هر نفس ممد حیات است، مراقب نفس‌هایمان باشیم!

با مصرف دخانیات در هر دم مواد بسیار مضری را وارد بدن خود میکنیم. این مواد از دهان وارد ششها شده و از آنجا وارد خون میشوند. سپس در تمام بدن منتشر شده و به تمام اعضا بدن آسیب میرسانند. با هر نفسی که میکشیم در واقع زنده بودن خود را تمدید میکنیم اما با مصرف دخانیات به مرور زمان، به زندگی خود پایان میدهیم. به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات کمی دربارهی تاثیرات دخانیات بر ذهن و بدن خود میخوانیم.

خستگی مفرط

تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی: دخانیات حاوی نیکوتین است و این ماده محرک سیستم عصبی مرکزی است. پس از مصرف دخانیات این ماده به سرعت بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر میگذارد و احساسی از انرژی بیشتر را تلقین میکند. پس از گذشت تنها چند لحظه این احساس از بین میرود و جای خود را به خستگی میدهد. نیکوتین یکی از عواملیست که حواس چشایی و بویایی را ضعیف میکند و بر قوهی بینایی تاثیر منفی میگذارد.

بیماری‌های مرگ‌بار

تاثیر بر سیستم قلب و عروق: دخانیات بر تمام سیستم قلبی عروقی تاثیر میگذارد. نیکوتین به خودیخود باعث افزایش قند خون شده و فرد را با احساسی از خستگی مواجه میکند. علاوه بر این مصرف دخانیات میتواند خطرات ناشی از لخته شدن خون در رگها را افزایش دهد و افرادی که به طور مداوم دخانیات مصرف میکنند در معرض سرطان خون و سکتهی قلبی هستند.

پیری زودرس

تاثیر بر پوست، مو و ناخن: تاثیرات منفی مصرف دخانیات بر پوست و مو کاملا آشکار است.دخانیات ساختار پوست را تغییر میدهد و باعث ایجاد چین و چروک (پیری زودرس) و تغییر رنگ آن میشود. ناخنها و پوست دستان افرادی که سیگار مصرف میکنند تغییر رنگ میدهد و همچنین باعث بروز لکههای رنگی بر روی پوست میشود.

مشکلات دهان و دندان

تاثیر بر دهان و دندان: کسانی که دخانیات مصرف میکنند به شدت در معرض خطرات و مشکلات دهان و دندان قرار دارند. دهان یکی از اولین اعضای بدن است که در هنگام مصرف دخانیات در معرض تماس با مضرات آن است. مثلا میتواند موجب التهاب لثه شده و روی دندان لکههای تیرهای ایجاد کند.

خوب است به بهانه این روز با برشمردن خطرات مصرف دخانیات به یک جامعه سالم‌تر فکر کنیم. می‌توانیم تغییر را از خودمان آغاز کنیم و دیگران را هم در این مسیر یاری دهیم. ما از شما می‌خواهیم برای حفظ سلامت خود و هم‌سفر‌تان از کشیدن سیگار در سفرهای اسنپ خودداری کنید. رعایت این نکته به معنای احترام گذاشتن به حقوق یکدیگر است تا هم کاربر راننده و هم کاربر مسافر سفر خوشایندی را تجربه کنند. امیدواریم در کنار یکدیگر برای داشتن جامعه‌ای پرنشاط و سالم گام برداریم.

اشتراک گذاری پست