انواع تور‌های مسافرتی و گردشگری را بشناسید

تور مسافرتی

اگر به سفر و گردشگری علاقه داشته باشید حتما اصطلاح تور مسافرتی یا به‌اختصار تور را شنیده‌اید. این خدمات با رشد صنعت گردشگری در مقابل روش سفر انفرادی شکل‌گرفته‌اند و مهم‌ترین ویژگی‌شان، سفر دسته‌جمعی تحت رهبری یک شرکت مسافرتی است. تور‌های مسافرتی خدمات متعددی ارائه می‌دهند و برای سفر به مقاصدی که تابه‌حال به آن‌ها سفر نکرده‌اید، مناسب هستند. آن‌ها همچنین دغدغه رزرو و هماهنگی‌های سفر را از روی دوش شما برمی‌دارند.

اما دیگر ویژگی‌های تور گردشگری چیست؟ انواع این تور‌ها کدام هستند و چطور می‌توان یک تور خوب و ارزان‌قیمت را از میان گزینه‌های متعدد در اینترنت تشخیص داد و خریداری کرد؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم. درصورتی‌که فکر سفر با تور را در سر می‌پرورانید، مطالعه این مقاله برای شما سودمند خواهد بود.

تور مسافرتی چیست؟

تور مسافرتی (Travel Tour) به سفری از پیش برنامه‌ریزی‌شده و دسته‌جمعی گفته می‌شود که توسط یک شرکت گردشگری یا آژانس مسافرتی تنظیم و تهیه شده است. در تور‌های مسافرتی، تمامی خدمات سفر از رزرو بلیط هواپیما تا هتل و رستوران و در برخی موارد، مکان‌هایی که قرار است بازدید شوند، همگی توسط آژانس مسافرتی انجام می‌شوند.

تور لیدر کیست؟

یکی از مزایای استفاده از تور گردشگری این بوده که شخصی با عنوان تور لیدر (Tour Leader) یا راهنمای تور همراه شماست. این شخص به‌خوبی با مقصد سفر آشناست و وظیفه معرفی مکان‌های گردشگری و نیز هماهنگی‌های سفر را بر عهده دارد. او معمولا در رشته توریسم یا زیرشاخه‌های مربوط به آن در دانشگاه تحصیل‌کرده یا با شرکت در دوره‌های مربوطه، مدرک تور لیدری دریافت کرده است. از مهارت‌های او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت بحران
 • رهبری گروه
 • زبان انگلیسی (و در صورت لزوم، زبان‌های دیگری)
 • کار گروهی
 • آشنایی با فوریت‌های پزشکی

مزایای سفر با تور چیست؟

مزایای تور مسافرتی

سفر با تور، مزایای متعدد زیر را در بر دارد:

 • فارغ شدن از دغدغه رزرو هتل و بلیط سفر به‌ویژه برای مقاصد گردشگری شلوغ
 • افزایش کیفیت سفر؛ چراکه برگزارکنندگان تور معمولا تجربه بیشتری درباره یک مقصد گردشگری داشته و با زوایا و ملزومات آن آشنا هستند.
 • بهره‌مندی از خدماتی که تور لیدر در معرفی مکان‌ها و برنامه‌ریزی‌های سفر انجام می‌دهد.
 • کاهش هزینه‌های سفر
 • کاهش نیاز به تسلط به زبان‌های دیگر
 • افزایش امنیت سفر؛ چراکه تور‌ها خدمات بیمه مسافرتی را نیز ارائه می‌دهند.
 • انجام اموری مانند تهیه ویزا از سوی شرکت مسافرتی

انواع تور‌های مسافرتی

به‌طور‌کلی، تور مسافرتی را می‌توان به دو دسته گروهی و انفرادی یا مستقل تقسیم کرد. تور گروهی به توری گفته می‌شود که همراهان سفر، توسط شرکت گردشگری انتخاب می‌شوند. آن‌ها لزوما با یکدیگر آشنا نیستند و تمامی برنامه‌ریزی‌های سفر را به عهده آژانس گذاشته‌اند.

این در حالی است که در تور‌های مستقل، گردشگران، آزادی عمل و اختیارات بیشتری دارند. آن‌ها هم‌سفران خود را خودشان انتخاب می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند در محل اقامت، روش رفت‌وآمد و محل‌های بازدید، نوع غذا و غیره نیز اعمال‌نظر کنند. درواقع در یک تور انفرادی، آژانس مسافرتی، بیشتر نقش مجری و هماهنگ‌کننده را بر عهده دارد و مدیریت این سفر‌ها به‌صورت اشتراکی انجام می‌شود.

بااین‌حال، انواع تور را می‌توان باتوجه‌به ماهیت سفر به دسته‌های متنوع‌تری تقسیم کرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تور‌های زیارتی و سیاحتی

انواع تور مسافرتی

سفر به شهر‌های زیارتی، یکی از اصلی‌ترین انواع سفر به‌ویژه برای ما ایرانیان محسوب می‌شود. علاوه بر این، شهر‌های تاریخی و توریستی یا اصطلاحا سیاحتی معروف نیز دیگر مقاصد محبوب برای سفر در همه دنیا محسوب می‌شوند. شرکت‌های مسافرتی باتوجه‌به فعالیت‌هایی که در هریک از این سفر‌ها انجام می‌شوند، تور‌هایی را ترتیب می‌بینند.

گردشگری تعطیلات

مشخص است که این تور در زمان تعطیلات انجام می‌شود. عید نوروز، معروف‌ترین تعطیلات در کشور ما است که بیشترین تور‌های مسافرتی در طول آن برگزار می‌شوند. ازآنجاکه پیداکردن هتل و بلیط در این ایام دشوار می‌شود، تور مسافرتی می‌تواند به‌خوبی این وظیفه را بر عهده گرفته و سفر را آسان‌تر کند. اگرچه سفر با تور در این ایام می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر از سفر‌های انفرادی باشد؛ اما به‌طور‌کلی، قیمت تور در ایام تعطیلات افزایش می‌یابد. مقصد تور گردشگری تعطیلات، می‌تواند هرجایی باشد.

گردشگری تجاری

تور تجاری معمولا به‌قصد اهداف تجاری و کسب‌وکار برگزار می‌شود. بسیاری از تجار ایرانی در سال‌های اخیر وارد عرصه واردات از چین، ترکیه، دبی و شرق آسیا شده‌اند. تور‌های تجاری می‌توانند این سفر‌ها را برای افراد آسان کنند. معمولا این سفر‌ها در اوقات مشخصی از سال که بازار‌های کشور‌ها تخفیف دارند یا هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه‌های معروف، انجام می‌شوند. تور‌های تجاری به‌قصد شرکت در کنفرانس‌ها و مجامع بین‌المللی نیز می‌توانند برگزار شوند.

گردشگری ورزشی

یکی از انواع تور، تور ورزشی است. تیم‌های ورزشی معمولا می‌توانند به‌خوبی از این نوع تور استفاده کنند و برنامه‌ریزی خود برای شرکت در رویداد‌ها را به عهده آژانس‌های مسافرتی بگذارند. همچنین این تور‌ها در ایام تورنمنت‌های بزرگی مانند المپیک یا جام جهانی برگزار می‌شوند و علاقه‌مندان را برای تماشای مسابقات به کشور‌های مقصد می‌برند.

گردشگری ماجراجویانه

تور گردشگری ماجراجویانه

تور ماجراجویانه به توری گفته می‌شود که مقصدی نه‌چندان معمول دارد. تور‌های طبیعت‌گردی، اصلی‌ترین تور‌هایی هستند که در این دسته می‌گنجند. سفر به کویر، جنگل، تنگه‌ها، دره‌ها و مناطقی با طبیعت بکر و جذاب، همگی در دسته گردشگری ماجراجویانه قرار می‌گیرند. برگزاری این تور‌ها نیاز به تجهیزات و مراقبت‌های پزشکی بیشتری دارد.

گردشگری درمانی

برخی از کشور‌ها در علم پزشکی در دنیا سرآمد هستند. آن‌ها سالانه، میزبان بسیاری از افراد خارجی هستند که برای درمان بیماری‌های خود به آنجا سفر می‌کنند. در این راستا آژانس‌های مسافرتی، تور‌های گردشگری درمانی برگزار می‌کنند که در آن‌ها فرد بیمار و همراهش، دغدغه رزرو بلیط هتل، رزرو هواپیما و دیگر ملزومات سفر را ندارد.

دیگر انواع تور

تور مسافرتی را می‌توان بر اساس معیار‌های دیگری نیز تقسیم‌بندی کرد که مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر هستند:

 • تور داخلی که در داخل مرز‌های یک کشور برگزار می‌شود.
 • تور خارجی که در خارج از مرز‌های یک کشور برگزار می‌شود.
 • تور زمینی که با وسایل نقلیه عمومی زمینی برگزار می‌شود. آن‌ها معمولا ارزان‌تر بوده و برای تور‌های با مسافت کوتاه مناسب هستند. لذت مسیر را در این تور‌ها بیشتر حس خواهید کرد.
 • تور هوایی که با هواپیما برگزار می‌شود. آن‌ها معمولا گران‌تر بوده و برای مقاصد دورتر مناسب هستند. مزیت اصلی آن‌ها کاهش خستگی مسیر سفر و صرفه‌جویی در زمان است.

پکیج‌های تور مسافرتی

پکیج‌های تور مسافرتی

پکیج مسافرتی، اصطلاحی است که به نوع خاصی از خدمات تور گردشگری با گزینه‌های مختلف اشاره دارد. درحالی‌که خدمات تور‌های معمولی شامل رزرو هتل و بلیط و همچنین برنامه‌های اجباری بازدید از مکان‌های دیدنی با پرداخت هزینه می‌شود، یک پکیج تور، انعطاف‌پذیرتر است.

شرکت‌های مسافرتی در پکیج‌های خود این امکان را برای مسافران فراهم آورده‌اند که تنها با مشخص‌کردن مقصد و تاریخ و رفت‌وبرگشت خود، گزینه‌های متعددی شامل هتل و بلیط را مشاهده کرده و از میان آن‌ها یک پکیج را انتخاب کنند. این پکیج، تنها شامل این خدمات بوده و هزینه‌های تور لیدری و غیره را در بر ندارد.

بنابراین می‌توان گفت که پکیج مسافرتی، شامل خدمات کمتر و درعین‌حال، ارزان‌تری است. البته برخی شرکت‌ها خدماتی مانند خرید سیم‌کارت را نیز ارائه می‌دهند. استفاده از پکیج‌های مسافرتی برای افرادی که به‌صورت انفرادی سفر می‌کنند یا ترجیح می‌دهند برنامه‌ریزی روزانه‌شان در مقصد را خودشان در دست داشته باشند، مناسب است. اگر با شهر مقصد خود آشنایی دارید، این گزینه برای شما ایده‌آل است.

محبوب‌ترین تور‌های مسافرتی را می‌شناسید؟

در میان انواع تور‌هایی که شرکت‌های گردشگری ارائه می‌دهند، برخی از محبوبیت بیشتری برخوردار شده‌اند. مسلما تور‌های زیارتی به مقصد شهر‌های داخلی مانند مشهد و قم و شهر‌های خارجی مانند کربلا همواره در لیست محبوب‌ترین تور‌های ایرانیان قرار دارند.

در این میان، تور‌های سیاحتی به مقصد شهر‌های تاریخی ایران نیز در سال‌های اخیر با رشد صنعت گردشگری، محبوبیت یافته‌اند. تور‌های جنگل‌های شمال و جنوب کشور مانند جنگل الیمستان و جنگل‌های حرا، تور‌های کویری و تنگه‌های معروف خوزستان، تور شهر‌های جنوبی مانند بوشهر، قشم، کیش و چابهار و شهر‌های همیشه محبوب مانند اصفهان، شیراز و کاشان نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

در میان تور‌های خارجی نیز محبوب‌ترین‌ها، آن‌هایی هستند که به مقصد کشور‌های بدون نیاز به ویزا انجام می‌شوند. تور‌های ارمنستان، گرجستان و ترکیه، محبوب‌ترین تور‌های مسافرتی خارجی بین ایرانیان در سال‌های اخیر بوده‌اند. در بین تور‌های گران‌تر نیز می‌توان به تور‌های دبی، تور‌های اروپا (منطقه شینگن) و نیز تور‌های جنوب شرق آسیا اشاره کرد.

نکات مهم هنگام خرید تور‌های مسافرتی

خرید تور گردشگری

در سال‌های اخیر، شرکت‌های بسیاری اقدام به برگزاری تور مسافرتی کرده‌اند؛ اما آیا همه آن‌ها مورد اعتماد هستند؟ آیا سفر با همه آن‌ها تجربه یکسان و خوشایندی دارد؟ مسلما خیر. با جستجویی در اینترنت متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد از خدماتی که گرفته‌اند ناراضی بوده و حتی عنوان می‌کنند که سفرشان به‌کلی خراب شده است. برای پیشگیری از بروز چنین تجربیاتی، خوب است که پیش از خرید تور به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • اعتبار شرکت مسافرتی. شرکت مسافرتی باید حتما از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مجوز داشته باشد. همچنین بهتر است از خدمات شرکت‌های باسابقه استفاده کنید.
 • بستن قرارداد. حتما برای توری که می‌خرید، قرارداد ببندید. تمامی خدمات و موارد توافق شما با شرکت باید در قراردادتان باشند.
 • شفافیت در هزینه‌ها. حتما با شرکت خود در خصوص هزینه‌ها شفاف باشید. بسیاری از شرکت‌ها در طول سفر، عنوان می‌کنند که هزینه دریافت‌شده هنگام عقد قرارداد شامل خدمات خاصی بوده و گردشگران باید هزینه‌های اضافه‌تری برای خدمات بیشتر پرداخت کنند.
 • تسلط تورلیدر به زبان خارجی
 • مطالعه دقیق برنامه‌ریزی سفر
 • مطالعه دقیق قوانین تور از جمله محدودیت‌های سنی و شرایط بازپرداخت در صورت لغو یا کنسلی
 • درصورتی‌که فعالیت‌های خاصی مدنظرتان است از تور‌های مستقل استفاده کنید و آن‌ها را به اطلاع شرکت مسافرتی برسانید.

چطور تور ارزان رزرو کنیم؟

قیمت تور باید اولویت دوم شما نسبت به کیفیت و کمیت خدمات باشد. بااین‌حال این فاکتور نیز در تجربه سفر شما تأثیر به سزایی دارد. حتما پیش از خرید یک تور، تناسب قیمت و خدمات آن را با مقایسه شرکت‌ها با یکدیگر بسنجید. به‌طور‌کلی، می‌توانید با کاهش سطح انتظارات خود از هزینه تورتان نیز کم کنید. لازم به ذکر است که بسیاری از هتل‌های سه ستاره در کشور‌های خارجی یا بلیط‌های با شناسه نرخی ارزان نیز از کیفیت خوبی برخوردار هستند. با کمی تحقیق بیشتر در خصوص خدماتی که تور‌ها ارائه می‌دهند، می‌توانید هوشمندانه‌ترین تور را انتخاب کنید.

یکی از اصلی‌ترین روش‌های خرید ارزان‌ترین تور مسافرتی استفاده از تور‌های لحظه آخری است که در ادامه آن را مختصرا معرفی می‌کنیم.

تور لحظه آخری

بهترین قیمت تور مسافرتی را می‌توانید در تور‌های لحظه آخری پیدا کنید. این تور‌ها به زمان برگزاری خود نزدیک شده‌اند؛ اما همچنان تعدادی ظرفیت خالی دارند. بنابراین آن‌ها تلاش می‌کنند با قائل شدن تخفیف، ظرفیت خود را در روز‌ها و ساعات پایانی پر کنند. اگر ناگهانی هوس سفر به مقصد خاصی را کرده‌اید یا ضرورتی برای سفر پیش آمده است، خرید تور لحظه آخری می‌تواند یک راه عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های شما باشد.

درنظرگرفتن فصل مسافرت

در اصطلاحات گردشگری دو عبارت لو‌سیزن (Low Season) و های‌سیزن (High Season) دیده می‌شوند. این دو عبارت به فصول کم‌گردشگر یا پرگردشگر برای یک منطقه یا شهر خاص اشاره دارند که به عوامل متعددی از جمله رویداد‌های جذاب، تعطیلات و شرایط آب‌وهوایی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال در کشور ما ماه‌های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان، محبوب‌ترین اوقات سفر یا های‌سیزین، ازنظر گردشگران خارجی هستند. در این ایام، هزینه‌های سفر و تور‌ها گران‌تر است. می‌توانید با سفر در ایام لوسیزن در هزینه‌های تور، خود صرفه‌جویی بیشتری کنید.

جمع‌بندی

تور مسافرتی یکی از پدیده‌های صنعت گردشگری است و در سال‌های اخیر به یکی از اصلی‌ترین روش‌های سفر به‌ویژه برای افرادی تبدیل شده است که با مقصد خود آشنایی چندانی ندارند. تور‌های گردشگری می‌توانند به‌صورت گروهی یا مستقل و با اهداف زیارتی، سیاحتی، درمانی، تجاری، ماجراجویانه و غیره برگزار شوند.

در یک تور گردشگری بسیاری از هماهنگی‌ها و امور بر عهده شرکت برگزارکننده است. رزرو هتل، رزرو بلیط هواپیما، رزرو بلیط اتوبوس و رزرو قطار تعیین زمان بازدید از مکان‌های گردشگری، تهیه سیم‌کارت، تهیه ویزا و تعیین و تهیه غذا ازجمله این موارد هستند. هنگام خرید تور مسافرتی، مهم‌ترین فاکتوری که باید در نظر داشته باشید، اعتبار شرکت مسافرتی است. به‌منظور خرید تور‌های ارزان‌تر نیز می‌توانید از تور‌های لحظه آخری استفاده کنید. در پایان، اگر خواستید تا تور مسافرتی را برای خود و خانواده‌تان رزرو کنید، می‌توانید از سرویس بلیت سفر اسنپ استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *