سی و سه پل اصفهان یک فضای تاریخی و زیبا

سی و سه پل اصفهان

کمتر کسی است که با اصفهان و سی و سه پل زیبا و معروفش آشنا نباشد. اما شاید هنوز هم افرادی از تاریخچه این مکان دیدنی اطلاعی نداشته باشند. داشتن اطلاعات کافی در مورد این مکان و البته تاریخچه‌ی آن به درک اهمیت آن برای مردم این شهر کمک بیشتری می‌کند. این مطلب، اطلاعاتی جامع از سی و سه پل اصفهان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تاریخچه‌ی سی و سه پل اصفهان

تاریخچه‌ی سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان یکی از مکان‌های تاریخی است که در زمان شاه‌عباس در دوران صفوی ساخته شد. سال ۱۵۹۹ تا ۱۶۰۲ میلادی، همان زمانی است که اصفهان پایتخت صفوی بود و شاه‌عباس اول بر آن حکومت می‌کرد.

بر اساس تاریخچه‌هایی که در کتب تاریخی مختلف عنوان شده، در سال‌های ابتدایی، طبقه زیرین پل ساخته و محلی برای عبور و مرور عابران ایجاد شد. پس از آن نیز کم‌کم طبقات بالا به آن اضافه شد.

پروسه ایجاد این مکان توسط صدراعظم شاه کنترل می‌شد. نام او الله‌وردی‌خان بود. درهرصورت این مکان یکی از راه‌های ارتباطی در شهر اصفهان بوده و دو مکان با نام‌های چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا و جلفا وصل می‌کرد.

در میان اسامی که برای این پل عنوان شد، نام‌های “پل جلفا” و “پل عباسی” را نیز می‌بینیم. در دوران پهلوی، در ورودی این مکان یک مجسمه از رضاشاه قرار داشت که ارتفاع آن به ۵ متر نیز می‌رسید. اما رفته‌رفته این مجسمه از میان برداشته شد.

چرا سی و سه پل روی زاینده‌رود احداث شد؟

زاینده‌رود را می‌توانیم یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌هایی بدانیم که در قسمت مرکزی ایران قرار دارد. به همین دلیل پر آب بودن آن تا این اندازه مهم است. در زمان صفوی این رودخانه بسیار پرآب و سرچشمه اصلی آن از استان چهارمحال‌وبختیاری بود.

با ورود آب این منطقه به اصفهان چندین رود دیگر نیز که از زاگرس سرچشمه گرفته بودند، به آن پیوسته و در نهایت زاینده‌رود را ایجاد می‌کردند. در واقع این پل یک محل عبور و مرور در این شهر بود که در مسیر این رودخانه وجود داشت. پل‌های دیگری نیز روی این رودخانه بنا شده که تعدادی از آن‌ها در داخل و برخی در خارج شهر اصفهان هستند.

معماری سی و سه پل اصفهان

معماری سی و سه پل اصفهان

معماری این پل چیزی فراتر از یک طراحی ساده است. معماری که روی این بنا کارکرده، حسین بنا اصفهانی بوده است. این بنا با استفاده از مصالح مختلف آجر، ساروج و گچ ساخته شده است. این ترکیبات ویژگی جالبی دارند و آن هم‌افزایش دوام و استحکام آن‌ها زمانی بوده که در برابر رطوبت قرار می‌گیرند. به همین دلیل شاهد ماندگاری آن حتی پس از ۴۰۰ سال هستیم.

این پل طول بلندی داشته و در قسمتی از رودخانه زاینده‌رود ساخته شده که به‌عنوان عریض‌ترین بخش آن شناخته می‌شود و البته جریان آرامی دارد. به همین دلیل علاوه بر معماری زیبای خود بنا، منظره زیبایی را در اختیار مراجعه‌کنندگان خود نیز قرار خواهد داد.

ویژگی دیگری که در مورد معماری این بنا می‌توانیم عنوان کنیم، تعداد طاقه‌های آن است. برای این بنا ۹۹ طاقه در نظر گرفته شده که قبلا روی آن‌ها تابلو‌های بسیار زیبایی قرار داشت. درون این طاق‌ها، ستون‌هایی قرار دارد که ارتفاع آن‌ها به ۷ و گاهی تا ۹ متر می‌رسد که طراحی آن را زیباتر از قبل کرده و البته روی استحکام آن نیز مؤثر بوده است.

طرحی که حسین بنا در ابتدا برای آن در نظر گرفته بود، وجود معابر متفاوت و مخصوص بود. اما با گذشت زمان این معابر به دو معبر تبدیل شدند. همچنین در ابتدای احداث، این پل با طول ۳۶۰ متر به همراه ۴۰ طاق بزرگ ساخته شده بود، اما رفته‌رفته این طاق‌ها کمتر شد و امروز شاهد ۳۳ دهانه ۱۴ متری هستیم که در نهایت طول پل را ۲۹۵ متر کرده است.

در بخشی از شمال شرقی این مکان، یک مقبره را نیز می‌بینید. این قسمت مربوط به کمال‌الدین اسماعیل شاعر ایرانی نیمه‌ی نخست قرن هفتم هجری است.

آیین‌ها و مراسم سی و سه پل

آیین و مراسم سی و سه پل اصفهان

در ادامه به چند مورد از آیین و مراسمی که در کنار ۳۳ پل انجام می‌شد اشاره کرده‌ایم:

جشن نوروزی

در زمان حکومت شاه‌عباس این جشن به مدت ۷ شبانه‌روز برگزار می‌شد. در طی این مدت در مسیری که شاه به همراه همراهانش عبور می‌کرد، گلریزان انجام می‌شد.

جشن آبریزان

یکی دیگر از آیین‌ها و مراسمی که هرساله در تیرماه برگزار می‌شد، جشن آبپاشان یا آبریزان بود. در این روز مردم در کنار پل جمع شده و گلاب و آب را روی‌هم می‌ریختند. این مراسم نیز در دوران صفوی انجام می‌شد.

قیمت ورودی و بازدید از سی و سه پل چقدر است؟

سی و سه پل اصفهان

برای آنکه بخواهید از این پل دیدن کنید، نیازی به پرداخت هزینه یا ورودی نخواهید داشت. می‌توانید به‌راحتی روی این پل قدم زده و از محیط پیرامون آن لذت ببرید. بهتر است زمانی به کنار زاینده‌رود بروید که پر آب باشد.

بسیاری از ساکنین اصفهان در هنگام شب به کنار این رودخانه رفته و از روی آن شاهد منظره زیبایی که با نورافکن‌های مختلف مزین شده، هستند.

اگر وارد شهر اصفهان شدید و خواستید با ماشین شخصی‌تان به سمت سی و سه پل بروید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های مسیریاب آدرس زیر را به‌راحتی پیدا کنید. این پل ازیک‌طرف در ابتدای جنوبی خیابان چهارباغ بالا و از طرف دیگر در ابتدای شمالی خیابان چهارباغ عباسی (میدان انقلاب) قرار دارد. می‌توانید با استفاده از لوکیشن در لینک زیر نیز به‌راحتی این مکان را پیدا کنید:

https://goo. gl/maps/mM17vzZS8AwvjR2D6

جا‌های دیدنی نزدیک سی و سه پل

جا‌های دیدنی سی و سه پل اصفهان

همانطور که در آدرس می‌بینید، این مکان از یک سمت به چهارباغ عباسی و از سمت دیگر به چهارباغ بالا متصل است. بنابراین از جمله مکان‌های دیدنی نزدیک به آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاخ هشت‌بهشت

این مکان، مربوط به دوران صفویه است. کاخی باشکوه با تزئیناتی هنرمندانه که زیبایی آن خیره‌کننده است. این مکان یکی از زیباترین کاخ‌هایی بوده که تابه‌حال در ایران شناخته شده است.

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ یک مکان سلطنتی بود. این مکان در زمان سلطان حسین تأسیس شده که آخرین پادشاه در دوران صفوی است. به همین دلیل ارزش آن بسیار بالا بوده و به‌عنوان یکی از مکان‌های تاریخی مهم در اصفهان به‌حساب می‌آید. معماری این مدرسه نیز بسیار زیبا و چشم‌نواز است. کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد آن چشم‌ها را خیره می‌کند. از ویژگی‌های دیگر آن وجود درخت چنار کهن‌سال و یک جوی آب بوده که زیبایی آن را چندبرابر کرده است.

مجموعه نقش‌جهان

نقش‌جهان یک مجموعه از مکان‌های دیدنی بوده و گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. در این میدان بنا‌های بسیار زیادی احداث شده که دیدن آن‌ها برایتان جذاب خواهد بود.

چهلستون

کاخ چهل‌ستون نیز یکی دیگر از مکان‌های دیدنی در نزدیکی چهارباغ عباسی است. این مکان نیز از دوران صفویه به‌جامانده است.

هتل‌های نزدیک سی و سه پل اصفهان کدام‌اند؟

اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، پیشنهاد ما به شما اقامت در هتل‌های نزدیک به این پل است. در ادامه لیستی از این هتل‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم:

هتل پارسیان کوثر اصفهان

ساخت این هتل مربوط به سال ۱۳۴۷ بوده و مکان آن دقیقا در کنار زاینده‌رود است. این هتل، بین‌المللی و دارای ۱۳۰ اتاق است. پارسیان را اولین هتل ۵ ستاره در ایران می‌شناسند.

مهمانپذیر بید اصفهان

این اقامتگاه نیز از سال ۱۳۹۸ ساخته شده است. در ساختمان آن ۸ اتاق قرار داشته و تنها ۴ کیلومتر با این پل فاصله دارد.

هتل پارت اصفهان

پارت اصفهان یک هتل سه ستاره است. مکان دقیق آن بین خیابان شمس آبادی و چهارباغ است. سال تاسیس این هتل در ۱۳۸۸ بوده است. همچنین ۴۳ اتاق در آن وجود دارد. با اقامت در این هتل تنها ۵ دقیقه به‌صورت پیاده تا پل فاصله خواهید داشت.

هتل سفیر اصفهان

این هتل که سال تأسیس آن در ۱۳۷۱ است دارای ۳ ستاره است. امکانات رفاهی بسیار خوبی را در این هتل خواهید داشت. همچنین ۱۰۰ عدد اتاق دارد که با معماری زیبایی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

هتل‌آپارتمان خاتون اصفهان

هتل خاتون از نوع ۳ ستاره بوده و در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است. این هتل چشم‌انداز زیبایی را از سالن غذاخوری‌اش به زاینده‌رود در اختیار شما قرار می‌دهد.

هتل ملل اصفهان

هتل ملل دارای سه ستاره است. این هتل در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده و مکان آن بین خیابان انقلاب و فردوسی است.

هتل عباسی اصفهان

این محل نیز دارای ۵ ستاره بوده و عنوان کهن‌ترین هتل جهان را به خود اختصاص داده است. هتل عباسی نیز در چهارباغ عباسی قرار داشته و دارای ۲۲۵ اتاق است.

هتل عالی‌قاپو اصفهان

هتل ۴ ستاره عالی‌قاپو یکی دیگر از اقامتگاه‌های موجود در اصفهان است. در این هتل که در خیابان چهارباغ عباسی واقع شده ۱۰۶ اتاق وجود دارد. همچنین رستوران‌های بین‌المللی و ایرانی نیز در این هتل قرار گرفته است.

هتل زهره اصفهان

این هتل در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده و دارای ۶ طبقه است. هتل زهره، به این پل نزدیک بوده و دارای امکاناتی نظیر رستوران، کافی‌شاپ و … است.

هتل پارسیان سوئیت اصفهان

هتل پارسیان سوئیت دقیقا مقابل این پل واقع شده است. یک هتل سه ستاره که در سال ۱۳۵۵ کار خود را آغاز کرد. ۵۲ اتاق در این هتل واقع شده است.

هتل شیخ بهایی اصفهان

آخرین هتل که در خیابان چهارباغ عباسی واقع شده نیز ۳ ستاره است. این هتل تقریبا به پل نزدیک است. از پشت‌بام این مکان می‌توانید چهارباغ عباسی، نقش‌جهان و مدرسه چهارباغ را ببینید.

چگونه به شهر اصفهان سفر کنیم؟

سفر به سی و سه پل اصفهان

سفر به شهر اصفهان می‌تواند یکی از بهترین انتخابات شما برای روز‌های تعطیلتان باشد. می‌توانید با کمترین تا بیشترین هزینه این سفر را انجام دهید. مسیر‌های زمینی و هوایی برای رفتن به این شهر برای شما فراهم است. هواپیما یکی از سریع‌ترین روش‌هاست که اغلب آژانس‌های مسافرتی آن را پیشنهاد می‌دهند.

اما برخی افراد ترجیح می‌دهند تا با ماشین خود مسافرت کنند. مسیر زمینی این شهر برای ماشین نیز کاملا راحت است. روش دیگری که می‌توانید به این شهر سفر کنید، مسیر ریلی است.

با مراجعه به سایت‌های فروش بلیط قطار یا سرویس رزرو بلیت اسنپ می‌توانید بلیط مربوط به این شهر را با هزینه‌ای بسیار کمتر از هواپیما دریافت کنید. برخی از تور‌های تفریحی نیز از اتوبوس‌های VIP برای جابه‌جایی مسافران استفاده می‌کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *