چطور بوی بد کولر خودرو را برطرف کنیم

چطور بوی بد کولر خودرو را برطرف کنیم

احتمالا شما هم با این مشکل برخورد کرده باشید؛ با روشن کردن کولر به جای دریافت جریان هوای سرد، بوی نامطبوعی به مشامتان برسد. این موضوع -بسته به نوع بو- نشان‌دهنده وجود مشکل در منافذ و سیستم گردش هوای خودروی شماست که باید حل شود.

دلایل بوی نامطبوع از کولر

اگر شما بوی کپک‌زدگی را حس کردید نشان‌دهنده بروز کپک در حال رشد در سیستم تهویه هواست. این موضوع یک مشکل شایع در بسیاری از خودروهاست و عموما دلیل آن روشن کردن A/C بدون فعال بودن فن برای حداقل ۲ دقیقه است. همچنین قبل از خاموش کردن خودرو هم باید اجازه دهیم هوای مرطوب داخل لوله‌های تهویه هوا با خاموش بودن A/C و روشن بودن فن به طور کامل خارج شود.

کپک به راحتی می‌تواند در هر نقطه‌ای از سیستم تهویه هوای خودرو رشد کند اما محل تجمع اصلی آنها مرکز اواپراتور و کندانسور است. این مناطق معمولا مرطوب هستند که محیط ایده‌آلی برای رشد باکتری و کپک محسوب می‌شود. البته این کپک‌ها برای سلامتی ضرری ندارند و صرفا به دلیل بوی نامطبوع باعث آزار می‌شوند.

چطور از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری کنیم؟

راه‌های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد ولی در وهله اول بهترین راهکار جلوگیری از به وجود آمدن آن است. سعی کنید همیشه هوای تازه و هوا چرخشی را برای کمک به خشک کردن فضای داخلی سیستم کولر خودرو خود (گرمایش، تهویه و کولر) را تغییر دهید. همچنین بهتر است قبل از خاموش کردن ماشین A/C را غیر فعال کرده و اجازه دهید برای ۲ دقیقه فن تهویه فعال باشد. این کار باعث خشک شدن لوله‌ها و منافذ سیستم تهویه هوای خودرو می‌شود.

یکی دیگر از علت‌های بالقوه این مشکل، کثیف شدن فیلترهای تهویه است. عملکرد این فیلترها همانند فیلتر هوای زیر کاپوت است، با این تفاوت که این فیلترها مستقیما هوا را به داخل کابین هدایت می‌کنند. آنها به مرور زمان با ذرات گرد و غبار مسدود می‌شوند و همین موضوع زمینه را برای رشد کپک محیا می‌کند. تعویض دوره‌ای آنها می‌تواند در از بین بردن بوی نامطبوع کولر خودرو تاثیر خوبی بگذارد.

اشتراک گذاری پست