انتخاب ماشین باربری و حمل بار + ویژگی‌های آن

انتخاب ماشین برای باربری

انتخاب ماشین برای باربری یکی از مهم‌ترین مراحل حمل بار و اثاثیه از یک نقطه به نقطه دیگر است. اگرچه این مرحله به کار فیزیکی چندانی نیاز ندارد؛ اما تصمیم‌گیری درست در مورد آن، سبب سهولت و بازدهی بالای کل فرآیند اسباب‌کشی و حمل بار خواهد شد. در این راستا گزینه‌های متعددی از وانت‌های سبک گرفته تا خاور‌های سنگین، پیش روی شما قرار دارند که باید با توجه به معیار‌های مشخص، دست به انتخاب آن‌ها بزنید.

در این مقاله ابتدا معیار‌هایی را که باید در انتخاب ماشین برای اسباب‌کشی در نظر داشته باشید، بررسی کرده و سپس به معرفی مهم‌ترین ماشین‌های باربری در کشور می‌پردازیم. درصورتی‌که قصد اسباب‌کشی در آینده نزدیک را دارید، مطالعه این مقاله قطعا در تسهیل این فرآیند به شما کمک خواهد کرد.

«اسباب کشی آنلاین با اسنپ»

معیار‌های انتخاب ماشین برای باربری

معیار‌های انتخاب ماشین برای اسباب‌کشی

مسلم است که در انتخاب ماشین باربری، اولین معیاری که باید مورد توجه قرار بگیرد، حجم بار است. هرچه حجم بار بیشتر باشد، ماشین بزرگ‌تری نیز باید انتخاب شود. در همین راستا باید به ارتفاع بار نیز دقت داشت. درصورتی‌که ارتفاع بار زیاد باشد، بهتر است از خودرو‌های با ارتفاع مشابه استفاده شود؛ چراکه حفظ تعادل بار در پیچ‌ها و دست‌انداز‌ها آسان‌تر خواهد بود. عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • نوع بار (خانگی، اداری، صنعتی و غیره)
 • وزن بار
 • مسافت

هرچه نوع بار حساس‌تر باشد، بهتر است ماشینی انتخاب شود که از بار در برابر عوامل محیطی محافظت می‌کند. وانت‌های مسقف و کامیونت‌ها بهترین گزینه برای حمل اسباب و اثاثیه کامل منزل هستند. همچنین، ممکن است حجم بار کم، اما ارزش آن بالا باشد. در این صورت نیز بهتر است از خودرو‌هایی پوشیده با ایمنی بالاتر استفاده شود. در بیشتر موارد دیگر، استفاده از خودرو‌های بدون سقف و پوشش که قیمت کمتری هم دارند، می‌تواند گزینه بهتر و مقرون ‌به‌صرفه‌تری باشد.

علاوه بر حجم، وزن بار نیز مهم است. هرچه وزن بار به‌خصوص برای بار‌های صنعتی بیشتر باشد باید از خودروی سنگین‌تر با بدنه قوی‌تری استفاده شود. هر خودرو، توان تحمل وزن مشخصی دارد که باید به آن توجه کرد.

درنهایت نیز باید به مسافت حمل بار در انتخاب ماشین برای اسباب‌کشی دقت داشت. درصورتی‌که مسافت زیاد است یا خودرو باید از جاده‌های بین‌شهری عبور کند، بهتر است از خودرو‌های مسقف و امن‌تر حتی درصورتی‌که حجم بار اندک است، استفاده کنید. در ادامه به معرفی انواع ماشین برای حمل بار‌های خانگی و اداری می‌پردازیم.

انواع وانت

درصورتی‌که بار شما سبک است، احتمالا یکی از انواع وانت می‌تواند نیاز شما را برآورده کند. اگر از سرویس وانت اسنپ برای حمل بار خود استفاده کنید، می‌توانید ببینید که مهم‌ترین گزینه‌های شما عبارت‌اند از:

 • وانت سبک مسقف
 • وانت سبک کفی دار
 • وانت سنگین

استفاده از سرویس وانت اسنپ، یکی از بهترین راه‌کار‌ها برای اسباب‌کشی است؛ چراکه این سرویس بسیاری از نیاز‌های محاسباتی را برطرف کرده و تضمین می‌کند که بار، به‌موقع و سالم به مقصد برسد. اسنپ برای ارائه این خدمات خود از راننده‌های باسابقه با خودرو‌های استاندارد استفاده می‌کند. در ادامه، ویژگی‌های هریک از انواع وانت را معرفی می‌کنیم.

وانت سبک

وانت سبک مزدا

یکی از مهم‌ترین انواع ماشین برای حمل بار‌های خانگی و اداری، وانت سبک است. به‌ویژه اگر اسباب‌کشی شما کامل نیست و تنها قصد دارید برخی از وسایل را جابجا کنید، استفاده از این خودرو می‌تواند مقرون ‌به‌صرفه نیز باشد. انواع وانت‌های پراید، پیکان، مزدا و آریسان ازجمله این وانت‌ها هستند.

برخی از وانت‌ها مجهز به یک تخته فلزی به نام کفی هستند که عقب خودرو را به دو قسمت تقسیم می‌کند. به‌این‌ترتیب تخلیه بار آسان‌تر و امنیت آن نیز بیشتر می‌شود. همچنین می‌توان از زیر این فضا برای قرار دادن وسایل دیگر استفاده کرد. وانت کفی‌دار یکی از بهترین گزینه‌ها برای حمل مبلمان در مسافت‌های کوتاه است. در صورتی که بار شما حساس است و بهتر بوده در برابر عوامل جوی محافظت شود، باید از وانت‌های مسقف استفاده کنید. وزن قابل‌ تحمل هریک از وانت‌های سبک به شرح زیر است:

 • وانت پراید و پیکان: ۷۰۰ کیلوگرم
 • وانت آریسان: ۹۰۰ کیلوگرم
 • وانت مزدا: یک تن

دراین‌بین، وانت پراید کوچک‌ترین خودرو و وانت‌های آریسان و مزدا بزرگ‌ترین خودرو‌ها ازنظر حجم گنجایش بار هستند. ابعاد هریک از این خودرو‌ها به شرح زیر است:

خودرو طول (متر) عرض (متر) ارتفاع (متر)
وانت پراید ۱٫۵ ۱٫۳ ۱٫۴
وانت پیکان ۱٫۶ ۱٫۴ ۱٫۷
وانت آریسان ۱٫۷ ۱٫۵ ۱٫۶
وانت مزدا ۱٫۶ ۱٫۴ ۱٫۸

وانت سنگین

وانت سنگین نیسان

یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در انتخاب ماشین برای اسباب‌کشی، وانت سنگین است که مهم‌ترین نماینده آن در کشور ما، وانت نیسان به شمار می‌رود. این خودرو با توان تحمل دو تن بار، به‌خصوص اگر مسقف باشد می‌تواند اسباب و اثاثیه اصلی یک خانه کوچک یا اداره را به‌راحتی جابجا کند. ابعاد این خودرو به شرح زیر است:

 • طول: ۲٫۲ متر
 • عرض: ۱٫۵ متر
 • ارتفاع؛ دو متر

مسلما استفاده از این خودرو هزینه بیشتری نیز نسبت به وانت‌های سبک در پی دارد. علاوه بر اسباب و اثاثیه عمومی منزل و اداره، برای حمل برخی بار‌ها که نیاز به حمل تخصصی دارند نیز باید از وانت نیسان استفاده کرد. پیانو، یکی از مهم‌ترین این بارهاست. در حمل گاوصندوق نیز از وانت نیسان استفاده می‌شود.

«درخواست آنلاین وانت»

 

انواع کامیونت

کامیونت باربری، مناسب برای حمل بار‌های خانگی و اداری

یکی از بهترین و قابل‌ اطمینان‌ترین انواع ماشین برای حمل بار‌های خانگی و اداری، کامیونت است. این خودرو در انواع مختلفش می‌تواند سه تا ۶ تن بار را تحمل کند که بعید است وزن بار‌های خانگی و اداری از این حد تجاوز کند. کامیونت، درواقع کامیون کوچک است.

انواع کامیونت ازنظر پوشش به انواع مسقف و غیرمسقف تقسیم می‌شود که نوع مسقف آن، بهترین گزینه برای حمل بار با مسافت‌های طولانی و بین‌شهری محسوب می‌شود. به‌نوعی از کامیونت، که برای حمل بار‌های تا حداکثر چهار تن از آن استفاده می‌شود، خاور گفته می‌شود.

شرکت‌های مختلفی ازجمله ایسوزو، بادسان، جک، بنز و هیوندا اقدام به تولید انواع خاور و کامیونت کرده‌اند. در انتخاب ماشین برای اسباب‌کشی از میان این خودرو‌ها علاوه بر وزن بار باید به شرایط مناسب خودرو نیز دقت کرد. برخی از انواع کامیونت مجهز به کمک‌فنر‌های بهتر برای کنترل ضربات واردشده به خودرو هستند که باعث می‌شود، آسیب‌دیدگی بار‌ها به حداقل برسد.

ابعاد انواع کامیونت

در جدول زیر ابعاد و وزن قابل‌تحمل برخی از مهم‌ترین انواع کامیونت را آورده‌ایم.

خودرو وزن قابل‌تحمل (تن) طول (متر) عرض (متر) ارتفاع (متر)
ایسوزو ۶ چهار دو آزاد
خاور مسقف ۶۰۸ بنز سه پنج الی پنج و نیم ۲٫۲ ۲٫۴ الی ۲٫۵۵
خاور روباز ۸۰۸ بنز چهار ۶ ۲٫۲ آزاد
بادسان چهار ۴٫۶ ۲٫۱ آزاد
هیوندا چهار ۴٫۳ دو آزاد
ایسوزو پنج ۴٫۵ دو آزاد
بنز ۹۱۱ پنج ۴٫۶ ۲٫۱۵ آزاد

بسیاری از این خودرو‌ها دارای سیستم‌های پیشرفته هشدار‌های مختلف وضعیت بار، برخورد با خودروی جلویی (FCW) و حتی دوربین‌های مداربسته برای مشاهده وضعیت بار داخل اتاقک هستند.

سخن آخر

انتخاب ماشین برای باربری، یکی از اولین و اصلی‌ترین کار‌هایی است که باید هنگام اسباب‌کشی خانه یا اداره انجام دهید. در این راستا توجه به حجم، وزن و نوع بار و همچنین مسافت می‌تواند در انتخاب انواع مختلف ماشین، مؤثر باشد. انواع وانت سبک و سنگین و نیز کامیونت، اصلی‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب ماشین اسباب‌کشی هستند.

در میان این گزینه‌ها انواع وانت سبک کفی‌دار و مسقف پراید، پیکان، آریسان و مزدا برای حمل بار‌های سبک تا وزن یک تن و وانت نیسان برای حمل بار‌های دو تنی، مناسب هستند. درصورتی‌که وزن بار بیش از دو تن باشد، انواع کامیونت با تحمل وزن دو تا ۶ تن، گزینه‌های بعدی خواهند بود. انواع ماشین برای حمل بار‌های خانگی و اداری، هریک ابعاد مشخصی دارند که به‌ویژه ازنظر ارتفاع باید با بار موردنظر، هماهنگی داشته باشند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *