دوستدار حیوانات باشیم

دوستدار حیوانات باشیم

هر روز خبرهای مختلفی درباره‌ی افزایش سرعت تخریب محیط زیست می‌شنویم. محیطی که متعلق به تمام موجودات زنده است، نه فقط انسان‌ها. اما ما بدون توجه به آنچه در حال وقوع است با سرعتی سرسام‌آور تمام منابع زمین را مصرف می‌کنیم. جنگل‌ها و مراتع را در جهت تامین علوفه‌ی دام از بین می‌بریم، از اعماق آب‌ها آبزیان را شکار می‌کنیم، از دل زمین نفت استخراج می‌کنیم، هر روز دی‌اکسید کربن بیشتری تولید می‌کنیم و … تمام این فعالیت‌های ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم در جهت از بین بردن محیط زیست است. یکی از پیامدهای زیان‌بار این فعالیت‌های انسان، کوچک و کوچک‌تر شدن قلمرو محل زندگی سایر موجودات زنده‌ی زمین است. جمعیت ما به سرعت افزایش و جمعیت آن‌ها به سرعت کاهش می‌یابد. این نزاع کاملا نابرابر است زیرا انسان همیشه دست برتر را در آن داشته است.

هم‌زیستی زیبای انسان و حیوان

مناطق مختلفی از جهان هستند که حیات‌وحش آن به سمت هم‌زیستی با انسان‌ها تغییر مسیر داده است، گویی دریافته‌اند که باید دست از نزاع بردارند تا بتوانند به بقا ادامه دهند. از میمون‌های شهر جایپور در هند گرفته تا طوطی‌های طوق صورتی در تهران. اگر کمی به این رفتار با دید متفاوتی بنگریم متوجه خواهیم شد که هم‌زیستی ما با حیوانات می‌تواند جالب و جذاب باشد. تهرانی را تصور کنید که درخت‌هایش پر از طوطی است و بر فراز دریاچه‌های شهری آن مرغ‌های ماهی‌خوار در پرواز هستند. زیباتر نیست؟

زمین به همه‌ی موجودات زنده تعلق دارد و مختص ما نیست. ما علاوه بر اینکه باید حقوق حیوانات را به رسمیت بشناسیم از فعالیت‌هایی بر ضد آنها نیز باید پرهیز کنیم؛ مثل حیوان‌آزاری که به عنوان یکی از بداخلاقی‌های اجتماعی شناخته می‌شود. ما نیز از گذشتگان خود فرهنگ احترام به سایر موجودات زنده را آموخته‌ایم و علاوه بر کتب مذهبی در اشعار و متون بزرگان فارسی نیز بارها بر این امر تاکید شده.

به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم

ما هم در اسنپ حیوانات را دوست داریم و حقوق آن‌ها را به رسمیت می‌شناسیم. اسنپ برای سفر شما به همراه حیوانات خانگی‌تان راهکارهایی را در نظر گرفته است. اگر قصد جابجایی حیوان خانگی خود را دارید، می‌توانید آن را در محل نگهداری مخصوصش قرار دهید و همراه خود از جایی به جای دیگر منتقل کنید. اما به یاد داشته باشید که در این میان هستند کسانی که از حیوانات به دلایل گوناگون ترس دارند و باید در مراودات اجتماعی این حق را برای آن‌ها قائل شویم که نخواهند با حیوانات در ارتباط باشند. این موضوع در اسنپ نیز ممکن است رخ دهد. مثلا شما به عنوان مسافر شاید یک حیوان همراه خود داشته باشید. در این صورت باید این حق را برای راننده در نظر بگیرید که او شاید به هر دلیلی (از جمله فوبیای حیوانات) نخواهد حیوانی وارد وسیله نقلیه‌اش شود. بنابراین حتما اگر حیوانی همراه خود دارید پس از آنکه درخواست شما از سمت راننده قبول شد، با او تماس بگیرید و موضوع را به او اطلاع دهید.

تعامل اجتماعی بین راننده و مسافر از دغدغه‌های اسنپ است و در دوره‌‌های آموزشی کاربران راننده نیز موضوع رفتارهای مناسب اجتماعی را مرور می‌کنیم. تعامل مثبت بین راننده و مسافر می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کند. فراموش نکنیم که با گفت‌وگو و احترام به یکدیگر بسیاری از اختلاف نظرها حل می‌شود.

اشتراک گذاری پست