داشت و با همان بلیط اولیه به مسیر خود ادامه می‌دهید.

مزیت مهم پرواز‌های غیرمستقیم

همه تفاوت‌های پرواز‌های مستقیم و غیرمستقیم به نفع پرواز‌های مستقیم نیستند. یکی از مهم‌ترین مزایای پرواز‌های غیرمستقیم به‌ویژه پرواز‌های اکونومی، کاهش خستگی و کوفتگی ناشی از نشستن طولانی‌مدت روی صندلی‌های نه‌چندان راحت این کلاس پروازی است. در فرودگاه بین راه، می‌توانید هوایی تازه کرده، غذای متفاوتی بخورید و حتی گردشی در فرودگاه داشته باشید. به‌ویژه اگر فرودگاه بین مسیر شما فرودگاه مجهز و پیشرفته‌ای باشد، می‌توانید از این فرصت برای تنوع‌بخشی به سفر خود استفاده کنید.

فروشگاه‌های دیوتی فری و مراکز تفریحی برخی فرودگاه‌ها آن‌قدر معروف هستند که برخی مسافران، آرزو دارند بتوانند چند ساعتی را بدون آنکه مجبور باشند به آن شهر سفر کنند در آن‌ها گذرانده و به خرید برند‌های برتر با قیمت ارزان و تفریحات لوکس دیگر بپردازند.

بااین‌حال، اگر پرواز شما بیزنس یا فرست کلاس باشد، احتمالا ترجیح می‌دهید تا آخر مسیر، روی صندلی راحت یا در سوئیت مجلل خود بنشینید و استراحت کنید و از خدمات ویژه این کلاس‌های پروازی بهره ببرید. در این کلاس‌های پروازی حتی در طولانی‌ترین مسیر‌ها احتمال اینکه خستگی و کوفتگی بدن را تجربه کنید، اندک است.

نکات و قوانین پرواز‌های غیرمستقیم

فرودگاه ترانزیت

به دلایل متعددی که ذکر کردیم ممکن است ترجیح دهید یا مجبور شوید که از پرواز‌های غیرمستقیم استفاده کنید. در این صورت باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

حتما بلیط این نوع پرواز‌ها را از شرکت‌های معتبری که مسئولیت بالایی در قبال لغو یا تأخیر پرواز‌ها قبول می‌کنند، تهیه کنید. این ریسک‌ها و احتمالات در پرواز‌های غیرمستقیم به تعداد هواپیمایی که عوض می‌کنند، دو یا چند برابر می‌شوند.

شرکت هواپیمایی باید تعهد کند که در صورت تأخیر در پرواز اول و ازدست‌رفتن پرواز‌های بعدی، خسارت شما را جبران کند. این جبران خسارت باید در درجه اول با پذیرایی و فراهم‌کردن امکانات مناسب در فرودگاه و نیز تهیه بلیط جایگزین در نزدیک‌ترین زمان ممکن برای شما صورت بگیرد. در درجات بعدی نیز باید هزینه بلیط به شما بازگردانده شود.

همچنین دقت داشته باشید که درصورتی‌که از هریک از پرواز‌ها جا بمانید، شرکت هواپیمایی مسئولیتی برای تهیه بلیط جایگزین نداشته و تنها طبق توافقات انجام‌شده هنگام خرید بلیط و قوانین موظف به کسر خسارت‌های تعیین‌شده و بازپرداخت مابقی هزینه است. دقت داشته باشید که در فرودگاه ترانزیت، بیش‌ازحد مشغول جاذبه‌های فرودگاه نشوید و از پرواز دوم جا نمانید.

فاصله بین دو پرواز باید به‌گونه‌ای باشد که فرصت کافی برای انجام امور فرودگاهی وجود داشته باشد. توصیه می‌شود شماره صندلی پرواز اول خود را در قسمت‌های انتهایی هواپیما و نزدیک درب خروج انتخاب کنید که به‌این‌ترتیب در فرودگاه ترانزیت، زودتر پیاده شده و به پرواز دوم خود برسید. هرچند که در انتهای هواپیما تکان‌های شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

فاصله زمانی بین دو پرواز غیرمستقیم

شرکت‌های هواپیمایی باید فاصله زمانی بین دو پرواز را بر اساس قوانین فرودگاه ترانزیت و وضعیت کلی آن فرودگاه به‌درستی تنظیم کنند که مسافران دچار مشکل نشوند. پروسه‌ای که مسافران در هریک از فرودگاه‌ها طی می‌کنند، ممکن است متفاوت باشد. برخی فرودگاه‌ها، مسافران و بار آن‌ها را ازنظر امنیتی چک می‌کنند. برخی دیگر، شرایط آب‌وهوایی متفاوتی دارند که در زمان فرود پرواز اول ممکن است مؤثر باشد. بعضی فرودگاه‌ها و خطوط پروازی هم همواره شلوغ هستند و صف‌های طولانی تحویل بار و صدور کارت پرواز دارند.

علاوه بر زمان چک‌این و چک‌آوت، خدمات ویژه مانند ویلچر یا حمل حیوانات خانگی که برخی مسافران به آن‌ها نیاز دارند و حتی وسعت فرودگاه و نوع شرکت هواپیمایی نیز در فاصله زمانی بین دو پرواز اثرگذار هستند.

به‌طورکلی، فاصله زمانی بین دو پرواز می‌تواند بین نیم ساعت تا ۲۴ ساعت طول بکشد. در این شرایط، ممکن است برای توقف‌های بیشتر از سه یا چهار ساعت باتوجه‌به قوانین کشور‌ها نیاز به اخذ ویزای کشور ترانزیت را داشته باشید. این ویزا را باید پیش از سفر خود اخذ کنید. در غیر این صورت در فرودگاه ترانزیت با مشکلات جدی مواجه شده و شاید حتی مجبور به بازگشت شوید.

سخن آخر

دو اصطلاح پرواز مستقیم و غیرمستقیم را هنگام تهیه بلیط پرواز به‌ویژه به مقصد کشور‌های خارجی می‌شنوید. پرواز دایرکت یا مستقیم پروازی است که مسافر با یک بلیط، شماره پرواز و یک هواپیما بدون اینکه از آن پیاده شود به مقصد خود می‌رسد، اما در پرواز‌های غیرمستقیم، شماره پرواز و بلیط متفاوت بوده و مسافر هواپیمای خود را بین مسیر تعویض می‌کند.

مزیت اصلی پرواز‌های مستقیم، کاهش زمان سفر و مزیت اصلی پرواز‌های غیرمستقیم، کاهش خستگی و هزینه پرواز است. بااین‌حال مسافر باید در فرودگاه بین راه یا ترانزیت، اقدام به دریافت کارت پرواز دوم، چک‌این و چک‌آوت و دیگر اقدامات لازم نماید. احتمال جا ماندن از پرواز دوم، ریسک اصلی این نوع پروازهاست.

بهترین و آسان‌ترین روش مقایسه قیمت و زمان پرواز مستقیم و غیرمستقیم بین دو نقطه، استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ است. با استفاده از این سرویس به‌راحتی گزینه‌های خود را بررسی کرده و از بهترین شرکت‌های هواپیمایی، بلیط سفر خود را رزرو کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.