پن‌امریکن، بزرگراهی به‌درازای یک قاره

بزرگراه پن‌امریکن (Pan American) که از دل بسیاری از ایالت‌های آمریکا و چندین کشور می‌گذرد، بلندترین بزرگراه جهان با طول تقریبی ۴۸ هزار کیلومتر است. پن‌امریکن از آلاسکا در آمریکای شمالی به راه می‌افتد و در پایین‌ترین نقاط آمریکای جنوبی متوقف می‌شود.

این جاده که مجموعه‌ای از بزرگراه‌های به‌هم‌چسبیده است، از کشورهای زیادی می‌گذرد و در مسیر خود، آب‌وهوا و اقلیم‌های بسیار متفاوتی را پشت سر می‌گذارد؛ مسافری که روانه‌ی طولانی‌ترین راه جهان شود، در ماجراجویی خود از جنگل‌های به‌هم‌فشرده تا بیابان‌های بی‌آب‌وعلف و مسیرهای کوهستانی سرد و برفی را تجربه خواهد کرد. قسمت‌هایی از مسیر را فقط می‌توان در فصل‌های خشک پیمود و گذرگاه‌های خطرناک فراوانی هم در میانه‌ی راه در کمین است.

پروژه‌ی ساخت این بزرگراه در سال ۱۹۲۳ مطرح شد تا بوینس آیرس در آمریکای جنوبی را به ادمونتون در آمریکای شمالی متصل کند. کار ساخت اولین قسمت از این بزرگراه در سال ۱۹۵۰ و توسط مکزیک به اتمام رسید.

مکزیک به‌تنهایی سرمایه‌گذاری و ساخت بخشی از بزرگراه پن‌امریکن را که در خاک این کشور قرار داشت بر عهده گرفت، در حالی که بخش‌های واقع در کشورهای کوچک‌تر آمریکای مرکزی با کمک ایالات متحده‌ی آمریکا ساخته شدند.

پن‌امریکن در مسیر قاره‌ای خود به ۱۸ کشور سر می‌کشد که عبارت‌اند از کانادا، ایالات متحده، مکزیک، گواتمالا، ال‌سالوادور، هندوراس، نیکاراگوئه، کاستاریکا، پاناما، کلمبیا، اکوادور، پرو، شیلی، آرژانتین، سورینام، گویان، ونزوئلا و برزیل.

پن‌امریکن هم‌چنان از سوی رکوردهای جهانی گینس به‌عنوان طولانی‌ترین جاده‌ی ماشین‌رو جهان شناخته می‌شود، هر چند که در مسیر این بزرگراه، یک گسستگی ۸۷ کیلومتری بین پاناما و کلمبیا به‌نام شکاف دارین (Darien Gap) قرار دارد. بنابراین اگر زمانی همه چیز مهیا شد تا با ماشین خودتان ره‌سپار طولانی‌ترین جاده‌ی دنیا شوید، یادتان باشد که لازم است جایی از آن پیاده شوید و این بخش از راه را که در احاطه‌ی جنگلی متراکم است، با موتور یا دوچرخه یا حتا پیاده طی کنید!

اشتراک گذاری: