نیم شارژ هتل چیست؟ + مزایا و قوانین

hotel half day charge

حتما برای شما هم پیش‌آمده است که بخواهید چند ساعت زودتر یا دیرتر از زمان ورود و خروج، در محل هتل حاضر شده و از خدمات آن استفاده کنید؛ در چنین شرایطی، باید نیم شارژ هتل را هم پرداخت کرد.

اگر می‌خواهید با قوانین، شیوه دریافت آن و مزایای نیم شارژ در هتل‌های مختلف آشنا شوید، تا انتها همراه ما باشید.

نیم شارژ هتل چیست؟

اگرچه زمان ورود و خروج هتل در تمام کشور‌ها یکسان نیست، ولی معمولا ساعت ورود مسافران به هتل‌ها را ۲ بعدازظهر و زمان تحویل اتاق را هم ۱۲ ظهر در نظر می‌گیرند.

این زمان‌بندی ازآن‌جهت این‌گونه تنظیم شده که خدمه هتل، زمان کافی برای نظافت اتاق‌ها را داشته باشند و بتوانند به ورود و خروج مسافران هم نظم ببخشند.

در بسیاری از موارد، احتمال دارد مسافران چند ساعت زودتر، مثلا ۸ صبح به هتل برسند؛ در آن سو ممکن است شما برای ساعت ۱۰ شب بلیط داشته باشید و بخواهید تا ساعت ۶ بعدازظهر در اتاق بمانید.

در این صورت، اگر اتاق را به‌موقع تحویل بگیرند، خستگی سفر و سردرگمی در شهر می‌تواند بیش از هر چیزی برای شما آزاردهنده باشد.

در چنین شرایطی، امکان تحویل دادن اتاق یا تحویل گرفتن زودتر از موعد آن هست، ولی معمولا هتل‌ها هزینه نصف یک روز را تحت عنوان نیم شارژ از شما دریافت می‌کنند؛ این یعنی اگر هزینه یک شب اقامت در هتل، یک میلیون تومان باشد، شما فقط باید ۵۰۰ هزار تومان آن را برای ورود یا خروج پرداخت کنید.

قوانین نیم شارژ هتل

در هتل‌های بین‌المللی یا کشور‌های خارجی، این مبلغ بدون احتساب تخفیفی که اتاق داشته، محاسبه می‌شود. مثلا اگر هزینه اتاق برای یک شب اقامت، یک میلیون تومان باشد و شما به دلیل استفاده از چیزی مثل سرویس رزرو اقامتگاه‌های اقتصادی اسنپ، صد هزار تومان تخفیف گرفته بودید، مبلغ نیم شارژ شما ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود، نه ۴۵۰ هزار تومان.

مورد مهم دیگر، عدم پیروی همه هتل‌ها از این قوانین است؛ اگر شما بخواهید چند ساعت زودتر اتاق را تحویل بگیرید یا چند ساعتی را بیشتر اقامت داشته باشید، باید هزینه یک شب اقامت را به‌صورت کامل پرداخت کنید.

اگر هتلی را انتخاب می‌کنید که هزینه اقامت بالایی دارد و ساعت بلیط شما هم به‌گونه‌ای است که احتمالا خارج از ساعت ورود و خروج نیاز به اتاق داشته باشید، بهتر است قبل از رزرو، از قوانین آن هتل مطمئن شوید.

برخورد همه هتل‌ها با این مقوله یکسان نیست؛ برخی از آن‌ها در مورد قوانین ورود و خروج، بسیار سخت‌گیر هستند و اگر زمان تحویل کلید، ۱۵ دقیقه زودتر یا دیرتر انجام شود، هزینه نیم شارژ یا یک شب اقامت کامل را دریافت می‌کنند.

در آن سو، هتل‌هایی هم هستند که بابت تحویل کلید تا ۲ ساعت بعد هم هیچ هزینه‌ای را از مسافران دریافت نمی‌کنند. به‌علاوه، این امکان برای مسافران هست که وسایل و چمدان‌های خود را نزد هتل به امانت سپرده و ساعت‌های باقی‌مانده را در شهر سپری کنند. اگر چند ساعت زودتر از زمان تحویل اتاق رسیدید، می‌توانید چند ساعتی را در رستوران یا کافی‌شاپ هتل سپری کنید تا زمان تحویل اتاق برسد.

سخن پایانی

هزینه نیم شارژ هتل

دریافت نیم شارژ، اتفاق جدید یا عجیبی نیست و در بسیاری از هتل‌ها در کشور‌های مختلف، هزینه آن بابت تحویل زودتر یا دیرتر اتاق دریافت می‌شود.

در برخی موارد حتی این امکان وجود دارد که هتل‌ها، هزینه پایین‌تری را از مسافران دریافت کنند. در شرایط خاص‌تر هم آشنایی با این مفهوم به شما در مذاکره بر سر قیمت اتاق و پرداخت هزینه‌های بیشتر، حسابی کمک خواهد کرد.

اگر قبل از سفر به دنبال مکانی مطمئن برای رزرو اتاق هستید، ما سرویس رزرو هتل اسنپ را پیشنهاد می‌کنیم؛ با این سرویس می‌توان قبل از پرداخت هزینه، تمام شرایط و قوانین هتل مربوطه را مطالعه کرده و بهترین انتخاب را داشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.