برای سفر راحت با هواپیما چه مواردی را رعایت کنیم؟

سفر راحت با هواپیما

سفر هوایی امن‌ترین و یکی از راحت‌ترین شیوه‌های سفر است. با این حال این راحتی به معنای آن نیست که خستگی ناشی از سفر هوایی (Jet Lag) به سراغمان نمی‌آید. آیا روشی هست که سفر هوایی را راحت‌تر تجربه کنیم و کمتر دچار خستگی پرواز شویم؟ در این یادداشت ۲۷ نکته درباره سفر راحت با هواپیما را آورده‌ایم. 

۱. بلیط پروازتان را به موقع سفارش دهید 

هرچه زودتر بلیط پروازتان را خریداری کنید، صندلی‌های خالی بیشتری برای انتخاب دارید. امروزه سفارش آنلاین بلیط هواپیما این امکان را فراهم کرده تا سریع و آسان، بلیط پروازتان را تهیه کنید. 

۲. صندلی‌های راحت‌تر را انتخاب کنید 

وزن، قد و ابعاد بدن، تنها یا با فرزندان سفر کردن، نگرانی‌هایی مانند ایمنی پرواز، خوش‌خواب بودن یا نبودتان همگی بر این انتخاب تاثیرگذارند. پیش‌تر در یادداشتی مفصل درباره انتخاب بهترین صندلی صحبت کردیم. حتما‌ آن را پیش از خرید بلیط مطالعه کنید. 

۳. از امتیازات ویژه خطوط هوایی استفاده کنید 

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی برای جلب مشتریان مستمر، امتیازات خاصی را برای مسافرانی که  بارها از طریق خطوط آنها پرواز کنند، در نظر می‌گیرند. اگر مرتب با هواپیما سفر می‌کنید،‌ مشتری ثابت یکی از این شرکت‌ها شده و هنگام سفارش آنلاین بلیط هواپیما از بسته‌ها و تخفیف‌های ویژه آنها بهره‌مند شوید. گاهی این امتیازهای ویژه شامل سفر رایگان یا با تخفیف در بخش‌های ممتاز مانند فرست‌کلاس نیز هست. پس می‌توانید در صورت امکان یکی از سفر‌های طولانی خود را در این بخش‌ها تجربه کنید. 

۴. برای خستگی پرواز آماده شوید 

چند کار هست که می‌توانید پیش از سفر انجام دهید‌ تا شدت خستگی پرواز را کاهش دهید. چه کارهایی؟ روزهای پیش از پرواز ساعت خوابتان را با توجه به ساعت پروازتان تنظیم کنید. در صورت امکان هنگام سفارش بلیط، ساعتی را انتخاب کنید که در هنگام روز به زمین بنشیند. 

مهم‌تر از همه، پیش از پرواز خوب استراحت کرده باشید. بیدار ماندن به مدت طولانی و کم‌خوابی پیش از یک پرواز طولانی اصلا مناسب نیست. 

۵. زودتر از موعد به فرودگاه برسید 

زمان ورود به فرودگاه

آخرین چیزی که در یک پرواز می‌خواهید، دیر رسیدن به فرودگاه و دویدن با چمدان‌ها و وسایلتان در سالن است. پس طوری زمان‌بندی کنید که حتما یک ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید. 

۶. استرس خود را پیش از پرواز کاهش دهید 

پیش از پرواز استرس خود را با کارهای آرامش‌بخش کاهش دهید. صبحانه مناسب و مقوی میل کنید، پیاده‌روی کنید، کتاب بخوانید، فیلم مورد علاقه‌تان را تماشا کنید یا هر کاری انجام دهید که بیشتر به شما آرامش می‌دهد و شما را از استرس دور می‌کند. 

۷. وسایل اضافی و بیش از حد مجاز با خود حمل نکنید 

گرچه برای پروازهای طولانی به وسایل بیشتری هم احتیاج دارید، اما این به معنای حمل بار بیش از حد مجاز نیست. همواره در تمام سفرهای هوایی، فقط وسایل ضروری و مورد نیاز را به همراه داشته باشید. 

۸. بالش و پتوی مسافرتی یادتان نرود 

بالش و پتوی مسافرتی دو وسیله ضروری و مناسب برای پرواز راحت هستند، به‌خصوص بالش مسافرتی که در سفرهای طولانی از گردن شما محافظت می‌کند. 

۹. ماسک و چشم‌بند هم یادتان نرود 

در دوران همه‌گیری کرونا که ماسک زدن به امر عادی تبدیل شده، حتما چند ماسک به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. 

چشم‌بند هم یادتان نرود. اگر در طول روز پرواز می‌کنید، این وسیله به خواب راحت‌تر شما کمک می‌کند. 

۱۰. هدفون‌های صداگیر همراه خود داشته باشید 

این هدفون‌ها سروصدای موتورها و سایر صداهای دورن هواپیما را کاهش می‌دهند. اگر این هدفون‌ها را ندارید، هندزفری‌های تلفن همراهتان هم کافی است. 

۱۱. کمربند صندلی خود را روی پتوی‌تان ببندید 

اگر قصد دارید در طول پرواز بخوابید، حتما کمربند ایمنی صندلی را روی پتوی مسافرتی ببندید. اگر به هردلیلی در حین پرواز نیاز به بستن کمربند مطرح شد، مهمان‌داران مسافران را بررسی می‌کنند تا از بسته شدن همه کمربندها اطمینان پیدا کنند. در این حالت اگر کمربند شما زیر پتو باشد، مهمان‌دار شما را بیدار خواهد کرد. پس برای بدخواب نشدن، این نکته را به یاد داشته باشید. 

۱۲. لباس راحت و مناسب بپوشید 

لباس راحت سفری

لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. سفر هوایی مراسم رسمی نیست که بخواهید با کت و شلوار در آن شرکت کنید. 

۱۳. از تکنیک‌های آرامش‌بخش استفاده کنید 

هنگام پرواز کارهایی که به شما آرامش می‌دهند انجام دهید. برای مثال به موسیقی ملایم گوش کنید یا تنفس عمیق را تمرین کنید. به‌طور کلی کاری را انجام دهید که باعث آرامشتان می‌شود و استرس‌ را کاهش می‌دهد. 

۱۴. چند فیلم در تلفن همراه یا لپ‌تاپ ذخیره کنید 

گرچه برخی خطوط هوایی مانتیورهایی در اختیار شما قرار داده‌اند تا فیلم تماشا کنید اما شاید فیلم‌‌های آنها چندان جذاب نباشند یا پیش‌تر آنها را تماشا کرده باشید. پس چند فیلم و سریال در لپ‌تاپ یا تلفن همراهتان ذخیره کنید. شاید فیلمی هست که مدت‌هاست در گوشه لپ‌تاپتان منتظر شماست. حالا وقت مناسبی برای تماشای آن است. 

۱۵. چند پادکست در تلفن همراه یا لپ‌‌تاپ ذخیره کنید 

گوش کردن به پادکست‌ها در مقایسه با تماشای فیلم و سریال، شارژ کمتری مصرف می‌کند. حواس‌پرتی ناشی از گوش کردن به پادکست‌ها از موسیقی هم بیشتر است. پس یک پادکست آموزنده، جالب و طولانی را انتخاب کنید و در طول پرواز در آن غرق شوید. 

۱۶. وسایل الکترونیکی خود را پیش از سفر شارژ کنید

 

شاید شارژر صندلی خراب باشد. آخرین چیزی که در حین پرواز می‌خواهید، خاموش شدن تلفن همراهتان به‌خاطر تمام شدن شارژ باتری است. پس حتما پیش از سفر آن را کامل شارژ کنید. می‌توانید از تنظیمات مصرف بهینه نیز استفاده کنید تا طول مدت شارژ باتری افزایش پیدا کند. 

۱۷. تمام مدت پرواز روی صندلی نمانید 

نشستن طولانی‌مدت روی صندلی برای بدن مضر است. فرقی نمی‌کند صندلی فرست‌کلاس هواپیما باشد یا صندلی میز کارتان. پس به شکل مستمر، کش‌وقوسی به دست و پای خودتان بدهید. همچنین زمانی که چراغ بستن کمربند ایمنی خاموش شد، چرخی در هواپیما بزنید. 

۱۸. بهداشت فردی را رعایت کنید 

پیش از پرواز مسواک بزنید. چند عدد دستمال کاغذی مسافرتی همراه داشته باشید. اسپری خوشبوکننده بزنید و لباس تمیز بپوشید. رعایت بهداشت فردی لطفی به خودتان و دیگران است. 

۱۹. ذهن‌تان را با کارهای خلاقانه مشغول نگه دارید 

در سفرهای هوایی طولانی، فرصت کم‌نظیری دارید تا بدون مزاحمت و حواس‌پرتی، تمرکز کنید. یک دفترچه یا دفتر طراحی و نقاشی و یا هر چیز دیگری که جزو سرگرمی‌های خاص شماست، به همراه بیاورید و مشغول شوید. 

۲۰. به کارهای عقب‌مانده رسیدگی کنید 

رسیدگی به کارهای عقب مانده

سفرهای هوایی طولانی زمان مناسبی برای رسیدگی به کارهای عقب‌مانده نیز هست. از این فرصت برای انجام کارهایی که پیش‌تر زمین مانده، بهره ببرید. در صورت امکان می‌توانید با لپ‌تاپ خود، پروژه‌ها را پیگیری کنید یا کارهای عقب‌افتاده را انجام دهید. 

۲۱. با خدمه پرواز رفتار دوستانه داشته باشید 

با خدمه پرواز تعامل کنید. نیازی نیست حتما آنها به‌سراغ شما بیایند یا شما پاسخی سرسری به آنها بدهید. با رفتار دوستانه با ایشان، هم شانس دریافت خدمات بهتر دارید و هم به‌نوعی قدردان کسانی هستید که در پرواز مراقب شما هستند و این باعث آرامش بیشتر شما می‌شود. 

۲۲. خوراکی به همراه داشته باشید 

غذایی که هنگام پرواز سرو می‌شود، اغلب اندک است. پس داشتن چند خوراکی کوچک و مقوی برای پیشگیری از گرسنگی مناسب است. 

۲۳. ساعت‌تان را تنظیم کنید 

اگر سفر هوایی شما بین دو منطقه زمانی است، باید حتما ساعت خود را تنظیم کنید. اگر این کار را فراموش کنید، دچار دردسر می‌شوید. 

۲۴. با همسفرتان در صورت تمایل گپ بزنید 

شاید خیلی اهل گپ زدن نباشید اما باید بدانید که سفرهای هوایی طولانی می‌توانند بسیار حوصله‌سربر باشند. پس اگر کسی که کنارتان نشسته سر صحبت را باز کرد، او را پس نزنید. کسی چه می‌داند؟ شاید از هم‌صحبتی با او لذت ببرید و دوست جدیدی پیدا کنید. 

۲۵. وسایل بازی مناسب برای فرزندان همراه بیاورید 

اگر با فرزندان سفر می‌کنید، می‌دانید که باید وسایل سرگرم‌کننده آنها را همراه بیاورید. کودکان خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود و بی‌قراری می‌کنند. پس برای پیشگیری از دردسر و سروصدا، وسایل موردنیاز برای مشغول نگه‌داشتن آنها را با خود بیاورید. برای مثال جدید‌ترین کارتون‌ها را در تبلت ذخیره کنید. کتاب‌های قصه و خوراکی‌های مورد علاقه‌شان را همراه داشته باشید. 

۲۶. از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی استفاده کنید 

استرس و نگرانی درباره پرواز برای بسیاری از انسان‌ها رایج است به‌خصوص کسانی که اولین پرواز را تجربه می‌کنند. برای کاهش دلهره، از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی کمک بگیرید. چشمانتان را ببندید، نفس عمیق بکشید و بدانید که قرار است صحیح و سالم به مقصد برسید. 

۲۷. با خستگی پرواز، پس از پایان سفر هوایی مقابله کنید 

سفر هوایی پس از رسیدن به مقصد تمام نمی‌شود. هنوز آثار خستگی پرواز شاید در شما دیده شود. برای کاهش خستگی پرواز، تا جای ممکن در معرض نور خورشید قرار بگیرید، یک چرت کوتاه بزنید، آب بنوشید و نرمش کنید. این کارها را به‌مدت یک تا دو روز پس از پرواز انجام دهید. 

حالا شما از تجربه خودتان بگویید 

امروزه امکان سفارش آنلاین بلیط هواپیما کار تهیه پرواز را ساده کرده است. در عین حال می‌توانید با روش‌های مختلف، سفری راحت‌تر و دلپذیرتر داشته باشید. آیا تجربه سفرهای هوایی به‌خصوص سفرهای هوایی طولانی را دارید؟ از تجربیات خود و نکاتی که کمک کرد تا سفر هوایی راحت‌تری داشته باشید برای ما و مخاطبان بنویسید. 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *