۹ تاکسی مشهور شهرهای جهان

قدیم‌ترها پیکان‌های نارنجی نماد تاکسی در ایران بودند و حالا شاید سمندهای زرد و سبز، معرف بهتری برای آن باشند (البته بیش‌تر در پایتخت). شاید این را هم بدانید که تاکسی‌های زرد نیویورک و تاکسی‌های سیاه لندن حسابی معروف‌اند. اما در شهرهای دیگر جهان چه خبر است؟ تاکسی‌ها در نقاط مختلف چه شکل و شمایل و رنگی دارند؟ امروز می‌خواهیم به سراغ ۹ تا از مشهورترین تاکسی‌های جهان برویم.

نیویورک

همان طور که گفتیم تاکسی‌های زرد نیویورک یکی از شناخته‌شده‌ترین تاکسی‌ها در جهان‌اند. البته اگر گذارتان به این شهر بزرگ بیفتد خواهید دید که تاکسی‌های سبز هم در خیابان‌ها در ترددند و حتا شاید تعدادشان چندان فرقی با تاکسی‌های زرد نداشته باشد.

1 2

لندن

به‌جاست که بگوییم لندن و دیگر شهرهای انگلستان کارآمدترین سیستم تاکسی‌رانی در جهان را دارند. تاکسی‌هایی که در این سیستم فعال‌اند، ماشین‌های سیاهی هستند که با نام درشکه‌ی کرایه‌ای (hackney carriage) هم شناخته می‌شوند. این خودروها به‌طور ویژه به همین منظور ساخته شده‌اند و دوره‌ی آموزشی مفصلی برای رانندگان آن‌ها برگزار می‌شود.

3

مکزیکو سیتی

مکزیکو سیتی گسترده‌ترین ناوگان تاکسی‌رانی جهان را دارد و بیش از صد هزار تاکسی در این شهر در رفت‌وآمدند. تا مدت‌ها، فولکس واگن‌های قورباغه‌ای سبز و سفید، تاکسی‌های رسمی مکزیکو سیتی بودند. این خودروها در اوایل دهه‌ی ۷۰ وارد شهر شدند و در ابتدا رنگ زرد داشتند، اما بعدا برای القای حس سازگاری با محیط زیست به رنگ سبز درآمدند. پس از ۳۰ سال فعالیت، دولت تصمیم گرفت این ماشین‌های دو در را از رده خارج کند. بنابراین هر چند که دیگر در مکزیکو سیتی به‌ندرت به این تاکسی‌ها برمی‌خورید، اما آن‌ها هم‌چنان نمادی از این شهر هستند.

4

بارسلونا

تاکسی‌های بارسلونا با رنگ مشکی بدنه و رنگ زرد درها شناخته می‌شوند. در افسانه‌ها گفته شده که زمانی رنگ سیاه در بارسلونا نایاب بود و راننده‌ای درِ تاکسی خود را به رنگ زرد درآورد؛ چون این ماشین متفاوت از بقیه بود مردم بسیار مشتاق شدند که دقیقا سوار همان تاکسی شوند و بقیه‌ی راننده‌ها هم با دیدن این وضع، تاکسی‌های خود را به همین صورت رنگ‌آمیزی کردند. البته این داستان پایه و اساس مستندی ندارد و بیش‌تر افسانه است. ولی قبول کنید که افسانه‌ی جذابی است! از سال ۱۹۲۹ دولت تمام تاکسی‌ها را موظف کرده که چنین رنگی را برای خود برگزینند.

5

دوبی

در دوبی تاکسی‌های ویژه‌ای هست که رانندگان آن زن‌اند و فقط خانم‌ها و بچه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. این تاکسی‌ها را می‌توان با سقف صورتی‌شان به‌راحتی تشخیص داد. البته این نوع تاکسی‌ها مختص دوبی نیستند و مشابه آن‌ها را می‌توان در مکزیکو سیتی و بعضی شهرهای دیگر جهان هم دید.

6

مسکو

هر چند که شهر مسکو بیش‌تر با تاکسی‌های «جیپسی» (به‌معنی کولی) خود معروف است که کاملا متفاوت از تاکسی‌های نقاط دیگر جهان‌اند و گفته می‌شود بسیار ایمن‌اند، اما در این شهر تاکسی‌های رسمی هم حضور دارند. تاکسی‌های سنتی‌ای که در غرب رایج است دارند روز به روز جای بیش‌تری در خیابان‌های مسکو به خود اختصاص می‌دهند و البته در مقایسه با تاکسی‌های جیپسی بسیار گران‌اند.

7

مادرید

در تمام شهرهای اسپانیا غیر از بارسلونا که صحبت‌اش شد و چند شهر دیگر، بقیه دارای تاکسی‌های سفید با یک خط مشخص در کنار آن هستند که رنگ این نوار در شهرهای مختلف تغییر می‌کند. این خط همیشه بغل تاکسی است و در بعضی جاها مستقیم و در جاهای دیگر اریب است. رنگ این نوار در گرانادا سبز، در سِویل زرد، در سالامانکا آبی و در بیلبائو و مادرید نارنجی است.

8

کوبا

در کوبا انگار زمان متوقف شده است! در سراسر کوبا حدود ۶۰ هزار تاکسی عتیقه‌ی پونتیاک، بیوک و فورد در خیابان‌ها می‌چرخد و مسافران را جابه‌جا می‌کند. این ماشین‌ها عموما رنگ‌آمیزی، بازسازی و نونوار شده‌اند و بخشی از میراث کوبا به شمار می‌آیند. در حال حاضر این تاکسی‌ها دارند با ماشین‌های چینی و کره‌ای جای‌گزین می‌شوند، پس اگر گذارتان به آن دور و بر افتاد حتما سراغ آن‌ها بروید و از طرف ما هم سوار یکی از این تاکسی‌ها بشوید.

9

کلکته

این روزها تاکسی‌های دارای تهویه (سیستم سرمایش و گرمایش) بیش‌تر و بیش‌تر در خیابان‌های کلکته به چشم می‌خورند، البته به جز تاکسی‌های معروف زردرنگ «امباسادور» که هنوز در برابر مدرن شدن مقاومت کرده‌اند. در دهه‌های اخیر بیش‌تر تاکسی‌های موجود در کلکته، ماشین‌هایی با برند امباسادور بوده‌اند که شرکت هندوستان موتور آن‌ها را تولید می‌کرده است. هر از گاهی یکی دو تاکسی ماروتی اومنی یا تاتا ایندیگو هم می‌توان دید که رنگ زرد بر آن‌ها خورده است. در حال حاضر دیگر مدل امباسادور تولید نمی‌شود ولی هنوز در خیابان‌های کلکته در رفت‌وآمدند.

10

اشتراک گذاری: