معرفی فرودگاه چانگی سنگاپور، زیباترین فرودگاه دنیا

فرودگاه چانگی سنگاپور

افرادی که به سنگاپور به‌عنوان یکی از زیباترین کشور‌های شرق آسیا سفر کرده باشند، حتما با فرودگاه چانگی سنگاپور هم آشنا هستند؛ فرودگاهی که عنوان زیباترین و بهترین فرودگاه دنیا را یدک می‌کشد و با امکانات بالا و معماری خیره‌کننده خود، شما را مبهوت خواهد کرد. به همین بهانه، امروز می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه راه‌اندازی این فرودگاه داشته و شما را با تمام ترمینال‌ها، امکانات، خدمات و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

تاریخچه راه‌اندازی

چانگی، یک فرودگاه همگانی و نظامی با کد یاتا SIN و کد ایکائو WSSS است که سال ۱۹۸۱ در فاصله ۲۵ کیلومتری از مرکز شهر افتتاح شد. نخستین پرواز در این فرودگاه نیز به همان سال برمی‌گردد؛ جایی که یک هواپیما با ۱۴۰ مسافر از مبدا کوالالامپور توانست پروازی موفق را به مقصد سنگاپور و فرودگاه چانگی انجام داده و تاریخ‌ساز شود.

فرودگاه چانگی، بار‌ها به‌عنوان «بهترین فرودگاه دنیا» توسط وب‌سایت معتبر Skytrax معرفی شده و تنها فرودگاهی است که توانسته این عنوان را برای هشت سال متوالی نگه دارد! مطابق با رتبه‌بندی‌ها، این مکان به‌عنوان یکی از تمیزترین فرودگاه‌های دنیا هم شناخته می‌شود؛ مسئله‌ای که البته باتوجه‌به وضعیت خود سنگاپور چندان عجیب نیست. اینجا یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های دنیا در زمینه جابه‌جایی مسافران نیز هست؛ مطابق با آمار، فرودگاه چانگی با پذیرش بیش از ۱۶۸ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۹، به‌عنوان هجدهمین فرودگاه فعال دنیا شناخته شد.

در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ ایرلاین به‌صورت مستمر و بی‌وقفه در حال فعالیت در این فرودگاه بوده و برای تمام قاره‌ها و بسیاری از کشور‌ها پرواز دارند.

ترمینال‌ها

ترمینال فرودگاه چانگی در زمان راه‌اندازی، این فرودگاه فقط یک ترمینال داشت و تمام پرواز‌ها از طریق همان ترمینال، مدیریت می‌شدند. در سال ۱۹۹۵، عملیات بازسازی پایانه اصلی با هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۵ میلیون دلار انجام شد و مساحت نهایی آن به ۳۰۸ هزار مترمربع با توانایی مدیریت ۲۴ میلیون مسافر در سال رسید.

ترمینال شماره ۲ در سال ۱۹۹۰ و به‌منظور افزایش بهره‌وری در مجاورت پایانه قبلی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تمام پرواز‌های شرکت‌های هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز و سیلک‌ایر به آن منتقل شدند. این پایانه نیز با ۳۵۸ هزار مترمربع مساحت، بیش از ۲۰ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند و برنامه‌ریزی شده تا این تعداد در سال ۲۰۲۴ به ۲۸ میلیون نفر برسد.

در سال ۲۰۰۸، ترمینال شماره سوم نیز با مساحت بیشتر ۳۸۰ هزار مترمربع، کار خود را آغاز کرد تا با توانایی پذیرش ۲۲ میلیون مسافر، به کار خدمت‌رسانی به مسافران سرعت ببخشد.

در اکتبر ۲۰۱۷، کار توسعه ترمینال شماره ۴ با مساحت ۱۹۵ هزار مترمربع طی دو سال و با هزینه حدودا ۹۸۵ میلیون دلار به پایان رسید؛ این پایانه نیز ظرفیت پذیرش سالانه ۱۶ میلیون مسافر را دارد.

باتوجه‌به موقعیت استراتژیک سنگاپور به‌عنوان شاهراهی میان کشور‌های مختلف و احتمال افزایش تقاضا برای پرواز‌های بیشتر در آینده نزدیک، دولت سنگاپور در قالب پروژه‌ای عظیم، هم‌اکنون درحال‌توسعه ترمینال شماره ۵ نیز هست و امیدوار است تا سال ۲۰۳۵، ساخت آن به پایان برسد. هنوز مساحت این پایانه مشخص نشده، اما گفته می‌شود ترمینال شماره ۵، سالانه می‌تواند ۵۰ میلیون مسافر را پذیرش کند.

در حال حاضر، هر چهار پایانه فرودگاه چانگی سنگاپور به‌صورت شبانه‌روزی، عملیاتی هستند و چندین راهرو و مسیر فرعی دیگر هم برای جابه‌جایی مسافران در نظر گرفته شده تا در ترافیک‌های کاری، پرواز‌ها بدون هر مشکلی مدیریت شوند. بخش اطلاعات فرودگاه نیز در تمام قسمت‌ها دیده می‌شود و به لطف نمایشگر‌های بزرگی که در تمام بخش‌ها نصب شده، در هر لحظه می‌توان از وضعیت پرواز‌ها مطلع شد. اگر بخواهید به‌صورت آنلاین از وضعیت پرواز‌ها مطلع شوید نیز کافی است به وب‌سایت رسمی این فرودگاه به آدرس Changiairport.com مراجعه کنید.

معماری خاص فرودگاه چانگی

معماری زیبای فرودگاه چانگی

عمده شهرت فرودگاه چانگی سنگاپور به‌خاطر معماری فوق‌العاده با سازه‌های مدرن است. سازندگان از آخرین فناوری‌ها در توسعه این فرودگاه استفاده کرده‌اند و رد پای نبوغ را در جای‌جای آن می‌توان مشاهده کرد. در کنار سیستم مدیریت حرفه‌ای، امکانات بسیار زیادی که در کمتر جایی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد، در این فرودگاه در دسترس تمام مسافران است و همین مسئله چانگی را به فرودگاهی متمایز تبدیل می‌کند.

مثلا در ترمینال شماره ۳ که سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شده، سقف شیشه‌ای این پایانه با بیش از ۹۰۰ نورگیر پروانه‌ای شکل، توجه شما را از همان لحظه اول به خود جلب خواهد کرد. در این پایانه، بیش از صد کانتر مستقر هستند و همین مسئله باعث شده تا در فرودگاه چانگی، تقریبا چیزی به نام «صف» وجود نداشته باشد! حتی بخش تحویل بار هم ظاهری متفاوت دارد و در کنار ریل‌هایی که چمدان‌ها را با خود حمل می‌کنند، درختان نخل را می‌توان در فضای داخلی سالن فرودگاه مشاهده کرد.

درست در قلب این فرودگاه و مابین ترمینال‌ها، مرکز خرید و پارک تفریحی مشهور این فرودگاه با نام “Jewel” را می‌توان پیدا کرد؛ جایی که طراح این پارک از آن با عنوان «باغ بهشتی اسرارآمیز» یاد می‌کند! در اینجا، عرشه‌های مختلف با چشم‌انداز‌هایی خیره‌کننده از صد‌ها درخت بلند و سرسبز وجود دارد که خستگی سفر را از تن بیرون می‌کند. آبشار مصنوعی کوچکی که در این مرکز خرید جنگلی وجود دارد، به‌اندازه‌ای زیبا هست که تقریبا در تمام ساعات روز می‌توان مسافرانی را دید که همراه با کوله و چمدان، در حال عکاسی هستند. موقع طلوع آفتاب نیز برخورد نور خورشید با آبشار سبب ایجاد رنگین‌کمان می‌شود! اگر زمان کافی داشتید، می‌توانید در کافه و رستوران این مجموعه و در کنار درختان سرسبز فرودگاه، غذا هم میل کنید.

امکانات فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور

مجموعه تفریحی Jewel در فروشگاه چانگی فرودگاه چانگی سنگاپور از لحاظ امکانات نیز در میان چند فرودگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. تنوع خدماتی که در این مجموعه به مسافران ارائه می‌شود، واقعا زیاد است و امکان اجاره خودروهای بدون راننده، وجود صد‌ها دستگاه‌های خودپرداز و باجه‌های بانکی در تمام ترمینال‌ها، باجه‌های اختصاصی فروش بلیط هواپیما، هتل اختصاصی، مجموعه بازی کودکان و … تنها بخشی از این موارد هستند. در وب‌سایت رسمی چانگی حتی می‌توان خدمات تور فرودگاهی را هم برای تماشای زیبایی‌های این مجموعه پیدا کرد!

در ادامه، به‌صورت خلاصه در مورد برخی دیگر از امکانات این فرودگاه بین‌المللی صحبت می‌کنیم.

رستوران و کافی‌شاپ

باتوجه‌به حجم بالای مسافرانی که همه‌روزه به سنگاپور سفر کرده یا در این فرودگاه توقف می‌کنند، در تمام ترمینال‌ها می‌توان کافی‌شاپ و رستوران‌های بزرگی را پیدا کرد که در آن‌ها انواع غذا‌ها طبخ شده و با قیمتی مناسب به فروش می‌رسند.

تشریفات CIP

این فرودگاه، چندین راهرو و ساختمان مخصوص برای تشریفات CIP دارند و در آن‌ها تمام خدمات با بالاترین سطح ارائه می‌شود. درگذشته، دو شرکت هواپیمایی لوفتهانزا و سنگاپور نیز سالنی اختصاصی برای پرواز‌های فرست کلاس و تجاری خود داشتند که این سالن به‌خاطر راه‌اندازی ترمینال شماره ۴، بسته شد.

استخر

برای افرادی که فاصله میان پرواز‌های آن‌ها کمی زیادتر است و باید چند ساعتی را در این فرودگاه باشند، احتمالا آب‌تنی و شنا در استخر اختصاصی فرودگاه چانگی، خستگی سفر را از تن آن‌ها بیرون خواهد آورد. این مجموعه آبی همراه با سالن‌های اختصاصی جکوزی و … در ترمینال شماره یک قرار دارد.

سالن سینما

در اینجا حتی یک سالن سینمای بزرگ هم هست که به‌صورت ۲۴ ساعته، فیلم‌های سینمایی روز را پخش می‌کند! سینمای فرودگاه چانگی در ترمینال شماره ۳ قرار گرفته و در آن می‌توان تازه‌ترین فیلم‌های جهان را مشاهده کرد.

سخن پایانی

فرودگاه بین‌المللی چانگی یکی از مجموعه‌های بسیار مدرن و متفاوتی است که احتمالا در کمتر جایی در دنیا می‌توانید نمونه آن را مشاهده کنید. بسیاری از افرادی که به سنگاپور سفر می‌کنند، چند ساعتی را فقط برای تماشای بخش‌های مختلف این فرودگاه و جذابیت‌های آن در نظر می‌گیرند!

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر هوایی به خارج از ایران هستید و می‌خواهید به سنگاپور یا سایر کشور‌ها سفر کنید، سرویس بلیت سفر اسنپ با ارائه کمترین قیمت بلیط هواپیما، در تمام ساعات شبانه‌روز و بدون هیچ هزینه اضافه، در خدمت شما خواهد بود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.