هاستل چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟

اگر اهل سفر و گردش باشید، حتما نام هاستل به گوشتان خورده است. اما هاستل چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟ چگونه می‌توان آن را با بهترین قیمت در شهرهای مختلف اجاره کرد؟

بسیاری از افراد، هاستل را با مهمان‌سرای کوچک یا اتاق‌های اجاره‌ای بین‌راهی اشتباه می‌گیرند، اما چنین چیزی درست نیست. این مجموعه‌ها در واقع یک واحد اقامتی ارزان‌قیمت است که اتاق‌های آن به صورت اشتراکی توسط مسافران استفاده می‌شود.

آنها همچنین اتاق‌هایی بزرگ با ۵ تا ۲۰ تخت جداگانه دارند و همه امکانات رفاهی نیز در دسترس تمام مسافران است. به علاوه، رزرو هاستل به معنی پرداخت پول برای اقامت شبانه و اجاره تخت است، نه اجاره خود اتاق.

سرویس بهداشتی و حمام نیز به صورت اشتراکی و مشابه چیزی‌ست که احتمالا در خوابگاه‌های دانشجویی دیده‌اید؛ در هر طبقه، بسته به تعداد مسافران و اتاق‌ها، یک یا دو سالن بزرگ وجود دارد که در آن، دوش‌های حمام به صورت مجزا در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. سرویس بهداشتی هم معمولا در همین بخش قرار دارد. در صورتی که نیاز به آشپزی و پخت غذا داشته باشید نیز یک آشپزخانه بزرگ به صورت اشتراکی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

عموما افرادی که برای اقامت در شهرها سراغ چنین مکان‌هایی می‌روند، کوله‌گردها و افراد جوان‌تر با سن کمتر از ۳۵ سال هستند؛ چراکه بیشتر می‌توانند خود را با محیط آنها وفق دهند. این مجموعه‌ها همچنین بیشتر مناسب افرادی است که نمی‌خواهند زمان زیادی را در اتاق باشند یا نیازی به امکانات و وسایل لاکچری ندارند.

قوانین و امکانات هاستل‌ها نیز با توجه به محل، تعداد مسافران و شهر مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. مثلا قوانین رفت‌وآمد در بسیاری از آنها، به‌سختی رعایت می‌شود؛ در حالی که در مجموعه‌های بزرگتر ممکن است چنین قانونی وجود نداشته باشد.

۸ تفاوت هاستل و هتل

حتما تا اینجا فرق‌های هاستل با هتل را میتوانید حدس بزنید؛ با این حال، در ادامه می‌خواهیم نگاهی عمیق‌تر به این اختلاف‌ها داشته باشیم.

هزینه پایین‌تر

تفاوت هاستل و هتل از نظر هزینهه

اولین و مهم‌ترین تفاوت، برچسب قیمتی پایین‌تر است. علی‌رغم هتل که اتاق‌های آن به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرد، در هاستل‌ها همه‌چیز به صورت اشتراکی است تا هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا کند. به علاوه، در این واحدهای اقامتی، معمولا خبری از وسایل خاص‌تر مثل تلویزیون، اتو، قهوه‌ساز یا سشوار نیست و در صورت نیاز، مسافران باید خودشان آنها را به همراه داشته باشند.

در صورتی که قصد تماشای تلویزیون را داشته باشید نیز باید به سالن‌های عمومی مراجعه کرده و همراه با دیگر افراد، مشغول تماشای برنامه‌ها شوید. قیمت پایین می‌تواند برای افرادی که به صورت گروهی سفر می‌کنند هم بسیار مناسب باشد. اگر خوش‌شانس باشید، حتی می‌توانید تمام تخت‌های یک اتاق را برای گروه خودتان اجاره کنید.

امکانات بالا اما اشتراکی

اشتراکی بودن هاستل به معنی فقدان امکانات رفاهی در آن نیست. البته، نوع خدمات و امکاناتی که در این واحدهای اقامتی وجود دارد، با یکدیگر کاملا متفاوت است، ولی امکاناتی که یک هاستل دارد، عموما در سطح یک هتل است.

شاید در هتل‌های لاکچری، امکاناتی مانند باشگاه ورزشی و استخر و سونا نیز در اختیار مسافران قرار بگیرد، ولی بسیاری از افراد واقعا نیازی به چنین امکاناتی ندارند.

مسافران یا کوله‌گردهایی که قصد بازدید از شهرهای مختلف را دارند، می‌خواهند با فرهنگ و جاذبه‌های دیدنی آن آشنا شده و از گشت‌وگذار در مناطق مختلف آن شهر لذت ببرند. البته، هاستل‌هایی با زمین‌های بازی، استخر و … نیز هست که در صورت تمایل می‌توان سراغ آنها رفت. طبیعتا، امکانات اختصاصی به معنی برچسب قیمتی بیشتر و هزینه بالاتر برای اقامت در هتل است.

آشپزخانه مجهز با سرویس صبحانه رایگان

آشپزخانه هاستل

اکثر هاستل‌ها، آشپزخانه‌هایی مجهز با امکانات کامل دارند. هرچند، برای پخت‌وپز باید به صورت اشتراکی و در کنار سایرین از لوازم مختلف استفاده کنید. به علاوه، سرویس صبحانه در بسیاری از هاستل‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود؛ البته نباید انتظار یک صبحانه مفصل را داشته باشید!

تعامل با سایرین

اگرچه مسافران هزینه پایین‌تری را در مقایسه با هتل پرداخت می‌کنند، اما شانس ارتباط با دیگر مسافران و گردشگران را دارند! به علاوه، فضای هاستل‌ها معمولا اجتماعی‌تر از هتل‌ها است. چنین فضایی، به شما اجازه می‌دهد که بتوانید از تجربیات سایر افراد استفاده کرده یا برای تعامل بیشتر در آینده، با یکدیگر در ارتباط باشید.

حریم خصوصی

دیگر تفاوت هاستل و هتل، در حریم خصوصی است. اگرچه این مجموعه‌ها قوانین مخصوصی برای حفظ آرامش مسافران دارند، اما در واحدهای ارزان‌قیمت باید تمام شب را در کنار دیگر افراد باشید.

برخی هاستل‌ها، اتاق‌های اختصاصی هم دارند که برای اجاره آنها لازم است پول بیشتری را پرداخت کنید، ولی اتاق‌های ارزان‌قیمت، عموما به صورت اشتراکی و با تخت‌های دوطبقه هستند. با این حال، نباید فراموش کرد که در همه هاستل‌ها، خدمات و امکانات به صورت اشتراکی ارائه می‌شوند.

ظاهر متفاوت و اطلاعات بیشتر خدمه

معمولا در هتل‌ها، خدمه ظاهری آراسته و مرتب دارند، ولی در هاستل‌ها از کارکنان خواسته می‌شود که خودشان باشند و با ظاهر واقعی‌شان در محل کار حاضر شوند. علاوه بر این، معمولا اطلاعاتی که کارکنان آنها در مورد جاذبه‌های خاص یا امکانات یک شهر ارائه می‌کنند، مفیدتر از اطلاعات خدمه هتل است.

البته این به معنای اطلاعات نادرست یا پایین کارکنان هتل‌ها نیست، اما نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که خدمه بسیاری از هاستل‌ها، ارتباط نزدیک‌تری با مسافران مختلف دارند و خودشان هم معمولا بیشتر اهل گشت‌وگذار و ماجراجویی هستند.

منع رفت و آمد

اگرچه کلیت سیستم کاری هاستل‌ها مشابه هتل‌هاست، اما بسیاری از آنها قوانین منع رفت‌وآمد را برای آسایش مسافران و اهالی محلی در نظر می‌گیرند. اگر بعد از ساعات تعیین‌شده به اتاق خود مراجعه کنید، دیگر امکان خروج از مجموعه را نخواهید داشت.

در صورتی که در هاستل نیاز به مواد غذایی خاصی داشته باشید، جای نگرانی نخواهد بود؛ چراکه با استفاده از سرویس سوپرمارکت آنلاین اسنپ می‌توانید در هر زمان، مواد غذایی و خوراکی‌های مورد نیاز خود را سفارش دهید.

تخت خالی
تخت های هاستل

بر خلاف هتل‌ها که ممکن است تمام اتاق‌های خود را از قبل اجاره داده و واحد خالی نداشته باشند، در هاستل‌ها معمولا به خاطر میزبانی از مسافران بین راهی، همیشه چند تخت خالی هست که در هر زمان می‌توان آنها را رزرو کرد.

اجاره هاستل با بهترین قیمت

به واسطه قیمت پایین، این روزها هاستل‌های زیادی در شهرهای مختلف ایران می‌توان پیدا کرد که همه‌روزه میزبان مسافرانی از سراسر کشور هستند. هاستل‌ها معمولا تخت خالی دارند، ولی برای رقم خوردن تجربه‌ای بهتر، اجاره آنلاین آنها پیش از سفر امکان‌پذیر است.

سرویس رزرو اقامتگاه‌های اقتصادی اسنپ، یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب هاستل در شهرهای مختلف ایران است. با این سرویس، کاربران می‌توانند پیش از مراجعه به محل اقامتی مورد نظر، تصاویر آن را تماشا و لیست کامل امکانات را دریافت کنند. به علاوه، با استفاده از کدهای تخفیف نیز می‌توان هزینه‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *