ترسناک‌ترین باند‌های فرودگاه جهان که حتما باید آن‌ها را ببینید

ترسناک‌ترین باند‌های فرودگاه جهان

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر هوایی، زمانی است که هواپیما قصد فرود روی باند فرودگاه را داشته باشد؛ البته، احتمالا فقط تا وقتی که در فرودگاه مقصد، حس فیلم‌های سینمایی را تجربه نکنید! اگر می‌خواهید با ترسناک‌ترین فرودگاه‌های جهان آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

۱۷ مورد از ترسناک‌ترین فرودگاه‌های جهان

برخلاف فرودگاه‌هایی که در پایتخت کشور‌های مختلف یا شهر‌های بزرگ ساخته شده‌اند، برخی از باند‌های فرودگاهی در نقاط مختلف زمین یا کشور‌های کوچک‌تر، ویژگی‌های محیطی و جوی خاصی دارند که سبب شده از آن‌ها به‌عنوان فرودگاه‌های ترسناک یاد کنند. اما این فرودگاه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و در کدام کشور‌ها قرار گرفته‌اند؟

۱- فرودگاه لوکلا / نپال

فرودگاه لوکلا

در نزدیکی کوه‌های اورست و در محیطی کوهستانی با زمینی یخ‌زده، فرودگاه لوکلا را می‌توان پیدا کرد؛ جایی که تمام افراد برای صعود به قله اورست باید به آن مراجعه کنند. این فرودگاه، باندی بسیار کوتاه داشته و میان چندین کوه ساخته شده است تا چشم‌اندازی حیرت‌آور در انتظار مسافران باشد. اگر تا اینجا همه چیز زیبا به نظر می‌رسد، باید بگوییم بعضی وقت‌ها هیچ برقی در فرودگاه وجود ندارد و خلبان مجبور است به‌خاطر فرود صحیح، دائما با برج کنترل در ارتباط باشد.

در نزدیکی همین مکان و کوه‌های هیمالیا، فرودگاه دیگری به نام «تنزینگ» را هم می‌توان پیدا کرد که در ارتفاع ۲۸۴۲ متری از سطح دریا قرار گرفته و باند یک‌طرفه آن با طول فقط ۴۸۷ متر، کار فرود هواپیما‌های مختلف را بسیار دشوار می‌کند.

۲- فرودگاه تونکونتین / هندوراس

فرودگاه تونکونتین

به‌واسطه عرض بسیار پایین و همچنین قرارگیری در نزدیکی کوه‌ها، فرود آمدن هواپیما در فرودگاه تونکونتین کاری بسیار پیچیده است چرا که خلبان‌ها مجبورند قبل از فرود در نزدیکی دره، یک چرخش تند و بزرگ داشته باشند؛ درست مانند یک هواپیمای جنگی.

۳- فرودگاه پارو / بوتان

فرودگاه پارو

یکی دیگر از ترسناک‌ترین باند‌های فرودگاهی جهان در فرودگاه پارو بوتان واقع شده است؛ جایی که فقط ۱۷ خلبان تأییدشده، اجازه فرود هواپیما در باندی را دارند که اطراف آن، کوه‌هایی با ارتفاع ۱۸ هزار فوت (۵۴۸۶ متر) قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، تمامی نشست‌ها و برخاستن‌ها در این باند ۶۵۰۰ فوتی (۱۹۸۱ متری) فقط باید در طول روز انجام شود. بخش ترسناک ماجرا این است که به‌واسطه ارتفاع زیاد کوه‌ها، خلبان‌ها تقریبا تا آخرین دقیقه نمی‌توانند باند فرودگاه را ببینند و بعد از رؤیت شدن آن باید با زاویه‌ای ۴۵ درجه به‌طرف پایین رفته و آماده فرود شوند. در قسمتی از فرایند فرود حتی این احتمال هست که بخش زیرین هواپیما با لبه کوه‌ها برخورد کند؛ به همین جهت، صخره‌های قرمزرنگی که در بخش کناری قرار گرفته‌اند، به‌عنوان نقطه کانونی فرود برای خلبان‌ها به‌حساب می‌آیند. خوشبختانه، به‌واسطه محیط جذاب فرودگاه و همچنین هوای بسیار پاکیزه آن، خارج‌شدن از هواپیما خود یک ماجراجویی به‌یادماندنی محسوب می‌شود.

۴- فرودگاه سابا / جزایر کارائیب هلند

فرودگاه سابا

جزیره سابا به‌عنوان یکی از جزایر طبیعی و دست‌نخورده در هلند، میزبان فرودگاهی به نام یوانخو ئی. یروسخین با یکی از کوتاه‌ترین باند‌های جهان با طول فقط ۱۳۰۰ فوت (۳۹۶ متر) است و فقط خلبان‌های حرفه‌ای و آموزش‌دیده می‌توانند در این منطقه پرواز کنند. برای فرود روی باند، خلبان‌ها باید از نزدیکی صخره‌ها و زمین‌های ناهموار اقدام کرده و سپس بعد از یک چرخش تند به سمت چپ، به‌سرعت روی باند آن فرود آیند.

۵- فرودگاه کورشول / فرانسه

فرودگاه کورشول

فرودگاه کورشول فرانسه هم یکی از ترسناک‌ترین باند‌های جهان را با طول فقط ۱۷۰۰ فوت (۵۱۸ متر) دارد. جدای از طول کم باند، طراحی شیب‌دار باند با زاویه ۱۸.۵ درجه‌ای به‌طرف دره پایین، تیک‌آف کردن را بسیار دشوار می‌کند و همین مسئله باعث شده تا فقط خلبان‌های تأییدشده اجازه پرواز در این منطقه را داشته باشند. به‌واسطه موقعیت باند، هیچ شانس دومی وجود ندارد و خلبان باید در همان اقدام اول، کار خود را بدون خطا انجام دهد تا شانس دیدن زیبایی‌های منطقه وجود داشته باشد! جالب است بدانید که در این فرودگاه، هیچ چراغ یا تجهیزات کمکی وجود ندارد و وقتی هوا بد باشد، فرود در آن تقریبا غیرممکن است.

۶- فرودگاه ولینگتون / نیوزلند

فرودگاه ولینگتون

در نیوزلند و فرودگاه ولینگتون، خبری از باند‌های کوتاه نیست، اما وجود آب قبل و بعد از باند ۶۳۵۱ فوتی (۱۹۳۵ متری) این فرودگاه در کنار وزش باد‌های طوفانی شدید در این منطقه کوهستانی، کنترل هواپیما موقع فرود را به کاری بی‌نهایت دشوار تبدیل می‌کند!

۷- فرودگاه مک موردو / قطب جنوب

فرودگاه مک موردو

این فرودگاه یخی روی صخره‌های آتشفشانی در جزایر رأس و با استفاده از یخ سفید (۴ اینچ از برف فشرده شده) ساخته شده است. این فرودگاه نظامی در نزدیکی پایگاه مک موردو واقع شده و در فصل تابستان، در قالب برنامه جنوبگان ایالات متحده مورداستفاده قرار می‌گیرد. اینجا همچنین تنها فرودگاه منطقه در قطب است که در تمام ۲۴ ساعت روز، هوای آن تاریک بوده و در آن خبری از هیچ چراغی نیست. به‌علاوه خلبان‌هایی که برای پرواز در این منطقه انتخاب می‌شود، به‌گونه‌ای آموزش داده می‌شود که بتوانند چشم‌بسته هواپیما را فرود آورند!

۸- فرودگاه پرنسس جولیانا / سنت مارتین

فرودگاه پرنسس جولیانا

فرودگاه پرنسس جولیانا یکی از فرودگاه‌های جذاب در منطقه پادشاهی هلند است که نشستن و برخاستن هواپیما در آن شباهت‌های زیادی با فیلم‌های سینمایی دارد! در اینجا هواپیما باید با ارتفاعی فوق‌العاده پایین پرواز و در نزدیکی آب پرواز کند تا شانس فرود روی باند ۷۱۰۰ فوتی (۲۱۶۴ متری) آن را داشته باشد؛ این اتفاق در عین خلق منظره‌ای حیرت‌آور از عبور هواپیما، باعث بلندشدن شن و ماسه‌های ساحل عمومی ماهو نیز شده و لحظات چندان جالبی را برای مسافران رقم نمی‌زند.

۹- فرودگاه نارسارسواق / گرینلند

فرودگاه نارسارسواق

در جنوبی‌ترین بخش از منطقه گرینلند و درست میان انبوه آب‌دره‌ها، فرودگاهی نارسارسواق با یک باند ۶۰۰۰ فوتی (۱۸۲۸ متری) را می‌توان پیدا کرد. وزش شدید باد و طوفان‌های قدرتمند را می‌توان مهم‌ترین عاملی معرفی کرد که کنترل هواپیما هنگام نشستن یا برخاستن هواپیما را دشوار می‌کند.

۱۰- فرودگاه گیزبورن / نیوزلند

فرودگاه گیزبورن

یکی از متفاوت‌ترین و البته ترسناک‌ترین باند‌های فرودگاهی جهان به منطقه خارج از گیزبورن در نیوزلند مربوط می‌شود؛ فرودگاهی که باند آن با ریل‌های شبکه حمل‌ونقل ملی قطار تلاقی دارد! برای فرود هواپیما در این فرودگاه، لازم است برنامه‌ها به‌صورت دقیق زمان‌بندی شوند تا در زمان فرود، هیچ قطاری در اینجا نباشد.

۱۱- فرودگاه بارا / اسکاتلند

فرودگاه بارا

این فرودگاه در ساحل یک خلیج کم‌عمق در جزیره دورافتاده Traigh Mhòr (به انگلیسی: Big Beach به معنی ساحل بزرگ) واقع شده و خلبان‌ها موقع نشست‌وبرخاست باید به تغییرات آب‌وهوایی شدید و همچنین جزرومد آب توجه کافی داشته باشند. این فرودگاه همچنین فقط ۵ فوت (۱.۵ متر) از سطح دریا ارتفاع دارد و در زمان بالا آمدن آب، هر سه باند آن کاملا زیر آب قرار می‌گیرند.

۱۲- فرودگاه تیومان / مالزی

فرودگاه تیومان

برای اینکه خلبان‌ها بتوانند در جزیره تیومان فرود آیند، ابتدا باید به‌طرف کوه‌های بلند اطراف حرکت کرده و سپس چرخشی ۹۰ درجه برای قرارگیری در جهت باند داشته باشند. فرود روی باند این فرودگاه فقط ازیک‌طرف امکان‌پذیر است و باید بسیار دقیق باشد چرا که انتهای باند، صخره‌ای بسیار شیب‌دار به‌طرف آب دارد.

۱۳- فرودگاه جبل‌الطارق / منطقه جبل‌الطارق

فرودگاه جبل‌الطارق

شاید فرود هواپیما روی خود باند ۵۵۰۰ فوتی (۱۶۷۶ متری) فرودگاه جبل‌الطارق کار چندان سختی نباشد، اما باید بدانید که خیابان اصلی شهر از میان همین باند می‌گذرد و موقع فرود هواپیما، این خیابان باید بسته شود! در پایان این باند کوتاه هم خبری از زمین‌های خاکی نبوده و آب‌های خروشان در انتظار هواپیما خواهد بود! این یعنی خلبان باید در ترمز گرفتن، عملکردی سریع داشته تا مطمئن شود که هواپیما به دریا نمی‌رسد.

۱۴- فرودگاه مادیرا / پرتغال

فرودگاه مادیرا

یکی دیگر از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان را در کشور پرتغال می‌توان پیدا کرد؛ جایی که باند در منطقه‌ای متشکل از صخره‌هایی با شیب تند و اقیانوسی با آب‌های خروشان ساخته شده است. به‌منظور کاهش مشکلات، مهندسان یک پلتفرم مخصوص را طراحی کرده‌اند که در آن، بیش از ۱۸۰ ستون مختلف، باند را سر پا نگه می‌دارند! فقط تعداد محدودی از خلبان‌ها که آموزش‌های پیچیده می‌بینند، مجوز پرواز در این فرودگاه را دارند. وزش شدید باد، وجود کوه‌های بلند در یک سو و وجود اقیانوس در سوی دیگر هم از مسائلی هستند که پرواز در این فرودگاه را به یکی از سخت‌ترین کار‌ها تبدیل می‌کنند.

۱۵- فرودگاه کونگونیاس / برزیل

فرودگاه کونگونیاس

عمده خلبان‌ها، فرودگاه کونگونیاس در شهر سائوپائولو را به‌واسطه باند کوتاه و فرآیند پیچیده فرود آن می‌شناسند. این فرودگاه در قلب شهر و در میان انبوه آسمان‌خراش‌هایی ساخته شده که هر لحظه فکر می‌کنید قرار است با بخش بالایی آن‌ها برخورد کنید. این منطقه همچنین یکی از سُرترین باند‌های دنیا را هم دارد و باعث شده طی سال‌های اخیر، حوادث زیادی در آن رخ دهد.

۱۶- فرودگاه سؤالبارد / نروژ

فرودگاه سؤالبارد

باند ۸۰۰۰ فوتی (۲۴۳۸ متری) فرودگاه سؤالبارد، درست روی یخ ساخته شده و زیر باند، مجاری آبی مختلفی تعبیه شده است که اجازه می‌دهند آب جاری از سمت کوهستان از آنجا عبور کند. ازآنجایی‌که در این فرودگاه هیچ چراغی وجود ندارد، پرواز‌ها فقط در طول روز انجام می‌شوند. به‌علاوه، در زمستان که خورشید هرگز طلوع نمی‌کند، هیچ هواپیمایی اجازه فرود در این فرودگاه را ندارد.

۱۷- فرودگاه تلوراید

فرودگاه تلوراید

آخرین مورد در لیست ترسناک‌ترین باند‌های فرودگاه دنیا، فرودگاه تجاری تلوراید است که با ۹۰۷۰ فوت (۲۷۶۴ متر) ارتفاع از سطح دریا، بلندترین ارتفاع را در میان تمام فرودگاه‌های آمریکا دارد. علاوه بر این، در دو طرف باند این فرودگاه می‌توان صخره‌هایی با ارتفاع هزار فوت (۳۰۴ متر) را پیدا کرد که ضمن سخت کردن فرود، سبب وزش باد نیز می‌شوند. فشار زیاد و تلاطم بالای هوا در فصل زمستان نیز تأثیر زیادی روی دشواری فرود دارند.

سخن پایانی

نباید فراموش کرد که ترسناک بودن یک فرودگاه لزوما به معنی خطرناک بودن یا سابقه بد آن است. مطابق با اطلاعاتی که سازمان جهانی هوانوردی منتشر کرده، سالانه صد‌ها فرود اضطراری و ده‌ها سانحه هوایی رخ می‌دهد که تقریبا هیچ‌کدام از آن‌ها در فرودگاه‌های ترسناک جهان نیستند. در عوض، باند‌های این فرودگاه‌ها و چشم‌اندازی که آن‌ها دارند، بعضا به‌اندازه‌ای جذاب است که می‌تواند خاطره‌ای تکرارنشدنی را برای شما رقم بزند.

درصورتی‌که نیاز به تهیه بلیط هواپیما دارید، سرویس بلیت سفر اسنپ در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت شما خواهد بود تا با پرداخت کمترین هزینه بتوانید بلیط‌ها را با بهترین قیمت خریداری کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.