سفر خارجی ارزان و زیبا با قطار؛ به کدام کشورها می‌توانیم سفر کنیم؟

سفر با قطار

وقتی صحبت از سفرهای خارجی به کشورهای اطراف می‌شود، معمولا راهی به‌جز هواپیما به ذهن نمی‌رسد اما انتخاب‌های دیگری هم پیش رویتان قرار دارد. برای مثال، با خرید بلیط قطار هم می‌توانید چمدان سفر به سوی کشورهایی در اطراف ایران را ببندید. تهیه اینترنتی بلیط قطار مقاصد خارجی، کارتان را راحت‌تر هم کرده است. کمی گشت‌وگذار کنید و ببینید که کدام کشورها را برای سفر خارجی با قطار بیشتر می‌پسندید. آن‌وقت به‌راحتی می‌توانید بلیط سفر به آنها را تهیه و از مرز عبور کنید. طرف‌داران سفر با قطار آماده باشند!

۱. ترکیه

ترکیه

ترکیه از آن مقاصد گردشگری محبوب ایرانی‌ها است که به روش‌های مختلف راهی شهرهای زیبایش می‌شوند. با خرید بلیط قطار هم می‌توانید به این شهرهای ترکیه راهی شوید:

  • آنکارا؛
  • وان.

اگر تجربه سفرهای هوایی به شهرهای زیبای ترکی را داشته‌اید، این ‌بار قطار را امتحان کنید. از چنین تجربه‌ای خوشتان خواهد آمد و برایتان متنوع خواهد بود.

سفر به آنکارا

در طول هفته، قطاری از تهران راهی آنکارا می‌شود. این قطار به سمت تبریز حرکت می‌کند و بعد از طی مراحل قانونی و گمرکی به سمت ترکیه می‌رود. در راه رسیدن به تبریز، توقف‌هایی هم وجود دارد. در واقع، قطار پیش از این شهر یعنی تبریز در ایستگاه‌های کرج، زنجان، قزوین، مراغه و میانه هم توقف‌های کوتاهی می‌کند. پس از آنکه به وان می‌رسید، از قطار ایرانی پیاده می‌شوید و از طریق ایستگاه راه‌آهن تاتوان با قطار ترکی به‌سمت آنکارا می‌روید.

سفر به وان

رفتن به شهر زیبای وان ترکیه هم از تهران شدنی است و هم از تبریز. قطار ایرانی از تهران شروع به حرکت می‌کند و در ایستگاه مرزی در تبریز توقفی خواهید داشت. در آنجا باید امور گمرکی و قانونی طی شوند. تشریفاتی که در ایستگاه رازی برای بررسی گذرنامه‌ها انجام می‌شود، حدود ۲ ساعت معطل‌تان خواهد کرد.

قطار با حرکت از ایستگاه رازی به ایستگاه ترکی مرزی کاپیکوی می‌رسد. در آن ایستگاه هم نیاز به برگزاری تشریفاتی مشابه ایستگاه رازی وجود دارد. بعد از آن، حرکت مستقیم به‌سمت وان پیش می‌رود. کل این سفر در حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد. اهل تحمل چنین مسافت و ساعات طولانی هستید؟ کسانی که قطارسواری را دوست دارند از سفر با قطار به سمت وان هم استقبال می‌کنند.

۲. ارمنستان

اگر قصد خرید بلیط قطار سفر خارجی دارید و مقصدتان ارمنستان است، باید بدانید که مسیر ریلی از ایران به این کشور زیاد سرراست نیست. برای سفر به ارمنستان با قطار باید از راه خط آهن تفلیس در گرجستان اقدام کنید.

روزانه از تفلیس یک خط راه‌آهن روانه ارمنستان می‌شود. بنابراین، برای سفر قطاری به ارمنستان باید ابتدا به تفلیس بروید و بعد به‌سمت ارمنستان حرکت کنید. برای رفتن به تفلیس هم که مدت‌زمانی طولانی با قطار سپری می‌شود و مسیر مستقیم و سرراست نیست. نظرتان چیست؟ قصد تدارک چنین سفری را دارید؟

۳. جمهوری آذربایجان

گرفتن بلیط قطار آذربایجان هم به شما امکان رفتن به دو شهر جذاب و دیدنی را می‌دهد:

  • نخجوان؛
  • باکو.

این دو شهر قدیمی و زیبا هستند. طبیعت آذربایجان سبز و زنده است. دیدنی‌های تاریخی‌اش هم که قدمتی بسیار زیاد دارند. سفر به شهرهای این کشور معادل رفتن به عمق تاریخ و طبیعت است.

سفر به نخجوان

سفر به نخجوان

یکی از متفاوت‌ترین سفرهایی که می‌توانید برای مسافرت خارجی در نظر بگیرید، همین نخجوان است. این شهر تاریخی دیدنی‌ها فراوانی دارد. مقبره نوح نبی، مسجد قدیمی رسول‌الله و غار اصحاب کهف از جذابیت‌های تاریخی این شهر هستند. طبیعت آذربایجان هم زیبا و سرسبز است.

اگر قصد سفر به نخجوان را دارید، لازم است که با خرید بلیط قطار مشهد-نخجوان راهی آذربایجان شوید. جلفا را که رد کنید به مقصد نهایی‌تان در آذربایجان یعنی نخجوان می‌‌رسید.

سفر به باکو

در میان گزینه‌های مختلف سفر خارجی با قطار، پایتخت آذربایجان یعنی باکو هم به شما چشمک می‌زند. این شهر قدیمی دیدنی‌های طبیعی و تاریخی دارد؛ برای مثال، مکان‌هایی مانند قلعه دختر که قدمتش به قرن چهارم میلادی می‌رسد و از آتشکده‌های زرتشتیان بوده است. مردم محلی معتقدند که شیطان زمین را زیر پای گذاشته اما نتوانسته به این قلعه نفوذ کند.

کاخ شیروان شاهی و خیابانی به نام نظامی گنجوی هم از دیدنی‌های باکوی آذربایجان است. در این خیابان کافه و رستوران‌های فروانی وجود دارد که گردشگران را به خود جلب می‌کنند. موزه فرش و بلوار ساحلی باکو هم دیدنی هستند. تهیه اینترنتی بلیط قطار راهی باکو شوید و تاریخ و طبیعت را در سفرتان از زاویه‌ای جدید ملاقات کنید.

۴. گرجستان

گرجستان

اگر قصد گرفتن بلیط قطار برای سفر به گرجستان را در سر دارید، باید بدانید که مسیر مستقیمی مقابلتان قرار ندارد. ابتدا باید راهی باکو شوید و با قطار به گرجستان برسید. این سفر طولانی است و اگر از سفرکردن با قطار لذت می‌برید، از این تجربه هم استقبال خواهید کرد.

گرجستان هم دیدنی‌های طبیعی و جذابیت‌های تفریحی مطلوبی دارد. در سال‌های پیش از کرونا، ایرانی‌های بسیاری روانه این کشور می‌شدند و از آن دیدن می‌کردند. کلیساها و قلعه‌های تاریخی در کنار سواحل زیبای این کشور پرطرف‌دار هستند.

۵. ترکمنستان

به کشورهای شرقی ایران هم با قطار سفر کنید. با خرید بلیط قطار سفر خارجی ترکمنستان به شهر اینچه‌برون بروید. رسیدن به این شهر از راه قطار مستقیمی ممکن است که از گرگان به‌سمت شهر مذکور می‌رود. البته یادتان باشد که برای این سفر نیاز به ویزا دارید.

بنابراین، در برنامه‌ریزی‌های سفرتان باید به‌جز مواردی مانند شناسایی مراکز فروش بلیط قطار به تهیه ویزا هم فکر کنید. هوای اینچه‌برون خنک و بارانی است. سفر در طول بهار و پاییز به آن جذاب و رویایی می‌شود. طبیعت ناب این منطقه و بازارهای محلی آن از جذابیت‌های گردشگری‌اش هستند.

در آخر

مبدأ حرکت با قطار به‌سوی کشورهایی که در این مقاله معرفی کردیم، ایران است. البته شما می‌توانید مسیر بین بسیاری از شهرها در جهان را هم با قطار طی کنید و از جهانگردی ریلی هم لذت ببرید. به‌زودی در این باره برایتان خواهیم گفت.

با تهیه اینترنتی بلیط قطار حتی سفرکردن به کشورهای خارجی اطراف هم مقدور و راحت‌تر از گذشته‌ها شده است. در اپلیکیشن‌ها و سایت‌های فروش اینترنتی بلیط کمی جست‌وجو کنید و ببینید که مناسب‌ترین بلیط‌ها و شرایط سفر ریلی به کشورهای اطراف چیست.

برخی از مقاصد نزدیک نیاز به ویزا هم دارند. با فراهم‌کردن مقدمات و تدارکات سفر، کشورهای دیگر را ببینید و از طبیعت زیبا و نقاط تاریخی‌شان دیدن کنید. سفرکردن در این روزها، ساده‌تر از گذشته‌ها شده است. این سادگی را دست‌کم نگیرید و تجربه‌های جذابی به کمک آن برای خود رقم بزنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *