مدرسه می‌تواند بهشت بچه‌ها باشد

اول مهر برای بعضی از ما همراه با بی‌قراری و دلهره‌ است و بعضی دیگرمان پرت می‌شویم به کلی خاطره‌ی شیرین و گاه عجیب و البته تکرارنشدنی. امروز می‌خواهیم از آنهایی بگوییم که هر سال با شروع مهر بی‌قرار می‌شوند و دلشوره می‌گیرند. ماه مهر برای بعضی از بچه‌های دیروز که از قرار آرزوهای بزرگی هم داشتند ته‌مزه‌ی تلخی دارد. چند نفر از ما وقتی سر کلاس از آرزوهایمان گفتیم، با خنده و نگاه سرزنشگر همکلاسی‌ها و معلم‌هایمان مواجه شدیم؟ دختری خاطرم هست که وقتی سر کلاس از او پرسیدند: «می‌خواهی چه کاره شوی؟» گفت: «نانوا». نانوا گفتن همانا و قهقهه‌ی معلم و همکلاسی‌ها همانا. این وقت‌ها خیلی از ما آرزو می‌کردیم که کاش مدرسه یک جور دیگر بود، کاش به جز ریاضی و علوم و دیکته مهارت‌های دیگری هم یاد می‌گرفتیم. کاش می‌شد به جای پاس کردن انتگرال و هندسه، مثلا تخصصی‌تر ورزش را دنبال می‌کردیم و با کم شدن نمره‌ی ریاضی برچسب تنبلی صاف نمی‌خورد روی پیشانی‌مان. صرف نظر از اینکه چقدر ریاضی و فیزیک و زیست در دنیای واقعی لازم است و مشاغل زیادی نیازمند آن هستند، اما خیلی وقت‌ها اهمیت این درس‌ها باعث می‌شد خیلی از ما یادمان برود آدم‌ها استعدادهای متفاوتی دارند.

این کاش‌هایی که به آسانی هم فراموش نمی‌شود، ما بچه‌های اسنپ را به فکر انداخت که کاری کنیم تا استعدادهای بچه‌های امروز و فردا بیشتر دیده و فهمیده شود. در دنیایی که همه‌ی آدم‌های آن یک مسیر را برای رسیدن به آینده دنبال می‌کنند، بدون شک همه‌ی مشاغل و مهارت‌ها شبیه به هم و تکراری خواهند شد و اگر هر کدام از ما مسیر آینده خود را نرویم با چه دنیای یکرنگی مواجه می‌شویم. مگر نه اینکه اساس زندگی اجتماعی بر پایه‌ی تفاوت‌ها و تنوع‌ها چیده شده است. به نظر ما هیچ وقت برای عوض کردن تعریف‌های غلط دیر نیست. برای آغاز این تغییر، به نوبه‌ی خودمان موزیک‌ویدئویی ساختیم که در آن نقدمان را با جادوی کلمات و موسیقی نشان می‌دهیم و امیدواریم که شاید بشود خط‌کشی‌های مدرسه را تعدیل و یا حتی عوض کرد.

ویدئو را از اینجا ببینید

همراه ما باشید و با ما #ازمدرسه بگویید. تجربه‌ی دیروز یا امروز شما از مهر و مدرسه چیست؟ اگر شما هم استعدادی داشتید که کمتر دیده شده است و انتقاد یا راهکاری دارید برای ما بنویسید.
از ۱۵ شهریور تا یک مهر با استفاده از دو هشتگ #ازمدرسه و #اسنپ در توییتر یا اینستاگرام بنویسید و جایزه بگیرید.

یادتان باشد:
صفحه‌ی اجتماعی‌تان پابلیک باشد.
اگر مطلب را در اینستاگرام منتشر می‌کنید پیج اینستاگرام اسنپ و اگر در توییتر می‌نویسید حساب توییتر اسنپ را دنبال کنید. (در غیر این صورت اگر در قرعه‌کشی برنده شوید جایزه به شما تعلق نمی‌گیرد).
• جایزه‌ی ویژه‌ی این مسابقه ۲میلیون تومان وجه نقد برای چهار نفر است که دو نفر از توییتر و دو نفر از اینستاگرام برگزیده می‌شوند.

یادمان باشد که مدرسه می‌تواند بهشت بچه‌ها باشد.

عزت زیاد

اشتراک گذاری پست