لاندری هتل چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از اصلی‌ترین خدمات هتل‌های ۵ ستاره و با کیفیت وجود سرویس لاندری هتل (Laundry Service) است، ولی این سرویس چگونه عمل می‌کند و در واقع چه خدماتی در اختیار شما قرار می‌دهد؟

اگر کمی با زبان انگلیسی آشنا باشید و یا در فیلم‌های زبان اصلی دقت کنید، کلمه لاندری هتل را زیاد شنیده‌اید، این کلمه به معنای شستشو و خشکشویی است. در این مقاله این سرویس الزامی و کاربردی در هتل را برای شما بیشتر شرح می‌دهیم.

لاندری هتل چیست؟

حوله های تمیز هتل

بخشی از هتل که در آنجا تمام ملحفه‌ها، روتختی‌ها، پرده‌ها، رومیزی‌ها، روبالشتی‌ها و سایر پارچه‌های هتل را می‌شویند و خشک می‌کنند لاندری روم هتل (Laundry Room) گفته می‌شود. در این محل علاوه بر پارچه‌های هتل و اتاق‌ها، لباس‌های مهمانان نیز قابل شسته است.

به هنگام انتخاب یک هتل در صورتی که تیک لاندری آن خورده باشد، یعنی شما می‌توانید در صورت نیاز لباس‌های کثیف خود را به هتل بسپارید و سپس آنها را خشک و اتوکشیده دریافت کنید. همچنین روزانه مسئولان بخش شستشو به اتاق شما سر می‌زنند تا هر نوع حوله یا ملحفه کثیف را برای شستشو ببرند.

سرویس لاندری یکی از خدمات کاربردی و مناسب هتل‌ها است البته تمام آن‌ها این سرویس شستشو محلفه‌ها و رومیزی‌های خود را دارند ولی تمامی آنها نمی‌توانند لباس‌های مهمانان را بشویند و خشک کنند. در صنعت هتلداری این سرویس یکی از مهم‌ترین خدمات به حساب می‌آید.

کاربرد سرویس لاندری هتل

بهترین سرویس لاندری هتل برای شستشوی ملحفه‌ها

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، تمام هتل‌ها این سرویس را دارند ولی برخی از هتل‌های کوچک لاندری رومی مختص پارچه‌های خود خواهند داشت و به مهمانان خدمات شستشوی لباس را ارائه نمی‌دهند. به‌طور کلی اتاق خشکشویی هر هتل برای شستشوی موارد زیر به کار می‌رود:

  • ملحفه‌ها
  • روتختی‌ها
  • پرده‌ها
  • پتوها
  • رومیزی‌ها
  • حوله‌های استخر و سونا
  • لباس کارکنان اعضای هتل
  • هر نوع پارچه‌ مربوط به رستوران
  • انواع پارچه‌های مربوط به هتل
  • لباس‌های آلوده مسافران

در نظر داشته باشید برخی از هتل‌های کوچک دارای خدمات لاندری هستند ولی اتاق لاندری آنها خارج از محیط هتل خودشان است. در واقع آنها از لاندری‌های بزرگ‌تر برای شستشوی پارچه‌های خود استفاده می‌کنند.

ولی هتل‌های بزرگ‌تر اتاق مخصوصی برای شستشوی لباس‌ها دارند و حتی کارکنانی مخصوص همین کار استخدام کرده‌اند. یک هتلدار نمونه به کارکنان نحوه استفاده از لاندری روم را آموزش می‌دهد و روزانه تمام ملحفه‌ها یا روبالشتی‌های تمام اتاق‌ها را می‌شوید.

به طور معمول این اتاق خدمات‌رسانی، نیز مسئولی خبره دارد که تمام کارهای مربوط به شستشوی پارچه‌ها را بر عهده خواهد داشت.

نحوه تحویل لباس به لاندری هتل

اگر در هتلی مستقر شدید که دارای سرویس لاندری بود، شما می‌توانید در صورت نیاز و برای پاک کردن لباس‌های خود آنها را به لاندری روم هتل تحویل دهید. ولی برای تحویل لباس‌ها به این سرویس کابردی هتل چه کاری باید انجام شود؟

برای این کار لازم نیست به صورت حضوری به پذیرش بروید و لباس‌های کثیف خود را به آنها تحویل دهید. همچنین لازم نیست به پذیرش تلفن بزنید و از آنها بخواهید شخصی را برای دریافت لباس‌های کثیف شما به خدمتتان بفرستند.

بلکه کافی است لباس‌های چرک خود را در کیسه یا سبد مربوط به لباس‌های لاندری روم قرار دهید. به عبارت دیگر در هر اتاق هتل کیسه یا سبدی برای لباس‌های کثیف قرار داده شده است.

توجه داشته باشید برای اینکه لباس شما با لباس سایر مسافران قاطی نشود، شما باید فرم مربوط به لاندری را پر کنید و اطلاعات کامل خواسته‌شده را در اختیار آنها بگذارید. متاسفانه برخی از هتل‌ها این خدمات را جدای خدمات هتل خود در نظر دارند و در صورت استفاده از سرویس لاندری آنها باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.

آیا استفاده از سرویس لاندری هتل هزینه‌بر است؟

پیش از این نیز گفتیم برخی از هتل‌های ۵ ستاره دارای بهترین خدمات هستند که سرویس لاندری نیز یکی از همین خدمات به حساب می‌آید. در واقع به هنگام رزرو اتاق خود اگر هتل شما دارای تیک لاندری باشد پس هیچ هزینه‌ای برای لاندری لباس‌ها و به صورت جدا دریافت نمی‌کنند.

در مقابل برخی دیگر از هتل‌ها خدمات لاندری را تنها برای کارکنان و پارچه‌های هتل در دسترس دارند و اگر مسافر بخواهد از سرویس لاندری هتل استفاده کند باید هزینه‌ای جدا از هزینه رزرو اتاق خود بپردازد. بدین‌ترتیب با توجه به هتلی که انتخاب می‌کنید، استفاده از خدمات و سرویس لاندری روم هتل‌ها هزینه‌بر یا رایگان خواهند بود.

البته که هزینه این خدمات خیلی زیاد نیست ولی به هر حال بهتر است هتلی را برای اقامت خود در نظر بگیرید که بهترین خدمات لاندری را در اختیار مسافران خود قرار دهد و به دنبال دریافت پول و مبلغ اضافی نباشد. اگر به سفرهای خارجی می‌روید به‌طور حتم به این موضوع توجه داشته باشید.

لاندری هتل مهم‌ترین سرویس در صنعت هتل‌داری

مسافران همیشه به دنبال هتلی آرام، دنج و تمیز هستند. از این‌رو تمیزی ملحفه‌ها، پتوها، رومیزی‌ها، روبالشتی‌ها، و غیره یکی از مهم‌ترین مسائلی است که نظر هر مسافری را به خود جلب می‌کند. بنابراین اگر هتلی این خدمات را نداشته باشد و ملحفه و پتوی اتاق‌های آن روزانه تمیز نشوند، نمی‌توان آن را جزء هتل‌های خوب در نظر گرفت.

به زبان ساده یک مسافر از هتل محل تمیزی برای خواب می‌خواهد، پس هتل موظف است تمام اسباب خواب مسافر را با بهترین کیفیت در اختیار او بگذارد. می‌توان گفت سرویس لاندری هتل از جمله اساسی‌ترین و مهم‌ترین خدمات و سرویس‌های یک هتل به حساب می‌آید که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

البته بخش مربوط به شستشوی لباس مسافران محترم خیلی نقش مهمی در صنعت هتلداری ندارد ولی به هر حال اگر هتلی بتواند بدون دریافت هزینه اضافه لباس‌های کثیف مسافران را بشوید تا حد زیادی باعث جلب رضایت مسافران خود می‌شود و از سایر رقبایش پیشی می‌گیرد. برای اقامت در هتل‌های لوکس، از سرویس رزرو اینترنتی هتل استفاده کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *