مکان‌های دیدنی تبریز (سیاحتی، زیارتی، تاریخی و …)

تبریز یکی از شهر‌های تاریخی و بسیار دیدنی ایران زمین به حساب می‌آید که مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. اگر به این شهر سفر کنید، مکان‌های سیاحتی، زیارتی، تاریخی، تفریحی و … روز‌ها شما را به خود مشغول خواهند ساخت و شاید هرگز، یک بار سفر کردن به تبریز برای بازدید از تمام این دیدنی‌ها، کافی نباشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا یک گردشگری مجازی به شهر تبریز داشته و نگاهی به مکان‌های دیدنی مختلف آن بیندازیم.

مکان‌های دیدنی تاریخی تبریز

همان طور که گفتیم شهر تبریز، شهری تاریخی بوده و جاذبه‌های تاریخی بسیاری نیز دارد که از جمله آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان در نزدیکی مسجد کبود در خیابان امام تبریز قرار دارد. این موزه در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی ایجاد شده و در آن آثار تاریخی مربوط به دوران قبل از اسلام به نمایش درآمده‌اند. اگر به این موزه بروید، فرصت آن را خواهید داشت تا از چیزی نزدیک به ۲۳۰۰ شیء عتیقه دیدن کنید که هر یک دارای بار تاریخی قابل توجهی هستند. از جمله دیدنی‌های این موزه که در طبقه همکف آن قرار دارد، می‌توان به سفالینه‌های تپه اسماعیل آباد اشاره کرد که چیزی نزدیک به ۷ هزار سال قدمت دارند. به علاوه مجسمه الهه زن رستم آباد، ریتون‌های دوران هخامنشیان و اشکانیان و دیگر اشیاء تاریخی در این موزه جای دارند.

به علاوه در طبقه زیرزمین موزه نیز مجسمه‌های چشمگیر احد حسینی، مجسمه‌ساز مشهور تبریزی قرار دارند که دیدن آن‌ها، خود یک شگفتی دیگر خواهد بود. اگر قصد سفر به شهر زیبای تبریز را دارید، به راحتی می‌توانید از طریق سرویس رزرو هتل اسنپ، هتل مورد نظر خود را نیز در نقطه‌ای از این شهر انتخاب کنید که به جاذبه‌های گردشگری نزدیک باشد.

مسجد کبود

مسجد کبود از دوران پادشاهی قراقویونلو‌ها، یعنی قرن نهم هجری قمری به یادگار مانده است. این بنای تاریخی را باید یکی از قدیمی‌ترین بنا‌های موجود در تبریز بدانیم که البته در طول سال‌ها، قسمت‌هایی از آن نیز تخریب شده‌اند.

معماری بنای مسجد، تمثیلی بی‌نظیر از سبک معماری اسلامی بوده و کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ آن، طرح‌های اسلیمی را به دوش می‌کشند. مسجد کبود در خیابان امام خمینی تبریز، نرسیده به میدان ساعت قرار گرفته است. در ساختار این مسجد، بخش خانقاه آن به شکلی خاص متمایز گشته و تزئینات و جلوه آن به مراتب نسبت به دیگر بخش‌ها، قابل توجه است.

باغ ائل گلی

در فاصله ۷ کیلومتری مرکز شهر تبریز، یک باغ بزرگ و دیدنی با عقبه تاریخی قابل توجه قرار دارد که آن را به نام باغ ائل گلی می‌شناسیم. جالب است بدانید که این باغ در ابتدا تنها یک استخر بوده که در دوران آق قویونلو‌ها ساخته شده و بعد‌ها شاه صفوی، آن را گسترش داده و بخش‌هایی به این باغ اضافه کرد. به همین شکل طی سال‌ها و به ویژه در دوران قاجاریه نیز باغ ائل گلی بزرگتر شده و مسیر‌های سرسبزی به آن اضافه شد که آن را امروز می‌بینیم.

اگر در سفر به تبریز به سراغ این باغ بروید، دریاچه زیبای ائل گلی چشم‌های شما را به خود مبهوت خواهد ساخت. فرقی نمی‌کند در چه فصلی از سال، از این دریاچه دیدن کنید؛ حتی در زمستان نیز نمای یخ‌زده آن، زیبایی بی‌نهایتی دارد.

از دیگر جاذبه‌های تاریخی شهر تبریز می‌توان به بازار تبریز، ربع رشیدی، مقبره الشعرا، ارگ تبریز، خانه مشروطه تبریز، خانه پروین اعتصامی، خانه استاد شهریار، باغ فتح آباد، کلیسای مریم مقدس و … اشاره کرد. برای گردش بهتر در شهر تبریز، از سرویس درخواست خودروی اسنپ استفاده کرده و بدون آن که زمان زیادی را بابت تاکسی و آژانس منتظر بمانید، راحت در شهر گردش کنید.

مکان‌های دیدنی زیارتی تبریز

مکان‌های دیدنی زیارتی تبریز نیز کم نیستند و اگر بخواهید بخشی از سفر خود در این شهر را به گردشگری زیارتی اختصاص دهید، مقاصد بسیاری برای شما وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مکان‌های زیارتی زیر اشاره داشت:

مسجد جامع تبریز

به روایت تاریخ، مسجد جامع تبریز در فاصله قرن‌های پنجم و ششم هجری قمری ساخته شده است. بنای مسجد یک بار در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری به اندازه قابل توجهی تخریب شد و بعد‌ها در دوران قاجار، مورد مرمت قرار گرفت. مرمت این مسجد به آن هویت تازه‌ای بخشیده و باعث شد که بنای مسجد به شکل امروزی آن، تغییر پیدا کند.

عمده مصالح به کار رفته برای ساخت این مسجد، آجر و گچ هستند و دو ورودی آن، در دو بخش شمالی و جنوبی عمارت مسجد قرار گرفته‌اند. اگر از ورودی شمالی وارد شوید، به صحن مسجد وارد خواهید شد و ورودی جنوبی مستقیم به الچاق مسجد می‌رسد.

طاق مرتفع و طراحی خاص آن، در عین سادگی، فوق‌العاده هنرمندانه به نظر می‌رسد و طرح مارپیچی آن، ساعت‌ها شما را به خود مشغول خواهد ساخت. در بخش محراب مسجد نیز کتیبه‌ای با تزئنیات گچبری و خط کوفی دیده می‌شود که طبق برآورد تاریخ نگاران، قدمت آن به دوران ایلخانان مغول باز می‌گردد.

مسجد جامع تسوج

مسجد جامع تسوج در دوران تیموریان ساخته شد و البته به دلیل تخریب‌ها و آسیب‌های صورت گرفته، بار‌ها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و چیزی که امروز از این مسجد می‌بینیم، با بنای اولیه آن تفاوت زیادی دارد. جالب است بدانید که اگر چه مسجد جامع تسوج به عنوان یک بنای تاریخی در شهر تبریز شناخته می‌شود؛ اما هنوز مناسبات مذهبی در آن جریان داشته و نماز جمعه در این مسجد برگزار می‌شود.

این مسجد در خیابان امام خمینی تبریز، در محله بابا هدایت واقع شده و قدمت آن به عهد تیموریان می‌رسد. در بخش ورودی مسجد، کتیبه مربوط به سال ۹۸۹ هجری قمری با خط ثلث برجسته دیده می‌شود که به کتیبه فرمانی مشهور است.

در بخشی از این کتیبه آمده است:

” فرمان همایون شرف تقاذ یافت آنکه چون همگی همت عالی نهمت همایون ما بر آن مصروف است که در زمان دولت ابدی الاتصال، آثار خیر و احسان در میان طبقات انام انتشار یافته عموم رعایا و برایا در کمال فراغت و رفاهیت اوقات گذرانیده از روی امیدواری تمام در ازدیاد و دعاگویی دوام دولت ابد مقرون افزایند. “

آرامگاه امامزاده سید حمزه

در محله سرخاب تبریز، می‌توانید به سراغ آرامگاه امامزاده سید حمزه بروید. سید حمزه در دوران مغول‌ها به قتل رسید و میرزا ابوطالب، این آرامگاه را در سال ۷۱۴ هجری قمری برای وی ایجاد کرد. این مکان در حال حاضر یکی از مقبره‌های زیارتی در شهر تبریز به شمار آمده و سید حمزه برای مردم این شهر از احترام زیادی برخوردار است. سید حمزه فردی بود مقرب در دربار غازان خان و نزد مردم آن دوران نیز محبوبیت زیادی داشت. او بسیار به امور مردم پرداخته و غم ایشان را می‌خورد و از این روی در دوران حیات خویش و پس از آن، مقبولیت زیادی داشت.

از دیگر مراکز زیارتی شهر تبریز، می‌توان به مسجد صاحب الامر تبریز، امامزاده جمال، کلیسای مریم مقدس و … اشاره کرد.

جاذبه‌های تفریحی تبریز

شهر زیبا و تاریخی تبریز مملو از مراکز تفریحی و گردشگری چون چشمه آب گرم، پارک، باغ وحش، مراکز طبیعت گردی، شهربازی، رودخانه و … است که روز‌ها شما را به خود سرگرم خواهند کرد. از جمله این جاذبه‌های تفریحی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

باغ گلستان تبریز

یکی از باغ و پارک‌های مشهور شهر تبریز، باغ گلستان است که محوطه‌ای بسیار زیبا داشته و البته قدمت آن نیز به سال ۱۳۰۸ می‌رسد. جالب است بدانید که پیش از این در این منطقه یک قبرستان قدیمی وجود داشته و به دستور حاکم دوران، روی آن باغ فجر تبریز یا همین باغ گلستان ساخته می‌شود. در حال حاضر در این باغ پوشش گیاهی بسیار غنی دیده شده و چندین استخر و حوض بزرگ نیز در آن قرار دارد. اگر به دنبال یک تفرجگاه عالی در تبریز باشید، این باغ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کوه سهند

رشته کوه سهند از کوه‌های زیبای ایران زمین در تبریز است که ارتفاع آن به ۳۷۰۷ متر می‌رسد. اگر اهل کوهنوردی هستید، هرگز در سفر به تبریز، این قله را از دست ندهید. اگر در فصل بهار و تابستان به این ناحیه بروید، لاله‌های واژگون سهند منظره عاشقانه‌ای را پیش چشمان شما گسترده و عطر ریحان همه جا را پر کرده است. در اینجا قله‌های مشهوری چون دمیرلی، موتال داغی، حرم داغی، آتاشان، درویش، سهند و … را داریم که هر یک جاذبه خود را دارند.

کوه‌های آلاداغ لار

رنگ کوه‌های آلاداغ لار، نخستین چیزی است که در این جاذبه گردشگری نظر شما را به خود جلب می‌کند. چیزی که باعث می‌شود این رشته کوه‌ها به رنگ سرخ و ارغوانی دیده شوند، لایه‌های اکسیده مواد معدنی و ماسه سنگ است. لایه‌های رنگی رنگی این کوهستان، این مکان را به موقعیتی شگفت‌انگیز تبدیل ساخته و باعث شده که این کوهستان را کوه رنگین کمانی بخوانند.

برای رفتن به کوه‌های آلاداغ لار، باید به ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز بروید. در مسیر شهر اهر تبریز، به این رشته کوه می‌رسید که با نهایت شکوه در رنگ‌های رنگین کمانی خود دیده می‌شود. به جز تماشای زیبایی این ناحیه، کمپینگ نیز در اینجا رواج زیادی دارد و می‌توانید یک روز کاملا متفاوت را در آلاداغ لار تجربه کنید.

از دیگر جاذبه‌های تفریحی و گردشگری شهر تبریز، مواردی چون کوه عون بن علی، تالاب قوری گل، یانیق تپه، باغ فتح آباد، مجتمع تجاری تفریحی رویال تبریز، پارک مینیاتور، پارک بزرگ تبریز، مجتمع آب گرم بستان آباد، تفرجگاه گردشگری امند، پارک موزیکال، سرای دلفین‌های خوشحال و … را نیز نباید از دست بدهید.

مراکز خرید و بازار‌های تبریز

محال است به شهر تبریز سفر کنید و زمانی را برای خرید در آن اختصاص ندهید. اتفاقا در این شهر مراکز خرید و بازار‌های مدرن و تاریخی زیادی وجود دارند که فرصت گردشگری در آن‌ها و خرید کردن، فوق‌العاده به نظر می‌رسد. از جمله مراکز خرید برتر تبریز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازار تبریز: یکی از جذاب‌ترین بازار‌های تاریخی ایران را باید همین بازار تبریز بدانیم که اتفاقا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز جای دارد. در این بازار می‌توانید انواع محصولات صنایع دستی، فرش، خوراکی‌های خوشمزه و … را بیابید.
  • مرکز خرید جواهر تبریز: یکی از بهترین مراکز خرید شهر تبریز، مرکز خرید جواهر است. این مرکز خرید نزدیک به بلوار ۲۹ بهمن قرار داشته و به جز مغازه‌های مختلف، یک شهربازی و رستوران و کافه نیز دارد.
  • مرکز خرید اطلس تبریز: یکی دیگر از مراکز خرید تبریز، مرکز خرید اطلس است که شامل بخش‌های تجاری و اداری بوده و در ۱۸ طبقه ساخته شده است. اگر قصد خرید داشته باشید، مرکز خرید اطلس، گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود.
  • مرکز خرید میلاد نور ولیعصر تبریز: این مرکز خرید در یک طبقه قرار گرفته و اگر قصد خرید پوشاک، کیف و کفش داشته باشید، موقعیتی عالی برای شما خواهد داشت.
  • مجتمع تجاری پردیس: این مجتمع در خیابان تربیت تبریز واقع شده و ۱۵۵ واحد تجاری را در خود جای داده است.
  • مجتمع تجاری ستاره باران: یکی از بهترین و البته گران قیمت‌ترین مراکز خرید تبریز، مجتمع تجاری ستاره باران است. ۹۰ واحد تجاری در این مجتمع و مرکز خرید قرار داشته که اکثرا از برند‌های لوکس و گران قیمت هستند.
  • مرکز خرید برج شهر تبریز: ساختمان ۱۴ طبقه برج شهر تبریز، این مرکز خرید را به یکی از ساختمان‌های مشهور شهر تبدیل ساخته است. در اینجا می‌توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات، اسباب بازی، سیسمونی و … را خریداری کنید.

سفر به تبریز، شهر تاریخی و سیاحتی ایران زمین

با سفر به شهر تبریز، فرصتی عالی برای لذت بردن از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، مکان‌های سیاحتی و زیارتی خواهید داشت. شما می‌توانید از باغ‌های دیدنی مختلف بازدید کرده و در مساجد تاریخی از معماری اسلامی لذت ببرید. با استفاده از سرویس بلیت سفر اسنپ، می‌توانید بهترین تجربه خرید بلیط به مقصد تبریز از طریق زمینی یا هوایی را داشته باشید. شما تا به حال چند بار به تبریز سفر کرده و کدام یک از جاذبه‌های گردشگری آن را بازدید کرده‌اید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.