تفاوت هتل و متل چیست؟

اگر قصد رزرو یک اقامتگاه را در سفر پیش رو داشته باشید؛ قطعا با گزینه‌های مختلفی روبرو خواهید بود که هر یک به نوعی ممکن است برایتان به لحاظ امکانات، شرایط و البته قیمت جذابیت داشته باشند.

در این میان با دانستن در این خصوص که تفاوت هتل و متل چیست؛ بهتر می‌توانید برای رزرو یکی از آن‌ها تصمیم بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

هتل چیست؟

همان‌طور که می‌دانید هتل به اقامتگاه‌هایی گفته می‌شود که بسته به تعداد ستاره‌هایی که دارند، مجهز بوده و البته همگی آن‌ها یک حداقل استاندارد‌هایی را باید داشته باشند.

به‌طورقطع در یک هتل ۵ ستاره، امکانات و تجهیزات رفاهی بیشتری قرار داشته و حتی مسافران می‌توانند از امکانات تفریحی نیز برخوردار باشند. در یک هتل ۲ ستاره اما با سطح پایین‌تری از تجهیزات و امکانات رفاهی روبرو هستیم که البته باز حداقلی‌ها را در خود جای‌داده‌اند.

متل چیست؟

متل

احتمالا از قبل می‌دانید که به‌طورکلی متل‌ها در تراز پایین‌تری در مقایسه با انواع هتل قرار داشته و به‌طورکلی ساز دیگری از اقامتگاه‌ها را کوک می‌کنند. البته در کشور ما، آن‌قدرها چیزی به معنای واقعی متل وجود ندارد و بیشتر این نوع محل اقامت مسافری را در فیلم‌ها دیده‌ایم.

متل‌ها، ساختمان‌هایی نسبتا قدیمی و به‌دوراز تجملات داشته و سطح رفاهی آن‌ها نیز در مقایسه با هتل‌های مختلف، به‌مراتب پایین‌تر است.

اصل خود کلمه متل که ترکیبی از موتور و هتل بوده؛ به معنای اقامتگاهی برای موتورسواران است. در حقیقت این نوعی تاکید بر سر راهی بودن این اقامتگاه‌ها است و در آن‌ها می‌توان با هزینه کمتری، اقامت داشت.

تفاوت هتل و متل چیست؟

متل

در متن زیر به تفاوت‌های کلی و جزئی هتل و متل می‌پردازیم. این به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم‌گیری بهتری برای انتخاب یکی از این دو نوع اقامتگاه، در سفر پیش روی خود داشته باشید.

  1. حتی در ساده‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین هتل‌ها، حداقل یک کافه رستوران کوچک وجود دارد؛ اما در اکثر متل‌ها، از چنین چیزی خبری نیست و باید برای وعده‌های غذایی خود، شخصا به فکر باشید.
  2. هتل‌ها از معماری و سبک ساخت بهتری برخوردار بوده و در خصوص متل‌ها، با ساخت‌وساز ساده‌تری روبرو هستیم.
  3. در هتل‌ها یک ساختار استاندارد داریم که اتاق‌ها و سوئیت‌ها؛ در یک مجموعه قرار گرفته و با رسیدن به یک راهروی اصلی یا لابی، به خروجی ساختمان هتل می‌رسند. این موضوع در خصوص متل‌ها متفاوت بوده و معمولا هر یک از واحد‌های اقامتی آن‌ها، خروجی مستقل خود به خیابان را دارند.
  4. به‌طورکلی متل‌ها معمولا در مسیر جاده‌ها و خارج از شهر‌ها ساخته شده و در جایی قرار دارند که مسافران در میان راه، بتوانند مدتی را در آنجا اقامت داشته باشند. این در حالی است که هتل‌ها اکثر مواقع داخل شهر‌ها واقع شده و اتفاقا در خوش‌آب‌وهواترین مناطق نزدیک به جاذبه‌های گردشگری یا مراکز مهم شهر، ساخته می‌شوند.
  5. سرویس خدمات مختلف روم سرویس، سرو غذا در اتاق و … هر یک در هتل‌ها ارائه شده و شما حین اقامت در یک متل، معمولا و مطابق انتظار از چنین امکانی برخوردار نخواهید بود. در حقیقت پس از رزرو یک واحد اقامتی در یک متل، باید شخصا اداره امور داخلی واحد اقامتی خود را به دست گرفته و انتظار خاصی نداشته باشید.
  6. به‌طورکلی هدف از ساختن یک هتل، ارائه محل اقامت به همراه یک سری امکانات و تجهیزات رفاهی و تفریحی است؛ اما در خصوص متل اوضاع فرق داشته و تنها یک استراحتگاه برای مسافران؛ به‌ویژه بین راه و مسیر، ارائه می‌شود.
  7. از طرفی دیگر، هزینه رزرو متل نیز در مقایسه با هتل، بسیار کمتر بوده و اگر بخواهید با پرداخت مبلغی محدود؛ یک اقامتگاه رزرو کنید، قطعا واحدی اقامتی در یک متل برای شما مناسب‌تر خواهد بود.
  8. اگرچه منع خاصی دراین‌خصوص وجود ندارد، اما معمولا مدت اقامت مسافران در هتل‌ها طولانی‌تر از چیزی است که در متل‌ها داریم. باتوجه‌به شرایط اقامتی متل‌ها، به طور معمول مسافران، کمتر مدت اقامت خود را در چنین اقامتگاه‌هایی به درازا کشانده و نبود امکانات رفاهی و تفریحی، موجب کوتاه‌شدن مدت اقامت خواهد شد.

کدام یک را رزرو کنیم؟ هتل یا متل؟

با در نظر گرفتن نکات فوق در خصوص این که تفاوت هتل و متل چیست؛ بهتر می‌توانید برای رزرو هر یک از این دو، تصمیم‌گیری داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که برای رزرو بهترین اقامتگاه در سفر‌های تفریحی، سیاحتی، زیارتی و حتی کاری خود؛ از سرویس رزرو هتل اسنپ یا سرویس رزرو اقامتگاه‌های اقتصادی اسنپ استفاده کنید.

به این شکل اطلاعات کاملی در خصوص هتل‌ها و اقامتگاه‌های مختلف به دست آورده و بهترین انتخاب را باتوجه‌به انتظارات و بودجه خود خواهید داشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *